Menu

Tõnu Samuel oma praeguses kodukohas Kanagawas koos kohaliku Jaapani rahvariides näitsikuga.	Foto: ERAKOGUTallinnas üles kasvanud ja viimased kümmekond aastat Räpinas elanud tuntud IT-spetsialist Tõnu Samuel (38) kolis möödunud aasta lõpus Jaapanisse ning suveks kolib sinna järgi ka tema pere. Võrumaa Teataja intervjueeris Jaapani tehnoloogiafirmas Kayac Inc. töötavat Samueli internetitelefoni Skype vahendusel.

Kas saame õigesti aru, et kõigepealt kolisite Tallinnast Räpinasse ja sealt siis Jaapanisse?


Tõnu Samuel: Ma mingi kaheksa/kümme aastat elasin Räpinas. Kuna ma kolisin sujuvalt pika aja jooksul, siis pole kindlat aega. Pikalt oli elamine ka Tallinnas paralleelselt.


Aga nüüd on siis Räpinaga kõik?


T. S.: Maja on alles. Eestis maja müüa ei tasu, raha ta eest ei saa, millega midagi muud teha saaks, ja kinnisvara on kasulikum omada kui raha. Hetkel on mul pere veel seal, aga suvest kolivad Jaapani üle.


Aga kuidas üldse Räpinasse sattusite?


T. S.: Mu vanaonu oli seal ja maja jäi tühjaks.


Kas sealt sai tööd ka teha, see on kaugtööd, nagu te tegite?


T. S.: Jah, kogu aeg sellest elasingi, internet on Eesti asulates kadestamisväärselt hea.


Aga miks siis otsustasite Jaapanisse kolida?


T. S.: Lihtsalt tuli pakkumine. IT-meestele tehakse ikka pakkumisi ja osad neist on välismaalt. USA, näiteks, on tüüpiline koht – sinna saab ikka kohti, kui otsida. Aga pakkumine Jaapanisse tuli esimest korda ja see pani mõtlema. Esiteks oli pakkumise sisu põnev ja teiseks – kui ma 38aastaselt ütlen „ei” esimesele Jaapani otsale, siis kas teist enam jõuabki ära oodata?


Nii et kõike ikka eemalt teha ei saa?


T. S.: Firmad on erinevad. Kui töötasin MySQL-is, siis firma poliitika oli, et kontorikulusid me ei maksa ja igaüks töötab kodus. Kui ise endale kontori üürid, siis firma seda ei kompenseeri ja keskset kontorit polnud. Selles osas on firma, kus ma töötan, võtnud poliitika, et kõik käivad kohal ja erandeid ei tehta. Mingi gripipuhang või muu äärmuslik juhtum ainult ehk. Lisaks eeldatakse selles firmas, et tiim teeb ühes ruumis tööd; firmal on mingi kuus-seitse kontorit, aga tiime hoitakse ühe toa piires koos.


Kas olete juba jaapani kultuuriga harjunud? Mis toitu te seal sööte?


T. S.: Kultuuri osas tegin ma korraliku kodutöö. Tegelikult me neist ju palju ei tea ning ma võtsin kätte ja lugesin hulgaliselt nende ajaloost, kommetest. Seetõttu väga suuri šokke pole olnud. Ka see aitas, et olen Hong Kongis palju käinud. Aasiasse esimest korda tulles on kultuurišokk päris suur, aga naljakaid asju ikka on, millest aru ei saa.


Söögi osas olen natuke jännis, kuna nad söövad mereande ja minule need reeglina ei meeldi. Eks ma siis ostan poest liha ja kartulit ning teen endale miskit. Tegelikult söön kartuli asemel enamasti riisi. Üks põhjus selleks on hind. Kartulit müüakse tükikaupa (umbes pool eurot tükk). Riis on selline, et vead kümnekilose koti koju ja saad kuu aega sellest süüa teha. Jaapan impordib umbes 60 protsenti oma söögist.


Juurikate puhul on natuke imelik, et nad kallid on. Kanafilee, näiteks, maksab sisuliselt sama palju kui kartul. Eestis olin harjunud, et võtan poest palju juurikaid ja siis mingit liha kõrvale, kuid Jaapanis olles on kuidagi harjumatu, et liha on juurikatega samas hinnas. Nii mõtlen ühepajatoitu tehes, et kas panen kolm või neli kartulit. Väikse kapsapea eest maksin kaks eurot. Selle jama asemel oleks võinud käntsaka liha grillida.


Mis on olnud kõige naljakam, mida Jaapanis olles märganud olete?


T. S.: Riidesse pandud päikseprillidega koer on üks naelu.


Jaapanis on kõik väga reglementeeritud – nagu meilgi on tavad ja reeglid, ainult et neist peetakse kinni. Nende tavadega on see, et kõik on väga kammitsetud ja piiritletud, ning mulle tundub, et tavade ja tabude murdmine on teatud määral seal isegi popp. Need on nagu Benny Hilli naljad.


Kas teil on suur pere?


T. S.: Mul on naine ja minu juures elab veel mu 15aastane poeg varasemast abielust.


Nii et kolmekesi asute siis Jaapanisse?


T. S.: Jah.


Kas naisel ka seal midagi teha on?


T. S.: Eks näeb, kas leiab talle tegevust. Jaapanis tööd leiab, aga suurrahvale omaselt ei osata seal keeli. Kui ise jaapani keelt ei oska, siis sind ei saa ka millekski kasutada. IT-mehed Eestis, näiteks, on pea kõik võimelised inglise keele töökeeleks võtma, aga siinsed mitte.


Aga kuidas te ise hakkama saate? Oskate keelt?


T. S.: Õpin.


Kirjeldage oma tööpäeva.


T. S.: Tööpäev kestab kella 10–19. Kell 10 algab harjutusega – jah, kõigepealt virgutusvõimlemine. See on lühike. Siis teeb igaüks omi asju oma laua taga. See on väga erinev, kuna ruum on kallis ja lauapind minimaalne. Firma, kus töötan, on väga eriline, kohalikud käivad siin suu ammuli vaatamas ja telekaameradki on aeg-ajalt filmimas. Firma on Jaapanis kuulus, seepärast ka.


Lõunal käin, kuidas kunagi – vahest „mäkis”, vahel mõnes kohalikus toidukohas, vahel olen ise ka söögi kaasa teinud. Söögikord maksab siin kümne euro kanti, McDonald’s on üks odavamaid kohti, Big Maci eine maksab seitse eurot. Samas saab tolle anonüümse kotleti asemel valida saia vahele kanafilee ja siis on hind odavam – kuus eurot.


Rongid on roppkallid. Ma elan umbes 40 kilomeetri kaugusel Tokyo kesklinnast – Kamakuras. See on ajalooline Jaapani pealinn, kus on paar-kümmend templit ja muud asja, lisaks maailmakuulus Suur Buda, mis on mu elukohast ehk pool kilomeetrit. Asukoht on nagu Nõmme Tallinnas ja ots siit Tokyosse maksab üheksa eurot.


Üldiselt ükski pilet alla kahe euro ei maksa, lühikesed otsad on selles mõttes eriti kallid. Samas on võimalik ka mingeid kuukaarte hankida ja see teeb sõidud natuke odavamaks.


Elamiste üür hakkab pihta 600 eurost ja selle eest saab meie mõistes kööktoa. Samas on jälle tehnika odavam, fotokaubad ja muud sellist on hinnaparadiis. Käibemaksu pole, müügimaks on viis protsenti – juba seegi teeb hinnad paremaks.


Jaapani turu tooted on tihti paremad kui mujal, enamus uusi asju tuleb kõigepealt siia. Peakski vaatama, kas mu mobiil on lõpuks mujal ka müügile tulnud. Ja isegi kui tuleb, ei saa mujal kasutada mitmeid funktsioone. Mul, näiteks, on võimalik telefoniga viibutades maksta rongipileti eest, lisaks on telekas olemas. Selliseid mänguasju on siin tehnikahuvilisele palju.


Korter on firma poolt või?


T. S.: Ma elan nii-öelda ühiselamus. See on selline suur villa moodi maja, kus mul on oma tuba. Firma on selle üürinud oma töötajatele.


Ja nii jääbki?


T. S.: Siin on mingid reeglid ja samas odav hind. Reeglid samas sisuliselt keelavad külalised. Ma kolin suveks välja, kui pere siia tuleb, seni hoian raha kokku ja elan ühikas. Ma olen sisuliselt tasuta sees ja seda tuleb maksimaalselt „lüpsta”, kuni saab.


Aga töötajad on seal eri rahvustest?


T. S.: Jah, meie firma laieneb kiirelt ja on hakanud välismaalastele rõhku panema. Nad tahavad laiemaks minna, kui Jaapan seda lubab, ja on vaja teistsugust mõtteviisi sisse tuua. Üldiselt kõik, keda praegu võetakse, on mingi tähtsa asjaga hakkama saanud. Need mehed on siis kõik koos tööle pandud ja eks sellest peab midagi võimsat välja tulema. Minu meelest täiesti tark tegu.


Mida te seal siis teete?


T. S.: Minu praegused tegevused on tehniliselt liiga keerulised, et neid lahti seletama hakata. Programmeerin. Teen mingeid prototüüpe mingitest vidinatest, mida me võiks edasi arendada, aga sisuliselt alles otsitakse seda Nokiat, mida me tegema hakkame.


Kui palju inimesi seal koos on?


T. S.: Firmas on 200 inimese ringis ja meil on korrusel koos umbes 50 inimest. On üks suur ruum.


Eestist olete seal ainus?


T. S.: Jah. Üks soomlane on, kaks prantslast, üks türklane, üks mehhiklane, üks ukrainlane, üks usbekk, kes mulle kohe meenuvad.


Nii et olete ise ka nagu Baruto („baruto” tähendab jaapani keeles baltlast, jaapani keeles „L”-tähte pole ja „R” hääldub osal juhtudel nagu „L” – toim)?


T. S.: Ma olen mõõdult suurem kui keegi teine. See mulje on neil küll, et me kõik oleme nagu Barutod vist. Baruto on siin väga kuulus. Eestiga seostubki ainult kaks asja: Skype ja Baruto.


Milles see kuulsus väljendub?


T. S.: Juuksur küsis, et kust pärit olen. Ütlesin, et Eestist. Seepeale too kohe: „Baruto?”


Sumo turniiride ajal oli telerist palju Eesti-teemalisi saateid ka, nad avastasid seda enda jaoks, kuna oli uus kangelane tekkinud. Yokozuna on selline positsioon nende rahvusspordis, et seal on vahel null meest, vahest mitu. Hetkel on ainult üks – Hakuho. Ja Baruto on põhipretendent olemaks teine Yokozuna. Sumo on midagi sellist nagu ameeriklastele see pallimäng kurikatega ja kui sa oled üks kahest parimast mehest, siis …


… siis oled selline mees, nagu Eestis Veerpalu umbes?


T. S.: Veerpalu on vist väiksem. Meil on palju suuskadel tippu jõudnud. Ei tohi ka unustada, et Jaapani rahvaarv on üle 100 miljoni, nende hulgas tipus olla on midagi palju enamat.


Kas makstakse hästi?


T. S.: Ei midagi erilist ja raha pärast poleks ma ka tulnud. Ma tulin, kuna ilmselgelt on see firma piisavalt crazy.

Lisa kommentaar

AS Võru Teataja ei vastuta kommentaaride sisu ja õigsuse eest. Toimetusel on õigus kustutada kommentaare, mis on teemavälised, kirjutatud teise isiku nimel, solvavad, labased, sisaldavad reklaami, õhutavad vaenu, kutsuvad üles ebaseaduslikule tegevusele vms.

Turvakood
Värskenda

 1. UUDISED
 2. Viimati lisatud
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Prev Next

Küla pood on ikka olnud küla keskuseks, 2

30-07-2015

Küla pood on ikka olnud küla keskuseks, 2

Võrumaa Teataja teine tutvumisreis maapoodide sotsiaalse omapäraga viis meid Veriorra, Tsolgosse ja Lasvale. Veriora kauplus asub raudteejaama naabruses, kuid kohalike sõnul võõraid neil sellegipoolest poe juures eriti ei kohta...

Riigikogulane vastab pagulaste paigutamise kohta

30-07-2015

Riigikogulane vastab pagulaste paigutamise kohta

KÜSIMUS–VASTUS • Seoses pagulaste saabumisega Eestisse on tekkinud küsimus: kuhu nad siis paigutada? Kagueestlasi huvitab aga ennekõike, kas neid meie kanti ka tuuakse.Uurisime meie riigikogulastelt: 1. Eestisse on kavas paiguta...

Võru selvepesulas saab ühe-kahe euroga auto puhtaks

30-07-2015

Võru selvepesulas saab ühe-kahe euroga auto puhtaks

AUTOPESU • Võru uues selvepesulas saab kiire pesija isegi ühe-kahe euroga auto pestud, olenevalt sellest, kas on vaja kasutada šampooni või mitte. Pesulas on mitu programmi alates leotusest ja vahupesust kuni vahatamise ja läiges...

Võrumaa talunikud võtsid parima alternatiivtalu ja noortaluniku tiitli

28-07-2015

Võrumaa talunikud võtsid parima alternatiivtalu ja noortaluniku tiitli

ESITALUD • Laupäeval Jänedal Eesti talupäevadel välja kuulutatud parimate talunike hulgas oli seekord kaks talu Võrumaalt. Parimaks alternatiivtaluks tunnistati Seedri puhketalu Rõuge vallast ning parimaks noortalunikuks Lasva val...

Päev täis rukist Sangastes

28-07-2015

Päev täis rukist Sangastes

RAHVUSVILI • Kõik Eesti rukkisõbrad kogunesid pühapäeval Sangastesse, kus peeti arvult kümnendat Sangaste rukki päeva. Juubelihõngulise päevaga tähistati ühtlasi üle-eestilist rukkiaastat, Eesti Rukki Seltsi 15. tegevusaastat, San...

Turul maasikad läbi, tulevad seened, kapsad ja kartulid

28-07-2015

Turul maasikad läbi, tulevad seened, kapsad ja kartulid

TURUJUTT • Võru taluturul hakkab maasikaaeg läbi saama. Laupäeva hommikul oli turul vaid paar maasikamüüjat ja hind juba üsna krõbe – neli eurot kilo eest.Maasikas oli tänavu müügil üllatavalt hea hinnaga. Kui möödunud aastal hind...

Sõmerpalu motoklubi endurosõitjate erakordne edu Lätis

28-07-2015

Sõmerpalu motoklubi endurosõitjate erakordne edu Lätis

MOTOSPORT • Nädalavahetusel Lätis Valmiera ligidal Vidrižis toimunud Läti ja Balti meistrivõistlustel enduros tegid taas ajalugu Sõmerpalu motoklubi sõitjad, kes vallutasid kokku rekordilised kümme poodiumikohta. E2-klassis saavu...

Erakordne beebibuum Võru haiglas

25-07-2015

Erakordne beebibuum Võru haiglas

IIVE ❯ Võru külje all asuvas Lõuna-Eesti haiglas on puhkenud beebibuum, mida teistes maakondades ei ole ja mida ei osata millegagi põhjendada. Kui tavaliselt jäävad Võrus terve kuu sünnitused 20–30 vahele, siis sel kuul sai 30 jub...

Kesklinna park vahutas

25-07-2015

Kesklinna park vahutas

VEMP ❯ Kesklinna pargil on palju nimesid ja nüüd võib seda kutsuda ka vahupargiks, kuigi vahutanud on pargis olev purskkaev mõned korrad varemgi. Neljapäeva, 23. juuli hommikul kella kaheksa ajal nägid läbi kesklinna tööle ruttaja...

Parksepas töödeldakse peenelt betooni

25-07-2015

Parksepas töödeldakse peenelt betooni

ETTEVÕTLUS ❯ Parksepas endises EPT kompleksis tegutseb juba kümmekond aastat OÜ Deconord, mis valmistab lihvitud betoonist kõikvõimalikke asju: kraanikausse, töötasapindasid, tänavapinkide detaile, trepiastmeid ja isegi prügikas...

Võru valla investeeringuterohke suvi

25-07-2015

Võru valla investeeringuterohke suvi

Mairi Raju, Võru vallavalitsusearendus- ja ettevõtlusnõunik TOIMETUSED VALLAS ❯ Juunis rajati Võru valda Võhandu jõe äärde paatide paremaks juurdepääsuks sildumise alad koos infostendidega. Uued paadisillad asuvad enne Ehitajate ...

Võrumaa tänavuse künnivõistluse võitja muutus

25-07-2015

Võrumaa tänavuse künnivõistluse võitja muutus

PARANDUS ❯ Paar nädalat tagasi Sulbis peetud Võrumaa tänavuse, arvult 17. künnivõistluse võitjaks tuli tavaatrade klassis Kaspar Järvala, mitte Priit Haavapuu nagu esialgu välja kuulutati. Nimelt selgus, et kohtunikud olid eksinu...

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next
Tellisetehas ootab rokirahvast

01-08-2015

Tellisetehas ootab rokirahvast

AJALUGU VÕRUMAA TEATAJA Laupäev, 2. august 2008 KONTSERT • Võrukivi tööstusmaastikul on nädala jooksul tellisehunnikute ja muude lammutusjääkide keskele kujundatud muljetavaldavalt urbanistlik kontserdipaik. Summerfest Offroadi peakorraldajad Roomet Allas ja Maikel Mikson kinnitasid ühest suust, et pidu toimub täna igal juhul, erilisemana...

Eesti Energial on alates laupäevast esindused vaid Tartus ja Tallinnas

01-08-2015

Eesti Energial on alates laupäevast esindused vaid Tartus ja Tallinnas

Alates laupäevast sulgeb Eesti Energia kõik kontorid peale Tallinnas ja Tartus asuvate esinduste, kontserni kuuluva Elektrilevi teeninduspunktid jäävad ka Jõhvi ning Pärnusse. Teeninduspunktid sulguvad Jõgeval, Kärdlas Paides, Põlvas, Rakveres, Raplas, Valgas, Viljandis ja Võrus. Kui Elektrilevi kliendil tekib vajadus asju ajada spetsialistiga...

Pereõed saavad retsepti väljakirjutamise õiguse

31-07-2015

Pereõed saavad retsepti väljakirjutamise õiguse

Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil eelnõu, mis annab pereõele retsepti väljakirjutamise õiguse, samuti laiendatakse ämmaemandatale vaktsineerimisõigus. Eelnõu kohaselt saab pereõde õiguse kirjutada välja ainult korduvretsepti ja vaid piiratud hulgale ravimitele ning ainetele. Nende seas on diabeedi raviks kasutatavad ained, vere lipiidide sisaldust...

Seakasvatuse suurim risk on tootmise ajutine sulgemine

31-07-2015

Seakasvatuse suurim risk on tootmise ajutine sulgemine

Swedbanki hinnangul on seakasvatuse olukord saavutanud uue riskitaseme; suurim oht on tootmise ajutine sulgemine, kuna nullist esimeste loomade müügini kulub terve aasta, ent samal ajal peab farm siiski kohustusi täitma. "Rääkides seakasvatajatest, siis on riskid selles sektoris olnud kõrgemad juba pikemat...

Rõuge priitahtlikud pritsimehed ruttasid appi

30-07-2015

Rõuge priitahtlikud pritsimehed ruttasid appi

Täna keskpäeval abistasid Rõuge priitahtlikud pritsimehed Võru kiirabil Ööbikuoru matkarajal õnnetult kukkunud ja jalaluu murdnud matkaselli treppidest üles auto peale toimetada, kirjutab Rõuge Facebook. Eakate grupiga Ööbikuorus matkates kukkus 67 aastane Austriast pärit naisterahvas õnnetult rajal ja murdis jala. Abi saabus...

Riik pakub väikefarmeritele elussigade kokkuostu

30-07-2015

Riik pakub väikefarmeritele elussigade kokkuostu

Vältimaks Aafrika seakatku levikut on valitsusel võimekus osta kokku sead väikefarmeritelt, kes ei suuda ise karmistuvaid ohutusabinõusid tõsta. Eestis on 900 seakasvatajat, kellest kolmandik toodab enamuse sealihast, mis tähendab, et väga suur osa seapidajatest kasvatab väga vähe sigu. "Kui ilmneb, et...

Eesti riik on Eesti Posti jaoks ülemäära suur

30-07-2015

Eesti riik on Eesti Posti jaoks ülemäära suur

AJALUGU VÕRUMAA TEATAJA Teisipäev, 29. juuli 2008 Eesti Posti juhatuse liige Aavo Kärmas ütles mõne aja eest rahvusringhäälingus (18. juulil Vikerraadios), et Eesti Post avab Krabil uue postkontori. Teades, et Krabil on ilus ja kõigiti nüüdisaegne postkontor, pani see teade üllatama...

Küla pood on ikka olnud küla keskuseks, 2

30-07-2015

Küla pood on ikka olnud küla keskuseks, 2

Võrumaa Teataja teine tutvumisreis maapoodide sotsiaalse omapäraga viis meid Veriorra, Tsolgosse ja Lasvale. Veriora kauplus asub raudteejaama naabruses, kuid kohalike sõnul võõraid neil sellegipoolest poe juures eriti ei kohta. Kui kõigis muudes kaubanduskeskustes oleme õhtuti näinud ülekaalukalt meestest koosnevat klientuuri...

Riigikogulane vastab pagulaste paigutamise kohta

30-07-2015

Riigikogulane vastab pagulaste paigutamise kohta

KÜSIMUS–VASTUS • Seoses pagulaste saabumisega Eestisse on tekkinud küsimus: kuhu nad siis paigutada? Kagueestlasi huvitab aga ennekõike, kas neid meie kanti ka tuuakse.Uurisime meie riigikogulastelt: 1. Eestisse on kavas paigutada 170 pagulast. Kuhu nad teie arvates mõistlik paigutada on? 2. Kui...

Selle nädala loosivõitjad

30-07-2015

Selle nädala loosivõitjad

LOOSIMINE • Sel nädalal läks kupongisaatjate vahel loosi kaks auhinda: Võru Kandle välja pandud priipääse kahele Kandle suvelavastusele „Simmanilugu”, mille etendused toimuvad Võru vallas Loosu külas 2., 4., 5., 6. ja 7. augustil kell 20 ning Südameapteegi kümneeurone kinkekaart. Teatripääsme võitjaks osutus...

Häda nende pagulastega

30-07-2015

Häda nende pagulastega

Eesti on nõustunud kahe aasta jooksul vastu võtma ligi 170 pagulast, kes on Euroopasse saabunud peamiselt vaestest Aafrika riikidest nagu Eritrea, Somaalia, Nigeeria ja Gambia. Kui seni on pagulaste vastuvõtmine olnud Euroopas rikaste riikide luksus, siis nüüd on hakatud pagulasi...

Võrumaa omavalitsusjuhid pagulaste osas ettevaatlikud

30-07-2015

Võrumaa omavalitsusjuhid pagulaste osas ettevaatlikud

SISSERÄNNE • Nädal aega tagasi kohtusid siseminister Hanno Pevkur ja sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna omavalitsusjuhtidega kogu Eestist, et kuulata arvamusi ja jagada infot pagulaste vastuvõtmise kohta. Ministrid rääkisid, et pagulaste vastuvõtmine on vabatahtlik, seda kellelegi peale ei sunnita. 21. juulil Tartus ministritega...

Kas ühineda või tugevdada koostööd?

30-07-2015

Kas ühineda või tugevdada koostööd?

VALLAREFORM • Kohalike omavalitsuste haldusreformi seadus on otsustatud vastu võtta hiljemalt 1. juuliks 2016. Seejärel hinnatakse omavalitsuste vastavust seaduses sätestatud kriteeriumitele. Kriteeriumitele mittevastavad omavalitsused peaksid ühinema seaduses toodud tähtajaks. Omaalgatuslike ühinemiste ettevalmistamise periood kestab 15. oktoobrini 2017, mil toimuvad kohalike omavalitsuste...

Võru selvepesulas saab ühe-kahe euroga auto puhtaks

30-07-2015

Võru selvepesulas saab ühe-kahe euroga auto puhtaks

AUTOPESU • Võru uues selvepesulas saab kiire pesija isegi ühe-kahe euroga auto pestud, olenevalt sellest, kas on vaja kasutada šampooni või mitte. Pesulas on mitu programmi alates leotusest ja vahupesust kuni vahatamise ja läigestamiseni välja, aga enamik autosid vajab tegelikult ainult kas...

Sotsiaalministeerium valmistub 100-miljoni euroseks perearstireformiks

30-07-2015

Sotsiaalministeerium valmistub 100-miljoni euroseks perearstireformiks

Tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev plaanib lähiajal valitsusse minna esmatasandi tervisekeskuste kaasajastamise määrusega, mille käigus koondatakse Eesti perearstikeskused suurematesse tõmbekeskustesse, uute tervisekeskuste rajamise eelarve on enam kui 100 miljonit eurot, kirjutab Maaleht. Ühes tervisekeskuses peab olema vähemalt kolm perearsti koos 4500...

Jahimehed tahavad metssigadele taas ajujahti pidada

29-07-2015

Jahimehed tahavad metssigadele taas ajujahti pidada

Jahimehed tahavad metsseajahile seatud piirangute kaotamist, sest näiteks ajujahi pidamise keelu tõttu ei saa sigade Aafrika katku (SAK) levitavate metssigade hulka oluliselt vähendada. "SAK on levinud peaaegu üle Eesti ja meil on ettepanek piirangud küttimismahtude suurendamise valguses üle vaadata," ütles Eesti...

Mullu vähenes lahutuste arv ja kasvas abiellumiste arv

29-07-2015

Mullu vähenes lahutuste arv ja kasvas abiellumiste arv

Eelmisel aastal lahutati 3218 abielu, mida oli 125 võrra vähem kui aasta varem, samas abiellumiste arv kasvas. Lahutatud abieludest 27,4 protsenti olid 20 ja enam aastat kestnud abielud, 0–4 aastat kestnud abielude lahutusi oli 25,5 protsenti ja 5–9 aastat kestnud abielusid...

Eestis tehti mullu 6901 aborti

29-07-2015

Eestis tehti mullu 6901 aborti

Mullu tehti Eestis 6901 aborti, mida on 700 võrra vähem kui tunamullu, selgub statistikaameti aastaraamatust. 2014. aastal registreeriti 6901 aborti, sealhulgas 5154 legaalselt indutseeritud aborti. Kokku oli aborte 700 võrra vähem kui 2013. aastal. Tuhande viljakas eas naise kohta registreeriti möödunud...

Kütusefirmad langetasid diisli ja bensiini hindasid

28-07-2015

Kütusefirmad langetasid diisli ja bensiini hindasid

Kütusefirmad Neste ja Statoil langetasid teisipäeval bensiini hinda 2 senti ja diislikütuse hinda 1,4 senti liitri kohta. Pärast langetust maksab bensiin Futura 95 1,169 eurot liitri kohta, Futura 98 1,209 eurot liitri kohta ja diislikütus Futura D 1,069 eurot liitri kohta. Neste...

Maaelu olukord: üks silm naerab, teine nutab

28-07-2015

Maaelu olukord: üks silm naerab, teine nutab

Praegune maaelu meenutab teatrimaski, kus üks silm naerab ja teine nutab. Ühelt poolt läheb viljakasvatajatel – näiteks rukkikasvatajad – väga hästi, teiselt poolt aga on piimatootjate ja seakasvatajate elu muutunud Eestis põrguks. Tänavust talupidajate konkurssi iseloomustades ütles talupidajate keskliidu juht Kaul...

Sõmerpalu motoklubi endurosõitjate erakordne edu Lätis

28-07-2015

Sõmerpalu motoklubi endurosõitjate erakordne edu Lätis

MOTOSPORT • Nädalavahetusel Lätis Valmiera ligidal Vidrižis toimunud Läti ja Balti meistrivõistlustel enduros tegid taas ajalugu Sõmerpalu motoklubi sõitjad, kes vallutasid kokku rekordilised kümme poodiumikohta. E2-klassis saavutas Martin Leok esikoha, E3-klassis tuli Elary Talu esikohale ja Priit Palatu kolmandaks, E1-klassis saavutas Veiko...

Võrumaa talunikud võtsid parima alternatiivtalu ja noortaluniku tiitli

28-07-2015

Võrumaa talunikud võtsid parima alternatiivtalu ja noortaluniku tiitli

ESITALUD • Laupäeval Jänedal Eesti talupäevadel välja kuulutatud parimate talunike hulgas oli seekord kaks talu Võrumaalt. Parimaks alternatiivtaluks tunnistati Seedri puhketalu Rõuge vallast ning parimaks noortalunikuks Lasva valla Kaku-Miku talu peremees Torben Skov. Konkursi peavõit, aasta talu tiitel, läks seekord Valga maakonda...

Päev täis rukist Sangastes

28-07-2015

Päev täis rukist Sangastes

RAHVUSVILI • Kõik Eesti rukkisõbrad kogunesid pühapäeval Sangastesse, kus peeti arvult kümnendat Sangaste rukki päeva. Juubelihõngulise päevaga tähistati ühtlasi üle-eestilist rukkiaastat, Eesti Rukki Seltsi 15. tegevusaastat, Sangaste rukkisordi aretamise 140. aastapäeva ja Sangaste rukkikrahvi von Bergi 170. sünniaastapäeva. Kohaletulnuid tervitasid rukkipäeva puhul...

Turul maasikad läbi, tulevad seened, kapsad ja kartulid

28-07-2015

Turul maasikad läbi, tulevad seened, kapsad ja kartulid

TURUJUTT • Võru taluturul hakkab maasikaaeg läbi saama. Laupäeva hommikul oli turul vaid paar maasikamüüjat ja hind juba üsna krõbe – neli eurot kilo eest.Maasikas oli tänavu müügil üllatavalt hea hinnaga. Kui möödunud aastal hind naljalt alla kolme euro kilo eest...

Tuukrid tõid järvest välja kadunuks jäänud mehe surnukeha

28-07-2015

Tuukrid tõid järvest välja kadunuks jäänud mehe surnukeha

Tuukrid tõid Põlvamaal järvest välja keskealise mehe surnukeha, mees oli kadunuks jäänud eelmisel päeval. Esmaspäeval kella 13.09 ajal tõid tuukrid Põlva maakonnas Kanepi vallas Erastvere järvest välja uppunud 47-aastase mehe surnukeha, teatas siseministeerium BNS-ile. Mees oli kadunuks jäänud pühapäeval. {fcomment}

Alanud nädalal on oodata vihmahooge ja äikest

27-07-2015

Alanud nädalal on oodata vihmahooge ja äikest

Ilmateenistuse andmeil on alanud nädalaks oodata vihmahooge ja äikest, sajuvõimalus väheneb alles nädala lõpuks. Teisipäeva öösel on kõrgrõhkkonna servas ilm sajuta. Tuul vaibub ja on muutliku suunaga. Sooja on 7-12, rannikul kuni 15 kraadi. Hommikul jõuab Taani kohale uus madalrõhkkond, mis...

Käes on rattavarguste tipphooaeg

27-07-2015

Käes on rattavarguste tipphooaeg

Seesami poolt läbi viidud uuringu kohaselt kardavad Eesti inimesed kõige rohkem vargust oma kodust (62%) ning käekoti, telefoni või ratta vargust avalikus kohas (56%). Seesami varakindlustuse tootejuhi Dagmar Gildeni sõnul näitab tänane kindlustus- ja politseistatistika, et vargad on tõepoolest aktiivseks...

Swedbank: kütusehindade olulist tõusu ei ole lähiajal oodata

27-07-2015

Swedbank: kütusehindade olulist tõusu ei ole lähiajal oodata

Swedbanki hinnangul pole kütusehindade olulist tõusu lähiajal oodata, madalatel naftahindadel on majandusele aga kahetine mõju. "Odavama naftahinna otsene mõju on Eesti majanduse jaoks lühiajalises vaates kahtlemata positiivne, kuna soodustab elanike tarbimist ning vähendab ettevõtete tootmiskulusid, eelkõige transpordisektoris. Samuti pehmendab see kütuseaktsiisi...

Algav nädal jätkub vahelduva pilvisuse ja vihmasadudega

25-07-2015

Algav nädal jätkub vahelduva pilvisuse ja vihmasadudega

Ilmateenistus prognoosib algava nädala esimeseks pooleks taas vahelduvat pilvisust ja vihma. Esmaspäeva öösel on vahelduva pilvisusega ilm ja kohati sajab hoovihma. Puhub edelatuul 7-12 m/s, saartel ja rannikul puhanguti 15-18 m/s. Sooja on 10-15 kraadi. Esmaspäeva päeval on vahelduva pilvisusega ilm...

Erakordne beebibuum Võru haiglas

25-07-2015

Erakordne beebibuum Võru haiglas

IIVE ❯ Võru külje all asuvas Lõuna-Eesti haiglas on puhkenud beebibuum, mida teistes maakondades ei ole ja mida ei osata millegagi põhjendada. Kui tavaliselt jäävad Võrus terve kuu sünnitused 20–30 vahele, siis sel kuul sai 30 juba kolme nädalaga täis...

Kesklinna park vahutas

25-07-2015

Kesklinna park vahutas

VEMP ❯ Kesklinna pargil on palju nimesid ja nüüd võib seda kutsuda ka vahupargiks, kuigi vahutanud on pargis olev purskkaev mõned korrad varemgi. Neljapäeva, 23. juuli hommikul kella kaheksa ajal nägid läbi kesklinna tööle ruttajad, kuidas tuul veeretas üle purskkaevu...

Parksepas töödeldakse peenelt betooni

25-07-2015

Parksepas töödeldakse peenelt betooni

ETTEVÕTLUS ❯ Parksepas endises EPT kompleksis tegutseb juba kümmekond aastat OÜ Deconord, mis valmistab lihvitud betoonist kõikvõimalikke asju: kraanikausse, töötasapindasid, tänavapinkide detaile, trepiastmeid ja isegi prügikaste. Deconordi juht Boris Meldre räägib, et algul tegutses ettevõte Võru linnas endise Võru Gaasianalüsaatorite tehase...