Menu

Tõnu Samuel oma praeguses kodukohas Kanagawas koos kohaliku Jaapani rahvariides näitsikuga.	Foto: ERAKOGUTallinnas üles kasvanud ja viimased kümmekond aastat Räpinas elanud tuntud IT-spetsialist Tõnu Samuel (38) kolis möödunud aasta lõpus Jaapanisse ning suveks kolib sinna järgi ka tema pere. Võrumaa Teataja intervjueeris Jaapani tehnoloogiafirmas Kayac Inc. töötavat Samueli internetitelefoni Skype vahendusel.

Kas saame õigesti aru, et kõigepealt kolisite Tallinnast Räpinasse ja sealt siis Jaapanisse?


Tõnu Samuel: Ma mingi kaheksa/kümme aastat elasin Räpinas. Kuna ma kolisin sujuvalt pika aja jooksul, siis pole kindlat aega. Pikalt oli elamine ka Tallinnas paralleelselt.


Aga nüüd on siis Räpinaga kõik?


T. S.: Maja on alles. Eestis maja müüa ei tasu, raha ta eest ei saa, millega midagi muud teha saaks, ja kinnisvara on kasulikum omada kui raha. Hetkel on mul pere veel seal, aga suvest kolivad Jaapani üle.


Aga kuidas üldse Räpinasse sattusite?


T. S.: Mu vanaonu oli seal ja maja jäi tühjaks.


Kas sealt sai tööd ka teha, see on kaugtööd, nagu te tegite?


T. S.: Jah, kogu aeg sellest elasingi, internet on Eesti asulates kadestamisväärselt hea.


Aga miks siis otsustasite Jaapanisse kolida?


T. S.: Lihtsalt tuli pakkumine. IT-meestele tehakse ikka pakkumisi ja osad neist on välismaalt. USA, näiteks, on tüüpiline koht – sinna saab ikka kohti, kui otsida. Aga pakkumine Jaapanisse tuli esimest korda ja see pani mõtlema. Esiteks oli pakkumise sisu põnev ja teiseks – kui ma 38aastaselt ütlen „ei” esimesele Jaapani otsale, siis kas teist enam jõuabki ära oodata?


Nii et kõike ikka eemalt teha ei saa?


T. S.: Firmad on erinevad. Kui töötasin MySQL-is, siis firma poliitika oli, et kontorikulusid me ei maksa ja igaüks töötab kodus. Kui ise endale kontori üürid, siis firma seda ei kompenseeri ja keskset kontorit polnud. Selles osas on firma, kus ma töötan, võtnud poliitika, et kõik käivad kohal ja erandeid ei tehta. Mingi gripipuhang või muu äärmuslik juhtum ainult ehk. Lisaks eeldatakse selles firmas, et tiim teeb ühes ruumis tööd; firmal on mingi kuus-seitse kontorit, aga tiime hoitakse ühe toa piires koos.


Kas olete juba jaapani kultuuriga harjunud? Mis toitu te seal sööte?


T. S.: Kultuuri osas tegin ma korraliku kodutöö. Tegelikult me neist ju palju ei tea ning ma võtsin kätte ja lugesin hulgaliselt nende ajaloost, kommetest. Seetõttu väga suuri šokke pole olnud. Ka see aitas, et olen Hong Kongis palju käinud. Aasiasse esimest korda tulles on kultuurišokk päris suur, aga naljakaid asju ikka on, millest aru ei saa.


Söögi osas olen natuke jännis, kuna nad söövad mereande ja minule need reeglina ei meeldi. Eks ma siis ostan poest liha ja kartulit ning teen endale miskit. Tegelikult söön kartuli asemel enamasti riisi. Üks põhjus selleks on hind. Kartulit müüakse tükikaupa (umbes pool eurot tükk). Riis on selline, et vead kümnekilose koti koju ja saad kuu aega sellest süüa teha. Jaapan impordib umbes 60 protsenti oma söögist.


Juurikate puhul on natuke imelik, et nad kallid on. Kanafilee, näiteks, maksab sisuliselt sama palju kui kartul. Eestis olin harjunud, et võtan poest palju juurikaid ja siis mingit liha kõrvale, kuid Jaapanis olles on kuidagi harjumatu, et liha on juurikatega samas hinnas. Nii mõtlen ühepajatoitu tehes, et kas panen kolm või neli kartulit. Väikse kapsapea eest maksin kaks eurot. Selle jama asemel oleks võinud käntsaka liha grillida.


Mis on olnud kõige naljakam, mida Jaapanis olles märganud olete?


T. S.: Riidesse pandud päikseprillidega koer on üks naelu.


Jaapanis on kõik väga reglementeeritud – nagu meilgi on tavad ja reeglid, ainult et neist peetakse kinni. Nende tavadega on see, et kõik on väga kammitsetud ja piiritletud, ning mulle tundub, et tavade ja tabude murdmine on teatud määral seal isegi popp. Need on nagu Benny Hilli naljad.


Kas teil on suur pere?


T. S.: Mul on naine ja minu juures elab veel mu 15aastane poeg varasemast abielust.


Nii et kolmekesi asute siis Jaapanisse?


T. S.: Jah.


Kas naisel ka seal midagi teha on?


T. S.: Eks näeb, kas leiab talle tegevust. Jaapanis tööd leiab, aga suurrahvale omaselt ei osata seal keeli. Kui ise jaapani keelt ei oska, siis sind ei saa ka millekski kasutada. IT-mehed Eestis, näiteks, on pea kõik võimelised inglise keele töökeeleks võtma, aga siinsed mitte.


Aga kuidas te ise hakkama saate? Oskate keelt?


T. S.: Õpin.


Kirjeldage oma tööpäeva.


T. S.: Tööpäev kestab kella 10–19. Kell 10 algab harjutusega – jah, kõigepealt virgutusvõimlemine. See on lühike. Siis teeb igaüks omi asju oma laua taga. See on väga erinev, kuna ruum on kallis ja lauapind minimaalne. Firma, kus töötan, on väga eriline, kohalikud käivad siin suu ammuli vaatamas ja telekaameradki on aeg-ajalt filmimas. Firma on Jaapanis kuulus, seepärast ka.


Lõunal käin, kuidas kunagi – vahest „mäkis”, vahel mõnes kohalikus toidukohas, vahel olen ise ka söögi kaasa teinud. Söögikord maksab siin kümne euro kanti, McDonald’s on üks odavamaid kohti, Big Maci eine maksab seitse eurot. Samas saab tolle anonüümse kotleti asemel valida saia vahele kanafilee ja siis on hind odavam – kuus eurot.


Rongid on roppkallid. Ma elan umbes 40 kilomeetri kaugusel Tokyo kesklinnast – Kamakuras. See on ajalooline Jaapani pealinn, kus on paar-kümmend templit ja muud asja, lisaks maailmakuulus Suur Buda, mis on mu elukohast ehk pool kilomeetrit. Asukoht on nagu Nõmme Tallinnas ja ots siit Tokyosse maksab üheksa eurot.


Üldiselt ükski pilet alla kahe euro ei maksa, lühikesed otsad on selles mõttes eriti kallid. Samas on võimalik ka mingeid kuukaarte hankida ja see teeb sõidud natuke odavamaks.


Elamiste üür hakkab pihta 600 eurost ja selle eest saab meie mõistes kööktoa. Samas on jälle tehnika odavam, fotokaubad ja muud sellist on hinnaparadiis. Käibemaksu pole, müügimaks on viis protsenti – juba seegi teeb hinnad paremaks.


Jaapani turu tooted on tihti paremad kui mujal, enamus uusi asju tuleb kõigepealt siia. Peakski vaatama, kas mu mobiil on lõpuks mujal ka müügile tulnud. Ja isegi kui tuleb, ei saa mujal kasutada mitmeid funktsioone. Mul, näiteks, on võimalik telefoniga viibutades maksta rongipileti eest, lisaks on telekas olemas. Selliseid mänguasju on siin tehnikahuvilisele palju.


Korter on firma poolt või?


T. S.: Ma elan nii-öelda ühiselamus. See on selline suur villa moodi maja, kus mul on oma tuba. Firma on selle üürinud oma töötajatele.


Ja nii jääbki?


T. S.: Siin on mingid reeglid ja samas odav hind. Reeglid samas sisuliselt keelavad külalised. Ma kolin suveks välja, kui pere siia tuleb, seni hoian raha kokku ja elan ühikas. Ma olen sisuliselt tasuta sees ja seda tuleb maksimaalselt „lüpsta”, kuni saab.


Aga töötajad on seal eri rahvustest?


T. S.: Jah, meie firma laieneb kiirelt ja on hakanud välismaalastele rõhku panema. Nad tahavad laiemaks minna, kui Jaapan seda lubab, ja on vaja teistsugust mõtteviisi sisse tuua. Üldiselt kõik, keda praegu võetakse, on mingi tähtsa asjaga hakkama saanud. Need mehed on siis kõik koos tööle pandud ja eks sellest peab midagi võimsat välja tulema. Minu meelest täiesti tark tegu.


Mida te seal siis teete?


T. S.: Minu praegused tegevused on tehniliselt liiga keerulised, et neid lahti seletama hakata. Programmeerin. Teen mingeid prototüüpe mingitest vidinatest, mida me võiks edasi arendada, aga sisuliselt alles otsitakse seda Nokiat, mida me tegema hakkame.


Kui palju inimesi seal koos on?


T. S.: Firmas on 200 inimese ringis ja meil on korrusel koos umbes 50 inimest. On üks suur ruum.


Eestist olete seal ainus?


T. S.: Jah. Üks soomlane on, kaks prantslast, üks türklane, üks mehhiklane, üks ukrainlane, üks usbekk, kes mulle kohe meenuvad.


Nii et olete ise ka nagu Baruto („baruto” tähendab jaapani keeles baltlast, jaapani keeles „L”-tähte pole ja „R” hääldub osal juhtudel nagu „L” – toim)?


T. S.: Ma olen mõõdult suurem kui keegi teine. See mulje on neil küll, et me kõik oleme nagu Barutod vist. Baruto on siin väga kuulus. Eestiga seostubki ainult kaks asja: Skype ja Baruto.


Milles see kuulsus väljendub?


T. S.: Juuksur küsis, et kust pärit olen. Ütlesin, et Eestist. Seepeale too kohe: „Baruto?”


Sumo turniiride ajal oli telerist palju Eesti-teemalisi saateid ka, nad avastasid seda enda jaoks, kuna oli uus kangelane tekkinud. Yokozuna on selline positsioon nende rahvusspordis, et seal on vahel null meest, vahest mitu. Hetkel on ainult üks – Hakuho. Ja Baruto on põhipretendent olemaks teine Yokozuna. Sumo on midagi sellist nagu ameeriklastele see pallimäng kurikatega ja kui sa oled üks kahest parimast mehest, siis …


… siis oled selline mees, nagu Eestis Veerpalu umbes?


T. S.: Veerpalu on vist väiksem. Meil on palju suuskadel tippu jõudnud. Ei tohi ka unustada, et Jaapani rahvaarv on üle 100 miljoni, nende hulgas tipus olla on midagi palju enamat.


Kas makstakse hästi?


T. S.: Ei midagi erilist ja raha pärast poleks ma ka tulnud. Ma tulin, kuna ilmselgelt on see firma piisavalt crazy.

Lisa kommentaar

AS Võru Teataja ei vastuta kommentaaride sisu ja õigsuse eest. Toimetusel on õigus kustutada kommentaare, mis on teemavälised, kirjutatud teise isiku nimel, solvavad, labased, sisaldavad reklaami, õhutavad vaenu, kutsuvad üles ebaseaduslikule tegevusele vms.

Turvakood
Värskenda

 1. UUDISED
 2. Viimati lisatud
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Prev Next

Sõmerpalu motoklubi jätkab tähelendu

23-04-2015

Sõmerpalu motoklubi jätkab tähelendu

Paljuski tänu Sõmerpalu motoklubile on motosport, eriti aga motokross ja enduuro, saanud Võrumaal kõige edukamateks spordialadeks, kus võistlejad kuuluvad maailma absoluutsesse tippu. Pärast Eesti suusaspordi allakäiku on motospor...

Riigikogulane vastab Eesti äravallutamise kohta

23-04-2015

Riigikogulane vastab Eesti äravallutamise kohta

KÜSIMUS–VASTUS • President Toomas Hendrik Ilves tekitas hiljuti suurt furoori oma ütlusega, et Eesti võidakse ära vallutada nelja tunniga. Mida arvavad sellisest hirmutavast perspektiivist meie riigikogulased. Küsisime:1. Presiden...

Abipalve

23-04-2015

Abipalve

Kolmandat aastat pakub Põlvamaa mees Ants Väärsi invataksoteenust. Teotahe tegi mehest saatusekaaslaste abistaja. Olles ise olnud ratastoolis ja sealt tõusnud, kuus aastat tagasi võidelnud vähiga ja muude terviseprobleemidega otsu...

Sõmerpalu motoklubi võimas nädalavahetus

23-04-2015

Sõmerpalu motoklubi võimas nädalavahetus

TAAS TUBLID TULEMUSED • Nädalavahetusel sõidetud enduuro maailmameistrivõistluste avaetapil Tšiilis Talcas tõusis Aigar Leok teise võistluspäeva kokkuvõttes teisele kohale. Lisaks võistlesid Sõmerpalu motoklubi esindajad nädalavah...

Rekordiline „Võru roboti tsõõr ja Robomiku lahing”

23-04-2015

Rekordiline „Võru roboti tsõõr ja Robomiku lahing”

ROBOTIÜRITUS • Võru spordihallis laupäeval toimunud rahvusvaheline võistlus „Võru roboti tsõõr ja Robomiku lahing” oli rekordiline mitmes mõttes: esiteks pole Võrus nii suurt robootikaüritust toimunud, teiseks oli tegemist kõige s...

ATV-vargused on läinud Võrumaal massiliseks

23-04-2015

ATV-vargused on läinud Võrumaal massiliseks

VARASTAMISED • Pärast üksikut ATV-vargust möödunud aastal Rõuge vallamaja garaažist on seekord läinud vargused massiliseks ja vargaid pole kätte saadud. „Tõepoolest on aprillikuu jooksul Võrumaal sagenenud vargused eramajade kõrv...

Filmitegijad otsivad võtete tarbeks 90ndate interjööre ja autosid

23-04-2015

Filmitegijad otsivad võtete tarbeks 90ndate interjööre ja autosid

Tänavu juuli keskpaigast kuni augusti lõpuni võetakse Lõuna-Eestis ja Tallinnas üles uus täispikk kodumaine tragikomöödia “Päevad, mis ajasid segadusse”, mille tarbeks otsib filmi meeskond 90ndate interjööre ja autosid. “Päevad, ...

Heategevuslik tantsuõhtu

21-04-2015

Heategevuslik tantsuõhtu

HEATEGEVUS ❯ 17. aprillil toimus Rõuge rahvamajas heategevuslik tantsuõhtu „Aita aidata”, millest saadud tulu aitab ühe tragi Räpina valla üksikema elamistingimusi parandada. Selle suure ja ülla teo taga on Rõuge vallas elav süd...

Uuenenud Eesti Äikesevaatlejate Võrk otsib vaatlejaid

21-04-2015

Uuenenud Eesti Äikesevaatlejate Võrk otsib vaatlejaid

PIKSELE SILM PEALE! • Kümnendat vaatlushooaega alustav Eesti Äikesevaatlejate Võrk otsib uusi huvilisi, kes aitaks koguda andmeid äikese ja ohtlike äikesenähtuste esinemise kohta Eestis. Sellest aastast on vaatlusmetoodika senises...

Rekordiline juubelimaraton Tamula järvest Lämmijärveni

21-04-2015

Rekordiline juubelimaraton Tamula järvest Lämmijärveni

PAADIMARATON • Laupäeva varahommikul kell 7 startis Tamula järvelt juba arvult kümnes ligi 100 km pikkune Võhandu paadimaraton finišiga Võhandu jõe suudmes Lämmijärve ääres Võõpsus. Maratonile startis rekordiliselt 596 paati, ...

Hooldekodu on kui päriskodu

21-04-2015

Hooldekodu on kui päriskodu

SOTSIAALKESKUS • Kääpa sotsiaalkeskus, lihtsuse mõttes nimetame seda edaspidi hooldekoduks, asub ühekorruselises majas. Küll mitte algselt hooldekoduks ehitatud hoones, kuid nüüd ei kujuta selles majas midagi muud ettegi. Ent kuna...

Kohtumine edukate ettevõtjatega

21-04-2015

Kohtumine edukate ettevõtjatega

ÜLEKOOLILINE ÜRITUS • 8. aprillil korraldas Võrumaa kutsehariduskeskuse ärikorralduse esimene kursus ülekoolilise ürituse „Kohtumine edukate ettevõtjatega”. Inspireerivate lugudega astusid üles Ergo Kukk OÜst Kolm Põrsakest, Kaido...

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next
Võrumaa omavalitsusjuhid ühinema ei torma

25-04-2015

Võrumaa omavalitsusjuhid ühinema ei torma

KAS ÜHINEDA? • Erinevalt Põlvamaa omavalitsusjuhtidest, keda on tabanud ühinemise tuhin, ei torma Võrumaa omavalitsusjuhid valdasid kokku liitma. Enne tunamulluseid kohalikke valimisi pandi Põlvamaal kokku Põlva linn ja vald, millele on järgnenud suur kisklemine Põlva volikogus. Enne järgmisi valimisi plaanivad ühinemist Värska...

Rahvusarhiiv on vabatahtlike abiga sisestanud üle 32 000 sõduri andmed

25-04-2015

Rahvusarhiiv on vabatahtlike abiga sisestanud üle 32 000 sõduri andmed

Rahvusarhiiv kutsus mullu sügisel vabatahtlikke appi Esimesest maailmasõjast osa võtnud eesti sõdurite arhiividokumentidest üles leidmisel ja indekseerimisel, praeguseks on arhiivi sisestatud üle 32 000 isiku andmed. Rahvusarhiivi teatel on 83 vabatahtliku abiga praeguseks sisestatud 32 088 isiku andmed 209 säilikust. Kui...

Eluasemelaenude maht jätkab stabiilset kasvu

24-04-2015

Eluasemelaenude maht jätkab stabiilset kasvu

Eluasemelaenuportfelli aastakasv märtsis veidi kiirenes 3,2 protsendini, uusi eluasemelaene võeti esimeses kvartalis ligikaudu 13 protsenti suuremas mahus kui aasta tagasi, märtsis võetud laenude maht oli seejuures sama suur kui eelmise aasta sügisel. Majapidamiste autoliisingu maht oli märtsis viimase kuue aasta suurim...

Tuleval nädalal võib õhusooja maksimum tõusta 23 kraadini

24-04-2015

Tuleval nädalal võib õhusooja maksimum tõusta 23 kraadini

Ilmateenistuse andmetel on lähipäevadel kohati sajune, kuid ilm muutub pidevalt soojemaks ning uuel nädalal tõuseb õhusooja maksimum mõnel pool juba 23 kraadini. Pühapäeva öösel on pilves ja vihmane. Puhub lõunakaare tuul 3-9 m/s ja sooja on 3-8 kraadi. Hommik on ilm...

Riigiasutused kulutasid mullu autopargile 23,1 miljonit eurot

24-04-2015

Riigiasutused kulutasid mullu autopargile 23,1 miljonit eurot

Mullu kulutasid riigiasutused autodele 23,1 miljonit  eurot, millele lisandus tasutud 426 200 eurot erisoodustusmaksu, selgub Eesti Maksumaksjate Liidu (EML) andmetest, mida vahendab Eesti Päevaleht. Võrreldes liidu 2009. aastal koostatud andmestikuga on riigiasutuste autopark suurenenud 731 auto võrra 2907 autoni; võrdluse võimalik...

ATV-vargused on läinud Võrumaal massiliseks

23-04-2015

ATV-vargused on läinud Võrumaal massiliseks

VARASTAMISED • Pärast üksikut ATV-vargust möödunud aastal Rõuge vallamaja garaažist on seekord läinud vargused massiliseks ja vargaid pole kätte saadud. „Tõepoolest on aprillikuu jooksul Võrumaal sagenenud vargused eramajade kõrvalhoonetest, kus varaste saagiks on langenud ATVd ja ka murutraktorid,” märkis Lõuna prefektuuri pressiesindaja...

Sõmerpalu motoklubi jätkab tähelendu

23-04-2015

Sõmerpalu motoklubi jätkab tähelendu

Paljuski tänu Sõmerpalu motoklubile on motosport, eriti aga motokross ja enduuro, saanud Võrumaal kõige edukamateks spordialadeks, kus võistlejad kuuluvad maailma absoluutsesse tippu. Pärast Eesti suusaspordi allakäiku on motosport Eestis üldse üks väheseid spordialasid, kus võistlejad maailma tippu kuuluvad. Lisaks võib...

Sõmerpalu motoklubi võimas nädalavahetus

23-04-2015

Sõmerpalu motoklubi võimas nädalavahetus

TAAS TUBLID TULEMUSED • Nädalavahetusel sõidetud enduuro maailmameistrivõistluste avaetapil Tšiilis Talcas tõusis Aigar Leok teise võistluspäeva kokkuvõttes teisele kohale. Lisaks võistlesid Sõmerpalu motoklubi esindajad nädalavahetusel Leedus Vievises Balti karikavõistlustel enduurosprindis, kust toodi ära neli poodiumikohta. Võistluste suurim üllataja oli Mirko Raup...

Rekordiline „Võru roboti tsõõr ja Robomiku lahing”

23-04-2015

Rekordiline „Võru roboti tsõõr ja Robomiku lahing”

ROBOTIÜRITUS • Võru spordihallis laupäeval toimunud rahvusvaheline võistlus „Võru roboti tsõõr ja Robomiku lahing” oli rekordiline mitmes mõttes: esiteks pole Võrus nii suurt robootikaüritust toimunud, teiseks oli tegemist kõige suurema osavõtjate arvuga robotiüritusega terves Eestis. Päev läbi kestnud robotivõistlusel oli terve spordihall...

Riigikogulane vastab Eesti äravallutamise kohta

23-04-2015

Riigikogulane vastab Eesti äravallutamise kohta

KÜSIMUS–VASTUS • President Toomas Hendrik Ilves tekitas hiljuti suurt furoori oma ütlusega, et Eesti võidakse ära vallutada nelja tunniga. Mida arvavad sellisest hirmutavast perspektiivist meie riigikogulased. Küsisime:1. President ütles, et Eesti on võimalik ära vallutada nelja tunniga, tuginedes NATO ekspertide arvamusele...

Abipalve

23-04-2015

Abipalve

Kolmandat aastat pakub Põlvamaa mees Ants Väärsi invataksoteenust. Teotahe tegi mehest saatusekaaslaste abistaja. Olles ise olnud ratastoolis ja sealt tõusnud, kuus aastat tagasi võidelnud vähiga ja muude terviseprobleemidega otsustas Ants luua saatusekaaslaste abistamiseks spetsiifilise teenuse – invataksoteenuse. Selle järele on...

Filmitegijad otsivad võtete tarbeks 90ndate interjööre ja autosid

23-04-2015

Filmitegijad otsivad võtete tarbeks 90ndate interjööre ja autosid

Tänavu juuli keskpaigast kuni augusti lõpuni võetakse Lõuna-Eestis ja Tallinnas üles uus täispikk kodumaine tragikomöödia “Päevad, mis ajasid segadusse”, mille tarbeks otsib filmi meeskond 90ndate interjööre ja autosid. “Päevad, mis ajasid segadusse” tegevus toimub suvel 1997. Filmi peategelane on 27-aastane noormees...

Kevadkülv on täies hoos

23-04-2015

Kevadkülv on täies hoos

AJALUGU VÕRUMAA TEATAJA Neljapäev, 24. aprill 2008 PÕLLUMAJANDUS • Enamik Võrumaa viljakasvatajatest on kevadkülvi alustanud, usinamad juba lõpetavad. Sõmerpalu valla Sulbi küla Roosu ja Väike-Roosu talu peremehed Aivar ja Ivar Rosenberg plaanivad kevadkülvi sel nädalal lõpetada. Alustati möödunud kolmapäeval, kuid vihma tõttu...

Nädala lõpuks tõuseb õhusooja maksimum 15 kraadini

23-04-2015

Nädala lõpuks tõuseb õhusooja maksimum 15 kraadini

Lähipäevil läheb ilm pidevalt soojemaks ning nädala lõpuks tõuseb õhusooja maksimum kohati juba 15 kraadini. Reede öösel on selge või vähese pilvisusega sajuta ilm. Puhub lääne- ja loodetuul 5-12, rannikul puhanguti 15 m/s. Õhutemperatuur on vahemikus 0 kuni +5 kraadi. Päeval...

Läti kütuseaktsiisi tõsta ei plaani

23-04-2015

Läti kütuseaktsiisi tõsta ei plaani

Läti valitsusel kava kütuseaktsiise tõsta ei ole, mis seab veelgi suurema surve alla valitsuse kava tõsta järgmise nelja aasta jooksul ligikaudu poole võrra bensiini ja diislikütuse aktsiise. Lätil ei ole plaane praegusel hetkel kütuseaktsiise tõsta, ütles Läti rahandusminister Jānis Reirs kolmapäeval...

Gripi tõttu suri eelmisel nädalal veel üks inimene

23-04-2015

Gripi tõttu suri eelmisel nädalal veel üks inimene

Kuigi grippi haigestumine näitab viimastel nädalatel langustrendi, lisandus eelmisel nädalal veel üks gripist tingitud surmajuht, mil suri 52- aastane mees. Kuigi grippi haigestumine langes eelneva nädalaga võrreldes 24 protsendi võrra, püsis hospitaliseerimist vajanud inimeste arv jätkuvalt suhteliselt kõrgel tasemel, selgub terviseameti...

Viking Lottoga võideti 151 518 eurot

23-04-2015

Viking Lottoga võideti 151 518 eurot

Viking Lotto kolmapäevasel loosimisel võitis üks lotomängija Eesti kohaliku 5+1 võidutasandiga 151 518 eurot, teatas BNS-ile Eesti Loto esindaja. Võidu toonud pilet osteti Haapsalu R-kioskist. Jackpot läks jagamisele kahe Norra mängija vahel. Selle aasta kolme esimese kuuga on maksis Eesti Loto riigile hasartmängumaksuna...

Vaktsineerimata laste arv kasvab iga aastaga

22-04-2015

Vaktsineerimata laste arv kasvab iga aastaga

Terviseameti andmetel on vaktsineerimata laste arv viimase viie aastaga kasvanud, sest üha rohkem lapsevanemaid keeldub oma lapsi vaktsineerimast. Terviseameti andmetel on laste hõlmatus immuniseerimiskava vaktsineerimistega olnud Eestis üldiselt hea, kuid vähenenud järjepidevalt viimase viie aasta jooksul. Hõlmatuse vähenemine tuleneb peamiselt lastevanemate...

Päikeselised ilmad on taas suurendanud kulupõlengute arvu

22-04-2015

Päikeselised ilmad on taas suurendanud kulupõlengute arvu

Päikeselised ilmad on taas suurendanud kulupõlengute arvu,  mida oli möödunud ööpäeval üle 30. Häirekeskus sai kokku 76 päästekutset, millest 50 olid seotud tulekahjudega ning neist omakorda 34 maastikupõlengutega, teatas päästeameti korrapidaja BNS-ile. Kell 13.05 teatati häirekeskusele tulekahjust Võru maakonnas Lasva vallas Lauga...

Võrumaa keskerakondlaste juhina jätkab Anneli Ott

21-04-2015

Võrumaa keskerakondlaste juhina jätkab Anneli Ott

Keskerakonna Võrumaa piirkonna aastakonverents valis möödunud nädala lõpus piirkonna esimehena jätkama Võru linnavolikogu esimehe Anneli Oti. “Keskerakond tegi äsjastel riigikogu valimistel Kagu-Eestis hea tulemuse, nii kogu valimisringkonnas kui ka Võru maakonnas õnnestus meil toetust veidi kasvatada,” rääkis Ott. “Loomulikult peab töö samas...

Valitsus soovib muuta vanemahüvitise süsteemi

21-04-2015

Valitsus soovib muuta vanemahüvitise süsteemi

Valitsus kavatseb muuta vanemahüvitise süsteem paindlikumaks, et ka isad otsustaksid oma väikeste lastega koju jääda, sõnas sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna. "Valitsusel on plaan muuta vanemahüvitise süsteem paindlikumaks just selles suunas, et ka isad otsustaksid oma väikeste lastega koju jääda. Isade roll laste...

MTA lubab tulevaks aastaks vähendada salasigarettide turgu poole võrra

21-04-2015

MTA lubab tulevaks aastaks vähendada salasigarettide turgu poole võrra

Maksu- ja tolliameti (MTA) tollivaldkonna eesmärgiks on vähendada salasigarettide turgu 2016. aastaks poole võrra võrreldes 2012. aastal valitsenud olukorraga. See tähendab suuremat kontrolli piiridel, kuid samaaegselt soovitakse nii-öelda usaldusväärsetele ettevõtetele teha piiriületamine hoopis kiiremaks. Sellesse nimekirja kuuluvatel ettevõtetel on tollikontrollis ja...

Ligi 800 kuperjanovlast harjutab suurõppuseks Siil

21-04-2015

Ligi 800 kuperjanovlast harjutab suurõppuseks Siil

Võru- ja Põlvamaal algas Kuperjanovi jalaväepataljoni õppus Tormihoiatus, kus ligi 800 ajateenijat harjutavad koostööd mais algavaks kaitseväe suurõppuseks Siil. Õppus algas rännakuga paiknemisaladele Võru- ja Põlvamaal ning järgnevatel päevadel hinnatakse kompaniisid nii kaitsel, kui rünnakul, samuti rännakul ning lahingutoetuse ja lahinguteeninduse...

Kohtumine edukate ettevõtjatega

21-04-2015

Kohtumine edukate ettevõtjatega

ÜLEKOOLILINE ÜRITUS • 8. aprillil korraldas Võrumaa kutsehariduskeskuse ärikorralduse esimene kursus ülekoolilise ürituse „Kohtumine edukate ettevõtjatega”. Inspireerivate lugudega astusid üles Ergo Kukk OÜst Kolm Põrsakest, Kaido Krillo OÜst Baiateam ja Raul Sõmer OÜst Surface Lab International. OÜ Kolm Põrsakest on välja kasvanud...

Heategevuslik tantsuõhtu

21-04-2015

Heategevuslik tantsuõhtu

HEATEGEVUS ❯ 17. aprillil toimus Rõuge rahvamajas heategevuslik tantsuõhtu „Aita aidata”, millest saadud tulu aitab ühe tragi Räpina valla üksikema elamistingimusi parandada. Selle suure ja ülla teo taga on Rõuge vallas elav südikas naine Merle Piir, kes on võtnud oma...

Kümne aastaga Võru tähtsündmuseks

21-04-2015

Kümne aastaga Võru tähtsündmuseks

Võru linna külje alt Tamula järvelt juba kümnendat korda startinud Võhandu paadimaraton on kujunenud nullist üheks Võru linna aasta tähtsündmuseks, millest võttis tänavu osa 596 paati ligi 1000 aerutajaga. Maratoni üks korraldajatest, seiklusspordi pisikuga Hillar Irves on püüdnud teha parimat maratoni...

Uuenenud Eesti Äikesevaatlejate Võrk otsib vaatlejaid

21-04-2015

Uuenenud Eesti Äikesevaatlejate Võrk otsib vaatlejaid

PIKSELE SILM PEALE! • Kümnendat vaatlushooaega alustav Eesti Äikesevaatlejate Võrk otsib uusi huvilisi, kes aitaks koguda andmeid äikese ja ohtlike äikesenähtuste esinemise kohta Eestis. Sellest aastast on vaatlusmetoodika senisest lihtsam. Äikesevaatlused hõlmavad nüüdsest vaid äikese algus- ja lõpuaegade ning intensiivsuse registreerimist...

Hooldekodu on kui päriskodu

21-04-2015

Hooldekodu on kui päriskodu

SOTSIAALKESKUS • Kääpa sotsiaalkeskus, lihtsuse mõttes nimetame seda edaspidi hooldekoduks, asub ühekorruselises majas. Küll mitte algselt hooldekoduks ehitatud hoones, kuid nüüd ei kujuta selles majas midagi muud ettegi. Ent kunagi asus seal Kirovi-nimelise kolhoosi keskus. Seal sai palju käidud, sest majand...

Rekordiline juubelimaraton Tamula järvest Lämmijärveni

21-04-2015

Rekordiline juubelimaraton Tamula järvest Lämmijärveni

PAADIMARATON • Laupäeva varahommikul kell 7 startis Tamula järvelt juba arvult kümnes ligi 100 km pikkune Võhandu paadimaraton finišiga Võhandu jõe suudmes Lämmijärve ääres Võõpsus. Maratonile startis rekordiliselt 596 paati, millest lõpetas samuti rekordiliselt 480. Võrdluseks, möödunud aastal startis ja lõpetas...

Võru linna tänavad lapitakse nädala lõpuks

21-04-2015

Võru linna tänavad lapitakse nädala lõpuks

AJALUGU VÕRUMAA TEATAJA Teisipäev, 22. aprill 2008 Võrus tänavaauke parandavad teehooldajad olid eile sunnitud oma eelmise nädala töö ümber tegema, sest siis maha pandud asfalt ei pidanud liikluskoormusele vastu ja lagunes. „Üritame selgeks saada, milles asi,” ütles teehooldusfirma Teho alltöövõtja Elva Kommunaal...

Vangide arv jätkab vähenemist

20-04-2015

Vangide arv jätkab vähenemist

Kui tänavu veebruaris langes vangide arv esmakordselt alla 2900, siis hiljem on nende vähenemine veelgi jätkunud ning lõppeva nädala seisuga viibis trellide taga 2823 inimest. Vanglas viibivatest inimestest on 2244 süüdimõistetud kurjategijad ning 579 vahistatud, selgub justiitsministeeriumi statistikast. Kõige enam kinnipeetavaid, täpsemalt...

Süüfilisse haigestumine on vähenenud poole võrra

20-04-2015

Süüfilisse haigestumine on vähenenud poole võrra

Haigestumine süüfilisse on vähenenud poole võrra, tänavu kolme kuuga on registreeritud kuus haigusjuhtu. Käesoleval aastal haigestus süüfilisse kuus inimest, mullu samal perioodil registreeriti 12 haigusjuhtu, selgub terviseameti ülevaatest. Suguliselt levivatesse klamüüdiahaigustesse haigestumine on tänavu vähenenud 8,9 protsendi võrra. Kolme kuuga on registreeritud...