Menu

Tõnu Samuel oma praeguses kodukohas Kanagawas koos kohaliku Jaapani rahvariides näitsikuga.	Foto: ERAKOGUTallinnas üles kasvanud ja viimased kümmekond aastat Räpinas elanud tuntud IT-spetsialist Tõnu Samuel (38) kolis möödunud aasta lõpus Jaapanisse ning suveks kolib sinna järgi ka tema pere. Võrumaa Teataja intervjueeris Jaapani tehnoloogiafirmas Kayac Inc. töötavat Samueli internetitelefoni Skype vahendusel.

Kas saame õigesti aru, et kõigepealt kolisite Tallinnast Räpinasse ja sealt siis Jaapanisse?


Tõnu Samuel: Ma mingi kaheksa/kümme aastat elasin Räpinas. Kuna ma kolisin sujuvalt pika aja jooksul, siis pole kindlat aega. Pikalt oli elamine ka Tallinnas paralleelselt.


Aga nüüd on siis Räpinaga kõik?


T. S.: Maja on alles. Eestis maja müüa ei tasu, raha ta eest ei saa, millega midagi muud teha saaks, ja kinnisvara on kasulikum omada kui raha. Hetkel on mul pere veel seal, aga suvest kolivad Jaapani üle.


Aga kuidas üldse Räpinasse sattusite?


T. S.: Mu vanaonu oli seal ja maja jäi tühjaks.


Kas sealt sai tööd ka teha, see on kaugtööd, nagu te tegite?


T. S.: Jah, kogu aeg sellest elasingi, internet on Eesti asulates kadestamisväärselt hea.


Aga miks siis otsustasite Jaapanisse kolida?


T. S.: Lihtsalt tuli pakkumine. IT-meestele tehakse ikka pakkumisi ja osad neist on välismaalt. USA, näiteks, on tüüpiline koht – sinna saab ikka kohti, kui otsida. Aga pakkumine Jaapanisse tuli esimest korda ja see pani mõtlema. Esiteks oli pakkumise sisu põnev ja teiseks – kui ma 38aastaselt ütlen „ei” esimesele Jaapani otsale, siis kas teist enam jõuabki ära oodata?


Nii et kõike ikka eemalt teha ei saa?


T. S.: Firmad on erinevad. Kui töötasin MySQL-is, siis firma poliitika oli, et kontorikulusid me ei maksa ja igaüks töötab kodus. Kui ise endale kontori üürid, siis firma seda ei kompenseeri ja keskset kontorit polnud. Selles osas on firma, kus ma töötan, võtnud poliitika, et kõik käivad kohal ja erandeid ei tehta. Mingi gripipuhang või muu äärmuslik juhtum ainult ehk. Lisaks eeldatakse selles firmas, et tiim teeb ühes ruumis tööd; firmal on mingi kuus-seitse kontorit, aga tiime hoitakse ühe toa piires koos.


Kas olete juba jaapani kultuuriga harjunud? Mis toitu te seal sööte?


T. S.: Kultuuri osas tegin ma korraliku kodutöö. Tegelikult me neist ju palju ei tea ning ma võtsin kätte ja lugesin hulgaliselt nende ajaloost, kommetest. Seetõttu väga suuri šokke pole olnud. Ka see aitas, et olen Hong Kongis palju käinud. Aasiasse esimest korda tulles on kultuurišokk päris suur, aga naljakaid asju ikka on, millest aru ei saa.


Söögi osas olen natuke jännis, kuna nad söövad mereande ja minule need reeglina ei meeldi. Eks ma siis ostan poest liha ja kartulit ning teen endale miskit. Tegelikult söön kartuli asemel enamasti riisi. Üks põhjus selleks on hind. Kartulit müüakse tükikaupa (umbes pool eurot tükk). Riis on selline, et vead kümnekilose koti koju ja saad kuu aega sellest süüa teha. Jaapan impordib umbes 60 protsenti oma söögist.


Juurikate puhul on natuke imelik, et nad kallid on. Kanafilee, näiteks, maksab sisuliselt sama palju kui kartul. Eestis olin harjunud, et võtan poest palju juurikaid ja siis mingit liha kõrvale, kuid Jaapanis olles on kuidagi harjumatu, et liha on juurikatega samas hinnas. Nii mõtlen ühepajatoitu tehes, et kas panen kolm või neli kartulit. Väikse kapsapea eest maksin kaks eurot. Selle jama asemel oleks võinud käntsaka liha grillida.


Mis on olnud kõige naljakam, mida Jaapanis olles märganud olete?


T. S.: Riidesse pandud päikseprillidega koer on üks naelu.


Jaapanis on kõik väga reglementeeritud – nagu meilgi on tavad ja reeglid, ainult et neist peetakse kinni. Nende tavadega on see, et kõik on väga kammitsetud ja piiritletud, ning mulle tundub, et tavade ja tabude murdmine on teatud määral seal isegi popp. Need on nagu Benny Hilli naljad.


Kas teil on suur pere?


T. S.: Mul on naine ja minu juures elab veel mu 15aastane poeg varasemast abielust.


Nii et kolmekesi asute siis Jaapanisse?


T. S.: Jah.


Kas naisel ka seal midagi teha on?


T. S.: Eks näeb, kas leiab talle tegevust. Jaapanis tööd leiab, aga suurrahvale omaselt ei osata seal keeli. Kui ise jaapani keelt ei oska, siis sind ei saa ka millekski kasutada. IT-mehed Eestis, näiteks, on pea kõik võimelised inglise keele töökeeleks võtma, aga siinsed mitte.


Aga kuidas te ise hakkama saate? Oskate keelt?


T. S.: Õpin.


Kirjeldage oma tööpäeva.


T. S.: Tööpäev kestab kella 10–19. Kell 10 algab harjutusega – jah, kõigepealt virgutusvõimlemine. See on lühike. Siis teeb igaüks omi asju oma laua taga. See on väga erinev, kuna ruum on kallis ja lauapind minimaalne. Firma, kus töötan, on väga eriline, kohalikud käivad siin suu ammuli vaatamas ja telekaameradki on aeg-ajalt filmimas. Firma on Jaapanis kuulus, seepärast ka.


Lõunal käin, kuidas kunagi – vahest „mäkis”, vahel mõnes kohalikus toidukohas, vahel olen ise ka söögi kaasa teinud. Söögikord maksab siin kümne euro kanti, McDonald’s on üks odavamaid kohti, Big Maci eine maksab seitse eurot. Samas saab tolle anonüümse kotleti asemel valida saia vahele kanafilee ja siis on hind odavam – kuus eurot.


Rongid on roppkallid. Ma elan umbes 40 kilomeetri kaugusel Tokyo kesklinnast – Kamakuras. See on ajalooline Jaapani pealinn, kus on paar-kümmend templit ja muud asja, lisaks maailmakuulus Suur Buda, mis on mu elukohast ehk pool kilomeetrit. Asukoht on nagu Nõmme Tallinnas ja ots siit Tokyosse maksab üheksa eurot.


Üldiselt ükski pilet alla kahe euro ei maksa, lühikesed otsad on selles mõttes eriti kallid. Samas on võimalik ka mingeid kuukaarte hankida ja see teeb sõidud natuke odavamaks.


Elamiste üür hakkab pihta 600 eurost ja selle eest saab meie mõistes kööktoa. Samas on jälle tehnika odavam, fotokaubad ja muud sellist on hinnaparadiis. Käibemaksu pole, müügimaks on viis protsenti – juba seegi teeb hinnad paremaks.


Jaapani turu tooted on tihti paremad kui mujal, enamus uusi asju tuleb kõigepealt siia. Peakski vaatama, kas mu mobiil on lõpuks mujal ka müügile tulnud. Ja isegi kui tuleb, ei saa mujal kasutada mitmeid funktsioone. Mul, näiteks, on võimalik telefoniga viibutades maksta rongipileti eest, lisaks on telekas olemas. Selliseid mänguasju on siin tehnikahuvilisele palju.


Korter on firma poolt või?


T. S.: Ma elan nii-öelda ühiselamus. See on selline suur villa moodi maja, kus mul on oma tuba. Firma on selle üürinud oma töötajatele.


Ja nii jääbki?


T. S.: Siin on mingid reeglid ja samas odav hind. Reeglid samas sisuliselt keelavad külalised. Ma kolin suveks välja, kui pere siia tuleb, seni hoian raha kokku ja elan ühikas. Ma olen sisuliselt tasuta sees ja seda tuleb maksimaalselt „lüpsta”, kuni saab.


Aga töötajad on seal eri rahvustest?


T. S.: Jah, meie firma laieneb kiirelt ja on hakanud välismaalastele rõhku panema. Nad tahavad laiemaks minna, kui Jaapan seda lubab, ja on vaja teistsugust mõtteviisi sisse tuua. Üldiselt kõik, keda praegu võetakse, on mingi tähtsa asjaga hakkama saanud. Need mehed on siis kõik koos tööle pandud ja eks sellest peab midagi võimsat välja tulema. Minu meelest täiesti tark tegu.


Mida te seal siis teete?


T. S.: Minu praegused tegevused on tehniliselt liiga keerulised, et neid lahti seletama hakata. Programmeerin. Teen mingeid prototüüpe mingitest vidinatest, mida me võiks edasi arendada, aga sisuliselt alles otsitakse seda Nokiat, mida me tegema hakkame.


Kui palju inimesi seal koos on?


T. S.: Firmas on 200 inimese ringis ja meil on korrusel koos umbes 50 inimest. On üks suur ruum.


Eestist olete seal ainus?


T. S.: Jah. Üks soomlane on, kaks prantslast, üks türklane, üks mehhiklane, üks ukrainlane, üks usbekk, kes mulle kohe meenuvad.


Nii et olete ise ka nagu Baruto („baruto” tähendab jaapani keeles baltlast, jaapani keeles „L”-tähte pole ja „R” hääldub osal juhtudel nagu „L” – toim)?


T. S.: Ma olen mõõdult suurem kui keegi teine. See mulje on neil küll, et me kõik oleme nagu Barutod vist. Baruto on siin väga kuulus. Eestiga seostubki ainult kaks asja: Skype ja Baruto.


Milles see kuulsus väljendub?


T. S.: Juuksur küsis, et kust pärit olen. Ütlesin, et Eestist. Seepeale too kohe: „Baruto?”


Sumo turniiride ajal oli telerist palju Eesti-teemalisi saateid ka, nad avastasid seda enda jaoks, kuna oli uus kangelane tekkinud. Yokozuna on selline positsioon nende rahvusspordis, et seal on vahel null meest, vahest mitu. Hetkel on ainult üks – Hakuho. Ja Baruto on põhipretendent olemaks teine Yokozuna. Sumo on midagi sellist nagu ameeriklastele see pallimäng kurikatega ja kui sa oled üks kahest parimast mehest, siis …


… siis oled selline mees, nagu Eestis Veerpalu umbes?


T. S.: Veerpalu on vist väiksem. Meil on palju suuskadel tippu jõudnud. Ei tohi ka unustada, et Jaapani rahvaarv on üle 100 miljoni, nende hulgas tipus olla on midagi palju enamat.


Kas makstakse hästi?


T. S.: Ei midagi erilist ja raha pärast poleks ma ka tulnud. Ma tulin, kuna ilmselgelt on see firma piisavalt crazy.

Lisa kommentaar

AS Võru Teataja ei vastuta kommentaaride sisu ja õigsuse eest. Toimetusel on õigus kustutada kommentaare, mis on teemavälised, kirjutatud teise isiku nimel, solvavad, labased, sisaldavad reklaami, õhutavad vaenu, kutsuvad üles ebaseaduslikule tegevusele vms.

Turvakood
Värskenda

 1. UUDISED
 2. Viimati lisatud
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Prev Next

Intriigid viisid Antsla gümnaasiumi direktori ametist

25-08-2015

Intriigid viisid Antsla gümnaasiumi direktori ametist

TÜLI • Vaevalt aasta ametis olnud Antsla gümnaasiumi direktor Kalle Jürgenson oli sunnitud vahetult enne kooliaasta algust ameti maha panema seoses koolis lahvatanud intriigidega. Asi kulmineerus kevadel enne kooliaasta lõppu sel...

Linna päevad: meeleolukas rongkäik, tasuta kontserdid ja vinge ilutulestik

25-08-2015

Linna päevad: meeleolukas rongkäik, tasuta kontserdid ja vinge ilutulestik

VÕRU LINNA SÜNNIPÄEV • Tänavused Võru linna päevad, mis tähistasid linna 231. sünnipäeva, olid viimaste aastate ühed meeleolukamad seoses erakordselt sooja ilma, vaatajate jaoks tasuta kontsertide ja võimsa, ligi viis minutit kest...

Ape tähistas samuti linna päeva

25-08-2015

Ape tähistas samuti linna päeva

TÄHTPÄEV • Koos Võru linnaga tähistas laupäeval linna päeva Ape (Hopa) linn, mis sai 87aastaseks. Ape päevade tänavune teema oli valge, mida tähistas valge jalgratas linnavalitsuse ees, pulmakleidid kesklinna pargis ning lastele ...

Metsavenna tallu jõudis esimene värske heina varumise käru

25-08-2015

Metsavenna tallu jõudis esimene värske heina varumise käru

UUS PÕLLUTEHNIKA • Mõniste vallas asuvasse Metsavenna tallu jõudis augustikuu keskpaiku värske heina varumise käru, mis on teadaolevalt esimene selline Eestis. Käru toodi treileriga kohale Itaaliast Sommariva Basco linnast otse s...

Vana-Võru ühendus maailmaga

22-08-2015

Vana-Võru ühendus maailmaga

Võru linn asutati aastal 1784 „kõigekõrgema (Katariina II) käsul” vähetuntud provintsimõisasse metsade ja soode keskele. Kustunud oli ka lähialade kuulsus – keskaegsest Kirumpää lossist olid jäänud vaid lagunevad varemed ja turbak...

Võrumaa omavalitsusjuhid andsid toetuse maavanema kandidaadile

22-08-2015

Võrumaa omavalitsusjuhid andsid toetuse maavanema kandidaadile

VALITSEMINE • Riigihalduse minister Arto Aas kohtus teisipäeval Väimelas Võrumaa omavalitsusjuhtidega, et tutvustada maavanema kandidaati. Omavalitsusjuhid olid kandidaadiga päri ja Võrumaal jätkab pärast valitsuse heakskiitu An...

Avati uuenenud Vee tänava kvartal

22-08-2015

Avati uuenenud Vee tänava kvartal

VIDEO AVAMINE • Kolmapäeval avati pidulikult Vee tänava kvartal. Fr. R. Kreutzwaldi tänava ja Tamula järve vahel asuvate Liiva, Vabaduse ja Tartu tänava lõigud rekonstrueeriti täielikult. Uue ilme sai nii tänavakate kui ka haljast...

VIDEO Võrus algasid linna päevad

22-08-2015

VIDEO Võrus algasid linna päevad

SÜNNIPÄEV • Võrus algasid eile laada, kontsertide ja piduliku rongkäiguga järjekordsed linna päevad, mis tähistavad Võru linna 231. sünnipäeva. Ilmataat oli seekord linna õnnistanud lausa jumaliku päiksepaiste ja soojusega. Linna...

Võrumaa Tervisenõukogu vabariiklikul maakondlike tervise- ja traumameeskondade ühisseminaril

21-08-2015

Võrumaa Tervisenõukogu vabariiklikul maakondlike tervise- ja traumameeskondade ühisseminaril

18.-19. augustil osales Võrumaa Tervisenõukogu Viljandimaal toimunud vabariiklikul maakondlike tervise- ja traumameeskondade ühisseminaril. Eesti Tervisedenduse Ühingu poolt korraldatud suveseminarist on saanud traditsiooniline ...

Herilaselt nõelata saanud tuletõrjuja sattus kriitilisse seisu

21-08-2015

Herilaselt nõelata saanud tuletõrjuja sattus kriitilisse seisu

Võrumaal sattus neljapäeval kriitilisse seisu tuletõrjuja, kes sai põlengut kustutades herilaselt nõelata. Kella 21.43 ajal süttis Misso vallas Napi külas hooletust okste põletamisest vana küüni katus. Päästjad kustutasid tulekah...

VIDEO Avati uuenenud Vee tänava kvartal

19-08-2015

VIDEO Avati uuenenud Vee tänava kvartal

Kolmapäeval avati pidulikult Vee tänava kvartal. F. R. Kreutzwaldi tänava ja Tamula järve vahel asuvate Liiva, Vabaduse ja Tartu tänava lõigud rekonstrueeriti täielikult. Uue ilme sai nii tänavakate kui haljastus ja lisaks vaheta...

Rõuge-Haanja ühine ajaleht Torniööbik

18-08-2015

Rõuge-Haanja ühine ajaleht Torniööbik

HÄÄLEKANDJA • Juulikuus ilmus Eestis esimene kahe valla poolt välja antava ajalehe Torniööbik number, millega seonduvast rääkis lähemalt lehe toimetaja Viivika Nagel. „Kahe valla ühise lehe tegemise mõte võis kellegi teise peas o...

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next
Rõuge Suurjärv sai 180 uut elanikku!

27-08-2015

Rõuge Suurjärv sai 180 uut elanikku!

Täna asustati Rõuge Suurjärve 180 uut haugi. Seda tehti tänu Keskkonnainvesteeringute Keskusele, mille toetusel rajati suve alguses randa ka uus kalastusplatvorm. Uusi kalu toodi Rõuge Suurjärve kalaekspert Teet Krause soovitusel, kelle hinnangul on sellise koguse haugide asustamine järvele hea: neile on...

Seakasvatajatel pole sigu kusagil tappa

27-08-2015

Seakasvatajatel pole sigu kusagil tappa

Kolmandast tsoonist ei tohi sigu eksportida, vaid võib müüa ainult Eestis asuvatesse tapamajadesse, neil pole aga võimalust kolmanda tsooni sigu vastu võtta; kuigi tuhanded sead on tapaküpsed, kasvab neid järjest peale, kirjutab Maaleht. Eestis toodetakse rohkem sealiha, kui siin ära süüakse...

Valitsus kiitis heaks laste ja perede arengukava uue rakendusplaani

27-08-2015

Valitsus kiitis heaks laste ja perede arengukava uue rakendusplaani

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks laste ja perede arengukava uut rakendusplaani ning arengukava rakendusplaani täitmise möödunud aasta aruande. Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks aastateks 2012–2020 koostatud laste ja perede arengukava rakendusplaani aastateks 2015-2018 ning samuti arengukava rakendusplaani täitmise 2014. aasta aruande...

Orava torn kõrgub Euroopa kohal

27-08-2015

Orava torn kõrgub Euroopa kohal

Tähelepanu, noored sportlased! Järgnev lugu on suurepärane näide sellest, et arvuti tagant tasub püsti tõusta ja libategelikkus unustada. Meie võrkpallikoondise pikima mängija, 207sentimeetrise Andri Aganitsa karjäärikõver tõestab, et ka Eesti äärealadelt, täpsemalt öeldes Orava külast võib sirguda maailmatasemel tegija.Alles kahekümneühesele...

Riigikogulane vastab Võru linnapäevade kohta (2)

27-08-2015

Riigikogulane vastab Võru linnapäevade kohta (2)

KÜSIMUS–VASTUS • Seekord uurisime meie riigikogulastelt äsja lõppenud Võru linnapäevade kohta.  1. Kas külastasite äsja või olete varem külastanud Võru linnapäevi?2. Mis oli või on olnud Võru linnapäevadel kõige muljetavaldavam sündmus? Mis on kõige paremini meelde jäänud?Meelis Mälberg (Reformierakond): Seekord ma kahjuks...

Keskkonnaameti seakatku-käskkiri ajas Võrumaa jahimehed tagajalgadele

27-08-2015

Keskkonnaameti seakatku-käskkiri ajas Võrumaa jahimehed tagajalgadele

KATK • Võrumaa jahimehed on aetud tagajalgadele keskkonnaameti peadirektori Andres Onemari nädalataguse käskkirja peale, millega jahimeestele surutakse peale küttimiskohustus ja kui seda ei täideta, siis järgnevad sanktsioonid kuni loa peatamiseni välja. Käskkirja lisa kohaselt on Võrumaa minimaalne küttimismaht 2015/2016. jahiaastal 1400 metssiga...

Seakatku leviku süüdlane on leitud?

27-08-2015

Seakatku leviku süüdlane on leitud?

See, et seakatk on Eestis kodusigadel levinud kiiremini kui Lätis, on häbiasi. Veel suurem häbiasi on, et süüd katku levimises püütakse veeretada jahimeestele. Jahimeeste pahameel katku leviku tõkestamise osas on õigustatud. Möödunud aastal oli selge jutt, et Eestis piiratakse metssigade küttimist...

Päästeametniku surm varjutas Võru uue politsei- ja päästehoone avamist

27-08-2015

Päästeametniku surm varjutas Võru uue politsei- ja päästehoone avamist

VIDEO AVAMISTSEREMOONIA • Teisipäeval avasid siseministeeriumi ning politsei- ja päästeameti esindajad Võru uue politsei- ja päästeameti ühishoone, ent kuivõrd eelmisel õhtul oli surnud Vastseliina komando meeskonnavanem Madis Soesoo, vajutas see kogu üritusele sünge pitseri. Ühishoone avamisele eelnes leinaseisak ning kohal olnud siseminister...

Rõivas: seakatkust saab jagu vaid seakasvatajate ja riigi koostöös

26-08-2015

Rõivas: seakatkust saab jagu vaid seakasvatajate ja riigi koostöös

Peaminister Taavi Rõivas ja maaeluminister Urmas Kruuse arutasid kolmapäeval kohtumisel seakasvatajatega sigade Aafrika katku leviku tõkestamist tagajärgede kõrvaldamist, peaministri sõnul saab taudi vastu vastu vaid seakasvatajate ja riigi koostöös. Seakasvatajad esitasid peaministrile ja maaeluministrile oma ettepanekud sektori olukorra parandamiseks, sigade Aafrika...

Põlvamaa bussiliinid saavad uued liininumbrid

26-08-2015

Põlvamaa bussiliinid saavad uued liininumbrid

Põlva Maavalitsus läheb koostöös Põlvamaa bussiliine teenindava ettevõttega AS GoBus alates 1. septembrist aasta jooksul järk-järgult üle uutele liininumbritele. Vajadus liininumbrite muutmiseks tuleneb asjaolust, et ühistranspordi infosüsteemides ja vedaja uues piletimüügi süsteemis ei ole enam võimalik seniste numbritega liiniandmeid reisija jaoks...

Õpetajate miinimumpalk on pooleteise aastaga kasvanud 26 protsenti

26-08-2015

Õpetajate miinimumpalk on pooleteise aastaga kasvanud 26 protsenti

Õpetajate miinimumpalk on pooleteise aastaga kasvanud 26 protsenti ning keskmine palk 17 protsenti. Üldhariduskoolide õpetajate töötasu on käesoleva aasta esimese kuue kuu seisuga keskmiselt 1087 eurot ning tänavusest on õpetajate miinimumpalk 900 eurot, teatas haridus- ja teadusministeerium BNS-ile. Viimase viie aastaga...

Võru päästjad ja politseinikud alustavad uues hoones tööd

25-08-2015

Võru päästjad ja politseinikud alustavad uues hoones tööd

VIDEO Siseminister Hanno Pevkur avas teisipäeval kell 15 Võru operatiivteenistuste ühishoone, mis parandab päästjate ja politseinike töö- ja olmetingimusi ning aitab operatiivsemalt reageerida väljakutsetele. Pevkuri sõnul oli eesmärgiks ehitada optimaalsete kuludega hoonete kompleks, mis oleks sobilik politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti...

Riik maksab hukkunud Võrumaa päästja omastele hüvitist

25-08-2015

Riik maksab hukkunud Võrumaa päästja omastele hüvitist

Riik maksab töökohustusi täites herilaselt nõelata saanud ja allergilise šoki tagajärjel surnud Võrumaa päästja omastele hüvitist, mis ulatub hukkunud päästja 10 aastapalgani. Vastavalt päästeteenistuse seaduse maksab riik asutuse põhiülesannetest tulenevate teenistuskohustuste täitmisel hukkunud või teenistuskohustuste täitmisel saadud vigastuse tagajärjel surnud päästeteenistuja...

Metsavenna tallu jõudis esimene värske heina varumise käru

25-08-2015

Metsavenna tallu jõudis esimene värske heina varumise käru

UUS PÕLLUTEHNIKA • Mõniste vallas asuvasse Metsavenna tallu jõudis augustikuu keskpaiku värske heina varumise käru, mis on teadaolevalt esimene selline Eestis. Käru toodi treileriga kohale Itaaliast Sommariva Basco linnast otse sealsest ettevõttest Bonino Macchine Agricole, mis on spetsialiseerunud heinavarumise seadmete valmistamisele. Metsavenna talu...

Antsla kooli ümber on läinud tuliseks

25-08-2015

Antsla kooli ümber on läinud tuliseks

Antsla gümnaasium on üks neist koolidest, mis satub seoses riigi haridusreformiga löögi alla. Möödunud aastal toimunud juhivahetus oli üks katse gümnaasiumi säilitada, nüüd aga selgub, et Antsla inimesed on ise muudatustele vastu. Eriti karm on, et kooli töötajate omavahelisse kemplusse kisti...

Ape tähistas samuti linna päeva

25-08-2015

Ape tähistas samuti linna päeva

TÄHTPÄEV • Koos Võru linnaga tähistas laupäeval linna päeva Ape (Hopa) linn, mis sai 87aastaseks. Ape päevade tänavune teema oli valge, mida tähistas valge jalgratas linnavalitsuse ees, pulmakleidid kesklinna pargis ning lastele mõeldud valge vahu pidu laupäeva keskpäeval. Apes oli linna päevade puhul...

Linna päevad: meeleolukas rongkäik, tasuta kontserdid ja vinge ilutulestik

25-08-2015

Linna päevad: meeleolukas rongkäik, tasuta kontserdid ja vinge ilutulestik

VÕRU LINNA SÜNNIPÄEV • Tänavused Võru linna päevad, mis tähistasid linna 231. sünnipäeva, olid viimaste aastate ühed meeleolukamad seoses erakordselt sooja ilma, vaatajate jaoks tasuta kontsertide ja võimsa, ligi viis minutit kestnud ilutulestikuga. Linnavalitsuse avalike suhete spetsialist Ulis Guth ütles, et ilutulestik...

Intriigid viisid Antsla gümnaasiumi direktori ametist

25-08-2015

Intriigid viisid Antsla gümnaasiumi direktori ametist

TÜLI • Vaevalt aasta ametis olnud Antsla gümnaasiumi direktor Kalle Jürgenson oli sunnitud vahetult enne kooliaasta algust ameti maha panema seoses koolis lahvatanud intriigidega. Asi kulmineerus kevadel enne kooliaasta lõppu sellega, et kooli lõpetajad soovisid, et neile annaks lõputunnistuse kätte direktori asemel...

Võru vana staadion jääb esialgu sportlastele

25-08-2015

Võru vana staadion jääb esialgu sportlastele

STAADION • Võru linnastaadioni valmimise järel ei kanta seni staadioni ülesandeid täitnud Kreutzwaldi tänava spordiväljakut maha, vaid see jääb määramata ajaks sportlaste kasutusse, kinnitab linnavalitsus. „Uue staadioni valmimisega ei muutu praeguse staadioni osas midagi,” kinnitas abilinnapea Innar Mäesalu. See jääb tema...

PPA soovib ehitada Eesti idapiirile piirdeaia

25-08-2015

PPA soovib ehitada Eesti idapiirile piirdeaia

Eesti ja Venemaa piiri täielikult välja ehitada kavatsev politsei- ja piirivalveamet (PPA) tahab piiririkkumiste tõkestamiseks ehitada maismaapiirile piirdeaia, kirjutab Postimees. Piirdeaed ei tule kogu maismaapiirile, vaid umbes kolmandikule sellest ehk 106-108 kilomeetrile. Sohu piirdeaeda ei püstitata, vaid piirdutakse piiripostide ja patrullrajaga...

Herilaselt nõelata saanud Võrumaa päästja suri haiglas

25-08-2015

Herilaselt nõelata saanud Võrumaa päästja suri haiglas

Möödunud neljapäeval Võrumaal päästetöödel herilaselt nõelata saanud päästja suri haiglas. Vastseliina päästekomando meeskonnavanem ja Misso vabatahtlik päästja Madis Soesoo sai möödunud neljapäeval teenistusülesannete täitmisel herilaselt pea piirkonda nõelata, mistõttu tal tekkis raske allergiline šokk, teatas päästeamet BNS-ile. Soesoo suri allergilise šoki tagajärjel...

Ilmateenistus prognoosib teisipäevaks kohati 30 soojakraadi

24-08-2015

Ilmateenistus prognoosib teisipäevaks kohati 30 soojakraadi

Ilmateenistuse prognoosi järgi võib teisipäeval tulla kohati kuni 30 soojakraadi. Öösel on vähese ja vahelduva pilvisusega sajuta ilm. Puhub kagutuul 3-9, saartel kuni 11 m/s. Sooja on 9-14, saartel kuni 18 kraadi. Peipsi järvel puhub valdavalt kagutuul 3-7 m/s. Laine kõrgus on...

Võru linn tunnustas sünnipäeval oma parimaid

24-08-2015

Võru linn tunnustas sünnipäeval oma parimaid

Võru linnavalitsus andis linna 231. sünnipäeva puhul laupäeva õhtul Tamula järvelaval toimunud kontserdi eel üle linna autasud. Võru linna teenetemärgi pälvis omaaegne jaoskonna- ja üldarst Malle Punman, kes on ravinud inimesi ühtekokku 46 aastat, teatas Võru linnavalitsus BNS-ile. Ettepaneku teenekale ja...

Autoga teelt välja sõitnud mees sai vigastada

24-08-2015

Autoga teelt välja sõitnud mees sai vigastada

Võrumaal sai ööl vastu pühapäeva vigastada autoga teelt välja sõitnud mees. Õnnetus juhtus kella 1.49 ajal Vana-Vastseliina-Käänu tee kolmandal kilomeetril, kus 43-aastane Raivo sõitis Audi A6-ga laugest kurvist väljudes vasakule teelt välja vastu puud, teatas siseministeerium BNS-ile. Kiirabi viis juhi Võru Haiglasse. {fcomment}

Võru ostab linna turvakaameratele uue serveri

23-08-2015

Võru ostab linna turvakaameratele uue serveri

Võru linnavalitsus saadab aastaid kasutuses olnud linna turvakaamerate serveri pensionile ja ostab uue. Võru linnavalitsus otsustas eraldada reservfondist 3403 eurot linnamajanduse osakonnale uue serveri soetuseks, kuna praegu kasutusel olev salvestusserver on soetatud ligikaudu  viis aastat tagasi ega vasta enam uuenenud tingimustele. Server...

Võrus kadunuks jäänud mees leiti elusa ja tervena

23-08-2015

Võrus kadunuks jäänud mees leiti elusa ja tervena

Võrus jäi laupäeva õhtul kadunuks majutuskohast lahkunud mees, kelle leidmiseks palus politsei elanike abi, pühapäeval leiti mees elusa ja tervena. 43-aastane Gunnar lahkus Männiku tänava majutusasutusest kella 23 ajal ning ei naasnud enam sõprade juurde. Gunnar oleks pidanud tulema tagasi loetud...

Võrus jäi kadunuks majutuskohast lahkunud mees

23-08-2015

Võrus jäi kadunuks majutuskohast lahkunud mees

Võrus jäi laupäeva õhtul kadunuks majutuskohast lahkunud mees, kelle leidmiseks palub politsei elanike abi. 43-aastane Gunnar lahkus Männiku tänava majutusasutusest kella 23 ajal ning ei naasnud enam sõprade juurde. Gunnar oleks pidanud tulema tagasi loetud minutite pärast, kuid ei tulnud. Mees...

Uue nädala esimene pool jätkub suvise soojusega

23-08-2015

Uue nädala esimene pool jätkub suvise soojusega

Nädala esimestel päevadel Valgelt merelt üle Eesti liikuv päikseline kõrgrõhuala teeb kolmapäeval ruumi Skandinaavia kohale jõudnud hoovihmasele madalrõhulohule, mis langetab südasuvised maksimumtemperatuure vaid paari pügala võrra. Esmaspäeva öösel on vähese pilvisusega sajuta ilm. Puhub idakaaretuul 2-9 m/s. Sooja on 7-13, saartel...

Võrumaa jahimehed soovivad metssigu küttida maksimaalsel hulgal

22-08-2015

Võrumaa jahimehed soovivad metssigu küttida maksimaalsel hulgal

Võrumaa Jahimeeste Seltsi reedel kogunenud juhatus leidis, et haiguse tõkestamiseks on vaja hakata metssigu küttima maksimaalsel määral ka nendes jahtkondades, kus seakatku pole veel leitud. Koosolekul leiti, et jahtkondades, kus pole veel seakatku leitud, on vaja viia metssigade küttimine maksimaalsele tasemele...

Eurojackpoti loosimine tõi Eestisse üle poole miljoni eurose võidu

22-08-2015

Eurojackpoti loosimine tõi Eestisse üle poole miljoni eurose võidu

Eurojackpoti reedene loosimine tõi Eestisse 555 414-eurose võidu. Eurojackpoti loosimisel loositi reedel välja kaks 5+1 võidutasandi võitu, millest üks tuli Eestisse, teatas Eesti Loto BNS-ile. Eesti mängija võidusummaks on 555 414 eurot. Võidupilet osteti Järve Selverist. Teine 5+1 tasandi võit samas summas...

Tubakaaktsiisi tõusuga saab hüvitada esimesi haiguspäevi

22-08-2015

Tubakaaktsiisi tõusuga saab hüvitada esimesi haiguspäevi

Haigekassa hinnangul maksab töötajatele esimese kolme haiguspäeva hüvitamine ligi 30 miljonit eurot aastas, mida on ametiühingute sõnul võimalik finantseerida tubakaaktsiisi täiendava tõusu abil. Esmaspäeval riigikogu sotsiaalkomisjonis arutlusele tulev ametiühingute nõue hüvitada töötajatele esimesed kolm haiguspäeva maksab haigekassa hinnangul ligi 30 miljonit...

Ekaterina kiriku teemapark

22-08-2015

Ekaterina kiriku teemapark

AJALUGU VÕRUMAA TEATAJA Teisipäev, 19. august 2008 Homme, 19. augustil kell 18 avatakse Võru linnapäevade raames Ekaterina kiriku teemapark, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 90 a juubelile ja Võru linna 224. sünnipäevale. Teemapark arendati välja piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmi raames. Võru...