Menu

Tõnu Samuel oma praeguses kodukohas Kanagawas koos kohaliku Jaapani rahvariides näitsikuga.	Foto: ERAKOGUTallinnas üles kasvanud ja viimased kümmekond aastat Räpinas elanud tuntud IT-spetsialist Tõnu Samuel (38) kolis möödunud aasta lõpus Jaapanisse ning suveks kolib sinna järgi ka tema pere. Võrumaa Teataja intervjueeris Jaapani tehnoloogiafirmas Kayac Inc. töötavat Samueli internetitelefoni Skype vahendusel.

Kas saame õigesti aru, et kõigepealt kolisite Tallinnast Räpinasse ja sealt siis Jaapanisse?


Tõnu Samuel: Ma mingi kaheksa/kümme aastat elasin Räpinas. Kuna ma kolisin sujuvalt pika aja jooksul, siis pole kindlat aega. Pikalt oli elamine ka Tallinnas paralleelselt.


Aga nüüd on siis Räpinaga kõik?


T. S.: Maja on alles. Eestis maja müüa ei tasu, raha ta eest ei saa, millega midagi muud teha saaks, ja kinnisvara on kasulikum omada kui raha. Hetkel on mul pere veel seal, aga suvest kolivad Jaapani üle.


Aga kuidas üldse Räpinasse sattusite?


T. S.: Mu vanaonu oli seal ja maja jäi tühjaks.


Kas sealt sai tööd ka teha, see on kaugtööd, nagu te tegite?


T. S.: Jah, kogu aeg sellest elasingi, internet on Eesti asulates kadestamisväärselt hea.


Aga miks siis otsustasite Jaapanisse kolida?


T. S.: Lihtsalt tuli pakkumine. IT-meestele tehakse ikka pakkumisi ja osad neist on välismaalt. USA, näiteks, on tüüpiline koht – sinna saab ikka kohti, kui otsida. Aga pakkumine Jaapanisse tuli esimest korda ja see pani mõtlema. Esiteks oli pakkumise sisu põnev ja teiseks – kui ma 38aastaselt ütlen „ei” esimesele Jaapani otsale, siis kas teist enam jõuabki ära oodata?


Nii et kõike ikka eemalt teha ei saa?


T. S.: Firmad on erinevad. Kui töötasin MySQL-is, siis firma poliitika oli, et kontorikulusid me ei maksa ja igaüks töötab kodus. Kui ise endale kontori üürid, siis firma seda ei kompenseeri ja keskset kontorit polnud. Selles osas on firma, kus ma töötan, võtnud poliitika, et kõik käivad kohal ja erandeid ei tehta. Mingi gripipuhang või muu äärmuslik juhtum ainult ehk. Lisaks eeldatakse selles firmas, et tiim teeb ühes ruumis tööd; firmal on mingi kuus-seitse kontorit, aga tiime hoitakse ühe toa piires koos.


Kas olete juba jaapani kultuuriga harjunud? Mis toitu te seal sööte?


T. S.: Kultuuri osas tegin ma korraliku kodutöö. Tegelikult me neist ju palju ei tea ning ma võtsin kätte ja lugesin hulgaliselt nende ajaloost, kommetest. Seetõttu väga suuri šokke pole olnud. Ka see aitas, et olen Hong Kongis palju käinud. Aasiasse esimest korda tulles on kultuurišokk päris suur, aga naljakaid asju ikka on, millest aru ei saa.


Söögi osas olen natuke jännis, kuna nad söövad mereande ja minule need reeglina ei meeldi. Eks ma siis ostan poest liha ja kartulit ning teen endale miskit. Tegelikult söön kartuli asemel enamasti riisi. Üks põhjus selleks on hind. Kartulit müüakse tükikaupa (umbes pool eurot tükk). Riis on selline, et vead kümnekilose koti koju ja saad kuu aega sellest süüa teha. Jaapan impordib umbes 60 protsenti oma söögist.


Juurikate puhul on natuke imelik, et nad kallid on. Kanafilee, näiteks, maksab sisuliselt sama palju kui kartul. Eestis olin harjunud, et võtan poest palju juurikaid ja siis mingit liha kõrvale, kuid Jaapanis olles on kuidagi harjumatu, et liha on juurikatega samas hinnas. Nii mõtlen ühepajatoitu tehes, et kas panen kolm või neli kartulit. Väikse kapsapea eest maksin kaks eurot. Selle jama asemel oleks võinud käntsaka liha grillida.


Mis on olnud kõige naljakam, mida Jaapanis olles märganud olete?


T. S.: Riidesse pandud päikseprillidega koer on üks naelu.


Jaapanis on kõik väga reglementeeritud – nagu meilgi on tavad ja reeglid, ainult et neist peetakse kinni. Nende tavadega on see, et kõik on väga kammitsetud ja piiritletud, ning mulle tundub, et tavade ja tabude murdmine on teatud määral seal isegi popp. Need on nagu Benny Hilli naljad.


Kas teil on suur pere?


T. S.: Mul on naine ja minu juures elab veel mu 15aastane poeg varasemast abielust.


Nii et kolmekesi asute siis Jaapanisse?


T. S.: Jah.


Kas naisel ka seal midagi teha on?


T. S.: Eks näeb, kas leiab talle tegevust. Jaapanis tööd leiab, aga suurrahvale omaselt ei osata seal keeli. Kui ise jaapani keelt ei oska, siis sind ei saa ka millekski kasutada. IT-mehed Eestis, näiteks, on pea kõik võimelised inglise keele töökeeleks võtma, aga siinsed mitte.


Aga kuidas te ise hakkama saate? Oskate keelt?


T. S.: Õpin.


Kirjeldage oma tööpäeva.


T. S.: Tööpäev kestab kella 10–19. Kell 10 algab harjutusega – jah, kõigepealt virgutusvõimlemine. See on lühike. Siis teeb igaüks omi asju oma laua taga. See on väga erinev, kuna ruum on kallis ja lauapind minimaalne. Firma, kus töötan, on väga eriline, kohalikud käivad siin suu ammuli vaatamas ja telekaameradki on aeg-ajalt filmimas. Firma on Jaapanis kuulus, seepärast ka.


Lõunal käin, kuidas kunagi – vahest „mäkis”, vahel mõnes kohalikus toidukohas, vahel olen ise ka söögi kaasa teinud. Söögikord maksab siin kümne euro kanti, McDonald’s on üks odavamaid kohti, Big Maci eine maksab seitse eurot. Samas saab tolle anonüümse kotleti asemel valida saia vahele kanafilee ja siis on hind odavam – kuus eurot.


Rongid on roppkallid. Ma elan umbes 40 kilomeetri kaugusel Tokyo kesklinnast – Kamakuras. See on ajalooline Jaapani pealinn, kus on paar-kümmend templit ja muud asja, lisaks maailmakuulus Suur Buda, mis on mu elukohast ehk pool kilomeetrit. Asukoht on nagu Nõmme Tallinnas ja ots siit Tokyosse maksab üheksa eurot.


Üldiselt ükski pilet alla kahe euro ei maksa, lühikesed otsad on selles mõttes eriti kallid. Samas on võimalik ka mingeid kuukaarte hankida ja see teeb sõidud natuke odavamaks.


Elamiste üür hakkab pihta 600 eurost ja selle eest saab meie mõistes kööktoa. Samas on jälle tehnika odavam, fotokaubad ja muud sellist on hinnaparadiis. Käibemaksu pole, müügimaks on viis protsenti – juba seegi teeb hinnad paremaks.


Jaapani turu tooted on tihti paremad kui mujal, enamus uusi asju tuleb kõigepealt siia. Peakski vaatama, kas mu mobiil on lõpuks mujal ka müügile tulnud. Ja isegi kui tuleb, ei saa mujal kasutada mitmeid funktsioone. Mul, näiteks, on võimalik telefoniga viibutades maksta rongipileti eest, lisaks on telekas olemas. Selliseid mänguasju on siin tehnikahuvilisele palju.


Korter on firma poolt või?


T. S.: Ma elan nii-öelda ühiselamus. See on selline suur villa moodi maja, kus mul on oma tuba. Firma on selle üürinud oma töötajatele.


Ja nii jääbki?


T. S.: Siin on mingid reeglid ja samas odav hind. Reeglid samas sisuliselt keelavad külalised. Ma kolin suveks välja, kui pere siia tuleb, seni hoian raha kokku ja elan ühikas. Ma olen sisuliselt tasuta sees ja seda tuleb maksimaalselt „lüpsta”, kuni saab.


Aga töötajad on seal eri rahvustest?


T. S.: Jah, meie firma laieneb kiirelt ja on hakanud välismaalastele rõhku panema. Nad tahavad laiemaks minna, kui Jaapan seda lubab, ja on vaja teistsugust mõtteviisi sisse tuua. Üldiselt kõik, keda praegu võetakse, on mingi tähtsa asjaga hakkama saanud. Need mehed on siis kõik koos tööle pandud ja eks sellest peab midagi võimsat välja tulema. Minu meelest täiesti tark tegu.


Mida te seal siis teete?


T. S.: Minu praegused tegevused on tehniliselt liiga keerulised, et neid lahti seletama hakata. Programmeerin. Teen mingeid prototüüpe mingitest vidinatest, mida me võiks edasi arendada, aga sisuliselt alles otsitakse seda Nokiat, mida me tegema hakkame.


Kui palju inimesi seal koos on?


T. S.: Firmas on 200 inimese ringis ja meil on korrusel koos umbes 50 inimest. On üks suur ruum.


Eestist olete seal ainus?


T. S.: Jah. Üks soomlane on, kaks prantslast, üks türklane, üks mehhiklane, üks ukrainlane, üks usbekk, kes mulle kohe meenuvad.


Nii et olete ise ka nagu Baruto („baruto” tähendab jaapani keeles baltlast, jaapani keeles „L”-tähte pole ja „R” hääldub osal juhtudel nagu „L” – toim)?


T. S.: Ma olen mõõdult suurem kui keegi teine. See mulje on neil küll, et me kõik oleme nagu Barutod vist. Baruto on siin väga kuulus. Eestiga seostubki ainult kaks asja: Skype ja Baruto.


Milles see kuulsus väljendub?


T. S.: Juuksur küsis, et kust pärit olen. Ütlesin, et Eestist. Seepeale too kohe: „Baruto?”


Sumo turniiride ajal oli telerist palju Eesti-teemalisi saateid ka, nad avastasid seda enda jaoks, kuna oli uus kangelane tekkinud. Yokozuna on selline positsioon nende rahvusspordis, et seal on vahel null meest, vahest mitu. Hetkel on ainult üks – Hakuho. Ja Baruto on põhipretendent olemaks teine Yokozuna. Sumo on midagi sellist nagu ameeriklastele see pallimäng kurikatega ja kui sa oled üks kahest parimast mehest, siis …


… siis oled selline mees, nagu Eestis Veerpalu umbes?


T. S.: Veerpalu on vist väiksem. Meil on palju suuskadel tippu jõudnud. Ei tohi ka unustada, et Jaapani rahvaarv on üle 100 miljoni, nende hulgas tipus olla on midagi palju enamat.


Kas makstakse hästi?


T. S.: Ei midagi erilist ja raha pärast poleks ma ka tulnud. Ma tulin, kuna ilmselgelt on see firma piisavalt crazy.

Lisa kommentaar

AS Võru Teataja ei vastuta kommentaaride sisu ja õigsuse eest. Toimetusel on õigus kustutada kommentaare, mis on teemavälised, kirjutatud teise isiku nimel, solvavad, labased, sisaldavad reklaami, õhutavad vaenu, kutsuvad üles ebaseaduslikule tegevusele vms.

Turvakood
Värskenda

 1. UUDISED
 2. Viimati lisatud
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
Prev Next

Puhas kuld Kubja laval

26-05-2015

Puhas kuld Kubja laval

PIDU • Laupäeva, 23. mai õhtul täitus Kubja vabaõhulava taas lauljate ja tantsijatega. Toimus Võrumaa tantsu- ja laulupidu „Võrumaa kuld”, mis oli pühendatud legendaarse rahvatantsupedagoogi Kai Leete 105. sünniaastapäevale. P...

Võru Vesi kaheldav hinnatõus

26-05-2015

Võru Vesi kaheldav hinnatõus

ASi Võru Vesi hinnatõus on kaheldav ja põhjendamatu, mistõttu tuleks see ära jätta. Kõigepealt on näotu hinnatõusu teostamine salaja linnakodanike seljataga. Ses osas on Võru linnavolikogu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni ...

Võru Vee 20protsendilise hinnatõusu taotlus ei läinud läbi

26-05-2015

Võru Vee 20protsendilise hinnatõusu taotlus ei läinud läbi

HINNAD • AS Võru Vesi esitas konkurentsiametile taotluse 20 protsendi võrra hinda tõsta, aga see ei läinud läbi. „Kooskõlastamiseks esitatud taotlus oli puudustega ning see on vee-ettevõtjale tagasi saadetud paranduste sisseviimis...

Haanjamaa oli taas ratsutajate päralt

26-05-2015

Haanjamaa oli taas ratsutajate päralt

KESTVUSRATSUTAMINE • Laupäeval anti Haanjas Kurgjärve spordibaasi juures 11. korda start Eesti ainsale rahvusvahelisele kestvusratsutamise võistlusele, millega koos peeti ühtlasi järjekordsed Eesti meistrivõistlused seenioride van...

Kuperjanovi pataljoni ajateenijad arvatakse sel nädalal reservi

25-05-2015

Kuperjanovi pataljoni ajateenijad arvatakse sel nädalal reservi

Täna seisis Võrus 2. jalaväebrigaadi Kuperjanovi jalaväepataljoni rivis üle 750 ajateenija ja kaitseväelase, et ligi 700 kuperjanovlast sel nädalal reservi arvata. „Usun, et lisaks sõjalisele väljaõppele sai iga sõdur teenistuses...

Võru–Väimela jooks

23-05-2015

Võru–Väimela jooks

KÕNNI- JA JOOKSUVÕISTLUSED • Seekordne Võru–Väimela jooks püstitas osalejate rekordi. Südaööl lukku pandud võistluse eelregistreerimiseks oli ennast kirja pannud 430 jooksjat, 105 mudilast ja 66 kõndijat, mis tähendab, et Tamula j...

Järgmise termomeetri võitja on Tiina Alatalo

23-05-2015

Järgmise termomeetri võitja on Tiina Alatalo

AUHINNAVÕITJA • Seekord on „ilmajaama” võitjaks Tiina Alatalo, kes loeb digilehte. Kohtusime Tiinaga tema töökohas – Võrumaa keskraamatukogus. Pildistamiseks valisime põneva koha puhkenurgas, kus kasvamas hulgaliselt kaktuseid, mi...

Pangabussiga nutituuril

23-05-2015

Pangabussiga nutituuril

NUTINÕUSTAMINE • Eestit läbib sel kevadel koos pangabussiga Vaata Maailma sihtasutuse nutituur, mille käigus õpetatakse pangabussi klientidele nutitelefoni kasutamist. Neljapäeval oli pangabuss Antsla vallamaja taga. Sadas tiheda...

Pangakontorid tuleb taastada

23-05-2015

Pangakontorid tuleb taastada

Eestis megakasumeid nautivad kommertspangad peaks lõpetama inimeste narrimise pangabussidega ja avama väiksemates kohtades uuesti pangakontorid, seda kasvõi mitme peale. Pangakontorite sulgemine väiksemates kohtades, näiteks Ants...

Jaan ja Elle – horoskoobi järgi absoluutselt sobimatud

23-05-2015

Jaan ja Elle – horoskoobi järgi absoluutselt sobimatud

50 aastat abielus olnud Jaan ja Elle Haga rääkisid Võrumaa Teatajale, kuidas peeti pulmi siis, kui nemad veel noored olid. Uurisime neilt ka, mis nõu on neil anda noortele õnnelikuks ja pikaks kooseluks. Mõni inimene kohe on sel...

Aluksne 95 tõotab vaheldusrikast suve

23-05-2015

Aluksne 95 tõotab vaheldusrikast suve

PILK NAABERRIIKI • Võru sõpruslinn Aluksne tähistab tänavu 95. aastapäeva, mistõttu suvine programm on tavapärasest kirevam ja vaheldusrikkam. „Eesti külalisi ootame juba 6. juunil, mil Aluksnes toimub Läti üleriigiline seeniorko...

Vahvate vanaisade auhinnafond täienes – auhinnad ka vanaisade konkursile esitajatele

23-05-2015

Vahvate vanaisade auhinnafond täienes – auhinnad ka vanaisade konkursile esitajatele

PILDIVÕISTLUS • Meie nädal tagasi välja kuulutatud fotokonkursi „Lõuna-Eesti vahvaim vanaisa” auhinnafond on täienenud! Toetajate tiimiga on liitunud ka kiirtoidukett Chillin, Võru linnavalitsus eesotsas linnapea Anti Allasega ja ...

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next
Võru linn soovib võtta 2 miljonit eurot investeerimislaenu

26-05-2015

Võru linn soovib võtta 2 miljonit eurot investeerimislaenu

Võru linnavalitsus soovib võtta kuni 2 miljonit eurot investeerimislaenu 10 aastaks. Laenu soovib linn võtta kuni 2 miljonit eurot 119 kuuks, sealjuures algaks tagasimakse periood 20. jaanuaril 2018, selgub hanketeatest. Pakkuja leidmiseks on linn välja kuulutanud riigihanke, milles saab osaleda litsenseeritud krediidiasutus...

Haanjamaa oli taas ratsutajate päralt

26-05-2015

Haanjamaa oli taas ratsutajate päralt

KESTVUSRATSUTAMINE • Laupäeval anti Haanjas Kurgjärve spordibaasi juures 11. korda start Eesti ainsale rahvusvahelisele kestvusratsutamise võistlusele, millega koos peeti ühtlasi järjekordsed Eesti meistrivõistlused seenioride vanuseklassile, kus tiitlit kaitses Kairit Järv hobusel Nola. Kohal oli 27 võistlejat, kes olid tulnud nii Eestist, Soomest...

Võru Vesi kaheldav hinnatõus

26-05-2015

Võru Vesi kaheldav hinnatõus

ASi Võru Vesi hinnatõus on kaheldav ja põhjendamatu, mistõttu tuleks see ära jätta. Kõigepealt on näotu hinnatõusu teostamine salaja linnakodanike seljataga. Ses osas on Võru linnavolikogu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esimehel Tarmo Piirmannil õigus, kui ta ütleb, et linnapea...

Puhas kuld Kubja laval

26-05-2015

Puhas kuld Kubja laval

PIDU • Laupäeva, 23. mai õhtul täitus Kubja vabaõhulava taas lauljate ja tantsijatega. Toimus Võrumaa tantsu- ja laulupidu „Võrumaa kuld”, mis oli pühendatud legendaarse rahvatantsupedagoogi Kai Leete 105. sünniaastapäevale. Peol astusid üles praktiliselt kõik Võrumaa tantsurühmad ja laulukoorid. Kontserdi lavastas Maire...

Võru Vee 20protsendilise hinnatõusu taotlus ei läinud läbi

26-05-2015

Võru Vee 20protsendilise hinnatõusu taotlus ei läinud läbi

HINNAD • AS Võru Vesi esitas konkurentsiametile taotluse 20 protsendi võrra hinda tõsta, aga see ei läinud läbi. „Kooskõlastamiseks esitatud taotlus oli puudustega ning see on vee-ettevõtjale tagasi saadetud paranduste sisseviimiseks,” kommenteeris asja konkurentsiameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja...

Kirikuaia ehteks saab pühakirja panoraam

26-05-2015

Kirikuaia ehteks saab pühakirja panoraam

AJALUGU VÕRUMAA TEATAJA Neljapäev, 29. mai 2008 KIRIK • Võru Ekaterina kiriku ümber rajatakse puhkeala, mille uhkuseks saab omalaadne pühakirja panoraam. Kirikuaia rajamist on juba alustatud. Kiriku ümbert on langetatud puud, mis ohustasid uut katust ja varjasid päikest. Ülempreester Rafael Hinrikuse sõnul...

Aunaste selgitab puudumist osalemisega riigikaitsekursustel

26-05-2015

Aunaste selgitab puudumist osalemisega riigikaitsekursustel

Kui riigikogu andmete järgi oli Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liige Maire Aunaste aprillis suurim puuduja parlamendi istungitelt, siis Aunaste sõnul viibis ta riigikaitsekursustel ning oli ka haige ja seega pole põhjuseta riigikogu tööst eemal olnud. "Kohe aprilli alguses pakuti...

Uuring: liigne netikasutus on seotud kehvemate koolitulemustega

26-05-2015

Uuring: liigne netikasutus on seotud kehvemate koolitulemustega

Lastel on liigne internetikasutus seotud nii kehvemate koolitulemuste, tervise kui ka probleemsemate peresuhetega, selgub uuringust. Tervise Arengu Instituudi (TAI) ja Tartu Ülikooli koostöös läbi viidud laste internetisõltuvuse uuringu „Digilaps“ tulemustest selgub, et otseselt intenretisõltlastest lapsi on vähe, samas on ka tavalistel...

Suurt suvesooja ei tule ka alanud nädalal

25-05-2015

Suurt suvesooja ei tule ka alanud nädalal

Suurt suvesooja ei tule ka alanud nädalal, prognoosib ilmateenistus. Teisipäeva öö on kõrgrõhkkonna servas selgema taevaga ja sajuta ning nõrga tuulega. Sooja on 8-12 kraadi, Kirde-Eestis aga kohati vaid 6 kraadi. Päevaks suureneb madalrõhuvööndi surve ja keskpäeval alates Edela-Eestist hakkab vihma...

Kuperjanovi pataljoni ajateenijad arvatakse sel nädalal reservi

25-05-2015

Kuperjanovi pataljoni ajateenijad arvatakse sel nädalal reservi

Täna seisis Võrus 2. jalaväebrigaadi Kuperjanovi jalaväepataljoni rivis üle 750 ajateenija ja kaitseväelase, et ligi 700 kuperjanovlast sel nädalal reservi arvata. „Usun, et lisaks sõjalisele väljaõppele sai iga sõdur teenistusest midagi kasulikku ellu kaasa – näiteks mõne erialakutse, paremad juhioskused, kohanemisvõime...

Keskmine palk kasvas esimeses kvartalis 4,5 protsenti 1010 euroni

25-05-2015

Keskmine palk kasvas esimeses kvartalis 4,5 protsenti 1010 euroni

Keskmine brutokuupalk kasvas esimeses kvartalis aastaga 4,5 protsenti 1010 euroni; aasta varem esimeses kvartalis oli palga kasvutempoks 7,3 protsenti. Ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud langesid 2015. aasta esimeses kvartalis 2014. aasta esimese kvartaliga võrreldes palgatöötaja kohta 15,6 protsenti ning vähendasid keskmise brutokuupalga tõusu...

Riigikogu läheb kolme nädala pärast suvepuhkusele

25-05-2015

Riigikogu läheb kolme nädala pärast suvepuhkusele

Riigikogu läheb kolme nädala pärast suvepuhkusele ja koguneb taas Toompea lossi suurde saali septembri keskel. Kevadise istungjärgu viimane istung toimub 11. juunil ja sügisese istungjärgu esimene istung toimub 14. septembril, ütles riigikogu pressiesindaja Urmas Seaver BNS-ile. "Loomulikult saab riigikogu alati koguneda...

Võrus põhjustas teeandmiskohustust eiranud autojuht liiklusõnnetuse

24-05-2015

Võrus põhjustas teeandmiskohustust eiranud autojuht liiklusõnnetuse

Võrus sai laupäeva hommikul vigastada sõidukijuht, kes sõitis Neste tankla lähedal kõrvalteelt ettevaatamatult peateele ja põrkas kokku seal liikunud autoga. Õnnetus juhtus kella 8.50 ajal Võrus Jüri ja Luha tänava ristmikul, kus 62-aastane naine sõitis Citröeniga ette peateel liikunud Peugeot'le, mida...

Algaval nädalal on oodata nii öökülma kui ka hoovihma

23-05-2015

Algaval nädalal on oodata nii öökülma kui ka hoovihma

Lähipäevade öökülmaoht asendub algava nädala esimeses pooles hoovihmavõimalusega. Esmaspäeva öösel on vähese pilvisusega sajuta ilm. Puhub valdavalt edela- ja lõunatuul 2-8, rannikul kuni 11 m/s. Sooja on 2-8 kraadi. Maapinnal langeb temperatuur kohati 0 kuni -2 kraadini. Esmaspäeva päeval on vähese...

Riik toetab Setomaa arengut 275 000 euroga

23-05-2015

Riik toetab Setomaa arengut 275 000 euroga

Riigihalduse minister Arto Aas kinnitas 275 558-eurose kogumahuga Setomaa arengu programmi tänavuse tegevuskava, mis hõlmab kokku 27 projekti. "Tänavuse soome-ugri kultuuripealinna tiitli jõudmine Setomaale Obinitsa on suurepärane näide setode aktiivsusest ja soovist oma kogukonda panustada. Mul on hea meel, et saame seda...

Vahvate vanaisade auhinnafond täienes – auhinnad ka vanaisade konkursile esitajatele

23-05-2015

Vahvate vanaisade auhinnafond täienes – auhinnad ka vanaisade konkursile esitaja…

PILDIVÕISTLUS • Meie nädal tagasi välja kuulutatud fotokonkursi „Lõuna-Eesti vahvaim vanaisa” auhinnafond on täienenud! Toetajate tiimiga on liitunud ka kiirtoidukett Chillin, Võru linnavalitsus eesotsas linnapea Anti Allasega ja Võru kultuurimaja Kannel. Riigikogulastest andis oma soovist vanaisadele omapoolsed auhinnad välja panna veel...

Jaan ja Elle – horoskoobi järgi absoluutselt sobimatud

23-05-2015

Jaan ja Elle – horoskoobi järgi absoluutselt sobimatud

50 aastat abielus olnud Jaan ja Elle Haga rääkisid Võrumaa Teatajale, kuidas peeti pulmi siis, kui nemad veel noored olid. Uurisime neilt ka, mis nõu on neil anda noortele õnnelikuks ja pikaks kooseluks. Mõni inimene kohe on selline, et tema...

Aluksne 95 tõotab vaheldusrikast suve

23-05-2015

Aluksne 95 tõotab vaheldusrikast suve

PILK NAABERRIIKI • Võru sõpruslinn Aluksne tähistab tänavu 95. aastapäeva, mistõttu suvine programm on tavapärasest kirevam ja vaheldusrikkam. „Eesti külalisi ootame juba 6. juunil, mil Aluksnes toimub Läti üleriigiline seeniorkooride festival,” ütles Aluksne piirkonna (novads) kultuuri- ja spordiosakonna juhataja Sanita Eglite. Festivalile...

Võru–Väimela jooks

23-05-2015

Võru–Väimela jooks

KÕNNI- JA JOOKSUVÕISTLUSED • Seekordne Võru–Väimela jooks püstitas osalejate rekordi. Südaööl lukku pandud võistluse eelregistreerimiseks oli ennast kirja pannud 430 jooksjat, 105 mudilast ja 66 kõndijat, mis tähendab, et Tamula jooksul püstitatud eesmärk ületada 600 osaleja künnis sai täidetud. Enne üritust...

Pangakontorid tuleb taastada

23-05-2015

Pangakontorid tuleb taastada

Eestis megakasumeid nautivad kommertspangad peaks lõpetama inimeste narrimise pangabussidega ja avama väiksemates kohtades uuesti pangakontorid, seda kasvõi mitme peale. Pangakontorite sulgemine väiksemates kohtades, näiteks Antslas, oli häbiväärne. Kui veel mõni aastat tagasi oli Antslas lausa mitu kontorit, siis nüüd enam mitte...

Järgmise termomeetri võitja on Tiina Alatalo

23-05-2015

Järgmise termomeetri võitja on Tiina Alatalo

AUHINNAVÕITJA • Seekord on „ilmajaama” võitjaks Tiina Alatalo, kes loeb digilehte. Kohtusime Tiinaga tema töökohas – Võrumaa keskraamatukogus. Pildistamiseks valisime põneva koha puhkenurgas, kus kasvamas hulgaliselt kaktuseid, mille eest Tiina ja ka teised töötajad hoolt kannavad. „Nendega on väga vähe hoolt...

Pangabussiga nutituuril

23-05-2015

Pangabussiga nutituuril

NUTINÕUSTAMINE • Eestit läbib sel kevadel koos pangabussiga Vaata Maailma sihtasutuse nutituur, mille käigus õpetatakse pangabussi klientidele nutitelefoni kasutamist. Neljapäeval oli pangabuss Antsla vallamaja taga. Sadas tihedat hoovihma ja pangabussi ukse taga järjekorras ootavad inimesed said läbimärjaks. Riided lirtsusid, jalgealune muutus...

Urvaste kardab veepuudust

23-05-2015

Urvaste kardab veepuudust

AJALUGU VÕRUMAA TEATAJA Teisipäev, 27. mai 2008 RABA • Urvaste vallas Esssoo lähistel elavad inimesed kardavad, et koos kavandatava turbakaevandusega tühjenevad nende kaevud ja tiigid veest ning rabas olevatest headest marjakohtadest jääb vaid mälestus. Vallavolikogu inimeste kaitseks välja ei astu. „Siis praktiliselt...

Kuus meest jäid süüdi üle 200 000 salasigareti smugeldamises

22-05-2015

Kuus meest jäid süüdi üle 200 000 salasigareti smugeldamises

Tartu maakohus karistas tingimisi vangistusega kuut meest, kes jäid süüdi enam kui 200 000 salasigareti veos Venemaalt Eestisse. Kohus tunnistas neljapäevase otsusega kuus meest kokkuleppemenetluses süüdi salakaubaveos ja tubakatoodete käitlemise korra rikkumises ning kolm neist lisaks samadele kuritegudele ka riigipiiri ebaseaduslikus...

Mis on Võru linnas suurimaks probleemiks?

22-05-2015

Mis on Võru linnas suurimaks probleemiks?

Mis on Võru linnas suurimaks probleemiks?   Võrus on palju ära tehtud aga palju on veel teha.   Hea lugeja, mida arvad, mis on Võru linna suurimaks probleemiks, mis vajaks veel parandamist, muutmist? {loadposition kusitlus} {fcomment}

Eestist väljaränne mullu veidi vähenes

22-05-2015

Eestist väljaränne mullu veidi vähenes

Statistikaameti teatel rändas möödunud aastal Eestist välja 4637 ja siia saabus elama 3904 inimest, ehk väljaränne oli eelneva kolme aastaga võrreldes ligi 30 protsenti väiksem. Väljarännanutest 53 protsenti ja sisserännanutest 44 protsenti olid naised, teatas statistikaaamet reedel BNS-ile. Meeste rändesaldo oli...

Võrumaa sotsiaaldemokraatide juhina jätkab Kalvi Kõva

22-05-2015

Võrumaa sotsiaaldemokraatide juhina jätkab Kalvi Kõva

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) Võrumaa piirkonna esimehena jätkab riigikogu liige Kalvi Kõva ning aseesimeheks valiti neljapäeval Võru linnapea Anti Allas. "Võrumaa inimesed toetasid riigikogu valimistel ülekaalukalt sotsiaaldemokraate ning selle eest oleme neile väga tänulikud. Teeme kõik endastoleneva, et seda usaldust õigustada ning...

Valitsus kiitis heaks pere- ja lastetoetuste tõusu

21-05-2015

Valitsus kiitis heaks pere- ja lastetoetuste tõusu

Valitsus kiitis neljapäeval haaks seaduseelnõu, mille kohaselt tõstetakse vastavalt valitsusliidu tegevuskava kokkuleppele lapsetoetust pere esimese ja teise lapse kohta 60 euroni kuus ning toetatakse iga kolme ja enamat last kasvatavat perekonda täiendavalt 200 euro suuruse lasterikka pere toetusega. Eelnõu kohaselt on...

Riigikogu SDE fraktsioon külastab maakondadest esimesena Võrumaad

21-05-2015

Riigikogu SDE fraktsioon külastab maakondadest esimesena Võrumaad

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni liikmed on neljapäeval ja reedel ringsõidul Võrumaal, et kohtuda maakonna omavalitsusjuhtide, haridus-, kultuuri- ja sotsiaaltöötajatega ning ettevõtjatega. Lisaks Võru linnale väisavad sotsiaaldemokraadid ka Sõmerpalu ja Rõuge valda, teatas SDE fraktsioon BNS-ile. „Mul on hea meel, et...

Erki Nool: kuulsuste väljak innustaks noori

21-05-2015

Erki Nool: kuulsuste väljak innustaks noori

AJALUGU VÕRUMAA TEATAJA Neljapäev, 22. mai 2008 VÄLJAK • Võru juurtega olümpiavõitja ja Riigikogu liige Erki Nool lubab oma nime Võru kuulsuste väljakul jäädvustada eeldusel, et väljak tehakse hästi ja staaridel pole pärast piinlik. „Ega ta halb plaan ole,” sõnas Nool. „Kubija...

Kääpa koolis algasid olümpiamängud

21-05-2015

Kääpa koolis algasid olümpiamängud

KOOLIOLÜMPIA • Kääpa põhikoolis algasid eile ja jätkuvad täna olümpiamängud, kus võetakse mõõtu antiik-olümpiaaladel nagu kaarikusõit, teatejooks, kaugushüpe ning kilbijooks. Mängud said eile hommikul alguse Kääpa lauluväljakult, kus toimus pidulik rivistus ja kus Lasva vallavolikogu esimees Heino Ojaperv süütas tule. Edasi süütas...

Ilma seletamata päris ei saa

21-05-2015

Ilma seletamata päris ei saa

Kagu-Eesti juhtiva puiduettevõtte, ASi Suwem juhtum näitab, et päris vaikselt omaette ikka ettevõtet juhtida ei saa – kollektiiv lihtsalt laguneb laiali. Vana juhi lahkumine ja uue tulek tähendas Suwemis olulist muutust. Kuigi uus juht Viljar Repp on Suwemis varem töötanud, pooldab...