Menu

Maarika lilleseaded jätkab uue firma ja omanikeringiga

LILLEPOOD • Kümme aastat tagasi Võru kesklinnas lillemüügiga alustanud Maarika lilleseadete salong jätkab uue firma ja omanikeringiga.

„Me läksime elukaaslasega lahku,” rääkis lillesalongi perenaine Maarika Paap. Tema sõnul alustasid nad elukaaslase Elger Juhkamiga kümmekond aastat tagasi ühist äri, ent kolisid kaks ja pool aastat tagasi „lahku” ja peale mõneaastast ühise äri lahus olles pidamist viisid möödunud aastal lahku ka oma ärid. Maarika tegutseb edasi OÜga Lilleseaded ning Elger on ametis uues firmas Dekovalgus OÜ.

Raske algus

Maarika Paap rääkis, et firmast ka teise poole tegevuse ülevõtmine oli talle raske. „Ma ei osanud arvutitki käima panna,” kirjeldas ta oma esimesi päev iseseisvana. Lillede ja lilleseadete müügiga alustas ta kümme aastat tagasi, 2001. aasta 20. märtsil polikliiniku kõrval asunud majas. Enne seda oli ta koos elukaaslasega müünud lilleseadeid laatadel. Siis tegi Elger oma kaasale poe, kus viimane sai teha seda, mis talle meeldis.

Praeguses hoones, endise Võru restorani kartulikeldris alustas salong 2001. aasta sügisel. Kahekesi puhastasid nad keldriruumid, raiusid seinte sisse aknad ning rajasid poe, mis on tänaseni ajahambale vastu pidanud.

Küll aga ei elanud masuaja tõmbetuuli üle nende suhe, mis mõned aastad tagasi purunes. „Jah,” ütlesid nii Maarika kui Elger vastuseks küsimusele, kas 13 aastat kestnud suhte purunemisel võis oma osa olla ka masul. Nad ei olnud jõudnud veel abielludagi, kuigi nende firmas valmis enamus Võru pruutpaaride kimpe ja kaunistusi.

Masu tähendas paari jaoks ka seda, et pulmi enam ei korraldatud ja tööd jäi üha vähemaks. Härdusehelk silmis meenutas Maarika aastaid 2006–2007, mil ühe nädalavahetusega korraldati Võrus 11 pulma. „Nüüd abiellub aastas umbes nii palju,” märkis ta. Elger lisas, et kõik saadud raha investeerisid nad firma arendamisse, nii et ei jõudnud isegi dividende välja võtta ja näiteks ühisele ümbermaailmareisile minna. Ühel hetkel oli Maarika ja Elgeri käsutuses terve endise restoranimaja tiib, ehk ruumid, mis Konsumi poe ja keeglisaali kõrvalt vabad olid. Lilleseaded ja kaunistused olid väljas nii esimesel kui teisel korrusel. Lisaks oli teisel korrusel kontor, kus Elger juhtis oma valgustuse lisaharu.

Elektrivalgustus kuulus üle Eesti

Maarika lilleseadete elektrivalgustus oli kuulus üle Eesti, nii näiteks kujundas Elger auhinnatud Tartu ülikooli peahoone sambad, samuti Selveri sissepääsud oma koonusekujuliste kuuskedega. Suveajal hoidis ta kaunistusi oma ema juures kodus, osa kaunistusi oli ka kesklinna salongis. Mingil hetkel ostis pool Eestit Elgeri käest jääpurikaid meenutavaid elektrilisi räästakaunistusi. Lisaks elektrilistele jõulukaunistustele hakkas Elger tegema elektrilisi pulmakaunistusi. Näiteks sai üks spetsiaalselt tehtud Otepää kiriku jaoks, seda jõuti kasutada vaid üks kord.

Nii firma kui kauplus laienesid igal aastal. Kokku ulatus tipphetkel firma käive viismiljoni kroonini aastas, sellest üks miljon detsembris. Ettevõttes oli palgal 14 inimest, seejuures eraldi projektijuht jõulude ajaks. Näiteks Selveri poodidesse jõulusokkude valmistamiseks tuli käima lükata terve tööstus – Kirumpääl Elgeri ema juures valmistati õlgedest, heintest ja hundinuialehtedest kokku 250 sokku, mis läksid Selveri poodidesse üle Eesti.

Lisaks Tartu linnale kaunistati Otepää linna. Kokku kaunistati üle Eesti üle saja hoone, lisaks tänavad ja vaateaknad. Tööd oli nii palju, et aega ei jätkunud isegi Võru linna kaunistamise konkursil osalemiseks.

Kaupa toodi otse Euroopast, selleks käidi kohal jõulumessidel.

„Oskasime olla õigel ajal õiges kohas,” võttis Maarika kokku edu saladuse.

Nüüd on sellest kõigest järel vaid ilus mälestus. Maarika ja Elger on oma elud ja firmad lahku löönud. Lilleseadete äri tegutseb vaid ühel korrusel ruumides, kus kunagi alustati ning koos Maarikaga töötab seal kolm inimest.

Elger paigaldab teises firmas elektrikaunistusi üksi, aeg-ajalt abilisi kasutades. „Nii saabki lõpuks teada, palju selle töö peale aega kulub,” kirjeldas ta oma tegevust möödunud aasta lõpus, kui ta paigaldas kaunistusi Maxima poeketile.

Lisaks Maximale valmisid Elgeri käe all kaunistused Rimi kauplustele Lõuna-Eestis ja Selveri poodidele üle Eesti. Näiteks suure Monika lumetormi ajal oli ta parasjagu Tallinnas Selveri poode kaunistamas.

Vaatamata tagasilöökidele vaatavad nii Maarika kui Elger tulevikku optimistlikult. „Teistel on elu lill, minul nagu lillepood,” rääkis ta, silmis optimistlik säde, „eks sõbrad ka aitavad, endise ämmaga saame väga hästi läbi.” Ta lisas, et töötajad on väga tublid. Lillehuvi on Maarikal olnud juba lapsest peale ja ta on end selles vallas pidevalt arendanud. Samas arvuti taga ei suuda üldse istuda. „Keha hakkab kihelema,” kirjeldas ta oma kogemusi arvutitega.

Kuigi pulmad on ära langenud, tellitakse jätkuvalt palju matusetöid. Pärgade tarbeks küsis ta hõbekuuse oksi ka Võru linna keskväljakul seisnud kuuselt, sest kuuseokstega talvel raske – metsast on neid lume seest keeruline kätte saada.

Kuivõrd lilleäril tuleb 20. märtsil sünnipäev, on selleks ajaks kavas soodustused. Juba enne seda, sõbrapäeval, on võimalik kaubaga kaasa saada tasuta kliendikaart.

  1. UUDISED
  2. Viimati lisatud

Homme on kaevurite päev, ülehomme presidendi valimise päev …

27-08-2016

Mitte kaugel ei ole aeg, mil peaaegu kõigi elukutse esindajail oli oma päev, kuid tänaseks on paljud ametipäevad kalendrist välja kukkunud. Siiski on mõnede elukutsete esindajad nii tugevad olnud, et oma päev on neil alles. Näit...

Sester: haigekassa vigane kulude prognoos oli selge juba aasta alguses

26-08-20163 kommentaari

Rahandusminister Sven Sesteri sõnul on haigekassa eelarve puudujäägi taga selgelt vigane kulude prognoos ning eelarve oli alaplaneeritud, ministri sõnul olid probleemid teada juba jaanuaris, kui haigekassa eelarvet koostama haka...

Augusti viimased päevad mööduvad madal- ja kõrgrõhkkonna heitluses

27-08-2016

Esmaspäeval taandub kõrgrõhuala Venemaale ja Läänemere lõunavete poolt läheneb uus madalrõhkkond, et kujundada ilma kuni kolmapäevani, mil Baltimaade kohal tugevneb taas kõrgrõhuhari. Ilmateenistus prognoosib eeloleva nädala es...

Üks väike põige Riiga

27-08-2016

REISIMEENUTUS • Kui Eestimaa on risti-põiki läbi seigeldud, siis on aeg ette võtta naabrid. Üks uhke vanalinna ja rikkalike vanaaegsete ehitistega riik on Läti oma pealinna Riiaga. Sellest on räägitud kordi ja kümneid, aga vana ...

Võru linna sünnipäevaks avati näitus

27-08-2016

SÜNDMUS • 19. augustil toimus Võru linna sünnipäeva raames Vana-Võromaa kunstnike ühisnäituse „Siin ma olõ” pidulik avamine, kus osales nii tuntust kogunud noori kui ka maailmas hinnatud kunstnikke, keda oli kokku 59. Näituse ku...

Üleeile maksis väikse pudrukartuli kilo turul ainult 20 senti

27-08-2016

TURG • Neljapäevasel Võru turul oli nii müüjaid kui ka ostjaid. Eriti torkas silma Sõmerpalu valla Vahtramäe talu müügilett, mille taga oli Gasper Vaher, kes koos Ramon Otsaga talus ja turul asju korraldavad. Silm jäi sildile „T...

Keskerakond on populaarseim vaid väikese sissetulekuga inimeste seas

26-08-20162 kommentaari

Keskerakond oli augustis populaarseim vaid väikese sissetulekuga inimeste seas, selgub uuringufirma TNS Emor BNS-i tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust. Inimeste seas, kelle sissetulek pereliikme kohta jäi alla 4...

EAS toetab ligi poole miljoniga ettevõtete elektrivõrguga liitumist

26-08-20161 kommentaar

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) algatas uue toetusmeetme, mille raames toetatakse Ida-Viru, Põlva, Valga ja Võru maakondade ettevõtete elektrivõrguga liitumist ja elektrivõimsuse suurendamist. Tegemist on pilootprojekti...

Võrukivilased tähistasid Villaku talus ekskavaatori viiekümnenda aasta juubelit

27-08-2016

E 652 A – 1966 • Kui Kalju Udras kevadel 80aastaseks sai ja tal külas käisime, siis juubilar endast eriti rääkida ei tahtnud. Ikka viis ta jutu mujale. Rääkis abikaasast, kellega 29. aprillil sai 55 aastat abielus oldud. Ja muid...