Menu

Tõnu Samuel oma praeguses kodukohas Kanagawas koos kohaliku Jaapani rahvariides näitsikuga.	Foto: ERAKOGUTallinnas üles kasvanud ja viimased kümmekond aastat Räpinas elanud tuntud IT-spetsialist Tõnu Samuel (38) kolis möödunud aasta lõpus Jaapanisse ning suveks kolib sinna järgi ka tema pere. Võrumaa Teataja intervjueeris Jaapani tehnoloogiafirmas Kayac Inc. töötavat Samueli internetitelefoni Skype vahendusel.

Kas saame õigesti aru, et kõigepealt kolisite Tallinnast Räpinasse ja sealt siis Jaapanisse?


Tõnu Samuel: Ma mingi kaheksa/kümme aastat elasin Räpinas. Kuna ma kolisin sujuvalt pika aja jooksul, siis pole kindlat aega. Pikalt oli elamine ka Tallinnas paralleelselt.


Aga nüüd on siis Räpinaga kõik?


T. S.: Maja on alles. Eestis maja müüa ei tasu, raha ta eest ei saa, millega midagi muud teha saaks, ja kinnisvara on kasulikum omada kui raha. Hetkel on mul pere veel seal, aga suvest kolivad Jaapani üle.


Aga kuidas üldse Räpinasse sattusite?


T. S.: Mu vanaonu oli seal ja maja jäi tühjaks.


Kas sealt sai tööd ka teha, see on kaugtööd, nagu te tegite?


T. S.: Jah, kogu aeg sellest elasingi, internet on Eesti asulates kadestamisväärselt hea.


Aga miks siis otsustasite Jaapanisse kolida?


T. S.: Lihtsalt tuli pakkumine. IT-meestele tehakse ikka pakkumisi ja osad neist on välismaalt. USA, näiteks, on tüüpiline koht – sinna saab ikka kohti, kui otsida. Aga pakkumine Jaapanisse tuli esimest korda ja see pani mõtlema. Esiteks oli pakkumise sisu põnev ja teiseks – kui ma 38aastaselt ütlen „ei” esimesele Jaapani otsale, siis kas teist enam jõuabki ära oodata?


Nii et kõike ikka eemalt teha ei saa?


T. S.: Firmad on erinevad. Kui töötasin MySQL-is, siis firma poliitika oli, et kontorikulusid me ei maksa ja igaüks töötab kodus. Kui ise endale kontori üürid, siis firma seda ei kompenseeri ja keskset kontorit polnud. Selles osas on firma, kus ma töötan, võtnud poliitika, et kõik käivad kohal ja erandeid ei tehta. Mingi gripipuhang või muu äärmuslik juhtum ainult ehk. Lisaks eeldatakse selles firmas, et tiim teeb ühes ruumis tööd; firmal on mingi kuus-seitse kontorit, aga tiime hoitakse ühe toa piires koos.


Kas olete juba jaapani kultuuriga harjunud? Mis toitu te seal sööte?


T. S.: Kultuuri osas tegin ma korraliku kodutöö. Tegelikult me neist ju palju ei tea ning ma võtsin kätte ja lugesin hulgaliselt nende ajaloost, kommetest. Seetõttu väga suuri šokke pole olnud. Ka see aitas, et olen Hong Kongis palju käinud. Aasiasse esimest korda tulles on kultuurišokk päris suur, aga naljakaid asju ikka on, millest aru ei saa.


Söögi osas olen natuke jännis, kuna nad söövad mereande ja minule need reeglina ei meeldi. Eks ma siis ostan poest liha ja kartulit ning teen endale miskit. Tegelikult söön kartuli asemel enamasti riisi. Üks põhjus selleks on hind. Kartulit müüakse tükikaupa (umbes pool eurot tükk). Riis on selline, et vead kümnekilose koti koju ja saad kuu aega sellest süüa teha. Jaapan impordib umbes 60 protsenti oma söögist.


Juurikate puhul on natuke imelik, et nad kallid on. Kanafilee, näiteks, maksab sisuliselt sama palju kui kartul. Eestis olin harjunud, et võtan poest palju juurikaid ja siis mingit liha kõrvale, kuid Jaapanis olles on kuidagi harjumatu, et liha on juurikatega samas hinnas. Nii mõtlen ühepajatoitu tehes, et kas panen kolm või neli kartulit. Väikse kapsapea eest maksin kaks eurot. Selle jama asemel oleks võinud käntsaka liha grillida.


Mis on olnud kõige naljakam, mida Jaapanis olles märganud olete?


T. S.: Riidesse pandud päikseprillidega koer on üks naelu.


Jaapanis on kõik väga reglementeeritud – nagu meilgi on tavad ja reeglid, ainult et neist peetakse kinni. Nende tavadega on see, et kõik on väga kammitsetud ja piiritletud, ning mulle tundub, et tavade ja tabude murdmine on teatud määral seal isegi popp. Need on nagu Benny Hilli naljad.


Kas teil on suur pere?


T. S.: Mul on naine ja minu juures elab veel mu 15aastane poeg varasemast abielust.


Nii et kolmekesi asute siis Jaapanisse?


T. S.: Jah.


Kas naisel ka seal midagi teha on?


T. S.: Eks näeb, kas leiab talle tegevust. Jaapanis tööd leiab, aga suurrahvale omaselt ei osata seal keeli. Kui ise jaapani keelt ei oska, siis sind ei saa ka millekski kasutada. IT-mehed Eestis, näiteks, on pea kõik võimelised inglise keele töökeeleks võtma, aga siinsed mitte.


Aga kuidas te ise hakkama saate? Oskate keelt?


T. S.: Õpin.


Kirjeldage oma tööpäeva.


T. S.: Tööpäev kestab kella 10–19. Kell 10 algab harjutusega – jah, kõigepealt virgutusvõimlemine. See on lühike. Siis teeb igaüks omi asju oma laua taga. See on väga erinev, kuna ruum on kallis ja lauapind minimaalne. Firma, kus töötan, on väga eriline, kohalikud käivad siin suu ammuli vaatamas ja telekaameradki on aeg-ajalt filmimas. Firma on Jaapanis kuulus, seepärast ka.


Lõunal käin, kuidas kunagi – vahest „mäkis”, vahel mõnes kohalikus toidukohas, vahel olen ise ka söögi kaasa teinud. Söögikord maksab siin kümne euro kanti, McDonald’s on üks odavamaid kohti, Big Maci eine maksab seitse eurot. Samas saab tolle anonüümse kotleti asemel valida saia vahele kanafilee ja siis on hind odavam – kuus eurot.


Rongid on roppkallid. Ma elan umbes 40 kilomeetri kaugusel Tokyo kesklinnast – Kamakuras. See on ajalooline Jaapani pealinn, kus on paar-kümmend templit ja muud asja, lisaks maailmakuulus Suur Buda, mis on mu elukohast ehk pool kilomeetrit. Asukoht on nagu Nõmme Tallinnas ja ots siit Tokyosse maksab üheksa eurot.


Üldiselt ükski pilet alla kahe euro ei maksa, lühikesed otsad on selles mõttes eriti kallid. Samas on võimalik ka mingeid kuukaarte hankida ja see teeb sõidud natuke odavamaks.


Elamiste üür hakkab pihta 600 eurost ja selle eest saab meie mõistes kööktoa. Samas on jälle tehnika odavam, fotokaubad ja muud sellist on hinnaparadiis. Käibemaksu pole, müügimaks on viis protsenti – juba seegi teeb hinnad paremaks.


Jaapani turu tooted on tihti paremad kui mujal, enamus uusi asju tuleb kõigepealt siia. Peakski vaatama, kas mu mobiil on lõpuks mujal ka müügile tulnud. Ja isegi kui tuleb, ei saa mujal kasutada mitmeid funktsioone. Mul, näiteks, on võimalik telefoniga viibutades maksta rongipileti eest, lisaks on telekas olemas. Selliseid mänguasju on siin tehnikahuvilisele palju.


Korter on firma poolt või?


T. S.: Ma elan nii-öelda ühiselamus. See on selline suur villa moodi maja, kus mul on oma tuba. Firma on selle üürinud oma töötajatele.


Ja nii jääbki?


T. S.: Siin on mingid reeglid ja samas odav hind. Reeglid samas sisuliselt keelavad külalised. Ma kolin suveks välja, kui pere siia tuleb, seni hoian raha kokku ja elan ühikas. Ma olen sisuliselt tasuta sees ja seda tuleb maksimaalselt „lüpsta”, kuni saab.


Aga töötajad on seal eri rahvustest?


T. S.: Jah, meie firma laieneb kiirelt ja on hakanud välismaalastele rõhku panema. Nad tahavad laiemaks minna, kui Jaapan seda lubab, ja on vaja teistsugust mõtteviisi sisse tuua. Üldiselt kõik, keda praegu võetakse, on mingi tähtsa asjaga hakkama saanud. Need mehed on siis kõik koos tööle pandud ja eks sellest peab midagi võimsat välja tulema. Minu meelest täiesti tark tegu.


Mida te seal siis teete?


T. S.: Minu praegused tegevused on tehniliselt liiga keerulised, et neid lahti seletama hakata. Programmeerin. Teen mingeid prototüüpe mingitest vidinatest, mida me võiks edasi arendada, aga sisuliselt alles otsitakse seda Nokiat, mida me tegema hakkame.


Kui palju inimesi seal koos on?


T. S.: Firmas on 200 inimese ringis ja meil on korrusel koos umbes 50 inimest. On üks suur ruum.


Eestist olete seal ainus?


T. S.: Jah. Üks soomlane on, kaks prantslast, üks türklane, üks mehhiklane, üks ukrainlane, üks usbekk, kes mulle kohe meenuvad.


Nii et olete ise ka nagu Baruto („baruto” tähendab jaapani keeles baltlast, jaapani keeles „L”-tähte pole ja „R” hääldub osal juhtudel nagu „L” – toim)?


T. S.: Ma olen mõõdult suurem kui keegi teine. See mulje on neil küll, et me kõik oleme nagu Barutod vist. Baruto on siin väga kuulus. Eestiga seostubki ainult kaks asja: Skype ja Baruto.


Milles see kuulsus väljendub?


T. S.: Juuksur küsis, et kust pärit olen. Ütlesin, et Eestist. Seepeale too kohe: „Baruto?”


Sumo turniiride ajal oli telerist palju Eesti-teemalisi saateid ka, nad avastasid seda enda jaoks, kuna oli uus kangelane tekkinud. Yokozuna on selline positsioon nende rahvusspordis, et seal on vahel null meest, vahest mitu. Hetkel on ainult üks – Hakuho. Ja Baruto on põhipretendent olemaks teine Yokozuna. Sumo on midagi sellist nagu ameeriklastele see pallimäng kurikatega ja kui sa oled üks kahest parimast mehest, siis …


… siis oled selline mees, nagu Eestis Veerpalu umbes?


T. S.: Veerpalu on vist väiksem. Meil on palju suuskadel tippu jõudnud. Ei tohi ka unustada, et Jaapani rahvaarv on üle 100 miljoni, nende hulgas tipus olla on midagi palju enamat.


Kas makstakse hästi?


T. S.: Ei midagi erilist ja raha pärast poleks ma ka tulnud. Ma tulin, kuna ilmselgelt on see firma piisavalt crazy.

Lisa kommentaar

AS Võru Teataja ei vastuta kommentaaride sisu ja õigsuse eest. Toimetusel on õigus kustutada kommentaare, mis on teemavälised, kirjutatud teise isiku nimel, solvavad, labased, sisaldavad reklaami, õhutavad vaenu, kutsuvad üles ebaseaduslikule tegevusele vms.

Turvakood
Värskenda

Küsitlus

Mida plaanid sõbrapäeval teha?

Viimased uudised

Võru

 • 28 Jan 2015

  Cloudy -2°C -2°C

 • 29 Jan 2015

  Cloudy 0°C -3°C

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
Prev Next
Maire – vaba laps, kes ei põgeneks

27-01-2015

Maire – vaba laps, kes ei põgeneks

TELETÄHEST POLIITIKUKS • Võru Muffini kohviku pehmel diivanil istub kuulus telestaar Maire Aunaste – jalg üle põlve ja näol malbe-irooniline maireaunastelik naeratus. Kui ei teaks, mida Maire Muffinis teeb, siis võiks arvata, et ta tuli sinna laiska pärastlõunat veetma. Kohviku boheemlik...

Tühjaks jäänud lahingukoolimajas oli veeavarii

27-01-2015

Tühjaks jäänud lahingukoolimajas oli veeavarii

AVARII • Meegomäel tühjaks jäänud endises lahingukoolimajas oli möödunud nädala algul veeavarii, kus maja seintest ja varjualuse lae alt ulatusid välja jääpurikad. Praegu haldab hoonet AS Riigi Kinnisvara. Firmalt saabunud info kohaselt oli hoones veeavarii. „Objekti hoitakse minimaalselt küttes ning ilmselt sai...

Mullu kaotas tapmistes ja mõrvades elu 40 inimest

27-01-2015

Mullu kaotas tapmistes ja mõrvades elu 40 inimest

Justiitsministeeriumi esialgse statistika järgi kaotas mullu tapmistes ja mõrvades elu 40 inimest ehk rekordiliselt väike arv. Koos katse staadiumisse jäänud kuritegudega sooritati mullu 42 tapmist ja 13 mõrva, milles hukkus 40 inimest. Tunamullu oli koos kuriteokatsetega tapmisi 50 ja mõrvu 12...

Kuritegevus kasvas mullu kuues maakonnas

27-01-2015

Kuritegevus kasvas mullu kuues maakonnas

Kuritegevus kasvas mullu kuues maakonnas, langes kaheksas ja jäi tunamullusega võrreldes samale tasemel ühes maakonnas, selgub justiitsministeeriumi statistikast. Enim kasvas kuritegevus Saaremaal, kus süütegude arv suurenes koguni 20 protsenti. Hiiumaal ja Tartumaal oli kuritegevuse kasv seitse protsenti, Raplamaal viis, Järvamaal neli...

Sebe võib Võru linna liinilepingu üles öelda 2008

27-01-2015

Sebe võib Võru linna liinilepingu üles öelda 2008

VÕRUMAA TEATAJA Teisipäev, 29. jaanuar 2008 ÄHVARDUS • Võru linnaliine teenindav AS Sebe ähvardab juunist oma bussid garaaži jätta, kui linnavalitsus ei soostu ettevõttele maksma 620 000 krooni ettenägematute kulude katteks. Linnapea Kersti Kõosaar ei pea kogu küsitud summa väljamaksmist põhjendatuks. Ettevõtte...

Politsei avastas öisest Võru linnast üksi uitava kolmeaastase poisi

26-01-2015

Politsei avastas öisest Võru linnast üksi uitava kolmeaastase poisi

Politseipatrull märkas pühapäeva öösel kella 3.30 ajal Võrus Koidula tänaval kõndimas väikest poissi, kes oli enda sõnutsi kolmeaastane. Politsei asus selgitama, kust laps pärit on ning mõneajase otsingu järel viitas laps Kalevipoja tänaval asuvale majale, milles tundis ära oma kodu, teatas...

Valitsus arutab erakorralisel nõupidamisel olukorda Ukrainas

26-01-2015

Valitsus arutab erakorralisel nõupidamisel olukorda Ukrainas

Valitsus koguneb esmaspäeval erakorralisele kabinetinõupidamisele, kus kõne all olukord Ukrainas. Peaminister Taavi Rõivas kutsus Ukrainas nädalavahetusel aset leidnud sündmuste tõttu kokku valitsuse erakorralise kabinetinõupidamise, selgub valitsuse koduleheküljelt. Valitsus saab ülevaate sealsetest sündmustest ning arutab Eesti võimalusi Ukraina toetamiseks. Laupäeval hukkus raketirünnakus Mariupoli elurajoonile...

Elektroonilise valijakaardi on tellinud üle 93 000 inimese

26-01-2015

Elektroonilise valijakaardi on tellinud üle 93 000 inimese

Selle nädala neljapäev on viimane päev tellimaks 1. märtsil toimuvateks riigikogu valimisteks valijakaart oma e-posti aadressile, pühapäevase seisuga oli elektroonilise valijakaardi tellinud üle 93 000 inimese. „E-valijakaart on mugav ja säästlik alternatiiv paberil saadetavale valijakaardile, kus on peal info sellest, kus...

Lisatasude kadumist vastustavad päästjad valmistuvad meeleavaldusteks

26-01-2015

Lisatasude kadumist vastustavad päästjad valmistuvad meeleavaldusteks

Öösel töötamise lisatasude kadumist vastustav päästjate ametiühing kavatseb korraldada meeleavaldusi Toompeal ning päästeameti ning suuremate erakondade peakontorite ees. Päästeala töötajate ametiühing teatas BNS-ile, et ei pea piisavaks päästeameti juhtkonna poolt ametiühingule saadetud täiendavaid materjale päästetöötajate öösel töötamise lisatasude põhipalga hulka arvamise...

Tööotsijate rahulolu töötukassa teenustega on kõigi aegade kõrgeim

25-01-2015

Tööotsijate rahulolu töötukassa teenustega on kõigi aegade kõrgeim

Töötukassa tellitud uuringu kohaselt on tööotsijate rahulolu töötukassa teenustega kõrgem kui eales varem. Kõigis büroodes on tööotsijate poolt meenutatud esmamulje büroost kas väga hea või pigem hea ja negatiivseid hinnanguid esines väga vähe. Kokkuvõttes on hinnangud võrreldes varasemaga kergelt paranenud. Madalaim...

Ilves USA telekanalile: Venemaa sissetung Eestisse on kujuteldamatu

25-01-2015

Ilves USA telekanalile: Venemaa sissetung Eestisse on kujuteldamatu

President Toomas Hendrik Ilves ütles reedel USA telekanalile CNBC, et Ukrainas toimuvale sarnanev Venemaa sissetung Eestisse on kujuteldamatu. Ilvese sõnul ei eksisteeri sobivat konteksti Venemaa sissetungiks Eestisse. "Eestis ei ole separatism probleemiks," lausus riigipea. Hea elujärg ja Euroopa Liidu liikmesus on venekeelse elanikkonna jaoks stiimulid Eestisse...

Pandipakendi hind suureneb ning tagastusmasinad muutuvad üha kiiremaks ja mugavamaks

24-01-2015

Pandipakendi hind suureneb ning tagastusmasinad muutuvad üha kiiremaks ja mugav…

TAARA • Praegu on pakendi tagatisraha suurus olenevalt pakendi suurusest ja liigist neli või kaheksa eurosenti, alates veebruarist on see aga kõigil pakenditel kümme eurosenti ühe pakendi kohta. Tagastataval taaral olevad märgid A, B, C, D ja K ei ole otseselt...

Kokkuvõte Võrumaa Teataja mullusest veebimaailmast

24-01-2015

Kokkuvõte Võrumaa Teataja mullusest veebimaailmast

KODULEHE AASTAKOKKUVÕTE • Jaanuarikuu on just sobiv aeg, et heita pilk möödunud aastasse. Kõik kokkuvõtted eelmisest aastanumbrist on tehtud, saavutused üle vaadatud, ebaõnnestumised kõrva taha pandud ja vigade parandus täie hooga tööle lükatud. Järgnevas loos võtame kokku Võrumaa Teataja veebilehekülje www.vorumaateataja.ee...

Lasva superlasteaed sai nurgakivi

24-01-2015

Lasva superlasteaed sai nurgakivi

ALGUS TEHTUD! • Lasva Pargihaldja lasteaia kohta võib öelda kaua tehtud kaunikene – juba 1970. aastal planeeritud lasteaia ehitus sai alguse 45 aastat hiljem. Neljapäeval pandi Lasva rahvamaja kõrval asuvale krundile paika nurgakivi ja novembrikuuks loodetakse valmis saada 90kohaline Eestis unikaalne...

Lasva valla suur saavutus

24-01-2015

Lasva valla suur saavutus

Lasva valla kaasaegse nullenergia lasteaiahoone ehitus on suur saavutus, eriti kui arvestada, et selleks ei pidanud võtma laenu. Lasva vald oli seni teadaolevalt ainuke omavalitsus Võrumaal, kus puudus oma lasteaed ja kus lapsed olid paigutatud ajutistele pindadele. Selline ajutine olukord oli...

Antsla kooliõpilane teeb uurimistööd valla lehtede kohta

24-01-2015

Antsla kooliõpilane teeb uurimistööd valla lehtede kohta

AJALEHTEDE UURIMINE • Antsla gümnaasiumi 11. klassi õpilane Anabel Joab on alustanud uurimistööd Antslas ilmunud ajalehtede, teiste seas Hauka Kulleri kohta, mis ilmus kord nädalas Võru Teataja ühel leheküljel. Antsla gümnaasiumi reaalainete suuna õpilane Anabel Joab ütles, et sai idee uurimistööks koolist...

Lõuna-Eesti haigla täidab usinalt investeeringute plaani

24-01-2015

Lõuna-Eesti haigla täidab usinalt investeeringute plaani

RAVIASUTUS ❯ Täna saab täpselt aasta Võru vallas Meegomäel asuva Lõuna-Eesti haigla kontrollpaki müügist Tartu ülikooli kliinikumile. Haigla kinnitusel on korralikult täidetud investeeringute kava. Müügiotsuse juures omas olulist rolli lubadus, et tehingu tulemusel ei võta Tartu haigla Võrust raha välja, vaid...

Toredatel talukoha pidajatel päikene silmis ja südames

24-01-2015

Toredatel talukoha pidajatel päikene silmis ja südames

TALUPIDAJAD • Ei teadnud, et Otsalt üle raudtee sõites ja metsateele pöörates ning sealt välja Tiri külla jõudes ühtäkki päike paistma hakkab. Valge telliskivivooderdisega maja uksel võttis meid vastu peremees ja tema tagant paistis kohe ka säbe perenaine, mõlemal nägu naerul...

Kagu-Eesti prügilale ei leita kohta 2008

24-01-2015

Kagu-Eesti prügilale ei leita kohta 2008

Laupäev, 26. jaanuar 2008 Võrumaa prügi pole järgmisel aastal lähikonnas enam kuhugi panna VASTUSEIS • Põlvamaa Kõlleste valla elanike sõjakas suhtumine oma lähikonda kavandatavasse Kagu-Eesti keskprügilasse seab kogu projekti kahtluse alla, sest kohti, kuhu suur jäätmekeskus rajada, jääb piirkonnas üha vähemaks. Kui...

Piimaliit: piimatöösturid on valmis veerandi juustust müüma Jaapanisse

24-01-2015

Piimaliit: piimatöösturid on valmis veerandi juustust müüma Jaapanisse

Jaapanis visiidil viibiva Eesti piimaliidu juhatuse esimehe sõnul on Eesti jõudnud lähedale võimalusele müüa 25 protsenti juustutoodangust Jaapani turule. Eesti Piimaliidu ja E-Piima juhatuse esimees Jaanus Murakas on Jaapanis külastanud mitmeid võimaliku tulevase Jaapani koostööpartneri Marubeni korporatsiooni kliente ning andnud ülevaate...

Eesti õpetajate palk kasvas OECD riikide seas enim

24-01-2015

Eesti õpetajate palk kasvas OECD riikide seas enim

Eesti õpetajate palk kasvas OECD riikide seas aastatel 2000-2012 jooksul kõige enam, palgakasv ulatus sel perioodil 130 protsendini. Eesti paistab OECD riikide seas silma sellega, et on võtnud õpetajate töötasu kasvu oma strateegiliseks eesmärgiks – siinset õpetajapoliitikat ning väärilise palga kindlustamiseks...

Eestis avastati mullu ligi 500 võltsitud europangatähte

23-01-2015

Eestis avastati mullu ligi 500 võltsitud europangatähte

Euroopa Keskpanga andmetel avastati Eestis möödunud aastal ligi 500 võltsitud europangatähte, enim registreeriti võltsitud 50-euroseid pangatähti. Euroopa Keskpanga andmetel avastati Eestis möödunud aastal kokku 481 võltsitud europangatähte, neist teisel poolaastal 249, edastas BNS-ile Eesti Panga pressiesindaja. Võrreldes möödunud aasta esimese poolaastaga...

Võru maavalitsus kuulutas välja 16-miljonise bussiveo hanke

23-01-2015

Võru maavalitsus kuulutas välja 16-miljonise bussiveo hanke

Võru maavalitsus otsib järgnevaks seitsmeks aastaks maakonnas avaliku bussiveo teenuse pakkujat hinnangulise mahuga 1,7 miljonit liinikilomeetrit aastas; lepingu eeldatav kogumaht on 16 miljonit eurot. Pakkujal peab olema viimasel kolmel aastal vähemalt kaheaastane liiniveo teostamise kogemus mistahes Euroopa Liidu liikmesriigis. Teostatud liiniveo...

Pensionid tõusevad 5,9 asemel 6,3 protsenti

22-01-2015

Pensionid tõusevad 5,9 asemel 6,3 protsenti

Tänavu aprillist tõusevad pensionid prognoositust rohkem ehk 5,9 asemel 6,3 protsenti. Sotsiaalministeeriumis on valmimas eelnõu, millega valitsus kinnitab selle aasta pensioniindeksi, millest tulenevalt tõusevad pensionid keskmiselt varasemalt prognoositud 5,9 protsendi asemel 6,3 protsenti, teatas sotsiaalministeerium BNS-ile. Pensioniindeksi tõus on eelkõige tingitud...

Kagu-Eesti tegevuskava keskendub ettevõtlikkusele ja töökohtade loomisele

22-01-2015

Kagu-Eesti tegevuskava keskendub ettevõtlikkusele ja töökohtade loomisele

Siseminister Hanno Pevkur andis neljapäeval valitsusele ülevaate Kagu-Eesti tegevuskava koostamisest ja peamistest eesmärkidest piirkonna arengus aastateks 2015-2020 - tegevuskava keskendub ettevõtlikkuse soodustamisele ja töökohtade loomisele piirkonnas „Kagu-Eesti on strateegiliselt oluline piiriäärne regioon, mis vajab sarnaselt Ida-Virumaaga erilist tähelepanu. Tegevuskava loomiseks moodustatud...

Valitsus kinnitas Haanja looduspargi uue kaitse-eeskirja

22-01-2015

Valitsus kinnitas Haanja looduspargi uue kaitse-eeskirja

Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil Võru maakonnas asuva Haanja looduspargi uue kaitse-eeskirja. Uue kaitse-eeskirja kohaselt Natura 2000 võrgustikku kuuluva Haanja looduspargi kaitseala välispiir oluliselt ei muutu, kuid tänu väiksematele piirikorrigeerimistele suureneb kaitseala pindala 49 hektari võrra 17 040 hektarini, teatas valitsuse pressiesindaja...

Apple avas suurema esinduse Tartus

22-01-2015

Apple avas suurema esinduse Tartus

AVAMINE • Tuntud USA tark- ja riistvarafirma Apple avas läinud nädala lõpus uue esinduse Tartus Lõunakeskuses, mida majandab AS IM Arvutid ja mis kannab kaubamärki iDeal. Esinduse avamise puhul Apple’i pikaajalistele klientidele korraldatud vastuvõtul astus reede õhtul üles Tartust pärit lauljatar Laura...

Vedurijuhtimise asemel kaklevad Eesti riigirongi juhterakonnad restoranvagunis

22-01-2015

Vedurijuhtimise asemel kaklevad Eesti riigirongi juhterakonnad restoranvagunis

EESTI ELU • Selle pealkirjas oleva nägemuse ütles ekspoliitik Jüri Mõis riigi kohta umbes aasta aega tagasi ja meelde tuletas selle hiljutine uudis, et Tallinnast Venemaale siirduvatelt rongidelt võeti kokkuhoiu mõttes vahelt ära restoranvagunid!? Võrulastel pole muidugi rongidest sooja ega külma...

Mäng ühte väravasse

22-01-2015

Mäng ühte väravasse

Võru linnavalitsus on koolireformiga alustanud mängu ühte väravasse: nii nagu ennustatud, on soojad kohad saanud mitte parimad, vaid praeguse linnavõimuga otseselt seotud või sooje suhteid omavad töötajad. Kahjuks on õigus Võru endisel linnapeal Jüri Kaveril, kui ta ütleb, et parimate valimise...

Võru õpetajaid ootab masskoondamine

22-01-2015

Võru õpetajaid ootab masskoondamine

TÖÖLT VABASTAMINE • Võrus linnavalitsuse poolt esialgu uhkelt välja antud lubadus, et uute koolide konkursil eelistatakse olemasolevaid õpetajaid, ei pruugi täituda: nii olemasolevad kui ka uued õpetajad saavad seaduse järgi ühesuguse võimaluse. Praeguse seisuga koondatakse Võrus 1. juulil kokku 133 koolitöötajat, enamik...

Eesti Maaomavalitsuste Liidu juhatuse esimees Kurmet Müürsepp: „Mina ei oleks munitsipaalpanga vastu.”

22-01-2015

Eesti Maaomavalitsuste Liidu juhatuse esimees Kurmet Müürsepp: „Mina ei oleks mu…

Juba aasta otsa Eesti Maaomavalitsuste Liitu juhatanud Antsla vallavolikogu esimees ja endine Euroopa Liidu Regioonide Komitee liige Kurmet Müürsepp ütles intervjuus, et tema ei oleks munitsipaalpanga loomise vastu. Maaomavalitsuste raske olukorra üheks põhjuseks peetakse Tallinna pitsitamist keskvõimu poolt, mille tulemusel Tallinn...

Riigikogulane vastab jumalapildi avaldamise ja sellega seotud tulistamise kohta

22-01-2015

Riigikogulane vastab jumalapildi avaldamise ja sellega seotud tulistamise kohta

KÜSIMUS–VASTUS • Kaks nädalat tagasi vapustas kogu maailma rünnak Pariisis asuva satiiriajakirja Charlie Hedbo vastu, kus kaks relvastatud meest tungisid toimetuse ruumidesse ja tulistasid Kalašnikovi automaadist toimetuse töötajaid, tappes 12 inimest. Sellele järgnesid solidaarsusmeeleavaldused üle kogu maailma. Charlie Hedbo on Prantsusmaal kujunenud...