Menu

Kohus rahuldas Lõuna-Eesti Hooldekeskuse taotluse

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

pixabay

Tallinna Halduskohus rahuldas eile, 3. juulil Lõuna-Eesti Hooldekeskuse esialgse õiguskaitse taotluse rahandusministeeriumi otsuse osas. 10. mail 2018 otsustas rahandusministeerium tühistada oma eelmisel aastal tehtud otsuse, anda Lõuna-Eesti Hooldekeskusele Võisiku Kodu 240 elanikule uute ja tänapäevaste kodude ehitamiseks toetust, ja toetus tagasi nõuda. Tallinna Halduskohus rahuldas Lõuna-Eesti Hooldekeskuse esialgse õiguskaitse taotluse ning keelas rahandusministeeriumil enne kohtuvaidluse lõppu toetust tagasi nõuda.

Ülo Tulik FOTO: VT

Hooldekeskuse juhi Ülo Tuliku sõnul näitab järjekordne positiivne kohtuotsus, et rahandusministeeriumi tegevus on olnud läbimõtlematu ning ministeeriumi ametnikud võtnud endale Eestis kohtu rolli. Tuliku hinnangul mõistavad ametnikud ettevõtteid süüdi esialgsete uurimismaterjalide põhjal. “Rahandusministeerium on jõudnud mingil moel järelduseni, et kui politsei esitab kahtlustuse, siis on kahtlustatav kohe ka süüdi. Rahandusministeerium on enda otsuses märkinud selgelt, et tuginetakse kriminaalasja materjalidele, midagi muud uurida ei ole vaja. Nii peab riigilt toetuse saanud isik tagasi maksma toetuse vaatamata sellele, et on võimalik, et tema suhtes esitatud kahtlustusest loobutakse või ta õigeks mõistetakse,” selgitas Tulik absurdset olukorda.

“Kõige suuremad kannatajad kogu selle naeruväärse süüdistuse juures on sealjuures Võisiku Kodu praegused 240 elanikku, kes lootsid sel aastal jõulusid juba uutes mugavates kodudes pidada. Kui meie süüdistamine riigi poolt jätkub veel pikalt, siis venib uute hooldekodude valmimine mitu aastat,” sõnas Tulik. Samuti võib rahandusminiseeriumi tegevus viia välja selleni, et riik kaotab Võisiku projekti peatamisega ligi 5 miljonit eurot, võib-olla rokemgi. “Rahandusministeeriumi ametnikud peaksid ju oskama riigi raha lugeda. Juhul, kui Võisiku Kodu projekti hakkab ellu viima keegi teine kui Lõuna-Eesti Hooldekeskus, näiteks riigile kuuluv AS Hoolekandeteenused, siis muutub projekt meie hinnangul riigi jaoks vähemalt 4-5 miljonit eurot kallimaks. Meie oleksime pidanud projekti panustama omafinatseeringuna 2,25 mln eurot erakapitali, AS Hoolekandeteenused seda tegema ei pea. Ehitushinnad on viimase pooleteise aastaga ligi 20% tõusnud ja tõusevad lähiaastatel veelgi, sealt lisandub veel 2-3 miljonit täiendavat kulu. Uute kodude jaoks kruntide leidmine ning vajalike planeeringute ja lubade saamine võtab samuti omajagu aega ja raha. Need täiendavad kulud maksame me maksumaksjana kõik koos kinni,” selgitas Tulik. “Lisaks tasub rahandusministeeriumi ametnikel väga tõsiselt arvestada võimalusega, et kui kunagi tuleb kriminaalasjas lõplik kohtuotsus meie kasuks, siis kindlasti nõuame me riigilt kogu tekitatud kahju tagasi,” täiendas Tulik.

Taust

Lõuna-Eesti Hooldekeskus AS esitas eelmisel aastal rakendusüksusele taotluse projekti „Võisiku kodu reorganiseerimine (Lõuna-Eesti Hooldekeskuse AS)“ rahastamiseks Euroopa Liidu struktuuritoetusest. Rahandusministeeriumi otsusega tunnistati taotlus kogumahus 8,7 miljonit eurot 12.05.17 vastavaks ja rahuldati. 08.11.17 esitas politsei kahtlustuse, et toime on pandud soodustuskelmus, kaks päeva hiljem teatas Rahandusministeerium, et kriminaalmenetluse tõttu on kahtluse alla projekti abikõlblikkus ja peatas maksed.

15 PÄEVA ENIMLOETUD