Menu

Müüa või mitte müüa?

Selline küsimus on praegu Võrumaa omavalitsusjuhtide ees, sest teisipäeval tuleb langetada raske otsus Võru haigla müügi osas Tartu ülikooli kliinikumile.
Haigla aktsiaid hoidva MTÜ Terve Võrumaa juhatuse esimees Tiit Tõnts ütles küll, et tegemist pole aktsiate müügi, vaid aktsiakapitali laiendamisega, aga tulemus on sama. Võrumaa omavalitsusjuhid kaotavad haigla tuleviku üle kontrolli. Aktsiakapitali laiendamine tähendab, et omavalitsused ei saa kontrolli kaotamise hüvituseks isegi mitte raha.
Ühelt poolt on müügiotsus õigustatud, sest kliendid, Võrumaa inimesed, ootavad raviteenuse kvaliteedi paranemist. Kvaliteedi parandamiseks on omakorda raha vaja ning haigla aktsiate müük peaks raha juurde andma.


Teiselt poolt ei pruugi asi olla nii mustvalge, nagu paistab. Esiteks on ostja, sihtasutus Tartu Ülikooli Kliinikum, majanduslikult väga raskes seisus. Patsiendi jaoks tähendab see, et ravijärjekorrad on pikad ning teenuseid on väga raske kätte saada. Kliinikumi raviteenus võib olla küll hea kvaliteediga, aga sellest on vähe abi, kui seda kvaliteetset asja jagub vaid vähestele. Kui üldse saab rääkida kvaliteedist teenuse puhul, mida pole võimalik soovi korral saada.


Meegomäel asuv Lõuna-Eesti haigla on see-eest rahaliselt väga hea seisus. Võrdluseks – haigla möödunud aasta puhaskasum oli 1,2 miljonit eurot ehk sama suur kui mitukümmend korda suurema Tartu ülikooli kliinikumi kasum. Lõuna-Eesti haiglal on aruande järgi 2,7 miljonit eurot jaotamata kasumit ja ettevõte töötab täistuuridel, samas kui Tartu ülikooli kliinikum jätab rahapuuduse tõttu ära plaanilisi operatsioone.


On teada, et viimaste aastatega on Tartu ülikooli kliinikum kõvasti investeerinud hoonetesse, näiteks uude sünnitushaiglasse, kuhu on hädasti kliente vaja. Kui Võru haigla muutub üheks ülikooli kliinikuks, võib see kaasa tuua sünnitusabi viimise Tartusse ja Võrru jäetakse ainult surmaootel hooldushaiged.


Loodetavasti ei soovi Tartu ülikooli kliinikum Võru haiglat ainult seepärast alla neelata, et jaotamata kasumile ligi pääseda.

Kommentaarid   

+4 #1 jullius 2013-12-14 12:25
Loodetavasti ei soovi Tartu ülikooli kliinikum Võru haiglat ainult seepärast alla neelata, et jaotamata kasumile ligi pääseda.

Oi,kuidas ma kardan,et täpselt nii see ongi
Tsiteeri | ebasobiv
-3 #2 Kuule arbamuse kirjutaja! 2013-12-14 12:53
Enne kui midagi seletad majanduslikust raskusest Ülikooli K. osas, siis palun tutvu nende tulemustega aastaaruandes!
See on nii võhiklik ja ühele poole suunatud arvamusartikkel taas lp peatoimetaja!
Tsiteeri | ebasobiv
-3 #3 Pokurör 2013-12-14 13:09
Hetkeks tekkis lootus, et LEH kui suur Haigekasa rahade tinistaja oma paksudele kasumiks, võetakse neil lõpuks käest aga võta näpust.
Pole nagu kuulnud, et praegused suured müügiotsustajad oleks selle haiglat ostnud. Kallilt ja kellelt siis, kallid tinistajad?
Tsiteeri | ebasobiv
-2 #4 kört-pärteli särk 2013-12-14 13:47
Iga äruhuviline ja majandusajakirj anik teab, et tänavuses Äripäeva TOP 100-s teeb ilma Hoolekandeteenu sed AS. Kasum 22 miljonit eurot. Põhjus on lihtne. Alates 2012 aastast loetakse ettevõtte tuluks sihtfinatseerim isega antud välisabi. Sisuliselt saadi aga 1 miljon eurot kahjumit. arileht.delfi.ee/.../... Ka Lõuna-Eesti Haigla sai euroraha. Peaaegu kõik maakonnahaiglad said. Seega võib arvata, et 2012 või 2013 on nii mõnigi maakonnahaigla osutunud ootamatult kasumlikuks.
Tsiteeri | ebasobiv
+6 #5 Tamula Vanake 2013-12-14 14:14
Huvitav, milleks peab Haigekassa ja tõbise vahel seisma tohtri tööandjana mingi Tõnts?
Tsiteeri | ebasobiv
-1 #6 Haiguste ravi garanteeritud 2013-12-14 14:25
Tohtril peab ikka kilekotimehest parteiline järelvalve olema
Tsiteeri | ebasobiv
-3 #7 ?? 2013-12-15 18:06
Teate' mida rohkem ja mida raskemad haiged, seda paremini haiglatel läheb, selle pealt haigla teenib....
Tsiteeri | ebasobiv
-6 #8 ...täielik huumorinurk! 2013-12-15 22:22
1. Tegemist ei ole kasumit taotletavate organisatsiooni dega, vaid riigitasemel finantseeritava te ja esmavajaduste hulka kuuluvate avalikku teenust pakkuvate med. asutustega.
2. Antud samm on igati õige LEH jätkusuutlikkus e tagamiseks sotsiaalselt väga halvas seisus olevas piirkonnas ja Eesti regionaalpoliit ika mõttes.
3. Ja mis peamine ehk tuleb mõni mõtlev inimene asulasse juurde.
Tsiteeri | ebasobiv
-2 #9 nipitiri 2013-12-16 09:52
?? kirjutas:
Teate' mida rohkem ja mida raskemad haiged, seda paremini haiglatel läheb, selle pealt haigla teenib....

Just-ja seda enam tahab Tartu siit ära viia kasumlikud tegevused ja endast ära heita kahjumlikud-nag u näiteks opereeritute ja infarktipõdenut e järelravi.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD