Menu

Uuring: elanike arvates võiks riigikogu liikmete arvu kärpida

  • Kirjutas BNS

FOTO: Aigar Nagel

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel mais läbi viidud arvamusküsitlusest selgub, et mitut Riigireformi Sihtasutuse ettepanekut toetab valdav enamus vastanutest, muuhulgas leidis enamus, et riigikogu liikmete arvu võiks kärpida.

2018. aasta mais asutasid 28 ettevõtjat Riigireformi Sihtasutuse eesmärgiga anda riigireformile läbimõeldud ja selge sisu ning luua tööriistad uuenduste elluviimiseks. Ühiskonnauuringute Instituudi algatusel küsiti inimeste arvamust sihtasutuse lähtevisioonist enim kajastust saanud nelja idee kohta. Need olid riigiametnike arvu vähendamine, riigikogu liikmete arvu vähendamine, riigikogu liikmete ametiaja piiramine ning kohalike omavalitsuste arvu vähendamine. 

87 protsenti vastanutest on nõus ettepanekuga vähendada riigikogu liikmete arvu 10-20 koha võrra. 73 protseti vastanutest on nõus ettepanekuga, et riigikogu liikmeks võiks olla ainult kaks ametiaega. 72 protsenti vastanutest on nõus ettepanekuga, et nelja aasta jooksul avaliku võimu sektoris ametnike arvu vähendada poole võrra. 45 protsenti vastanutest on nõus ettepanekuga, et tulevikus moodustaks ühe kohaliku omavalitsuse maakond, millele lisanduvad linnad

Seega selgub küsitlusest, et neljast ettepanekust kolme toetab valdav enamus inimestest. Vähem on pooldajaid ettepanekul, et kohaliku omavalitsuse suuruseks oleks maakond, kuid sellegi küsimuse osas on toetajaid rohkem kui vastaseid - 45 protsenti on sellega nõus, 31 protsenti on vastu ning 24 protsenti ei oska oma seisukohta öelda. 

Üheks oluliseks Riigireformi SA lähtversiooni teesiks oli veel rahvaküsitluste- ja hääletuste laialdasem kasutamine, mille kohta antud küsitluses inimeste arvamust ei küsitud. Samas on Ühiskonnauuringute Instituudi küsitlustes antud teema varem korduvalt läbi käinud. Viimati küsiti inimeste arvamust rahvahääletuste kohta 2018. aasta jaanuaris ning siis pooldas inimeste õigust algatada rahvahääletusi 81 protsenti täisealistest Eesti kodanikest.

“Antud küsitluse tulemused on isegi mõnevõrra üllatavad, kuna näiteks ametnike arvu vähendamise ettepanek kõlab küllaltki radikaalselt,” kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik  Tanel Paas. “Ilmselt väga paljud inimesed tajuvad, et Eestis on elu ülereguleeritud ning riigi toimimine võiks olla korraldatud efektiivsemalt. Märkimisväärne on veel see, et poolehoid riigikogu liikmete ja ametnike arvu vähendamisele on väga laiapõhjaline. Antud ettepanekute toetajad on ülekaalus noorte kui ka vanade, erineva haridustasemega, linnas ja maal elavate ning mitmete teiste gruppide seas,” ütles Paas. 

Küsitlused viis  Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi veebikeskkonnas Turu-Uuringute AS 18.-25. maini ning  sellele vastas 1003 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016. Ühiskonnauuringute Instituut on mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Kommentaarid   

+4 #1 vova 2018-06-14 12:23
Oi kui vana asi see on juba! No vähemal üks 15 a on küll sellest juba räägitud, nüüd siis jõudis kohale!
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #2 Pilvi 2018-06-14 15:18
Nii pisikese rahva kohta on see üks ja ainus otsus. Üüratu palga eest valesid otsuseid teha ja riik hukatusse viia oskab ka 51 tüüpi. Nagunii on nendel omakorda nõunikud ja veel mitu muiduleivasööja t kellest mingit tolku pole.
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #3 Janika 2018-06-14 15:38
Muidugi võiks, kõikide teiste elualade töökohti kaotatakse, miks siis valitsust ei kärbita?
Lõpuks on ikka nii, et kogu Eesti on töötu, kõik töökohad koondatud, kuid valitsuses on ikka 101+1 töökohta.
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #4 Ülle 2018-06-14 15:39
Muidugi peaks vähendama. Nii väike riik ei suuda nii palju riigikogulasi ülal pidada. Peale selle tuleb ju ülal pidada ka presidente ning nende perekonda
Tsiteeri | ebasobiv
0 #5 Arnold 2018-06-14 15:39
Elanikud võivad arvata igasuguseid asju, aga otsustavad kodanikud! Rahvasaadiku ametiaja piiramine on samaaegselt valijate valimisõiguse piiramine - mis õigusega!?
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #6 Meinhard 2018-06-14 15:40
Mitte et võiks vaid peab kuna sellist muidusööjate hulka on mõttetu rahval ülal pidada .
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #7 Priit 2018-06-14 15:41
riigikogu liikmed nkn midagi ei otsusta ,et miks neid üldse kunagi vaja on???
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #8 Sirjr 2018-06-14 22:29
Loomulikult, nagunii on 70 nupuvajutajat ja 31 otsustajat, kellega on kooskõlastus välja räägitud, kokku räägitud 51 aitaks küll.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD