Menu

Riik asub narkomaane karistuse asemel tugiisiku juurde suunama

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

pixabay

Juunis alustasid Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Põhja prefektuur pilootprogrammiga Sütik, mis annab politseile võimaluse suunata narkootikumide tarvitamisel või väikeses koguses omamise tõttu kinni peetud narkootikumide tarvitajaid karistuse asemel tugiisiku programmi. 

Programm on mõeldud muuhulgas fentanüüli ja amfetamiini tarvitajatele, selles osalemine on tasuta ja vabatahtlik. Programmiga võib liituda ka ilma suunamiseta, selleks tuleb ühendust võtta numbril 58844225 või kirjutada See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..   

Tugiisik toetab programmis osalejat narkootikumide tarvitamisest tekkinud probleemide lahendamisel, aidates tal leida just talle vajalikke tugiteenuseid - näiteks elu- ja töökohta, psühholoogilist nõustamist, võlanõustamist ja sõltuvusravi. Tugiteenus kestab vähemalt aasta ning programmi tulemusena suureneb sõltuvusprobleemidega inimese toimetulek ja väheneb riskikäitumine. 

Tervise Arengu Instituudi narkomaania ja nakkushaiguste ennetamise keskuse juhi Aljona Kurbatova sõnul on tegemist Tallinnas toimiva pilootprogrammiga, mida õnnestumise korral soovitakse laiendada üle kogu Eesti. „Sõltuvus narkootikumidest on haigus, mida saab ja tuleb ravida. Tarvitaja karistamine ei lahenda probleeme, miks inimene üldse narkootikume tarvitama hakkas, ka ei pane see teda tarvitamisest loobuma. Seetõttu on paljudes riikides, näiteks Portugalis, kasutusel kahjude vähendamise ja nõustamise programmid just sotsiaalsete ja psühholoogiliste probleemidega tegelemiseks,“ ütles Kurbatova. „Enamik tarvitajatest on inimesed meie ümber, neil on pered. 40 protsendil narkootikume süstivatest inimestest Eestis on lapsed ja viiendik neist elab oma lastega koos. Aidates tarvitajat aitame me ka tema lähedasi.“ 

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre sõnul on Eestis tuhandeid süstivaid narkomaane, kes on sõltuvuse tõttu ühiskonnast paljuski irdunud. „Sageli on need inimesed jõudnud tupikusse – nad ei oska või suuda abi otsida ega näe seetõttu olukorrast väljapääsu. Nad vajavad kedagi, kes nende muresid kuulda võtaks ning kes aitaks neil astuda esimesed sammud olukorra lahendamiseks ja oma elujärje parandamiseks. Nüüd saavad politseiametnikud võimaluse ööpäevaringselt helistada tugiisikule, kes turvalises kohas hakkab sõltlast kohe nõustama ja konkreetseid lahendusi pakkuma. Kui sekkumine on kiire ja abi lähemal, saame sõltlasi rohkem toetada uue elu alustamisel.“ 

„Oleme pikalt selle nimel tööd teinud ja mul on väga hea meel, et täna oleme astunud järjekordse olulise sammu narkoprobleemi lahendamiseks,“ lisas Tambre. 

Sütik on juba teine narkootikumide tarvitajatele mõeldud programm. Aprillis käivitasid TAI ja Põhja prefektuur vaid kanepitarvitajatele mõeldud pilootprogrammi Valik, mille raames suunab politsei kanepit või selle analooge tarvitanud inimese tema nõusolekul nõustamisele. Nõustamise läbinud inimese suhtes ei algatata väärteomenetlust. Programmi raames viiakse läbi kuni kuus nõustamist, mille raames antakse kannabionoidide tarvitamise vähendamiseks või lõpetamiseks vajalikke oskusi. Programmis Valik võib osaleda ka ilma politsei suunamiseta, selleks tuleb ühendust võtta MTÜ-ga Peaasjad meiliaadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või saata SMS või helistada kell 9-17 telefoninumbril 516 3356.

Kommentaarid   

+2 #1 M 2018-07-05 10:53
Ebameeldiv lugeda! Lastele ei jagu tugiisikuid, nende töö pole närust palka väärt, rääkimata muudest miinustest selle töö juures, mida riik ei vaevu ümber sättima. Aga leiab riik raha hirmkallite päästusüstide jaoks, et narkomaan ikka ellu jääks. Ilmselt leiab muretult ka summad just nende tugiisikute jaoks, kes hakkavad õnnetukesi õigele teele rääkima. Aga kui mõelda, et äkki see narkar kasvab just õigel ajal toetamata jäänud lapsest-noorest ?! Tuletõrjujad, teises käes pakk tikke.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #2 Emaõiglus 2018-07-05 11:56
Narkomüügiäri tulud saavad shed aga kulud kanake koos !
Õiglus Jestoonia moodi ...
Tsiteeri | ebasobiv
0 #3 usssss 2018-07-05 13:19
kulla inimesed vastava organi jaoks on narkomaan viimane könts see on tegelikus te nuhid rahvas jälitage vastavaid mente saate ülevaate toimuvast :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
0 #4 usssss 2018-07-05 13:21
tervitame sala mehikesi ,juba nüüd tehakse riiki teie kahjuks teisiti :lol: nigu üks lilleke ütles te olite koolis juba lollid :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
0 #5 usssss 2018-07-05 13:24
usssss kirjutas:
kulla inimesed vastava organi jaoks on narkomaan viimane könts see on tegelikus te nuhid rahvas jälitage vastavaid mente saate ülevaate toimuvast :lol:

unustasin mainida veel haridus tegelasi köik on hävitav süsteem yr natsi yes yes yes
Tsiteeri | ebasobiv
0 #6 usssss 2018-07-05 13:26
saatan me ootame järgmist ordu päeva :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
0 #7 usssss 2018-07-06 08:15
ja vöru ettevötjatel soovitan vötta seitse litsi automaatidega ümber turvama kuna inimesel on öigus ennast igasugu kahtlaste mentide ,pühaemade ,laiguliste,med itsiini jöukude eest kaitsta,et kuhugi körvale ei lohistatak ,et idioodiks ei tembeldata ja seniks päikest :lol:
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD