Menu

Terviseamet hoiatab kuumarabanduse ohu eest

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Võrumaa Teataja

Keskpäeval varitseb inimesi kuumarabanduse oht, terviseameti teatel palavate ilmadega eriliselt ettevaatlikud olema väikelapsed, üle 65-aastased inimesed ning need, kellel on probleeme ülekaaluga või kes põevad kroonilisi südamehaigusi ja kõrgvererõhutõbe.

Eesti tingimustes peetakse äärmuslikuks kuumuseks olukorda, kui õhutemperatuur kerkib üle 25 kraadi, teatas terviseamet. Ilmateenistuse prognoosi kohaselt võib alanud nädal paiguti tulla kuni 31 soojakraadi.

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kiirabi peaspetsialist Kalev Pahla sõnul on parim viis kuumarabanduse vältimiseks keskpäeval jahedates siseruumides püsimine. "Vanemaealiste õues toimetamised võiksid jääda kas hommiku- või õhtupoolikusse," ütles Pahla, kelle sõnade kohaselt kehtib sama nõuanne ka väikelaste puhul. "Kuuma ja intensiivse päikesega tuleb väljas kanda peakatet ning tarbida keskmisest enam vedelikku. Kindlasti tuleb jälgida lapsevankris olevaid imikuid, sest vanker võib valesse kohta jättes väga kuumaks minna."

Kuumus võib kurnav olla ka täiesti tervele inimesele, eriti juhul, kui kuuma käes on vaja teha füüsiliselt pingutavat tööd. Kõrge temperatuur, niiskus ning tugev päikesekiirgus võivad põhjustada vedeliku ja soolade kaotust, ülekuumenemist, psüühika- ja vereringehäireid, infarktiohtu ning päikesepõletusi, märkis ameti pressiesindaja.

Samuti ei tohi kuumade ilmadega jätta autosse ei inimesi ega loomi, sest auto sisetemperatuur kerkib kiiresti.

Organismi vedelikukaotuse vältimiseks tuleb vedelikku tarbida tavapärasest rohkem, janu kustutamiseks on soovitatav juua gaasita mineraalvett. Päikese käes viibides tuleks kasutada nii UVA- kui UVB-kiirguse eest kaitsvaid päikesekaitsetooteid, samuti saab end päikese eest kaitsta heledaid avaraid riideid, peakatteid ja päikeseprille kandes.

Kuumarabanduse sümptomiteks võivad olla kõrge kehatemperatuur, higistamise peatumisele viitav punane, kuum ja kuiv nahk, pulsisageduse kiirenemine, tuikav peavalu, peapööritus, iiveldus, meeltesegadus ja teadvusetus.

Kuumarabanduse sümptomite ilmnemisel tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi, abi saabumiseni tuleks kuumarabanduse ohver toimetada jahedasse varjulisse paika ning teda kiiresti jahutada.

15 PÄEVA ENIMLOETUD