Menu

AJALUGU Jahihooaja alustuseks kustutati põdrapulli eluküünal

Laupäevase ajujahi ainus põder lasti päeva esimesel poolel, hiljem küttide õnn pöördus.

AJALUGU Teisipäev, 6. oktoober 2009 Võrumaa Teataja

JAHT ❯ Varstu jahimaadel tehti laupäeva ennelõunal hooaja esimesed lasud, mis tõid surma ühele põdrapullile. Et hooaja avajahil kütiti vaid põtru, pääsesid metssead ja kitsed seekord kerge ehmatusega.

Võrumaa jahi piirkondade esimeeste ja aseesimeeste ühine ajujaht tähistas tänavuse jahihooaja algust. Jahisektsioonide juhte võõrustanud Varstu piirkonna maadel kütiti põtru, kitsendusega, et toru eest võib vabalt läbi joosta kahe vasikaga põdralehm. Lasta oli lubatud ühe vasikaga põdralehma ning vähemalt kahe sarveharuga põdrapulli ja väärarenguga põtra.

Kella 9.40 paiku alanud esimene aju lõppes kella 10.30 aegu kõlanud laskudega, mis lõpetasid põdrapulli maise tee. Laskjaks oli Võhandu ja Sõmerpalu jahipiirkonna kütt Janek Paulus. Tema toru ees on oma elu jätnud üle paarkümne põdra.

Ajajate eest jooksis küttide püssitorude ette ka paarkümmend metssiga, kuid et jahti peeti üksnes põtradele, jäi kärssninadel hing sisse. Kütiliinist pääses läbi ka vasikaga põdralehm. Tema laskmiseks oli meestel küll luba, kuid loomadele halastati seetõttu, et vasikas näis liiga väike. Samas sattus jahimeeste silma alla ka kahe vasikaga põdralehm, kelle küttimiseks luba polnud.

Pärast lõunat peetud teises ajus pääses torude eest eluga neljaharuliste sarvedega põdrapull. Teise aju katkestas keskkonnainspektorite visiit. Ametnikud kontrollisid jahimeeste dokumentide korrasolekut, leidmata midagi illegaalset.

Et teine aju lõppes saagita, toimus õhtu hakul ka kolmas aju. See tõi Varstu jahipiirkonna esimehe Andres Koomeri sõnul küttide ette üksnes metssigu.

Kokku oli laupäeva hommikul Varstu metsades 51 jahimeest.

Võrumaa metsades elab jahimeeste loenduse põhjal tänavu üle poole tuhande põdra ning nende arvukus on aastaga mõnekümne isendi võrra kasvanud.

Eesti metsakaitse- ja metsauuenduskeskuse soovituse kohaselt võiks Võrumaal tänavu küttida 150-180 põtra. Metssigu elab maakonnas tänavu umbes 1120 ning nende soovituslik küttimiskvoot on tuhat looma.

KUUM

15 PÄEVA ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next