Menu

AJALUGU Punasele sähvatusele veel trahvi ei järgne

Kiiruskaamera 2009 aastal Tallinna-Tartu maanteel. Foto: VT

AJALUGU Teisipäev, 1. detsember 2009 Võrumaa Teataja

Pealinna sõitvad võrulased ja teised lõunaeestlased peavad arvestama, et Tallinna-Tartu maanteel jälgivad kiiruseületajaid kaamerad, süsteemi tarkvaras ilmnenud vea tõttu trahvi esialgu siiski karta pole.

Politsei ja maanteeamet lubasid, et kiiruskaamerad alustavad tööd 1. detsembrist. Plaani tutvustati juba jaanuari lõpus, mil 16 statsionaarse kiiruskaamera ostuks, paigalduseks ning töökorda sättimiseks sõlmiti leping ASiga Alarmtec.

Esimene kiiruskaamera paigaldati Tallinnast 73 km kaugusele Ussisoo teelõigule juba viis kuud tagasi, juuli alguses. Alates 27. novembrist fikseerivad kaamerad küll kiiremini kui 97kilomeetrise tunnikiirusega sõitjaid, kuid süsteemi tarkvaras ilmnenud vea tõttu menetlust sellele veel ei järgne.

Maanteeameti analüüs on näidanud, et kiirust ületab iga viieteistkümnes juht. Olenevalt nädalapäevast teeb see 300–500 kiiruseületajat ööpäevas ehk 2000–3500 rikkujat nädalas. Need arvutuslikul teel saadud numbrid peaksid andma ettekujutuse, millise koormusega tuleb menetluskeskusel edaspidi rinda pista. Ainuüksi lõppeval aastal kulub menetluskeskuse tarbeks viis miljonit krooni, lisaks hoiatusmenetluse infosüsteemi loomiseks neli miljonit krooni. Ühe kiiruskaamera hind läheneb 900 000 kroonile. See teeb Tartu maan tee kiiruskaamerate projekti hinnaks veerandsada miljonit krooni.

Täpselt kümme aastat tagasi paigaldati Eestis Tallinna- Tartu maantee äärde esimesed elektroonilised valgustablooga liiklusmärgid. Need maksid ligi pool miljonit krooni. Kui esialgu oli maanteeamet hoolas ja tabloolt sai lugeda tõesti olulist infot, näiteks salakavala Ussisoo musta jää kohta, siis mõne aasta pärast investeering unustati ja parimal juhul soovis tabloo veel vaid head reisi.

Kuusteist kiiruskaamerat on paigaldatud 65kilomeetrisele lõigule Tallinna–Tartu maanteel. Et tegu on statsionaarsete mõõtmiskohtadega, siis küllap sisestatakse nende asukohad peagi autode navigatsiooniseadmetesse.

Millal kiiruskaamera vahendusel esimene trahv tehakse, ei julge keegi välja öelda. Igal juhul täna seda veel ei juhtu.

KIIRUSKAAMERAD

Kaugus Võru linna piiris:

❯ Võru–Koigi 152,4 km ❯ Võru–Prandi 154,7 km ❯ Võru–Mäeküla 158,6 km ❯ Võru–Kükita 170,3 km ❯ Võru–Anna 177,7 km ❯ Võru–Liivamäe 181,7 km ❯ Võru–Matsimäe 187,5 km

Allikas: VT

15 PÄEVA ENIMLOETUD

VIIMASED