Menu

Tänasest algas HIV testimisnädal Eesti linnades

Võrumaa Teataja

 Reedel algab üle-euroopaline HIV testimise nädal, mille jooksul saavad soovijad tasuta teha HIV kiirtesti kaheksas linnas üle Eesti - testimine on anonüümne ja esialgse vastuse saab teada paari minutiga. 

Tervise Arengu Instituudi direktor Annika Veimer julgustab kõiki ennast testima. „HIV nakkust on tänapäeval võimalik ravimite abil kontrolli all hoida, kuid selleks peab olema oma nakatumisest teadlik. HIV on juba ammu levinud väljapoole riskirühmi ja 49 protsenti eelmisel aastal registreeritud uutest nakatunutest said HIV heteroseksuaalsel teel. Seepärast tasub igaühel, kes hoolib enda ja oma lähedaste tervisest, minna testima,“ ütles Veimer.

Ennast testida on võimalik ka muul ajal kui vaid algaval nädalal - HIV teste saab teha veel perearstide ning eriarstide juures, noorte nõustamiskeskustes ning anonüümsetes testimiskabinettides. 

Veimeri sõnul on just koostöö perearstidega HIV varasel avastamisel olulisim.“HIV testi tegemisel puuduvad perearstidel rahalised piirangud ja seega on võimalik testida kõiki, kelle puhul on see HIV testimise juhises soovituslik. Julgustame perearste patsientidele HIV testi soovitama nii algaval nädalal kui ka aastaringselt,“ lisas Veimer. „Et see oleks lihtsam, saatis TAI hiljuti perearstikeskustesse üle Eesti patsientide informeerimiseks teavikuid ning HIV nakkusest teadlikkuse tõstmise eesmärgil jagamiseks üle 100 000 kondoomi.“

Tallinnas saab kiirteste teha Ülemiste Keskuses, Tartus Lõunakeskuses ja Seksuaaltervise Nõuandlas, Narvas Fama Keskuses, Pärnus Pärnu Keskuses, Jõhvis Jewe Keskuses, Rakveres Põhjakeskuses, Võrus Lõuna-Eesti Haiglas ning Paides Järvamaa Haiglas. HIV testimisenädalat korraldavad Tervise Arengu Instituut, Ravimitootjate Liit ja SA Koos HIV Vastu. 

Terviseameti andmetel oli oktoobrikuu lõpu seisuga sellel aastal Eestis leitud juba 193 uut HIV nakatunud. Neist vanuses 30 ja enam oli tervelt 144 inimest. Kõige enam uusi nakatunuid ehk 84 leiti Tallinnast. Järgnesid Ida-Virumaa 71 ja Tartumaa 10 uue nakatunuga. 130 uut nakatunut olid mehed, 63 olid naised. Eestis võib kuni 20 protsenti HIV juhtudest olla veel avastamata.

 

15 PÄEVA ENIMLOETUD

VIIMASED