Menu

Tulevikutegijate heaks

Isiklik julgeolek algab lihtsatest asjadest nagu perede toimetulek. See on see, kui emal ja isal on töö, et neile selle eest palka makstakse ja nad saavad teenistuse eest osta poest esmavajalikku. Samuti sellest, et nende naabritel on samuti amet ja sissetulek, et nad suudavad oma ühise elukeskkonna hoida korras ning tagada selle piires enda isikliku heaolu ja turvalisuse.


Pere on meie ühiskonnamudelis turvalisuse ja heaolu saareke või oaas, kui soovite. See on parim ja turvalisim kasvukeskkond meie kõige väiksematele ja armsamatele inimestele – lastele. Iga lapsevanema soov on tagada oma tütardele ja poegadele parim võimalik elukeskkond, pakkuda neile turvalisust ning arenguvõimalusi, mis annavad neile õigeid ja häid teadmisi elus toimetulekuks. Enamasti saavad meie lapsevanemad ja pered selle ülesande täitmisega ka hakkama.


Kõik muutub keerulisemaks siis, kui lapsed hakkavad tegema esimesi iseseisvaid katsetusi ja avastusi väljaspool koduseinu, väljudes kodu turvalisest keskkonnast. Lasteaed on oma turvalisuselt reeglina üsna suurel määral võrreldav koduga, kuid keeruliseks muutub aeg, mil laps peab alustama kooliteed. Siis peavad lapsed paratamatult astuma üksi koduuksest välja ja tulema toime kõikide riskidega, mida inimeste loodud tehiskeskkond sisaldab.


Inimkonnal on läbi aastatuhandete olnud omad ideaalid ja alati on neile sekundeerinud inimlikud nõrkused ja pahed – tänapäeval ohustab neist lapsi üsna kindlalt piiritletav hulk ohte ning ebameeldivaid kiusatusi. Elame ajal, mil kõigil on alati kuhugi veidi kiire, mistõttu nõuab see lapsevanematelt juba üsna palju hoolt ja ettenägelikkust, et suunata oma võsukesi ohtusid märkama ning eksimustest hoiduma. Õnneks on Eesti Punane Rist selles osas abikäe ulatanud ja andnud välja väikese raamatu „Oskame olla!”. See on mõeldud lasteaia vanemale rühmale ja kooli esimeste klasside õpilastele.


Raamat „Oskame olla!” jõuab peatselt kõikide omavalitsusteni ja sealt edasi lasteaedadesse-koolidesse. Tegemist on erakordselt praktilise materjaliga, mis hoiatab lapsi ühiskonnas peituvate ohtude eest. Mulle tutvustas seda raamatukest Võrumaa Punase Risti töötaja Riina Paat ja ma pean tunnistama, et sain ka ise lapsevanemana märkimisväärselt mõtteainet. Võrumaa on tervikuna väga hea ja turvaline elamispaik, kuid alati tasub olla valmis ja ohte ennetada. Raamat „Oskame olla!” aitab neid ohte meelde tuletada ja teadvustada. Soovitan igale lapsevanemale soojalt seda raamatukest, sest see on lapsele arusaadav ning materjali ladusa ja lapsesõbraliku esitluslaadi tõttu kergesti haaratav.


Kuna nimetatud raamat on nii populaarne, et Punane Rist on pidanud vajalikuks sellest välja anda ka kordustrüki, siis peaks seda kindlasti jätkuma kõigile soovijatele. Usun, et selle materjali pereringis läbitöötamine ja lastele käeulatusse jätmine on väga praktiline samm, mille saame oma laste heaks astuda. Koos saame muuta meie pisikese ja armsa Võrumaa turvalisemaks, kuid see nõuab meie kõigi ühist tahet ja kaasalöömist.


Sel nädalal on emadepäev. Nii võiks, miks mitte, sel nädalal just isad olla need, kes võtavad jalge alla tee Võru Punase Risti kontorisse, et teha seal leiduva lugemisvaraga tutvust. Seal pakutakse nii mõndagi huvitavat lastele ja ka täiskasvanutele. Teadmised, mis on väga lihtsad, kipuvad tihti ununema – nende meeldetuletamine tuleb kasuks igaühele ja ka Võrumaale tervikuna.


Miks mitte tunda huvi ka Punase Risti kui organisatsiooni vastu, mille põhimõte number üks on kaitsta elu ja tervist ning tagada lugupidamine inimese vastu, sõltumata kõigest muust.

Kommentaarid   

0 #1 Punane Rist 2012-05-08 20:51
Kus asub Võru kontor, et saaks tee jalge alla võtta?
Tsiteeri | ebasobiv
0 #2 Riina Paat 2012-05-09 15:42
Kontor Võrus asub Olevi tänav 23 - 3
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD