Menu

Kutsehariduskeskuses tegutseb tehnikaring

Sumoroboti võistluseks pannakse kaks robotit ringi peale vastakuti – võidab see, kes teise välja lükkab. Foto: BIRGIT PETTAINOORED TEHNIKUD • Võrumaa tehnikaring alustab õppesessiooni reedel, 21. septembril kell 12.30. Alustatakse eelmisel aastal ehitatud bagi tutvumisega. Toimuvad lego- ja kodulabori töötoad. Päeva lõpetab ekspertkohtumine Suure Sumo Roboti ja selle inseneri Mikuga.

Tehnikaringist lähemalt

Võrumaa kutsehariduskeskuses tegutsev tehnikaring paistab silma oma aktiivsete osalemiste poolest erinevatel robotivõistlustel. Tehnikaringiga alustati eelmisel sügisel. Kokku tulid nii Võru kui ka Põlva gümnaasiumiõpilased ja lisaks sellele veel oma kooli huvilised.

„Toimetasime terve aasta. Väga lõbus aasta on selja taga. Oleme teinud koostööd erinevate partneritega. Sügisel käisime „Robotexil” ja kevadel osalesime Riias võistlustel „Baltic Robot Sumo”. Käisime ka Kuressaares kooliroboti võistlusel. Koolirobotite projektis oleme ka varem osalenud, aga seda ei teinud me mitte tehnikaringiga, vaid lihtsalt õpilastega, kes vabast ajast olid huvitatud sellega tegelema, aga tänu sotsiaalfondile oli meil võimalik saada kaheaastane projekt,” meenutab infotehnoloogia õppetooli kutseõpetaja Urmas Heinaste.

Sellel sügisel algab projekti teine õppeaasta. Selles teises õppeaastas on kaks sessiooni: sügis- ja kevadsessioon. Projekt ise lõpeb ära 31. märtsil, mille puhul korraldatakse 30. märtsil Võru spordikeskuses suur robotivõistlus.

„Robotex”

Tehnikaringi sügishooaja lõpetab „Robotex 2012”. „Robotex” on Eesti suurvõistlus, mis toimub kord aastas. Sel aastal on see kolmepäevane. Peavõistlus on jalgpall, mis on kahes kategoorias: professionaalidele ja algajatele. Toimuvad ka legokategooria võistlused.

Eelmise aasta septembris korraldati tehnikaringi suur avaüritus, saadeti kutsed kõikidele ümbruskonna koolidele ja kutsuti kokku õpilased. Külas oli robotiteater ja töötoad. Robotiteater etendas „Punamütsikese” muinasjuttu – robotid olid näitlejad ja mängisid.

Ka sel aastal on plaanis kutsuda sama robotiteatri seltskond töötubasid tegema. Kui on kohal piisavalt palju inimesi, kes robotiteatrit veel näinud pole, näitavad nad seda veelkord.

„Avaüritusel on võimalik vaadata Jaanis Tigase juhendamisel tehtud bagi, mis on oma kooli õpilaste tehtud. Nüüd on jätkuprojektina plaanis ehitada teine bagi veel. See on eelmise tegemisest õpitud ja parem ning olemasolevat bagi hakkame siis automaatikaga kontrollima ja juhtima. See on selle aasta edasiarenduse projekt,” räägib Urmas Heinaste.

„Läbi tehnikaringi on sellesse projekti kaasatud kaheksa õpetajat. Tänu sellele saame hästi mitmekülgselt õpilasi juhendada ning on mitmekülgseid võimalusi, sest robotite ehitus eeldab seda, et peame hästi tundma mehhatroonikat, elektroonikat, peame oskama mehhaanikat, programmeerimist, rühmatööd ja joonestamist. Kuna on vaja nii erinevaid oskusi, on tarvis ka hästi palju erinevaid õpilasi ja õpetajaid, et see kõik toimiks,” tõdeb Urmas Heinaste.

Tehnikaringi eesmärk

„Meie kaugem eesmärk on populariseerida tehnika erialasid justnimelt ümbruskonna koolides. Me oleme ikkagi piirkonna keskme tehnoloogia õppekeskus ja loodame uutele õppuritele kasulikult mõjuda,” selgitab Urmas Heinaste tehnikaringi eesmärki.

Urmas Heinaste lisab: „Õpilaste jaoks oli eesmärk läbi huvitavate tegevuste ja koos midagi ära tehes näha, et inseneri haridus on üsna praktiline ning sellel on ka üsna lõbusaid väljundeid: robotiteater, „Robotexi” jalgpalliroboti võistlus või isegi sumorobotivõistlus, mis on tegelikult päris lõbus. Mängides ja mänguasju ehitades õpime tehnoloogiat.”

Tehnikaring võimaldab aru saada, mida automaatika endast üldse kujutab. Õpilased saavad läbi selle teada, kas neile see eriala meeldib või mitte. Lisaks sellele saavad õpilased koolist välja, teistsuguses seltskonnas ja mitte koolirežiimis, vaid vabas tegutsemises lahendada praktilisi ülesandeid.

„Tehnikaringil on robotite õppe jaoks olemas ka korralik õppekava ja õppematerjalid, kuna gümnaasiumi valikaine jaoks tehti õpik, mida me saame vabalt kasutada,” lausub Urmas Heinaste.

Tuleb rahvusvaheline sumorobotivõistlus

Tänavuse aasta entusiastlik tegutsemine on tingitud Riias „Baltic Robot Sumo” võistlusel osalenud poiste emotsioonidest, kelle jaoks jäi seal toimunud võistlus lahjaks.

„Me suudame ise paremini,” ütlesid nad võistluselt naastes, mille peale pakkusid õpetajad neile välja võimaluse ise paremini teha. 30. märtsil toimubki „Võru Roboti Tsõõr 2013”, mis on rahvusvaheline sumorobotivõistlus. Kokku tuleb igasuguseid sumosid alates tolmuimejasumost ja lõpetades kolmekilose profisumoga.

Sumovõistlus on selline võistlus, kus kaks robotit pannakse ringi peale, antakse start ja võidab see, kes teise ringist välja lükkab – tingimusel, et korraga peab alustama ning robot ei tohi enne lõppu ära laguneda.

Üritust korraldama julgustab ka see, et meie poisid võitsid Riias ära Legolinna laburündi, olles kõige kiiremad. Neljast parimast kohast kolm tuli Eestisse. Võistlusteks valmistumiseks on tehnikaringil olemas ka kõik vastavad areenid, mida saavad robotite treenimiseks kasutada ka teised huviringid oma juhendajatega.

Robotivõistlus on ka teatud kuludega. „Loodame partnerlust õpilasesindusega – nemad kirjutavad projekti ja korraldavad selle Võru robotivõistluse,” ütles Urmas Heinaste.

Võrumaa tehnikaring hakkab 2012. aasta sügisel toimuma reedeti, täpsemalt siis alates 21. septembrist, kella 12.30–17.

15 PÄEVA ENIMLOETUD