Menu

Kangro preemia sai Grethe Rõõm

Bernard Kangro kirjanduspreemia vastne laureaat Grethe Rõõm reedel Võru Avatud Ateljees, kus talle auhind pidulikult kätte anti. Foto: INNO TÄHISMAAKIRJANDUSAUHIND • Tänavuse Bernard Kangro kirjanduspreemia, mida annab välja Võru maavalitsus, võitis Rõuges Tindi külas elav lastekirjanik Grethe Rõõm (34) raamatu „Raamatuvardjad. Tähtraamatu tagasitulek” eest.


Võru maavalitsus annab Bernard Kangro nimelist kirjandusauhinda välja 1990. aastast, et teadvustada ja väärtustada Võrumaaga seotud kirjanike loomingut. Preemia esimene laureaat oli väliseesti kirjanik Bernard Kangro ise. Enne Grethe Rõõmu on selle pälvinud näiteks niisugused Võrumaaga seotud kirjanikud, nagu Kauksi Ülle, Contra, Olavi Ruitlane, Jan Rahman, Ilmar Vananurm, Rein Põder jpt, aga ka Eesti Ema idee algataja Hans Sissas oma teose „Meenutused” eest.


Sel aastal kuulusid kirjandusauhinna žüriisse ajakirjanik Liina Valper, Võrumaa keskraamatukogu direktor Inga Kuljus, kirjandusteadlane ja Eesti kirjandusmuuseumi direktor Janika Kronberg, Võru Kreutzwaldi gümnaasiumi kirjandusõpetaja Vesta Leesalu ning Võru maavalitsuse uus kultuurinõunik Britt Vahter. Auhinda püüdsid läinud aasta septembrist selle aasta septembrini Võru või Võruga seotud kirjanike raamatud, mille oli žüriile hindamiseks välja valinud Võrumaa keskraamatukogu, koostades Kangro-preemia statuudile vastavate teoste nimekirja.


Žürii liikme Britt Vahteri sõnul oli tänavu preemiale kandideerimas üle 20 kandidaadi. „Valik oli uskumatult suur,” ütles ta. Sellegipoolest oli žürii üksmeelel, et laureaadiks peab saama just Grethe Rõõmu kirjutatud „Raamatuvardjad”.

 

„Lastekirjandusele ei ole aastaid väärilist tähelepanu osutatud,” kõneles kultuurinõunik. „Samas on lastele kirjutamine väga oluline, sest nende seast kasvab välja tulevane lugejaskond.”


Juba 1994. aastast žüriis olnud Liina Valper, kes jõudis läbi lugeda kõik Kangro-preemiale kandideerinud teosed, ütles, et temale meeldis väga võiduraamatu sõnum: elus on oluline julgus ja ise hakkamasaamine.


Tänavune Kangro preemia laureaat Grethe Rõõm sai Võru maavalitsuse kultuurinõuniku sõnul auhinnaks 285 eurot, mis kanti kirjaniku arvele. Grethe Rõõmu lasteraamatud on populaarsed ka Võru keskraamatukogu väikeste lugejate seas. Seni on kõige rohkem laenatud tema varem ilmunud teoseid „Lohe-Lembitu lood: pahandus Ööbikuorus” (2009) ja „Lohe-Lembitu lood: kitserööv” (2010).

15 PÄEVA ENIMLOETUD