Menu

Päästeamet tunnustas rekordiliselt 108 inimest

 • Kirjutas Võrumaa Teataja

Täna, 11. septembril tunnustas Päästeamet päästeteenistuse aumärkide ja tänukirjadega rekordiliselt 108 inimest, kes on silma paistnud hoolivuse, missioonitunde ja vaprusega inimeste elu ja vara päästmisel või on osutanud märkimisväärseid teeneid päästevaldkonna arendamisel.

Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu tõi välja selle aasta kõige noorema elupäästja Roger Kuura mõtte, et üksteisest hoolimine on ju loomulik – kui kellelgi on abi vaja, siis me peame aitama. „Jah, eelkõige on see loomulik elukutselistele päästjatele, kelle igapäevatööks ongi märgata, hoolida ja aidata. Aga ma leian, et meile kõigile, meile ühiskonnana, teeb ainult head, kui me üksteist rohkem märkame ja rohkem hoiame,“ ütles Kuno Tammearu. „On suur rõõm ja au viibida saalis koos 108 inimesega, kes märkavad, hoolivad ja abistavad. Ma tänan teid kõiki!“

Tänavu austas päästeteenistuse aumärkide ja tänukirjade üleandmist oma kohalolekuga ka president Kersti Kaljulaid. Tähelepanelikkuse ja hoolivuse eest andis president Kersti Kaljulaid üle 40 elupäästja medalit. Kõige nooremad elupäästjad on 12- ja 15-aastased kooliõpilased, kes mõlemad said elupäästja III klassi medali.

President Kersti Kaljulaid tänas kõiki elupäästjaid, kelle lugudes peegeldub see, kuidas me täna Eestis oma inimesi kaitseme ja päästame. „Meie Päästeameti võimekus reageerida päästesündmustele on muljetavaldav ja ennetustöö on olnud ilmselgelt väga edukas. Ja selles edus on olnud oma roll pea kõigil, kes täna siin saalis istuvad,“ ütles riigipea. 

Siseminister Andres Anvelt tunnustas aastatepikkust suurt tööd õnnetussurmade ennetamisel, sest aastatega on olukord kõvasti paranenud ning tules, vees ja ka liikluses hukkunute arv kahanenud mitu korda. Siseminister nentis, et palju tööd on siiski veel teha. „Meie väikese rahva arv sõltub paljuski õnnetussurmade vähendamisest, meil jääb aastas seetõttu sündimata sadu lapsi. Üks noor inimene võib tähendada terveid põlvkondi. Meie eesmärk peab olema õnnetussurmade arvu vähemalt kaks korda vähendada,“ sõnas Anvelt.

Autasustatud said ka Päästeametis töötavad missioonitundega inimesed, kes iga päev läbi oma tööde ja tegemiste päästevaldkonna arendamisele ja Eesti ohutumaks muutmisele kaasa aitavad. 100 aumärgi saaja hulgas on ka Päästeameti töötajaid, kelle tööstaaž päästeteenistuses ulatub suisa 38 aastani.

Ühtekokku anti üle 100 aumärki: 5 päästeteenistuse kuldristi, 9 päästeteenistuse hõberisti, 27 päästeteenistuse medalit, 6 Päästeameti teenetemedalit kuldsete tammelehtedega, 12 Päästeameti teenetemedalit hõbedaste tammelehtedega ja 1 missioonimedali. Lisaks 8 Päästeameti peadirektori tänukirja elupäästmisele kaasaaitamise eest. Päästeteenistuse aumärke on antud välja alates aastast 1998. Aumärke antakse üle kaks korda aastas: Eesti Vabariigi sünnipäeva ajal veebruaris ja organiseeritud tuletõrje sünnipäeva ajal septembris. 

Päästeameti aumärkide saajad sügis 2018

Elupäästjamedalid

1.-4.      

Igor Šmutov

Omistatav aumärk: Elupäästja I klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskus, Kesklinna päästekomando päästja. Staaž 18 aastat

Varasemad autasud: Elupäästja medal III kl 2013, Elupäästja medal II kl 2017

 

Margus Karjane

Omistatav aumärk: Elupäästja I klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskus, Kesklinna päästekomando päästja. Staaž 18 aastat

Varasemad autasud: Medal lõviga 2005, Elupäästja medal II kl 2006

 

Mihhail Tarassov

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Töökoht: Sisekaitseakadeemia praktikant

 

Pavel Miskov

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando päästja. Staaž 10 aastat

Möödunud aasta 26. oktoobril oli tulekahju Tallinnas Kiive tänaval, kus kahekorruselises puumajas põles korter lahtise leegiga ja korterites oli suits. Põlevas korteris elas vanainimene. Leegid olid näha hoone mõlema poole akendest, lahtine põlemine oli ka pööningul ja põleva korteri kohal oli süttinud katus. 15 minuti jooksul tagasid neli suitsusukeldujat veevarustuse põlevale korterile, kontrollisid põleva korteri täies ulatuses, lõid maha neli korteri ust, kontrollisid kokku viit kõrvalasuvat korterit. Teiselt korruselt leiti ja äratati üles ning aidati õue kolm inimest. Ühes korteris oli vanainimene koos kaheaastase tütarlapsega, teises korteris noormees. Inimesed evakueeriti ja anti üle meedikutele.

5.-7.      

Hans Terasmaa

Omistatav aumärk: Elupäästja II klassi Medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskus, Loksa Päästekomando päästja. Staaž üle 7 aasta. Elupäästja III kl 2010

 

Deniss Danilkin

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskus, Pirita päästekomando päästja. Staaž 10 aastat

 

Arkadi Petrosjan            

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Muuga päästekomando päästja. Staaž 5 aastat

Eelmise aasta 27. septembril puhkes tulekahju Maardus Kallasmaa tänaval sotsiaalmajas. Majas põles lahtise leegiga korter teisel korrusel. Tuli oli levinud ka aknast välja ning ohustas pööningukorrust. Hoone tagaküljel olid nii 2. kui ka 3. korruse akendel inimesed. Koos alustati paralleelselt nii suitsusukeldumise, otsingu- ja päästetöödega hoonest kui ka tõmberedeliga päästmisega hoone välisküljelt. Suitsu täis korteritest päästeti tõmberedeli abil kaks inimest.

 

8.- 9.     

Birko Kallas

Omistatav aumärk: Elupäästja II klassi medal

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja. Staaž 10 aastat

Varasemad autasud: Elupäästja III kl medal 2011

 

Kalev Näär        

Omistatav aumärk: Elupäästja II klassi medal    

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando meeskonnavanem. Staaž 15 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2015, Elupäästja III kl medal 2006

 1. aprillil 2018 juhtus Pärnu jõel paadiõnnetus, kus kahest täisealisest mehest üks oli kukkunud vette. Esialgsele aadressile reageerides ja kaldal inimesi küsitledes selgus, et antud aadressil õnnetusse sattunuid ei olnud. Selgus, et õnnetuskoht jõel on hoopis üks kilomeeter algsest teavituskohast üleval pool. Teavitati ka, et paadis olnud mees ei jaksa enam oma kaaslast kinni hoida. Meeskonnavanem võttis vastu otsuse, et päästeoperatsiooni kiiremaks lahendamiseks liitub ka tema ise pinnaltpääste lüliga. Kohale jõudnud meeskond märkas 200 meetri kaugusel kaldast paati, milles inimene karjus, et ei jõua enam kaaslast pinnal hoida. Birko Kallas ja Kalev Näär ujusid hädasolijateni. Külmast liikumisvõimetu kalamees aidati paati, toimetati kaldale ja anti üle kiirabile.

 

10.- 11.

Rauno Juht

Omistatav aumärk: Elupäästja II klassi medal

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Jõgeva Päästekomando päästja. Staaž 21 aastat

Varasemad autasud: Elupäästja III kl medal 2017


Guido Vahtra   

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Jõgeva päästekeskuse päästja. Staaž 21 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2010

 1. jaanuaril 2018 oli Pedja jõel inimene läbi jää jõkke kukkunud. Kannatanu kaugus päästjatest oli umbes 230 meetrit. Jääolud olid jõel ülikeerulised ja ohtlikud. Läbi jää vajusid päästjad ja kannatanu tagasitõmbamisel ka kannatanu ise. Seetõttu otsustas päästetööde juht muuta tagasitõmbamise kohta. Selleks viidi turvanöör jõega risti, et kaldani oleks lühem maa. Mõni minut hiljem purunes turvanööri karabiin päästelaua küljes ja nöör liikus 10 meetrit lauast eemale. Nöör toodi päästelaua juurde tagasi ja kinnitati uuesti. Päästelaud koos kannatanuga tõmmati ettevaatlikult kaldale ning anti üle kiirabile.

12.-14. 

Ahti Talts

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Eraisik

 

Jüri Pilt

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

Eraisik

 

Tarmo Last

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Eraisik

28.07.2018 ennelõunal kalastasid Jüri Pilt, Ahti Talts ja Tarmo Last paadiga Pärnu lahel. Kuna ilmaprognoos lubas keskpäevast tuule tugevnemist 8 m/s, siis olid nad seadnud endale eesmärgiks jõuda enne seda sadamasse tagasi. Ühel hetkel märkasid nad, et nendest 300-500 meetri kaugusel on ühe paadi vöör kahtlaselt üleval ja ahtris toimetab keegi. Ei läinud kaua aega, kui paadis olnud vanem härrasmees kaotas lainete tõttu tasakaalu ja vette kukkus ning tema paat põhja ülespoole keeras. Kohe katkestasid Jüri, Ahti ja Tarmo kalapüügi ja suundusid ümber läinud paadi juurde. Õnneks oli õnnetusse sattunud kalastajal seljas päästevest, mis teda pinnal hoidis. Jüri, Ahti ja Tarmo aitasid õngetamiilidesse mässitud kalamehe enda paati ning seejärel keerasid õnnetusse sattunud paadi õigetpidi ja tühjendasid veest. Nad transportisid õnnetusse sattunud kalamehe ja tema paadi Pärnu sadamasse. Kuna ilmastikuolud olid muutumas tuuliseks ja veetemperatuur Pärnu lahel maatuule tõttu madal, siis ei oleks vanem härra iseseisvalt maale pääsenud ega kauem vees vastu pidanud. Päästmise hetkel oli vanahärra juba väsinud. Tänu Jüri, Ahti ja Tarmo tähelepanelikkusele ja abivalmidusele päästeti õnnetusse sattunud vanema mehe elu. Elupäästmisest ilmus ka videolugu: https://reporter.postimees.ee/5964471/reporter-hommikul-merele-lainud-kalastajad-leidsid-veest-eaka-mehea

 


15.-18. 

Aivar Aasma

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Eraisik

 

Argo Raudsepp

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Eraisik

 

Liisel-Kariine Roos

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Eraisik

 

Marti Laidre     

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Eraisik

7.juulil 2018.aastal toimus Hiiumaal, Kõrgessaare vaba aja keskuses saalihokiturniir Viskoosa Cup. Peale turniiri esimest mängu kurtis üks mängija (57-aastane meesterahvas) halba enesetunnet ja soovis järgmise mängu vahele jätta. Oli suhteliselt palav päev ja mees läks hoonest välja puhkama. Mõne aja pärast hakkas mehel veel halvem ja ta kaotas teadvuse. Kohe alustasid esmaabi andmisega Argo Raudsepp  ja Liisel-Kariine Roos. Üks kõrvalseisja oli kutsunud juba kiirabi. Lähim kiirabibrigaad asus 19 km kaugusel. Liisel  oli juba alustanud elustamist, aeg ajalt kontrollides mehe elumärke. Hingamine ja pulss olid väga nõrgad. Ühel hetkel ütles Liisel, et hakkab väsima ja tema juurde astusid kaks kannatanu meeskonnakaaslast Aivar Aasma ning Marti Laidre, kes jätkasid Liiseli juhendamisel südamemassaaži tegemist kuni kiirabi saabumiseni. Kiirabi jõudis sündmuskohale 20 minutiga ja võttis kannatanuga tegelemise üle. Liisel-Kariine abistas jätkuvalt Hiiumaa kiirabi nii kuidas oskas, kuni kiirabi koos kannatanuga haiglasse lahkus. Hiljem jõudis võistluspaika info, et kannatanu transporditakse kopteriga Tallinnasse ja et kannatanu on koomas. 11. juulil saabus õnnelik uudis, et mees on koomast ärganud, liigub ja mäletab kõike, välja arvatud sedasama 7. juulit.

Turniiri autasustamine ei olnud selline nagu igal aastal. Kõige suuremate ovatsioonide osaliseks ei saanud mitte võitjameeskond, vaid Liisel-Kariine, kes tõestas, et vahel piisab sellest, kui oled õigel ajal õiges kohas ja julged tegutseda. Ta näitas üles väga oskuslikku tegutsemist ja nagu hiljem selgus, päästeti sellega elu. Muidugi ei saa märkimata jätta teisi abistajaid: Argo Raudsepp, Marti Laidre ja Aivar Aasma , kes tema juhendamisel jätkasid kannatanu abistamist kuni kiirabi saabumiseni.

 

19.-21. 

Martin Laulik

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Loksa Päästekomando päästja. Staaž 4 aastat

 

Ergo Viilmaa

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Loksa Päästekomando päästja. Staaž 19 aastat

 

Aivar Hilimon  

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Loksa Päästekomando päästja. Staaž 16 aastat

01.06.2018 oli Loksal Rohuaia tänaval süttinud viiekordse maja 4. korrusel korter ning kuna leek oli aknast väljas, oli tuld võtnud ka viienda korruse rõdu, mis asus põleva korteri kohal. Kuna kogu koridor oli täitunud paksu suitsuga, tehti suitsusukeldumine otsimaks abivajajaid. 5. korruselt päästeti kaks lõksujäänud inimest, kes anti üle kiirabile ning 4. korruse põlevast korterist toodi välja koer. Ühtlasi hoiti ära teiste sama trepikoja inimeste ohtlikku olukorda sattumine.

 

 

Ivo Palk              

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri piirivalvebüroo Tallinna kordoni merepääste- ja patrullgrupi vanempiirivalvur. Staaž 19 aastat

24.04.2017 märkas Piirivalvekaatri meeskonnavanem Ivo Palk Pirita jahisadama territooriumil vees olevat inimest. Ta andis oma meeskonnale korraldused inimese päästmiseks ja hakkas ise kaatri juhti inimesele lähemale juhatama. Kaatri lähenedes vajus inimene vee alla, kuid pootshaaki kasutades õnnestus hättasattuja riietest kinni haarata ja uuesti veepeale tagasi tõmmata. Üks meeskonna liige hoidis uppujat veepinnal ja teised tirisid juba teadvusetu kannatanu kaatrisse. Kaatriga transporditi teadvusetu naisterahvas Pirita jahisadamas asuvasse piiripunkti ruumidesse sooja ja mähiti tekkidesse. Kiirabi saabudes mõõdeti kannatanu kehatemperatuuriks 29 kraadi. Kiirabi võttis endiselt teadvusetu kannatanu oma hoole alla ja toimetas haiglasse. Ivo Palk on ka varasemalt oma töös näidanud üles professionaalsust, oskust võtta vastu kiireid otsuseid, mille tulemusena on päästetud mitme inimese elu. Näiteks 2016. aastal päästeti Ivo juhtimisel ja tegutsemisel tormiga, laine kõrgus umbes 3 meetrit,  Rohuneeme lähistelt karile sõitnud väikelaevalt 7 inimest. 2015. aastal päästeti Ivo juhendamisel ja oskuslikul tegutsemisel uppunud jahilt kolm inimest.

 

23.-24. 

Mark Reisi

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kehra päästekomando päästja. Staaž üle 4 aasta

 

Marko Tambur

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kehra päästekomando päästja. Staaž üle 10 aasta

 1. aprillil 2018 oli tulekahju Kehras Nurme tänaval. Tegemist oli eramajaga, kus põles hoone 2. korrus ja sinna oli lõksu jäänud 5 inimest. Enne päästemeeskonna saabumist olid hoonest väljunud üks täiskasvanu (pereisa) ja kaks väikelast (5- ja 7-aastased). Pereisa oli jõudnud päästa kaks väikelast, tuues nad alla teiselt korruselt akna kaudu. Pereema ja vanem poeg (20-aastane) jäid lõksu teise korruse tuppa ja olid akna peal ootamas, kuna ei saanud iseseisvalt evakueeruda. Päästemeeskonna liikmed Marko Tambur ja Mark Reisi paigaldasid tõmberedeli aknale, kus olid abivajajad ning aitasid kannatanud selle kaudu välja.

 

25.-26. 

Sergei Zapalov

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando päästja. Staaž üle 14 aasta

 

Vitali Sipretti

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskus, Kesklinna päästekomando rühmapealik. Staaž 32 aastat

Eelmise aasta 22. juunil puhkes tulekahju Tallinnas Kiive tänava korterelamus. Kohale jõudes oli näha, et põleb üks esimese korruse korteritest ning akendest välja paiskuvad leegid ohustavad pööningut. Hoone teisel korrusel avastati akna peal meesterahvas, keda ohustasid esimese korruse akendest väljuvad suits ja leegid. Kuna päästeressurss oli kõik hoonesse sisse suunatud, siis andis rühmapealik korralduse autojuht-päästjale Sergei Zapalovile võtta autolt tõmberedel ning päästa teise korruse aknalt inimene. Koos Kesklinna päästekomando rühmapealiku Vitali Siprettiga paigaldati tõmberedel teise korruse aknale ning päästeti suitsu täis korterist meesterahvas ning anti üle kiirabibrigaadile.

 

27.-30. 

Ervin Paaliste

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Risti päästekomando päästja. Staaž 13 aastat

 

Georg Paaliste

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Risti päästekomando päästja. Staaž 6 aastat

 

Aavo Liiv

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Risti päästekomando meeskonnavanem. Staaž 22 aastat

 

Üllar Lai

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Risti päästekomando päästja. Staaž 1 aasta

 1. juulil 2017 paluti Risti päästekomando kiirabibrigaadile appi kannatanut tõstma. Peale abi osutamist lahkus meeskond sündmuskohalt. Meeskond oli juba autos, kui neid hüüdis tagasi appi Häirekeskusesse helistanud naisterahvas. Nimelt oli ta märganud, et kiirabi autojuht oli kiirabiauto taga kokku kukkunud. Meeskond läks kokku kukkunud autojuhti üle vaatama. Ülejäänud brigaadi liikmed olid samuti seal. Autojuhil tollel hetkel pulssi polnud. Hakati tegelema elustamisega. Ervin Paaliste tegi kunstlikku hingamist ning Georg Paaliste ja Üllar Lai tegid südamemassaaži. See andis teistele brigaadi liikmetele võimaluse paigaldada intubatsioonitoru ja valmis panna ning kasutada defibrillaatorit. Aavo Liiv kutsus esimesele kannatanule uue kiirabi ning kokku kukkunud autojuhile reanimobiili. Elustamine võttis ligikaudu tund aega, autojuht õnnestus elustada reanimobiili saabumise ajaks. Ilma päästemeeskonna kiire tegutsemiseta on vähetõenäoline, et kaheliikmeline kiirabibrigaad oleks jõudnud samal ajal tegeleda efektiivselt elustamisega ning tellida vajalikke lisajõude.

 

Enn Kontus       

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Vändra päästekomando meeskonnavanem. Staaž 20 aastat

16.03.2018. aastal põles kahekorruselise elumaja esik ja katus lahtise leegiga Põhja-Pärnumaa vallas, Allikõnnu külas. Teada oli, et majas on lõksus 3 inimest. Päästjad said korralduse alustada suitsusukeldumisega ja meeskonnavanem Enn Kontus jätkas kohe luuret, mille käigus nägi, et majal on ainult üks uks, kuid köögi aken on irvakil. Suits oli täitnud ühe kolmandiku ruumidest ja Enn hüüdis akna juures korduvalt kõval häälel. Hüüdmise peale keegi ei vastanud, kuid see äratas lõpuks tagatoas maganud alkoholi tarbimise tunnustega meesterahva. Meesterahvas keeldus majast väljumast. Küsimuse peal, kas majas on veel keegi, mees noogutas. Ennu korduva käskluse peale ajas meesterahvas ka naise üles, kuid kumbki neist ei olnud nõus hoonest väljuma. Korduva kõnetamise peale liikusid mees ja naine akna lähedusse, kuid keeldusid ikkagi väljumast. Antud olukord vajas kiiret tegutsemist ja Enn upitas end üle aknalaua ja haaras naisest kinni ning tõmbas ta aknast välja. Nähes majas oleva meesterahva jõuetust ise majast väljuda, tõmbas ta ka tema üle aknalaua õue ning toimetas mõlemad päästetud ohutusse kohta.

 

32.-34. 

Allan Jõgi

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando juhtivpäästja. Staaž 12 aastat

 

Kevin Harjakas

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja. Staaž 5 aastat

 

Siim Künnapas 

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja. Staaž 1 aasta ja 10 kuud.

04.03.2018. aastal põles Pärnus Riia maanteel lahtise leegiga puidust kortermaja ning oli võimalus, et hoones on kaks inimest ja koer. Sündmuskohale jõudes selgus, et põles maja koridor ning inimeste väljumistee on ära lõigatud. Suitsusukelduslüli sisenes hoonesse, summutas suurema leegi ning asuti otsima inimesi. Teise korruse korterist leiti magamistoast magav mees ja šokiseisundis naine. Kannatanud toimetati kiiresti hoonest välja ja anti tervisliku seisundi hindamiseks üle kiirabile, kes toimetas nad haiglasse.

Hanna Post       

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal  

Eraisik (õpilane)

27.06.2018 viibis Hanna oma ema ning väikevennaga Vanakupja liivakarjääris. Ujumiskohas viibisid mõned täiskasvanud ja lapsed, nende hulgas ka kaks 8-10 aastast last, kes olid seal omapäi ilma vanemliku järelevalveta. Tüdrukud olid lärmakad ja ujusid ujumisrõngastega kaldast kaugele. Mõne aja möödudes märkas Hanna, et üks tüdruk lasi ujumisrõngast lahti ja tuul kandis rõngast kaldast eemale. Tüdruk üritas rõngale järgi ujuda, kuid väsis, jäi hätta ning hakkas nutma. Tüdruk oli sügavas vees püstises asendis, üritas kätega vehkida ja paanitses. Saades aru, et olukord on tõsine, teavitas Hanna täiskasvanud inimesi. Kiiresti võeti vastu otsus, et hädasolijale suundub appi Hanna, kes on omandanud ujumistrennis ujumisoskuse ning oli hetkel kõige pädevam abistaja. Kaldale jäi turvama kaks täiskasvanud inimest, kes olid valmis helistama Häirekeskusesse või sekkuma lisaabilistena. Jõudes tüdrukuni, klammerdus hädasolija Hannale ümber kaela ja jätkas rabelemist. Teel hädasolnud tüdrukut rahustades, ujuti koos tagasi kaldale. Tüdruk oli sedavõrd ehmunud, et peale täiskasvanud inimeste poolt rahustamist ja selgitusi ei suutnud ta ainsatki sõna öelda. Ohtlikust vahejuhtumist teavitati lapsevanemat, kes ei olnud nõus juhtunut uskuma ja oli kindel, et ujudes piisab ujumisrõngast väikelapse turvalisuse tagamiseks.

 

36.-37. 

Elar Sarik

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

Amet: Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna Prefektuur, Kagu Politseijaoskonna Võru piirkonnagrupi piirkonnapolitseinik

 

Riho Lehiste

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal

Amet: Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna Prefektuur, Kagu Politseijaoskonna Võru rühma abipolitseinik

07.07.18 valvasid Võrumaal Antsla linnas lasershow üritusel korda politseinik Elar Sarik ja abipolitseinik Riho Lehiste, kes leidsid spordikoti, milles olid ka omaniku dokumendid. Andmebaase kasutades leidsid politseinikud koti omaniku koduse aadressi, et nad saaksid leiu omanikule tagastada. Maja juurde jõudes tundsid ametnikud kõrbelõhna ja märkasid välisukse vahelt tulevat suitsu. Kuna uks oli lukus, avasid nad maja ukse käepäraste vahenditega ja tõid sealt välja teadvuseta kannatanu, kes oli suitsu sisse hinganud. Pärast seda helistasid nad häirekeskusesse ja kutsusid appi pääste ja kiirabi.

 

Merili Juhanson              

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal  

Eraisik

09.04.2018 kukkus 4-aastane laps Tartumaal Luunja alevikus läbi jää. Selgus, et koos vanaemaga jõe äärde suundunud väike poiss oli eest ära kiirustanud, purdelt otse jõejääle astunud ja sellest läbi vajunud. Vanaema hüppas poisile järgi ning hoidis teda vee peal, kuid välja tõsta ei suutnud. Juhtumit pealt näinud Merili jooksis purde juurde ja samal ajal helistas häirekeskusesse. Esimesena tõi ta veest välja lapse, kellel siis puudusid elumärgid ja kes ei hinganud. Oskusliku esmaabi osutamisega päästis ta lapse elu. See järel aitas Merili Juhanson veest välja ka vanaema.

 

Valmar Talpas  

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi Medal  

Eraisik

15.08.2017 oli Lääne-Virumaal Haljalas Maheda tänaval asuvas kortermaja korteris tulekahju. Teada oli, et koridorist tuleb musta suitsu ja et põlevast korterist on välja toodud inimene, kes kannatada ei saanud. Selgus, et korteri omanik, 85-aastane mees oli pannud puud kuumale pliidile kuivama ja läinud poodi. Tagasi tulles avastas, et korter on suitsu täis. Vaatamata sellele sisenes mees suitsusesse ruumi. Samal ajal tuli Valmar Talpas koju lõunatama. Nähes koridoris naabrimehe korterist tulevat suitsu, sisenes Valmar põlevasse korterisse. Leides esiku põrandalt pikali oleva inimese, ei kõhelnud ta hetkekski, vaid sisenes suitsu täis ruumi ja tõi eaka mehe korterist välja. Samal ajal helistati ka Häirekeskusesse.

 

Roger Kuura     

Omistatav aumärk: Elupäästja III klassi medal   

Eraisik (õpilane)

14.07.2018 aastal oli 12-aastane Roger Kuura koos oma emaga Viljandi järve rannas ujumas. Ühel hetkel märkas Roger vees olles, et tema lähedal üks poiss (5-aastane) ja tüdruk (8-aastane) tulevad vaheldumisi pinnale ja siis kaovad jälle vee alla. Alguses mõtles Roger, et lapsed hullavad ja mängivad, aga järsku tuli tüdruk nuttes Rogeri juurde ja püüdis talle vene keeles midagi öelda ning osutas samal ajal poisi suunas. Roger sai aru, et poiss on uppumisohus ja peab talle appi minema. Poiss oli vee alla vajunud, aga tuli siis korraks veepinnale. Roger sai temast päästmisvõttega kinni haarata ja temaga kalda poole ujuda. Poiss oli šokis, köhis vett välja ning jalgu alla võtta ei jaksanud. Siis sekkus üks lähedal viibinud täiskasvanu, võttis poisi sülle ja viis rannavalvuri juurde. Rannavalve kontrollis poisi seisundi üle ja osutas talle abi. Rannavalve andis poisi üle tema isale, kes oli korraks rannast eemale läinud. Roger Kuura käitumine on eeskujuks teistele, ta oli tähelepanelik ja hooliv teiste suhtes ning julges sekkuda, kui nägi ohtu.

 

 

Päästeteenistuse kuldrist

 

Janek Sõnum   
Omistatav aumärk: Päästeteenistuse kuldrist

Amet ja staaž: Põhja Päästekeskuse Harjumaa päästepiirkonna juhataja. Staaž 19 aastat
Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 2007

Dmitri Peterson              

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse kuldrist

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo juhtivinspektor. Staaž üle 35 aasta

Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 1999

Andres Kaljura 

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse kuldrist

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Haapsalu päästekomando komandopealik. Staaž 24 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 2006

Tõnu Vare         

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse kuldrist

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse ennetusbüroo  juhtivspetsialist. Staaž 25 aastat.

Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 2000

 

Viljar Schmidt  

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse kuldrist

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo juhataja. Staaž ligi 24 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 2007

 

 

Päästeteenistuse hõberist

 

Tiina Peltola-Lampi       

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet ja staaž: Soome Vabariigi Siseministeeriumi päästeosakonna rahvusvaheliste suhete üksuse juhataja. Staaž 32 aastat

 

Heiki Soodla     

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet ja staaž: Lääne Päästekeskuse juht. Staaž 19 aastat.

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2007

Marko Rüü        

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet ja staaž: Põhja päästekeskse juht. Staaž 22 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2008

 

Priit Orusalu     

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Keila päästekomando meeskonnavanem. Staaž 25 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2006

Jaanus Jaago    

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet ja staaž: Põhja päästekeskus Kose päästekomando pealik. Staaž 25 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2007

Kaino Zilmer    

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Võrumaa päästepiirkonna juhataja. Staaž 24 aastat 9 kuud

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2009

Marek Kärsin   

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo peainspektor. Staaž 24 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2008

Urmas Saarepuu             

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse valmisoleku büroo peaspetsialist. Staaž 23 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2010

Päästeteenistuse Medal

 

Hannes Kont    

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse hõberist

Amet: Siseministeeriumi päästepoliitika asekantsler

 

Päästeteenistuse Medal

 

55.

Mark Denzer    

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal

Ramstein-Miesenbachi vabatahtliku päästekomando päästja

Martin Fischer 

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal

Ramstein-Miesenbachi vabatahtliku päästekomando päästja

Ain Salupõld    

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal

Amet ja staaž: MTÜ Alansi Vabatahtlik Päästeseltsi vabatahtlik päästja. Staaž 9 aastat

Jaak Tamtik

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: MTÜ Vabatahtlik Reservpäästerühma vabatahtlik päästja. Staaž üle 13 a

Kalle Vaargas   

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Töökoht: Korstnad ja kolded OÜ

Silver Allemann              

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Töökoht: Kaitseliit

Priidik Hänni    

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Töökoht: Kaitseliit

Andres Juur      

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet: Teaduskeskus AHHAA juhatuse esimees

Kristjan Kaunissaar        

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: endine Pärnu päästekomando päästja. Staaž  11 aastat

Eneken Kost     

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal

Amet ja staaž: Päästeameti õigusosakonna juht. Staaž 5 aastat

Martin Lambing              

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal

Amet ja staaž: Päästeameti päästetööde osakonna juht. Staaž 12a päästeteenistujana.

Varasemad autasud: Elupäästja III kl 2008

Aivo Piirsoo      

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Staaž 10 aastat

Ergo Manninen

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Põhja päästekeskus ohutusjärelevalve büroo peainspektor. Staaž üle 8a aasta

Viktoria Tilk      

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Põhja päästekeskus ohutusjärelevalve büroo juhtivinspektor. Staaž üle 12 aasta

Hannes Kukke 

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Põhja päästekeskus Kehra Päästekomando meeskonnavanem. Staaž üle 15 aasta

Varasemad autasud: Elupäästja III kl Medal  2008

Martin Tamlak 

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kose päästekomando meeskonnavanem. Staaž 10 aastat

Ruve Rebane   

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kose päästekomando meeskonnavanem. Staaž 17 aastat.

Varasemad autasud: Medal lõviga 2003 (endine Elupäästja medal)

Roman Razumovski      

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando rühmapealik. Staaž üle 14 aasta

Varasemad autasud: Elupäästja III kl medal 2007

73.

 Jevgeni Logvinenko     

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando päästja. Staaž üle 14 aasta

Varasemad autasud: Elupäästja III kl medal 2006, Elupäästja II kl medal 2017

Roman Kozlov 

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando päästja. Staaž üle 10 aasta

Varasemad autasud: Elupäästja III kl 2013

Riho Linnas       

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Varasemad autasud: Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando rühmapealik. Staaž 24 aastat

Ants Kulp           

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Põltsamaa päästekomando meeskonnavanem. Staaž 17 aastat

Margus Talviste              

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Suure-Jaani päästekomando meeskonnavanem. Staaž 25 aastat

Ülo Reilson       

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Elva päästekomando meeskonnavanem. Staaž 34 aastat

Madis Pintson                 

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo peainspektor. Staaž 5 aastat

Kaido Korkma

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Loksa Päästekomando meeskonnavanem. Staaž 16 aastat

Toomas Lips     

Omistatav aumärk: Päästeteenistuse medal     

Amet ja staaž: endine Lääne päästekeskuse Häädemeste päästekomando töötaja. Staaž 16 aastat 9 kuud

 

Päästeameti teenetemedal kuldsete tammelehtedega

Martti Parve     

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal kuldsete tammelehtedega        

Amet ja staaž: Päästeameti Päästetöö osakonna nõunik. Staaž 36 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 2002

Katrin Saareleht             

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal kuldsete tammelehtedega        

Amet ja staaž: Päästeameti personali ja asjaajamise osakonna personalitöö peaspetsialist. Staaž 20 aaastat

Priit Janno         

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal kuldsete tammelehtedega        

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse valmisolekubüroo juhataja. Staaž 20 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2009, Päästeteenistuse hõberist 2016

Tiit Meel            

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal kuldsete tammelehtedega

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Lihula päästekomando päästja. Staaž 19 aastat

 

Jüri Alandi         

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal kuldsete tammelehtedega        

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Jõgevamaa päästepiirkonna juhataja. Staaž 38 aastat ja 7 kuud

Varasemad autasud: Päästeteenistuse kuldrist 2000

Aivar Lai             

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal kuldsete tammelehtedega        

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Vastseliina päästekomando komandopealik. Staaž 28 aastat ja 6 kuud
Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 2007

 

Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega

Rauno Laar        

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Päästeameti haldusosakonna tehnika ja varustuse talituse juhtivspetsialist. Staaž 15 aastat

Anton Levkovitš             

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Põhja päästekeskuse Kesklinna päästekomando päästja. Staaž 10 aastat

Arvo Tehver     

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Vändra päästekomando meeskonnavanem. Staaž 25 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2006

91.

Illar Lember

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Kohila päästekomando päästja. Staaž 19 aastat

Vaino Kaunissaar           

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse valmisoleku büroo peaspetsialist. Staaž 24 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse hõberist 2005

Andrus Paunmaa            

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Märjamaa päästekomando päästja. Staaž 12 aastat

Taivo Gilden     

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lääne päästekeskuse Märjamaa päästekomando päästja. Staaž 10 aastat

 

Kaido Voor        

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo peainspektor. Staaž 19 aastat

Varasemad autasud: Päästeeteenistuse medal 2012

Rein Grentsmann           

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse Suure-Jaani päästekomando päästja. Staaž 19 aastat

Toomas Arumägi            

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse valmisoleku büroo peaspetsialist. Staaž 22 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2013

Varmo Laumets              

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lõuna Päästekeskuse Alatskivi päästekomando komandopealik. Staaž 26 aastat

Varasemad autasud: Hõberist lõviga 2004 (endine elupäästja medal)

Peeter Kaitsa   

Omistatav aumärk: Päästeameti teenetemedal hõbedaste tammelehtedega    

Amet ja staaž: Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo  juhtivinspektor. Staaž 19 aastat

Varasemad autasud: Päästeteenistuse medal 2013

 

Missioonimedal

Ragnar Plees    

Omistatav aumärk: Missioonimedal

Eraisik

Päästeameti peadirektori tänukiri elupäästmisele kaasaaitamise eest

 1. Andres Kuuse
 2. Rasmus Kuuse
 3. Meelis Koks
 4. Ants Kirs
 5. Eerik Uudevald
 6. Paul-Kevin Chan
 7. Georg Pallas
 8. Marcos Alterman

Lisainfot küsi oma päästekeskuse kommunikatsioonijuhilt!

Põhja päästekeskus: Jane Gridassov; See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ; +372 58 865 305

Ida päästekeskus: Jevgenia Parv; See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ; +372 5811 6170

Lõuna päästekeskus: Marek Kiik; See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ; +372 51 14 297

Lääne päästekeskus: Maris Moorits; See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ;  +372 53 047 223

 

15 PÄEVA ENIMLOETUD