Menu

.      

Riik loob 50 miljoni euro suuruse kaitsetööstuse fondi

  • Kirjutas BNS

Riik loob 50 miljoni euro suuruse kaitsetööstuse fondi FOTO: Aigar Nagel

Valitsus võttis neljapäevasel kabinetiistungil vastu otsuse luua kaitsetööstuse fond, mille eesmärgiks on tugevdada kaitsetööstuse arengut ning parandada seeläbi Eesti julgeolekut ja kaitsevõimet ning elavdada majandust.

Ulatuslikud muutused maailma julgeolekuolukorras on suurendanud nõudlust kaitsetööstuses kasutatavate tehnoloogiate järele. Eestis on valitsuse hinnangul Euroopa mõistes silmapaistev tehnoloogiasektor ja head eeldused ekspordipotentsiaaliga kõrgtehnoloogiliste toodete ja teenuste arenduseks.

Kaitsetööstust eristab teistest tehnoloogiasektori tööstusharudest tihe koostöö riigi ja ettevõtete vahel, mis seab mõlemale kõrgendatud nõuded, näiteks toodangu piiratud kasutajate ring, erandlik ekspordirežiim ja müügikeskkond, kõrgendatud tööstusspionaažioht ja kõrgendatud turvanõuded, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Igasugustele kaitseinvesteeringutele üldjuhul erafondid on suletud, neile on keeruline kapitali tõsta. Meil on väga tugev tehnoloogiasektor, selleks, et ka kaitsetööstust innoveerida, aga kapitalile ligipääsul on turutõrge. Selle ületamiseks loome fondi mahus 50 miljonit eurot," kinnitas peaminister Kaja Kallas valitsuse neljapäevasel pressikonverentsil.

"Kasutame Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse eelarves finantseerimistehinguna ette nähtud vahendeid võimalusega tulevikus seda mahtu suurendada. Sellele lisandub erasektorite panus, kas ettevõtte või allfondi tasandil," täpsustas Kallas.

Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo sõnul toetab fond märtsis avaldatud majandusplaani sihti kahekordistada 2035. aastaks Eesti majanduse mahtu. "Uued investeeringud on kaitsetööstuse arenguks olulised, et valdkonna ettevõtetel oleks tuge arendada innovatiivset tehnoloogiat ja tuua turule uusi lahendusi," toonitas Riisalo pressiteates.

Kaitseminister Hanno Pevkuri sõnul on fondi loomine suur ja positiivne samm kohaliku kaitsetööstuse arenguks ja Eesti kaitsevõime tugevdamiseks. "Eesti kaitsetööstuse arengut on võimalik kiirendada Eesti sõjalise abiga Ukrainale. Eesti ettevõtetel on juba praegu koostöö Ukrainaga ning meie sõjaline abi neile võimaldab Eesti kaitsetööstuse ettevõtetele luua täiendavaid võimalusi. Meie jaoks on oluline oma toodetega jõuda Ukrainasse, kus neist on reaalselt täna kasu ja meie omakorda saame sealt väärtuslikku lahinguvälja kogemust," ütles ta.

Kaitsetööstuse fond alustab otseinvesteeringute tegemist kaitsevaldkonna tehnoloogiaid või kahese kasutusega tehnoloogiaid arendavate ettevõtete omakapitali. Fond investeerib peamiselt Eestis tegutsevatesse ettevõtetesse ja teeb seda ulatuses, mis on vajalik liigsete riskide hajutamiseks, et olla atraktiivne erakapitalile. 

Fondi asub valitsema riiklik fondivalitseja Smartcap. Fondi sisulise ja tehnilise lahendusega asub valitsus tegelema 4. juulil.

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD