Neljapäeval toimus Võru spordikeskuse staadionil ohutusprojekti „Tunnen, tean, oskan” hooaega lõpetav ohutuspäev, kus maakonna lasteaedade koolieelikud said kinnistada õppeaasta jooksul saadud teadmisi ning ühtlasi kasulike tegevuste seltsis lõbusalt aega veeta. Ohutuspäeval osalesid paarikümne Võrumaa lasteaia koolieelikud, kes kõik läbisid päeva jooksul 13 praktilist töötuba. FOTOD: Aigar Nagel
Aastaring täis
Ohutusprojekt „Tunnen, tean, oskan” on Võrumaa koolieelikuid praktiliste teadmistega varustanud juba üle kümne aasta. Sama kaua on iga hooaja lõpus peetud ka ohutuspäeva. Terve õppeaasta jooksul käivad erinevate organisatsioonide esindajad lasteadades, et anda vahetult eakohases keeles lastele edasi teadmisi, mida ohuolukorras õigesti käitumiseks vajatakse. Suurem osa aasta jooksul lasteaedades tiirutanud koostööpartneritest on oma töötoaga väljas ka kevadel toimuval ohutuspäeval. Peale ohutuspäeva toetab teadmiste kinnistumist ka ohutusprojektis eraldi välja antud töövihik, mis esimest korda ilmus 2021. aastal, mil ohutusprojekt jõudis koolilapseikka. Projekti eestvedaja Elar Sariku sõnul on iga osa ohutusprojektist omamoodi oluline. „Nii erinevate spetisalistide külaskäigud lasteaedadesse, töövihiku täitmine, sügisene ohutuskõnd tänavatel, kokkuvõtvate plakatite valmistamine kui ka maikuus toimuv ohutuspäev on kõik märgilise tähtsusega,” loetleb Sarik.
Lust ja teadmised
Ohutuspäevale kogunenud koolieelikud nimetasid paljuski lemmiktegevuseks politsei- ja piirivalveameti töötuba, kus arutleti vägivalla üle ning sai tutvust teha päris politseiautoga, kuulata selle huvitavaid ja valje helisid ning soovi korral isegi autosse sisse ronida. Lastele jagasid selles kontrollpunktis teadmisi abipolitseinikud Martin Pehlak ja Kristi Kimalane ning piirkonnapolitseinik Kerli Karavin. Hoolimata jahedapoolsest ilmast näitasid lapsed üles initsiatiivi ja uurisid üksipulgi igas punktis olevat teemat. Oma kontrollpunktidega olid väljas Elekter ME, Kaitseliit, Lastekaitse Liit, noortekeskus, Võrumaa Autokool, politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, Naiskodukaitse, Eesti Punane Rist ja G4S. Lapsi rõõmustas ning tuju tegi heaks Lõvi Leo kohalolu. Võru Punamütsikese lasteaia Kullerkupu rühma lapsed ja õpetajad nautisid päeva väga, kuid nentisid, et igas kontrollpunktis oleks võinud aega olla rohkem kui kümme minutit. „Lapsed on väga agarad küsimusi küsima ja soovivad teinekord teemasse rohkem süvitsi minna. Sellisel puhul jääb kümneminutine aeg ühes punktis natuke napiks,” rääkisid Kullerkuppe juhendavad Kristi Palm, Merilin Arst ning Marika Labbi. Projekti eestvedaja Elar Sarik ootab iga aasta lõpus kõikidelt osapooltelt tagasisidet, et oleks võimalik ohutusprojekti veelgi parendada. Ta tõdeb, et on kursis ajanappuse murega, kuid kui soovida maksimaalselt kontrollpunkte ühte päeva mahutada, siis paraku ajaintervalli pikendamine venitaks kogu päeva laste jaoks liialt pikaks.