Mõnikord tundub metsaomanikule, et „mida vähem ma metsa puutun, seda parem“. Tegelikkuses võib liiga tihe, hooldamata mets känguda, muutuda haigustele vastuvõtlikuks ja kaotada oma väärtust. Hooldusraie võrdsustub porgandipeenra harimisega – selleks, et kasvaks korralik porgand on vaja kiduramad eemaldada, et suurematel oleks toitaineid ja ruumi kasvada. Sama tuleb teha metsaga.
Mis on hooldusraie?
Hooldusraie on metsas tehtav valikuline raie, mille eesmärk on parandada puistu kvaliteeti, kasvutingimusi ja tervist. See ei ole suur lageraie, vaid pigem peenhäälestus, mille käigus eemaldatakse:
-
vigastatud, haiged või kuivanud puud;
-
aeglasemalt kasvavad või liigselt tihedalt kasvavad isendid;
-
ebasoovitavad liigid (nt võsastuv lepp viljaka kuusiku all);
Millised on hooldusraie tüübid?
1. Harvendusraie – vähendatakse puude arvu, et järelejäänutel oleks rohkem valgust, ruumi ja toitaineid. See on kõige tavalisem hooldusraie ja toimub tavaliselt 20–60-aastases metsas.
2. Valgustusraie – tehakse noores metsas (kuni 20 a), et eemaldada kiirelt kasvanud, kuid ebasobivad liigid (nt kask või lepp kuuse kasvualal).
3. Sanitaarraie – eemaldatakse tormimurrud, haiged või surnud puud, et vältida haiguste levikut ja metsa seisundi halvenemist.
4. Valikraie – valitakse üksikud puud, mis sobivad eemaldamiseks näiteks puidu kvaliteedi või asendi tõttu, et soodustada paremate puude kasvu.
Hooldusraie on vajalik – ära maga maha õiget hetke
Hooldusraie parandab metsa tervist. Tihedas metsas võistlevad puud valguse, vee ja toitainete pärast. Selle tulemusel jäävad paljud puud nõrgaks ja vastuvõtlikuks kahjuritele ning haigustele. Hooldusraiega saab ennetada suuremat kahju ning vältida metsa täielikku kahjustumist.
Õige ajastus metsahoolduseks on väga vajalik. See eeldab loomulikult metsaomaniku aktiivsust, kuid teadmistega saab appi tulla ka metsaühistu metsakonsulent, samuti tööde planeerimise ja teostamisega. Õigel ajal ja õigesti tehtud hooldusraie soodustab kvaliteetse puidu kasvu. Kui soovid, et sinu metsast saaks kunagi väärtuslikku palki, tuleb anda parimatele puudele kasvuruumi. Harvendusega saab suunata energia tugevamate isendite kasvuks, mis toob tulevikus suuremat tulu.
Ja, kes siis ei tahaks oma metsast suuremat tulu? Või kui sinu eesmärk ei ole oma metsast tulu teenida, siis panus elurikkusesse võiks metsaomaniku üheks eesmärgiks olla siiski.
Mitmekesise struktuuriga ja valgusküllasem mets on koduks rohkematele liikidele – linnud, putukad ja väikeloomad eelistavad eri vanuses ja tihedusega metsaosi. Hooldusraie soodustab looduslikku tasakaalu ja liigirikkust. Pimedas rägastikus ei hüppa ka jänes!
Annab mõõdukat tulu
Hooldusraie ei ole üksnes kulutus – eemaldatud puud (kuigi väiksema diameetriga) võivad sobida küttepuuks või paberipuiduks. See võib anda metsaomanikule stabiilset lisasissetulekut. Selleks, et head tulu teenida ka hooldusraiete pealt, tasub oma võimaluste kohta uurida Timber.ee oksjonikeskkonnast.
Millal hooldusraiet teha?
Optimaalne aeg sõltub metsa vanusest, liigilisest koosseisust ja kasvutingimustest. Eesti metsaseadus lubab hooldusraiet teha aastaringselt, kuid kõige sobivam aeg on tavaliselt talvel (kui pinnas on külmunud) või suve lõpus, kui pesitsusaeg on läbi.
Enne hooldusraiet tasub kontrollida, kas:
-
hooldusraie on seal soovitatud;
-
kas vajad raieluba.
Pea meeles, et hooldusraie ei ole metsa kahjustamine, vaid selle tervendamine. Nagu juuksur lõikab katkised otsad, et juuksed kasvaksid tugevamalt, nii lõikab metsaomanik hooldusraiega teed paremale tulevikule. Mets ei vaja mitte ainult kaitset, vaid ka tarka juhtimist – hooldusraie on üks olulisemaid samme sellel teel.
Kui sa pole oma metsas hooldusraiet teinud, tasub kaaluda metsakonsulendi kutsumist või metsaühistuga liitumist. Terve ja hästi majandatud mets on kingitus, mis kestab läbi põlvkondade.
Küsimuste korral aitab sind Timber.ee metsaspetsialist. Helista kohe julgelt 6665050 või kirjuta