Menu

Räpina IT-guru kolis Jaapanisse

Tõnu Samuel oma praeguses kodukohas Kanagawas koos kohaliku Jaapani rahvariides näitsikuga.	Foto: ERAKOGUTallinnas üles kasvanud ja viimased kümmekond aastat Räpinas elanud tuntud IT-spetsialist Tõnu Samuel (38) kolis möödunud aasta lõpus Jaapanisse ning suveks kolib sinna järgi ka tema pere. Võrumaa Teataja intervjueeris Jaapani tehnoloogiafirmas Kayac Inc. töötavat Samueli internetitelefoni Skype vahendusel.

Kas saame õigesti aru, et kõigepealt kolisite Tallinnast Räpinasse ja sealt siis Jaapanisse?


Tõnu Samuel: Ma mingi kaheksa/kümme aastat elasin Räpinas. Kuna ma kolisin sujuvalt pika aja jooksul, siis pole kindlat aega. Pikalt oli elamine ka Tallinnas paralleelselt.


Aga nüüd on siis Räpinaga kõik?


T. S.: Maja on alles. Eestis maja müüa ei tasu, raha ta eest ei saa, millega midagi muud teha saaks, ja kinnisvara on kasulikum omada kui raha. Hetkel on mul pere veel seal, aga suvest kolivad Jaapani üle.


Aga kuidas üldse Räpinasse sattusite?


T. S.: Mu vanaonu oli seal ja maja jäi tühjaks.


Kas sealt sai tööd ka teha, see on kaugtööd, nagu te tegite?


T. S.: Jah, kogu aeg sellest elasingi, internet on Eesti asulates kadestamisväärselt hea.


Aga miks siis otsustasite Jaapanisse kolida?


T. S.: Lihtsalt tuli pakkumine. IT-meestele tehakse ikka pakkumisi ja osad neist on välismaalt. USA, näiteks, on tüüpiline koht – sinna saab ikka kohti, kui otsida. Aga pakkumine Jaapanisse tuli esimest korda ja see pani mõtlema. Esiteks oli pakkumise sisu põnev ja teiseks – kui ma 38aastaselt ütlen „ei” esimesele Jaapani otsale, siis kas teist enam jõuabki ära oodata?


Nii et kõike ikka eemalt teha ei saa?


T. S.: Firmad on erinevad. Kui töötasin MySQL-is, siis firma poliitika oli, et kontorikulusid me ei maksa ja igaüks töötab kodus. Kui ise endale kontori üürid, siis firma seda ei kompenseeri ja keskset kontorit polnud. Selles osas on firma, kus ma töötan, võtnud poliitika, et kõik käivad kohal ja erandeid ei tehta. Mingi gripipuhang või muu äärmuslik juhtum ainult ehk. Lisaks eeldatakse selles firmas, et tiim teeb ühes ruumis tööd; firmal on mingi kuus-seitse kontorit, aga tiime hoitakse ühe toa piires koos.


Kas olete juba jaapani kultuuriga harjunud? Mis toitu te seal sööte?


T. S.: Kultuuri osas tegin ma korraliku kodutöö. Tegelikult me neist ju palju ei tea ning ma võtsin kätte ja lugesin hulgaliselt nende ajaloost, kommetest. Seetõttu väga suuri šokke pole olnud. Ka see aitas, et olen Hong Kongis palju käinud. Aasiasse esimest korda tulles on kultuurišokk päris suur, aga naljakaid asju ikka on, millest aru ei saa.


Söögi osas olen natuke jännis, kuna nad söövad mereande ja minule need reeglina ei meeldi. Eks ma siis ostan poest liha ja kartulit ning teen endale miskit. Tegelikult söön kartuli asemel enamasti riisi. Üks põhjus selleks on hind. Kartulit müüakse tükikaupa (umbes pool eurot tükk). Riis on selline, et vead kümnekilose koti koju ja saad kuu aega sellest süüa teha. Jaapan impordib umbes 60 protsenti oma söögist.


Juurikate puhul on natuke imelik, et nad kallid on. Kanafilee, näiteks, maksab sisuliselt sama palju kui kartul. Eestis olin harjunud, et võtan poest palju juurikaid ja siis mingit liha kõrvale, kuid Jaapanis olles on kuidagi harjumatu, et liha on juurikatega samas hinnas. Nii mõtlen ühepajatoitu tehes, et kas panen kolm või neli kartulit. Väikse kapsapea eest maksin kaks eurot. Selle jama asemel oleks võinud käntsaka liha grillida.


Mis on olnud kõige naljakam, mida Jaapanis olles märganud olete?


T. S.: Riidesse pandud päikseprillidega koer on üks naelu.


Jaapanis on kõik väga reglementeeritud – nagu meilgi on tavad ja reeglid, ainult et neist peetakse kinni. Nende tavadega on see, et kõik on väga kammitsetud ja piiritletud, ning mulle tundub, et tavade ja tabude murdmine on teatud määral seal isegi popp. Need on nagu Benny Hilli naljad.


Kas teil on suur pere?


T. S.: Mul on naine ja minu juures elab veel mu 15aastane poeg varasemast abielust.


Nii et kolmekesi asute siis Jaapanisse?


T. S.: Jah.


Kas naisel ka seal midagi teha on?


T. S.: Eks näeb, kas leiab talle tegevust. Jaapanis tööd leiab, aga suurrahvale omaselt ei osata seal keeli. Kui ise jaapani keelt ei oska, siis sind ei saa ka millekski kasutada. IT-mehed Eestis, näiteks, on pea kõik võimelised inglise keele töökeeleks võtma, aga siinsed mitte.


Aga kuidas te ise hakkama saate? Oskate keelt?


T. S.: Õpin.


Kirjeldage oma tööpäeva.


T. S.: Tööpäev kestab kella 10–19. Kell 10 algab harjutusega – jah, kõigepealt virgutusvõimlemine. See on lühike. Siis teeb igaüks omi asju oma laua taga. See on väga erinev, kuna ruum on kallis ja lauapind minimaalne. Firma, kus töötan, on väga eriline, kohalikud käivad siin suu ammuli vaatamas ja telekaameradki on aeg-ajalt filmimas. Firma on Jaapanis kuulus, seepärast ka.


Lõunal käin, kuidas kunagi – vahest „mäkis”, vahel mõnes kohalikus toidukohas, vahel olen ise ka söögi kaasa teinud. Söögikord maksab siin kümne euro kanti, McDonald’s on üks odavamaid kohti, Big Maci eine maksab seitse eurot. Samas saab tolle anonüümse kotleti asemel valida saia vahele kanafilee ja siis on hind odavam – kuus eurot.


Rongid on roppkallid. Ma elan umbes 40 kilomeetri kaugusel Tokyo kesklinnast – Kamakuras. See on ajalooline Jaapani pealinn, kus on paar-kümmend templit ja muud asja, lisaks maailmakuulus Suur Buda, mis on mu elukohast ehk pool kilomeetrit. Asukoht on nagu Nõmme Tallinnas ja ots siit Tokyosse maksab üheksa eurot.


Üldiselt ükski pilet alla kahe euro ei maksa, lühikesed otsad on selles mõttes eriti kallid. Samas on võimalik ka mingeid kuukaarte hankida ja see teeb sõidud natuke odavamaks.


Elamiste üür hakkab pihta 600 eurost ja selle eest saab meie mõistes kööktoa. Samas on jälle tehnika odavam, fotokaubad ja muud sellist on hinnaparadiis. Käibemaksu pole, müügimaks on viis protsenti – juba seegi teeb hinnad paremaks.


Jaapani turu tooted on tihti paremad kui mujal, enamus uusi asju tuleb kõigepealt siia. Peakski vaatama, kas mu mobiil on lõpuks mujal ka müügile tulnud. Ja isegi kui tuleb, ei saa mujal kasutada mitmeid funktsioone. Mul, näiteks, on võimalik telefoniga viibutades maksta rongipileti eest, lisaks on telekas olemas. Selliseid mänguasju on siin tehnikahuvilisele palju.


Korter on firma poolt või?


T. S.: Ma elan nii-öelda ühiselamus. See on selline suur villa moodi maja, kus mul on oma tuba. Firma on selle üürinud oma töötajatele.


Ja nii jääbki?


T. S.: Siin on mingid reeglid ja samas odav hind. Reeglid samas sisuliselt keelavad külalised. Ma kolin suveks välja, kui pere siia tuleb, seni hoian raha kokku ja elan ühikas. Ma olen sisuliselt tasuta sees ja seda tuleb maksimaalselt „lüpsta”, kuni saab.


Aga töötajad on seal eri rahvustest?


T. S.: Jah, meie firma laieneb kiirelt ja on hakanud välismaalastele rõhku panema. Nad tahavad laiemaks minna, kui Jaapan seda lubab, ja on vaja teistsugust mõtteviisi sisse tuua. Üldiselt kõik, keda praegu võetakse, on mingi tähtsa asjaga hakkama saanud. Need mehed on siis kõik koos tööle pandud ja eks sellest peab midagi võimsat välja tulema. Minu meelest täiesti tark tegu.


Mida te seal siis teete?


T. S.: Minu praegused tegevused on tehniliselt liiga keerulised, et neid lahti seletama hakata. Programmeerin. Teen mingeid prototüüpe mingitest vidinatest, mida me võiks edasi arendada, aga sisuliselt alles otsitakse seda Nokiat, mida me tegema hakkame.


Kui palju inimesi seal koos on?


T. S.: Firmas on 200 inimese ringis ja meil on korrusel koos umbes 50 inimest. On üks suur ruum.


Eestist olete seal ainus?


T. S.: Jah. Üks soomlane on, kaks prantslast, üks türklane, üks mehhiklane, üks ukrainlane, üks usbekk, kes mulle kohe meenuvad.


Nii et olete ise ka nagu Baruto („baruto” tähendab jaapani keeles baltlast, jaapani keeles „L”-tähte pole ja „R” hääldub osal juhtudel nagu „L” – toim)?


T. S.: Ma olen mõõdult suurem kui keegi teine. See mulje on neil küll, et me kõik oleme nagu Barutod vist. Baruto on siin väga kuulus. Eestiga seostubki ainult kaks asja: Skype ja Baruto.


Milles see kuulsus väljendub?


T. S.: Juuksur küsis, et kust pärit olen. Ütlesin, et Eestist. Seepeale too kohe: „Baruto?”


Sumo turniiride ajal oli telerist palju Eesti-teemalisi saateid ka, nad avastasid seda enda jaoks, kuna oli uus kangelane tekkinud. Yokozuna on selline positsioon nende rahvusspordis, et seal on vahel null meest, vahest mitu. Hetkel on ainult üks – Hakuho. Ja Baruto on põhipretendent olemaks teine Yokozuna. Sumo on midagi sellist nagu ameeriklastele see pallimäng kurikatega ja kui sa oled üks kahest parimast mehest, siis …


… siis oled selline mees, nagu Eestis Veerpalu umbes?


T. S.: Veerpalu on vist väiksem. Meil on palju suuskadel tippu jõudnud. Ei tohi ka unustada, et Jaapani rahvaarv on üle 100 miljoni, nende hulgas tipus olla on midagi palju enamat.


Kas makstakse hästi?


T. S.: Ei midagi erilist ja raha pärast poleks ma ka tulnud. Ma tulin, kuna ilmselgelt on see firma piisavalt crazy.

  1. UUDISED
  2. Viimati lisatud

25 aastat Antsla valda: Keskus peab ääremaa jõulisena hoidma

27-10-20161 kommentaar

KOGUKOND • 21. oktoobril toimus Antsla gümnaasiumis konverents „Antsla vald 25”. Konverentsi mõte kerkis aasta alguses, kui arutati valla juubeliaasta tähistamist. Veerandsaja taguse aasta analüüsimiseks tehti ettepanekud enamik...

Otepää suusakeskused on valmis lume tootmiseks

26-10-2016

Talvepealinnas Otepääl asuvad kolm mäesuusakeskust on valmis lume tootmiseks. Otepää piirkonnas on Kuutsemäge, Väike Munamäge ja Ansomäge suusakeskused, mis pakuvad kokku  üle 100 kilomeetri suusaradu. Lisaks sellele tegutseb L...

Enn Tupp 75: Võrulaseks olemises ei nõuta sündimist Võrumaal

27-10-2016

Toimetus palus mehel, kes on Võrumaa lehte üle 40 aasta kaastööd teinud ning muu hulgas tihti toimetuse palvel tuntud võrulastest juubelilugusid avaldanud, kirjutada seekord lugu iseendast. Siin see on!  Enn Tupp avaldab oma 75 ...

Võru linna elanikul täitus 103. eluaasta

25-10-2016

25. oktoobril tähistas oma 103. sünnipäeva teenekas õpetaja Anna Rinne. Sel puhul käisid teda kodus Võru linna nimel õnnitlemas abilinnapea Sixten Sild ja sotsiaaltööosakonna juhataja Eve Breidaks. Oma pikka ja austusväärset re...

Reedel kogunesid Kandlesse vabaduse eest võitlejad

25-10-2016

TAHTEVÄLJENDUSPÄEV • Sissejuhatavas osas kõneles kultuurimaja direktor Heiki Kelp, kes meenutas 21. oktoobril 1987. aastal Võru linnas toimunud rahva meeleavaldust, kus esimest korda sõjajärgses ajaloos, Nõukogude okupatsiooni t...

Ministeerium tahab keelata õhukeste kilekottide tasuta pakkumise

28-10-2016

Keskkonnaministeerium saatis justiitsministeeriumile kooskõlastamiseks uuendatud pakendiseaduse muudatuse, mille järgi ei tohi alates 2019. aasta jaanuarist nii õhukesi kui ka eriti õhukesi kilekotte tasuta anda.  „Võrreldes ee...

E-sigaret, huuletubakas ega vesipiip pole suitsetamisest ohutumad

25-10-20161 kommentaar

Tervise Arengu Instituut (TAI) alustab teisipäeval teavitust, millega tuletab meelde, et e-sigaret, huuletubakas ja vesipiip ei ole suitsetamise ohutum alternatiiv ega aita suitsetamisest loobuda. "Sageli ei alustata suitsuproo...

Eesti läheb ööl vastu pühapäeva üle talveajale

28-10-2016

Eesti läheb ööl vastu pühapäeva koos kõigi teiste Euroopa Liidu (EL) riikidega üle talve- ehk vööndiajale. Üleminek talveajale tähendab, et kellad tuleb öösel vastu pühapäeva kell 4 keerata tund aega tagasi. Talveaeg kestab mär...

Tsahkna loobus pensioniea 70 eluaastani tõstmise plaanist

27-10-20162 kommentaari

Varem pensioniea 2040. aastaks 70 eluaastani tõsta soovinud sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna soovib nüüd, et alates 2027. aastast oleks riiklik vanaduspensioniiga seotud oodatava elueaga, nii tõuseks pensioniiga palju aegla...

Laupäeval hukkus Lõuna-Eestis kaks noort meest

25-10-2016

TRAAGILINE NÄDALAVAHETUS • Päästeamet teatas, et 22. oktoobril kell 2.34 tuli väljakutse Antsla valda Kikkaoja külla, kus auto oli teelt välja sõitnud, üle katuse rullunud ja inimene auto alla jäänud. Päästjad vabastasid hukkunu...

Töötukassa koolitab erivajadustega inimestele töö pakkujaid

27-10-2016

Töötukassa korraldab oktoobris ja novembris kuues maakonnas üle Eesti koolituse kõigile piirkonna tööandjatele, kes soovivad täiendada oma teadmisi erivajadustest ja vähenenud töövõimega inimeste toetamisest töökohal. Koolituse...

Parim Praktikant 2016 tiitli pälvisid Egle Kadastik ja Kaidi Parv

25-10-2016

Eesti Tööandjate Keskliidu parima praktikandi konkursi „Praktik Cum Laude“ võitis kõrghariduse kategoorias Egle Kadastik ja kutsehariduse kategoorias Kaidi Parv. Egle Kadastik tudeerib Tallinna Tehnikakõrgkoolis kolmandal kursu...

Vanast külalisteraamatust estraaditähtede ja kultuuritegelaste koorekihi sissekannetega on Uma Kuubi…

25-10-2016

AJALOOGA MAJA • Uma Kuubi külaliskorterid asuvad Võru kesklinnas Koidula tänaval. Maja juures olevast pargist saab alguse Katariina allee, mis kulgeb otse Tamula järve promenaadile. Kõik sai alguse aastatel 1978–1980, mil Koidul...

Uue viljaterminali maht tänavu 40 000 tonni, Kevili vaatab uute liikmete poole

25-10-2016

PÕLLUMAJANDUS • Rõngus sellel aastal avatud põllumeeste ühistu Kevili uus teraviljaterminal on praeguseks vastu võtnud ligikaudu 40 000 tonni vilja. Ühistu juhi Meelis Annuse sõnul on terminali võimekus järgmisel aastal vähemalt...

Haanjas on lund üle kümne sentimeetri jagu

27-10-2016

ESIMENE LUMI • Teisipäeva, 25. oktoobri hommik üllatas esimese lumega. Haanjas oli lume paksuseks koguni kümme sentimeetrit. Varahommikul Võrust Tartusse sõitjad kurtsid halbade teeolude üle alates Põlva maakonna piirist Tartun...

Rahvusdomeeni .ee hind langeb uuest aastast 14 protsenti

26-10-2016

Rahvusdomeeni .ee tasu langeb alates järgmise aasta jaanuarist 14 protsenti ja on vastavalt registreerimisperioodi pikkusele kas 6,12 või 18 eurot. Lisaks saab alates tuleva aasta 1. maist rahvusdomeeni .ee registreerida ka kol...

Võrumaa puidutööstuste partner valiti aasta ettevõtteks

27-10-2016

Mitu Võrumaa puidutööstust võivad uhked olla – nende äripartner valiti oktoobri keskel Eesti parimaks ettevõtteks. „Aasta ettevõte 2016” tiitli võitnud Eesti masinatööstuse üks lipulaev AS Hekotek suurendas oma ekspordikäivet mu...

Riigikogulane vastab hetkeprobleemide kohta

27-10-2016

KÜSIMUS–VASTUS • Meie, eestlaste kohta räägitakse kerge irooniaga, et oleme väga murelik rahvas – me aina muretseme: küll raha, autot ja kinnisvara, küll süüa-juua ja riideid selga, isegi lapsi me muretseme … Naabrite ja poliiti...

Riik investeerib Võrumaa noorsootöösse täiendavalt üle 257 000 euro

26-10-2016

Järgmise kahe aasta jooksul luuakse riigi toel Võrumaa noortele üle 40 uue võimaluse osaleda noorsootöös. Tänavu jaanuaris jagunesid Võrumaa omavalitsused kolme koostöögruppi, et viia piirkonna noorsootöö planeerimine, teenuse o...