Menu

.      

JUHTKIRI RES on surnud, elagu …?

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Rahandusminister Mart Võrklaev tegi enne pühi ettepaneku jätta ära seni veel katteta maksutõusud, kuna ühiskond on tehtudki maksumuudatused valulikult vastu võtnud ja ei kannataks ilmselt uusi välja. Sellest sammust järeldasid Reformierakonna võimupartnerid sotsid ja Eesti 200, et valitsus on tagasi võtnud osa kokkuleppest ning järgneva nelja aasta riigieelarve strateegias (RES) enam kokkulepet ei ole.

Täielik enneolematu kurioosum: riik on, aga valitsusel ei ole enam suuremat pilti riigi rahaasjadest. Reformierakond on kaotanud pea, nad ei oska majanduslangusest väljapääsu leida. Ei oskagi enam öelda, kas majandusprognooside koostamise peaks Eesti Panga ja rahandusministeeriumi asemel usaldama selgeltnägijatele või hoopis tegevmajandusjuhtidele, aga vähemalt sel aastal on prognoosidega pandud ainult puusse. Võrklaevgi, keda peaminister Kaja Kallas ohtralt kiidab, on leidnud vabanduseks vaid, et kõik on tehtud teadmisega, et järgmisel aastal hakkab Eesti majandus taastuma ja ületuleval aastal on meie enesetunne juba parem.

Oleks täiesti huvitav teada, kas prognoose koostades ei vaadata üldse meie peamiste kaubanduspartnerite majandusnäite. Siis oleks olnud ju selgus käes, et sealt ei paista mingit kosumist, järelikult ei hakka meiegi majandus veel „naeratama”.

Võrklaeva rahanduspoliitika tähendaks Eesti rahvale üha uusi maksutõuse. Järgmiste tõusude üks katteallikas oleks ilmselt olnud üksikisiku tulumaksu ja käibemaksu veelkordne kergitamine kahe protsendi võrra. Sellega oleks hakatud tegelema siis, kui automaksu eelnõu oleks olnud juba riigikogus. Praegu on selle maksu tulevik üsna tume, sest oravate partnerid, eriti Eesti 200, ei taha sellest väga midagi kuulda.

Eesti 200 juht Margus Tsahkna tõlgendas Võrklaeva väljaütlemisi nii, et senine RES on surnud ehk elagu selle taasavamine. Vihulas kokku lepitu enam ei kehti. RESi avamine annab Tsahkna arvates võimaluse heita pilk tervikpildile, kuidas ikkagi Eesti majandus uuesti vungi sisse saaks. Kui suur on eelarveauk, ei julge keegi täpselt öelda. 400 miljonit see kindlasti ei ole, aga kui palju siis suurem?

Sotse huvitab Lauri Läänemetsa sõnul see, kuidas valitsus lahendab tervishoiu rahapuuduse ja õpetajate palgamure. See kõik huvitab ka reakodanikku.

ARVAMUS