Menu

.      

Universaalteenuse tootjahind on 154,08 eurot megavatt-tunni kohta

  • Kirjutas BNS

Universaalteenuse tootjahind on 154,08 eurot megavatt-tunni kohta

Konkurentsiamet kehtestas Enefit Poweri ajutise elektri tootjahinna, mille alusel hakkavad elektrimüüjad 1. oktoobrist tarbijatele universaalteenust pakkuma – hinnaks on 154,08 eurot megavatt-tunni kohta ehk 15,4 senti kilovatt-tunni kohta.

Tootmishind ei ole lõplik hind tarbijale, sellele lisandub veel ka elektrimüüja müügikulu ja mõistlik kasum ning käibemaks, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvani sõnul on universaalteenus üks valikuvariant tarbijatele, kes on praegu valinud väga kõrge hinnaga fikseeritud elektripaketi või on jäänud börsipaketile.

"Täna [reedel – toim.] kehtestatud hind on kindlasti abiks neile tarbijatele, kes on jäänud endale madala hinna fikseerimisega hiljaks. Oluline on rõhutada, et kallimat elektri hinda maksvad kodutarbijad ei pea universaalteenusele üle minemiseks midagi tegema, teenust pakkuvad elektrimüüjad viivad nad teenusele automaatselt üle ning annavad sellest kliendile eraldi teada. Kui see variant ei sobi, tuleb pärast vastava teate laekumist sellest oma elektrimüüjale ka teada anda," märkis minister pressiteates.

Konkurentsiameti juhi Evelin Pärn-Lee sõnul koosneb ajutine tootmishind kolme Enefit Poweri tootmisseadme kuludest ning hinna sisse on arvestatud vajalikud tegevuskulud, investeeringud, süsinikdioksiidi kulu ja mõistlik ärikasum. "Konkurentsiamet tegi ajutise universaalteenuse otsuse tasakaalustatult – lähtusime nii sellest, et tulemuseks oleks mõistlik hind tarbijale, aga ka jälgisime ka seda, et tootjale oleks tagatud suutlikkus toota," kinnitas Pärn-Lee,

Universaalteenuse näol on tegemist riigipoolse valikmeetmega, mis aitab inimestel maandada riske ja leevendada tuleva talve potentsiaalseid hinnatõuse. Universaalteenusele viiakse automaatselt üle kõik kliendid, kelle kehtiv elektripakett on kallim. Sellega saavad vabatahtlikult liituda kõik eratarbijad ja korteriühistud.

"Oleme viimastel nädalatel olnud konkurentsiametiga tihedas suhtluses ja andnud omalt poolt võimalikult varakult kogu vajamineva info," ütles Eesti Energia tütarettevõtte Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola. Ta osutas, et kehtestatud universaalteenuse hind on ajutine ning ei kata Enefit Poweri kulusid. "Nüansse, mida arvesse võtta on palju ja läheme selle protsessiga edasi. Loodame, et tegelik tootjapoolne hinnataotlus saab lähiajal kinnitatud," lisas ta.

Enefit Poweri esitatud taotluses konkurentsiametile oli hinnaks 181,83 eurot megavatt-tund ehk 18,18 senti kilovatt-tunni kohta.

Eesti Energial on kohustus müüa elektrit universaalteenusena nii kodutarbijatele kui kõigile elektri edasimüüjatele alates selle aasta 1. oktoobrist kuni 30. aprillini 2026. Ka teised elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning nad saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt.

Kui tarbija otsustab oma seniselt paketilt minna üle universaalteenusele, ei saa eelnõu kohaselt elektrimüüja küsida 30. septembrini 2023. aastani tarbijalt leppetrahvi.

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD