Menu

.      

Riigikogu oli universaalteenuse klientide börsipaketile viimise vastu

  • Kirjutas BNS

Veerand Eesti Energia universaalteenuse klientidest on loobunud

Riigikogu ei toetanud teisipäeval esimesel lugemisel Keskerakonna fraktsiooni eelnõu luua õiguslik alus viia universaalteenuse kliendid automaatselt börsipaketile, kuna elektri börsihind on oluliselt madalam.

Eelnõu poolt hääletas 20 riigikogu liiget, vastu ja erapooletuid ei olnud. 72 saadikut hääletamisel ei osalenud. Seega ei leidnud eelnõu piisavalt toetust ja langes menetlusest välja. 

Riigikogu majanduskomisjoni aseesimehe Lauri Laatsi sõnul on selge, et valitsus kavatseb jätkata inimeste arvelt hõlptulu teenimist. Ta meenutas valitsuse lubadust tulla sügisel välja eelnõuga, et viia universaalteenuse kliendid tagasi soodsamale börsipõhisele hinnastamisele.

"Nüüd on selge, et koalitsioon murrab oma sõna, nagu ka oma teisi lubadusi. Valitsuse jaoks see on järjekordne võimalus ajada käsi elanike taskusse," lausus saadik. "Iga elektriarve tasumise eest maksavad tarbijad 20 protsenti käibemaksu. Aasta jooksul maksis 200 000 universaalteenuse tarbijat elektri eest keskmiselt peaaegu kaks ja pool korda enam."

Laats märkis, et keskmise elektritarbija kuuarve on umbes 20 eurot. "Sama tarbimismahuga üldteenuse kliendid on aga sunnitud maksma 44 eurot. See tähendab, et 12 kuu jooksul on nimetatult tarbijagrupilt riigile laekunud käibemaksu 800 000 euro asemel 1,76 miljonit eurot - ehk riik on teeninud meie inimeste arvelt miljon eurot hõlptulu," selgitas ta. "Kõige kurvem on see, et enamus üldteenuse klientidest on eakad inimesed. Paljud neist ei ole suutnud iseseisvalt elektripaketti vahetada, sest nad ei orienteeru hästi iseteeninduse e-keskkonnas."

Majanduskomisjoni aseesimees tõdes, et mitmete maksutõusude algatamise, automaksu kehtestamise ja peretoetuste kärpimise eelnõude läbisurumisel on Reformierakonna valitsus tegutsenud kiiresti ning otsustavalt, aga universaalteenuse klientidele mõeldud paketi muutmisel ei näidanud nad sellist initsiatiivi.

"Kui universaalteenusega liitumine toimus automaatselt, siis miks ei ole võimalik selle tarbijaid viia automaatselt üle soodsamale börsipaketile? Arvan, et vastus on ilmselge," sõnas ta. "Universaalteenus ei õigustanud ennast. Valitsusel tuleks teha põhjalik analüüs, et hinnata, kas ja mil määral on universaalteenuse loomine üldse elektritarbijaid aidanud."

Universaalteenus käivitati eelmise aasta oktoobris ja algselt oli seda plaanitud osutada 2026. aasta aprilli lõpuni. Kuid juba tänavu mais oli keskmine börsihind 6,56 senti kilovatt/tund ja üldteenuse hind 19,24 senti kilovatt/tund.

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD