Keskkonnaametnikud: Võrumaa inimene maksab prügi eest mitu korda

Võtkem eeskuju: prügi kogumine liigiti Räpina keskkonnamajas.   Foto: INNO  TÄHISNAA JÄÄTMED • Võrumaa inimene maksab prügi eest mitu korda ja biojäätmeid veetakse kalli raha eest Tallinna, selgus, kui keskkonnaameti spetsialistid olid vaadanud kümnesse juhuslikku prügikasti Võrumaal.

Keskkonnaameti jäätmete spetsialist Eve Konsap ja keskkonnakasutuse juhtivspetsialist Rein Kalle nägid prügikaste sorteerides, et ligi 50 protsenti prügist ehk olmejäätmetest moodustavad biojäätmed – vanapaber ja riknenud toit. Paljud võrukad teevad komposti, aga asulates veetakse toidujäätmed koos prügiga 250 km kaugusele Iru põletustehasesse ja hiljem sealt põletusjääk prügilasse. Kõik biolagunevad jäätmed saaks kohapeal kompostida, valmistades nii väetisaineterikast kompostmulda. Võrumaa jäätmekava 2010–2014 kohaselt pidi hakatama Võru linnas biojäätmeid eraldi koguma juba tunamullu, aga seni on see võimalus kasutamata. Kompostimine võiks pakkuda täiendavat sissetulekut mõnele Võrumaa talunikule.

See, miks seni näiteks kortermajade juures biojäätmeid eraldi ei koguta ja miks kompostimisega ei tegeleta, on suur mõistatus üle terve Võrumaa.

 

Comments  
  +4
Prügi tekitajad on tegelikult kaupade jmt. tootjad, kes pakendavad kaupu tihtipeale nii, et pakend on raskem kui sellesse pakitud kaup, tarbija - mina, sina, tema, meie, teie,nemad - maksame selle pakendi eest kauba ostmisel täie hinna, seejärel ladustame selle tekkinud prügi prügikonteineritesse. Järelikult on prügi, pakkematerjalid,taara, ajalehed - ajakirjad jmt. kõik nende eest maksnud tarbijate omanduses. Tarbijale peab selle prügi vedaja, kes ta ka poleks, prügi maksumuse kinni maksma, arvestades maha selle prügi vedaja poolt prügi äraveoks tehtud kulutused. Ei ole ju õige, et prügivedaja kuulutab prügiäraveo autosse laaditud prügi kohe enda omandiks ja müüb selle maha sellele, kes selle prügi eest rohkem maksab ja täidab sellega oma põhjatuid taskuid rahaga. Ei tohi mingil juhul prügiveo hinda mitmekordistada. Ei ole ju bussides, taksodes, rongides, lennukites reisijad kohe automaatselt liiklusvahendi valdaja omanduses kui nad on reisi eest tasunud ja sõidu- või lennumasinasse sisenenud. Reisi lõppedes ellujäädes, on nad jälle vabad inimesed. Kas keskkonnsministeeriumis töötavad siis "prükkarid", et nad selle prügi ja prügiveo enda kätte krahmamise nimel on võimelised "salaseadusi" tellima. Nagu selgub artiklist, on selliseid "salaseadusi" juba ka vastu võetud!
  +3
1.02€ 0,24m3 hajaasustuses 4 korda aastas

 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD