Menu

Tulevikuprognoos: vaata, kuidas uus tehnika pöörab meie praeguse elu pea peale

  • Kirjutas Võrumaa Teataja
FOTO: VT
Ettevõtluskõrgkooli Mainor start-up ettevõtluse erialajuht Alise Lezdina kirjeldab, millised tööstusvaldkonnad muutuvad tänu uuele tehnoloogiale täielikult ja kuidas mõjutab see inimeste igapäevast tööd ja elu.
 
Tervishoiuteenused, arstide ja patsientide virtuaalne ühendamine ning terviseinfo monitoorimine on väga kuum valdkond, mida arendab palju kasumlikke idufirmasid. Organite 3D printimine on juba reaalsus, mis hakkab oluliselt inimeste eluiga pikendama.
 
Materjalitööstus – kergemad ja targemad materjalid. Tulevad targad linnad, kõnniteed, kingad ja külmkapid. Samuti efektiivsemad päikesepaneelid, painduvad ekraanid, 3D printimine ja nanotehnoloogia. Praegu sünnib palju uusi materjale, mis muudavad maailma.
 
Rohelised tehnoloogiad – maailm liigub rohelisemate seadmete poole – bensiiniautodest saab minevik, päikesepaneelide tootmine muutub tänu uutele materjalide odavamaks.
 
Suurte andmete ehk big data analüüs ning andmeturve. Keegi peab järjest suurema igapäevaselt kogutava andmete hulga kokku võtma, lahti mõtestama ja tööle panama (rahaks tegema). Prognoositakse ka suurt hüpet inimese terviseandmete kogumises, analüüsis ning sellega eluea pikendamises.
 
Targad ja kantavad seadmed, asjade internet – inimesed harjuvad mõttega, et nende esemed ning kodumasinad on internetti ühendatud ning parandavad sellega elukvaliteeti ning säästavad aega ja raha.
 
Virtuaalreaalsus kasvab beebikingadest välja ning hakkab mõjutama nii klienditeenindust, reisimist, meelelahutust, internetiturundust, meditsiini kui ka mängutööstust.
 
Internetimeedia – raha tuleb andmete, reklaami ning intellektuaalse omandi müügist ja litsentseerimisest. Niiöelda paberil toimivad lahendused surevad vaikselt välja.
 
Finantsvaldkond – transferwise’i-laadsed tehnoloogiad ning ka jagamismajandus ehk crowdfunding võtavad “päris” pankadelt lõivu. Samad muutused on juba toimunud nii transpordi- kui turismiäris.
 
Haridus – äpid, targad seadmed ning online koolituskeskkonnad muudavad täielikult enesearenduse valdkonda. Füüsilisest loengus käimisest saab minevik ja maailma tippkooli diplomi võib omandada igas maailmanurgas.
 
Alise Lezdina on pikaajaliselt töötanud Läti start-upide ühenduse Techhub Riga juhina. Praegu on ta Ettevõtluskõrgkoolis Mainor erialajuht start-up ettevõtluse programmis, kus peale tema on lektorid Eesti edukamatest iduettevõtetest, näiteks mullu firmadest TransferWise, Taxify, Pipedrive, Goworkabit, Fortumo, Toggl ja Like A Local.

LOE VEEL

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD