Menu

.      

FOTOD Koolieelikud lõpetasid spordikeskuse staadionil ohutusprojekti hooaja

  • Kirjutas Kadi Annom

Lõvi Leo hoidis laste tuju isegi sombusel päeval üleval. Et külm ligi ei pääseks, tehti koos lastega soojendusvõimlemist. FOTOD: Aigar Nagel


Reedel veetsid Võrumaa 19 lasteaia koolieelikud spordikeskuse staadionil õpetliku päeva, mille käigus anti viimane lihv aasta läbi õpitule.

Ohutusprojekt „Tunnen, tean, oskan” on juba aastaid piirkonnapolitseinik Elar Sariku eestvedamisel ning heade koostööpartnerite abiga valmistanud koolieelikuid ette nii-öelda iseseisvaks eluks. Lasteaia lõpuga lõppeb lastel elus oluline etapp ning koolitee alguses on enamasti tarvis rohkem iseseisvuda ja olla teadlik erinevatest ohtudest, ühtlasi osata neid ennetada ja nendest hoiduda. Ka ei ole vähem tähtis oskus ohuolukorra saabumisel osata aidata ennast ning teisi.

Ohutusalane teave, mis tuleb oma ala spetsialistidelt, on lastele oluline. FOTO: Aigar Nagel


Ligi 400 last

Ohutuspäevale oli Võrumaa lasteaedadest kogunenud ligi 400 last. Sariku sõnul võeti õppeperioodil omandatud teadmised kokku ja korrati veel kord üle ohutuse põhitõed. „Päev oli natuke sombune ja lastele väike pingutus, aga usun sellegipoolest, et oli huvitav ja vahva. Tänu Lõvi Leo kohalolekule ja teenistuskoera etteastetele olid lapsed ürituse lõpuni rõõmsad. Tänan Lõvi Leod ja vahvat teenistuskoera. Palju kiideti ka pannkooke, mida valmistasid Võru arenduskeskuse töötajad,” sõnab Sarik. Ühtlasi on ta tänulik kõikidele neile, kes on õppeaasta vältel lasteaedades käinud, et oma teadmisi lastega jagada ning on tulnud oma teematelgiga välja ka ohutuspäevale. Vähem olulised ei ole Sariku sõnul ka ülejäänud toetajad ning kaasamõtlejad. Nii on näiteks Coop Võru abiga saadud ohutusprojektile oma töövihik, mille sisu lasteaiaõpetajad kiidavad ning mida nimetavad üheks asendamatuks abiliseks kogu õppeaasta vältel. „Mul on siiralt hea meel, et sellele projektile on nii palju kaasalööjaid ja toetajaid. Tean, et kõik te teete seda vabast tahtest ja tasu saamata. Oleme aastatega edasi andnud ohutusalast nõu tuhandetele lastele. Tänud kõigile, kes on aidanud seda projekti elus hoida,” on Sarik tänulik.

Naiskodukaitse esindaja tutvustas, mida võiks sisaldada seljakott, kui on tarvidus kodust mõneks ajaks lahkuda. Fotod: AIGAR NAGEL


Praktiline tegevus hinnas

Kuigi ohutuspäeva ilm oli pigem sombune ja sadas ka veidi vihma, kuulati kannatlikult kõik ettenähtud infopunktid ära. Lasteaiaõpetajate sõnul on eriti populaarsed ning rohkem hinnas just need paigad, kus lapsed saavad ise osa võtta. Nii oli igati teretulnud näiteks Võru autokooli telk, kus sai ise osaleda avariiolukorras. Rõuge lasteaiast oli ohutuspäevale tulnud 19 last. „Koolieelikuid on meil tegelikult kokku 23, täna kaasas on 19. Ilm on küll täna heitlik, kuid mäletan paari või mõne aasta tagust korda, kui oli veelgi hullem. Siis vaheldus olukord iga natukese aja tagant ning saime ka lausvihma. Täna on küll jahedapoolne, kuid tegelikult ei ole hullu midagi,” arvab Rõuge lasteaia Marjakeste rühma õpetaja Aire Taal. Ta on terve õppeaasta vältel kestnud ohutusprojektile igati tänulik. „Mulle väga meeldib ja lastele ka. Eriti hea on ka see, et nüüd on meil töövihik, mida täita,” kiidab Taal. Ta lisab, et järgnevatel hooaegadel võiks ehk projekti kaasata ka rohkem lasteabiteemalisi punkte. „Ma kindlasti teen selle ettepaneku, sest tänapäeval on lastel neid teadmisi vaja. Isegi kui lapsel tekib kahtlus, et tegemist on vägivallaga või mõne muu olukorraga, mida ta sooviks anonüümselt arutada, siis on hea, kui teatakse, et on võimalus nii helistamiseks, kirja saatmiseks kui ka online chat’iks,” arvab Taal. Veel toob õpetaja esile, et spetsialistide külaskäigud lasteaeda võiksid olla pikemad. „Praegu käib meil rühmaga rääkimas iga valdkonna inimene pool tundi. See aeg võiks vabalt olla tunnike. Kui vähegi võimalik, siis võiks seda uuest aastast kaaluda. Praegu saavad lapsed alles hoo sisse, kui inimene peab juba ära minema,” juurdleb Taal.

Spetsialistid teretulnud

Lasteaiaõpetaja Gerda Teder oli ohutuspäevale tulnud Varstu Sipelga lasteaia lastega. „Meil on koolieelikuid kolm, kaasas täna neist kaks. Liigume koos Väimela lasteaia lastega ühest infopunktist teise,” kirjeldab Teder. Ta on kogu ohutusprojekti üle rõõmus ja tänulik. „See on ikka hoopis teine asi, kui keegi oma ala spetsialist tuleb väljastpoolt rääkima. Õpetajad ju vestlevad ka neil ohutusteemadel, aga kui tuleb keegi, kes sellel alal töötab ja on asjadega rohkem kursis, oskab tuua päriselu näiteid, lastele meeldib ja nad kohe kuulavad paremini,” tõdeb Teder. Eriti kiidab ta Mõniste päästekomando töötajaid, kelle külaskäik lasteaeda on ohutusprojekti käigus igal aastal eriti oodatud.

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD