Menu

.      

VIDEO Võru maakonna aasta isa 2023 on Kaarel Vaidla

  • Kirjutas SA Võrumaa Arenduskeskus

Kaarel Vaidla pere FOTO: erakogu

Täna Võru Kultuurimajas Kannel toimunud isadepäeva kontsert-aktusel kuulutas Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots välja Võru maakonna aasta isa 2023, kelleks on Setomaa vallas elav kuue lapse isa Kaarel Vaidla. 

Paraku ei saanud sel korral aasta isa tiitli pälvinud Kaarel Vaidla ise Võru maakonna isadele pühendatud kontsert-aktusel viibida, mistõttu anti tunnustus üle mõni päev varem. “Meil on Võru maakonnas väga ilus traditsioon, kus igal aastal, sügisel, kuulutame väja konkurssi, kus otsime tublisid mehi, kes lisaks sellele, et nad on tublid mehed on ka tublid pereisad ja lisaks sellele on ka tublid kogukonna vedajad,” ütles tiitlit üle andnud Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots. 

Tänasel isadepäeval tuletab Toots meelde, et november on ka meeste tervise kuu: “Mehed ja isad peaksid oma tervisele tähelepanu pöörama ja selle eest hoolt kandma pidevalt, nii enda kui ka oma laste heaolu nimel.” Samuti julgustas ta lõppeva võru keele nädala puhul isasid andma oma lastele edasi nii võro ja seto kultuuri kui ka oma pere pärimust.

Aktiivne kogukonna liige ja hinnatud spetsialist

Kaarel on isa, kes on seadnud oma laste arendamise ja hoidmise enda esimeseks prioriteediks. Ta on isana väga pühendunud ja naudib iga pere ja lastega veedetud hetke. “Kui lapsed midagi vajavad või paluvad, on ta nende jaoks alati olemas ja näeb laste eest hoolitsemist võimalusena nendega aega veeta ja oma armastust näidata,” seisab konkursile esitatud taotluses.

Sarnaselt teistele Võru maakonna aasta isa tiitli pälvinutele on ka Kaarel oma kogukonnas väga aktiivne. Et pakkuda oma lastele parimat elukeskkonda kolis Kaarel koos perega elama Setomaale, Kolodavitsa külla, kus lapsed saavad veeta palju aega looduses. Nii on ta panustanud naabruses asuva Nedsaja kogukonna arengusse, kuhu kuulub palju noori peresid. 

Sealjuures on kogukonnas juba kaks aastat toimunud isade-poegade matk ning sel sügisel esimest korda ka isade-tütarde matk, kus Kaarel on olnud nii aktiivne osaleja kui ka kaaskorraldaja.

Kuna pere on Kaarlile väga oluline ja ta soovib võimalikult palju aega ühiselt veeta, on ta valinud töökoha, kus saab töötada enamuse ajast kodukontoris. Ta on kõrgelt hinnatud protsessi arhitekt Wikimedia ülemaailmses võrgustikus, seda juba 10 aastat. 

Kaarlit kirjeldatakse kui mitmekesist inimest, kel oskusi paljudest valdkondadest. Kaarel räägib vabalt kuues keeles ja on keelte huvi edasi andnud ka oma lastele. Tal on suur austus seto kultuuri vastu. Kaarel laulab seto meeste leelot ning mängib karmoškal ja viiulil seto tantsulugusid. Koos abikaasa Martaga on nad asutanud MTÜ Perering, mis korraldas Seto Folgil ning Lummo Kati leelolaagris lasteala tegevusi. Sel sügisel aitas ta vabatahtlikuna kaasa ka seto kultuuri nädalal kooliõpilastele õpitubade läbiviimisel.

Pikaajaline traditsioon

Aasta isa tiitlit on Võru maakonnas välja antud alates 2005. aastast. Eelmisel aastal pälvis tiitli kolme lapse isa Kalvi Kõva. Tänavu esitati Võru maakonna aasta isa aunimetusele kokku kaheksa kandidaati: Aadu Rästa (Võru vald), Indrek Võsu (Rõuge vald), Illar Kallari (Setomaa vald), Priit Kooser (Setomaa vald), Ahti Treier (Võru vald), Kalju Mihhail Aganits (Võru vald), Taivo Tuusis (Rõuge vald), Kaarel Vaidla (Setomaa vald). Kõiki konkurssile esitatud isasid tunnustati tänukirjaga.

Võru Kandles toimunud isadepäeva kontsert-aktusel esinesid Võru naiskoor Kannel, naiskoori ansambel Sinilill, juhendajad Helga Ilves ja Erja Arop; Sõlekese lasteaia laululapsed, juhendaja Helga Ilves; Võru Muusikakooli Akordionite ansambel, juhendaja Heli Raitar; vahetekste lugesid Võru Kesklinna Kooli õpilased Oliver ja Silver Keel ning kitarril Hillar Surva ja Arved Asuküll. 

Aasta isa nominendid 2023

AADU RÄSTA 

Isa Aadu elab Otsa külas, Võru vallas, tema peres kasvab 4 last ning veebruaris on sündimas perele lisa 3. poja näol. Igapäevaselt töötab ta metsamasina operaatorina. Ta hindab väga perekonda ja pereväärtusi. Oma abikaasa palus ta naiseks juba esimesel kooseluaastal. Kui sündis perre esimene ühine laps, oli otsus jääda lapsehoolduspuhkusele, et pakkuda naisele lapse eest hoolitsemisel võimalikult palju tuge ja abi. Laste heaolu nimel on ta alati valmis neid kuulama ja probleemidele lahendusi leidma. Kui lapsel tuleb idee endale oma onn ehitada annab ta lapsele kasutada kasvõi maja ehitusel vajalikud materjalid. Tal ei ole laste jaoks millestki kahju. Tema jaoks on väga tähtis olla hea lapsevanem ja on valmis selle nimel ennast ka harima. Sellel aastal võtab ta osa koolitusest “Minu imelised aastad”. Laste heaolu eest seisab ta ka olles koolis hoolekogu liige.

INDREK VÕSU 

Isa Indrek, elab Rõuge vallas, tema peres kasvab neli last. Kõik nad on väga vahvad ja tublid. Pere elab koos vanavanematega ning nad on aja jooksul oluliselt korrastanud ja uuendanud oma kodu. Oma lastele on ema ja isa alati headeks kaaslasteks. Koos perega löövad nad kaasa kõigis lasteaia ja kooli ettevõtmises. Perega väga ühtehoidvad ning sõbralikud. Koos teiste lastevanematega on nad alati abiks lasteaia ja kooli talgutel korrastamas laste mänguväljakut või abis muudel töödel. Ta on ka jahimees Mõniste jahtkonnas. Tema lood loodusest on huvitavad ja põnevad kuulata. Ta on aktiivne kogukonnaliige, käesoleval aastal andis ta suure panuse Avatud Mehkamaa 2 ettevalmistamisel ning korraldamisel.

Ta on avatud ja rõõmsameelne inimene. Väga vastutulelik ja abivalmis nii tööl kui ka lapsevanemana.

ILLAR KALLARI 

Isa Illar, elab Setomaa vallas, Usinitsa külas. Ta on 6 lapse isa ja 4 lapselapse vanaisa. Igapäevaselt töötab ta Mikitamäe koolis majandustöötajana. Ta on alati abivalmis, väga töökas, pereväärtusi hindav isa ja vanaisa.

PRIIT KOOSER 

Isa Priit, elab Tiirhanna külas, Setomaa vallas. Ta on 3 lapse isa. Igapäevaselt töötab Politsei- ja Piirivalve ametis. Kogu oma vaba aja pühendab ta oma perele ja lastele. Ta on abivalmis ja sõbralik isa, kes kasvatab oma lapsi läbi rõõmu ja rahumeelsuse. 

AHTI TREIER 

Isa Ahti elab Võru vallas, on kolme lapse isa. Igapäevaselt tegeleb ta taime-, loomakasvatusega ja põllumajandusega. Tema lapsed on öelnud, et isa on väga lahke ja töökas. Ta on alati valmis aitama nii meid kui ka kaugemaid abivajajaid. Ta on isa ja ka vanaisa, kes mürab lastega kui ka ehitab puuonni. Lisaks heale isale on ta ka suurepärane abikaasa, hoides kindlalt meie pere terviklikkust. Ta on oma käitumise ja töökusega oma lastele suur eeskuju. Tema kuldsed käed on kogukonnas hinnatud. Ta on väga tark ja tasakaalukas. Ta andis lapsena meile kindluse ja turvatunde. Isa on panustanud aastaid perekonna kui ka kogukonna turvatunde suurendamisse olles Lasva küla vabatahtlik päästja kui ka aktiivne kaitseliidu liige, kes osaleb alati õppustel ja paraadidel. Ta on ka Veriora jahiseltsi aktiivne liige. 

KALJU MIHHAIL AGANITS 

Isa Kalju elab Oraval, Võru vallas. Täna naudib ta välja teenitud pensioniiga, olles töötanud 53 aastat raudteel teemeistrina Valga – Tartu piirkonnas. Ta on 3 lapse isa. Tema tütar Kaire on öelnud, et oma elu jooksul olen sageli kogenud, et sõnad ei suuda väljendada südamesoojust ega tunnete sügavust, seda just lähedastest, olulistest inimestest rääkides. Meie peres on alati ema ja isa olnud üks tervik - alati meid lapsi, lapselapsi ja nüüd ka lapselapselast hoidmas, armastamas ja toetamas. Isa on vähese jutuga, selgesõnaline, otsekohene mees, kes valetada ning keerutada ei oska ja teistest halba rääkida ei luba. Ta on abivalmis, töökas, sihikindel ning suure südamega mees, kes peab lähedaste ja teiste inimeste heaolu olulisemaks enda heaolust ning tervisest. Kooliajal oli meile õega esinemiseks kleite vaja, isa õmbles kleidid kokku ja läksimegi esinema. Tal on kuldsed käed ja tohutu töövõime. Veel tänagi, 75-aastase pensionärina on ta varavalgest pimedani toimetamas. 

TAIVO TUUSIS 

Isa Taivo elab Rõuge vallas, Karaski külas. Ta on 4 lapse isa. Ta on töökas, ettevõtlik ja abivalmis, rõõmsameelne, tark, hea huumorimeelega, kohusetundlik, seltsiv, hooliv ja oma perekonda väga armastav inimene. 

Oma lapsed on ta alati seadnud esikohale ja seda alates lastega õppimisest, toidu valmistamisest ja lõpetades sellega, et ta lihtsalt on laste jaoks alati olemas. Pole vahet, mis parasjagu tarvis ette on võtta. Tema lapsed teavad, et isa saab kõigega hakkama. 

Tema jaoks on väga olulisel kohal tugevad peresidemed. Tema kodu mahutab iga pereliikme, kes koju naaseb kaugelt või lähedalt ja ruumi jagub veel sõpradele ning sugulastelegi. Ta on oma peres suurepärane peakokk ning majasokk, sest tema käe all valmivad kõige maitsvamad toidud ning kõik saab puhtaks ja läikima. Ta on ka tõeline seltskonnahing, tema seltskonnas ei teki iialgi murekohta, tal on lihtsalt nii hea huumorisoon. Tema hobideks on jahindus, vanaaegsete autode hingeelu ja eriliseks kireks on autosport. 

Ta hoiab ja suunab kurssi mitmel ettevõttel, mis tegelevad põllumajanduse, transporditeenuste -, saekaatri-, ja kopatöö teenuste osutamisega. Ta on öelnud: “Sa võid olla hea juht, sul võib olla raha ja tarkust, aga kui sul pole inimesi, kellega plaanitut ellu viia, siis ei ole su ideedel tähtsust. Ma olen õnnelik inimeste üle, kes mul on.“ Need kõlavad nagu kuldlaused, mis väärivad kohta parimatesse juhtimise raamatutesse. Ta on just selline isa, kelle pere lapsed saavad kodust armastuse, hoole, eeskuju ja õpetuse. 

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD