Ka teised elektrimüüjad plaanivad hakata pakkuma universaalteenust

Ka teised elektrimüüjad plaanivad hakata pakkuma universaalteenust

Kavandatava elektriturureformi järgi peab kohustuslikus korras elektri universaalteenust hakkama pakkuma Eesti Energia, ent ka teised Eestis tegutsevad elektrimüüjad plaanivad oma klientidele universaalteenust pakkuda.

Milliseks kujuneb teenuse tegelik hind, sõltub ettevõtete arvates siiski konkurentsiameti poolt kehtestatud elektritootmishinnast.

VKG Elektrivõrkude sõnul on olulised detailid eelnõus täpsustamisel, ehk lõpliku kinnitust teenuse pakkumise kohta lepingulistele klientidele anda ei saa. "Suure tõenäosusega hakkavad universaalteenust saama kõik kodutarbijaid ja korteriühistuid, kes ei ole omale elektrimüügilepingut eraldi sõlminud," kommenteeris VKG suhtekorraldus juht Irina Bojenko BNS-ile.

Lisaks VKG Elektrivõrkutele plaanib Alexela energiakaubanduse portfellijuhi Kalvi Nõu sõnul ettevõte oma tooteportfelli universaalteenuse paketiga kasvatada, kuid milliseks kujuneb teenuse hind Nõu kommenteerida ei osanud.

"Seda me täna ei tea. Eks see sõltub konkurentsiameti poolt kehtestatud elektritootmishinnast ja lisaks, kuidas on reguleeritud elektrimüüjate poolt universaalteenuse kasutajatele elektri sisseost Enefit Powerilt," nentis Nõu.

Eesti Gaasi kommunikatsiooni- ja turundusjuht Kersti Tumm ütles BNS-ile, et ettevõtte uurib tingimusi ja juhul kui need sobivad ning võimaldavad pakkuda teenust vastuvõetaval moel, plaanib Eesti Gaas samuti oma klientidele universaalteenust pakkuda.

Elektrumi tegevjuht Andrus Liivandi kommenteeris BNS-ile, et Elektrumi Eesti kliendibaas kodutarbijate segmendis on ligi 43 000 klienti ning seetõttu on ka ettevõttel loomulik huvi universaalteenuse osutamiseks oma klientidele, kuid lõplik otsus langetatakse, kui teenuse baashind on teada ja konkurentsiameti poolt kinnitatud.

Liivandi sõnul määrab universaalteenuse tootmishinna mõni Eesti Energia kontserni kuuluv Enefit Poweri elektrijaam. "Tootmishind arvutatakse seejuures majanduslikult kõige effektiivsema tootmisseadme alusel ja see hind on kooskõlastatud konkurentsiametiga. Sellise kooskõlastatud tootmishinnaga peab siis Enefit Power müüma elektrit määratud tarnena Eesti Energia AS-ile ning teistele elektrimüüjatele, juhul kui nad selleks soovi on avaldanud," lisas ta.

Tegevjuht märkis, et konkurentsiametiga kooskõlastatud tootmishinda saab kasutada ainult universaalteenuse osutamiseks kodutarbijatele ja ka korteriühistutele. Sealhulgas lisavad elektrimüüjad tootmishinnale juurde oma müügimarginaali, et katta universaalteenuse osutamisega seotud põhjendatud kulusid ning mõistlikku ärikasumit.

"Elektrumi kliendid on fikseeritud hinnaga lepingud sõlminud väga erineva hinnaga, sõltuvalt sellest millisel ajahetkel need on tehtud, näiteks nendele klientidele, kes sõlmisid fikseeritud hinnaga lepingu aasta tagasi või varem näiteks kolmeks aastaks, jääb universaalteenuse hind tõenäoliselt kallimaks ja neil ei olegi mõtet midagi muuta. Uued fikseeritud hinnaga pakkumised võtavad arvesse tänast olukorda, ning sellisel juhul võib universaalteenus tõepoolest tulla tarbijale kasulik," ütles Liivand.

Elektrumi vaates on aga universaalteenuse puhul mõned aspektid, millega on neil elektrimüüjana raske nõustuda. "Eelnõu järgi elektrimüüjat vahetades või sama elektrimüüja juures paketti vahetades olemasolev elektrileping peatub universaalteenuse lepingu kehtivuse ajaks ning peale universaalteenuse lepingu lõppemist endised lepingu tingimused peaksid taastuma. Selline ajutine vana lepingu "külmutamine" tekitab elektrimüüjale väga palju segadust, vajadust muuta kiiresti kliendihaldus süsteeme selliselt et kuidagi monitoorida kliendilepingute staatust," tõi Liivand näiteks.

"Tähtajaliste fikseeritud hinnaga lepingute puhul nende "külmutamisel" ja hilisemal "ülessulatamisel" ei saa elektrimüüja realiseerida ka neid instrumente, mida ta muidu kasutab hinnariskide maandamiseks," lisas tegevjuht.

15. juulil allkirjastatud koalitsioonileppes seadis loodav valitsuskoalitsioon eesmärgiks võtta vastu elektrituruseaduse muudatused, millega luuakse kodutarbijatele võimalus osta elektrienergiat universaalteenusena alates 1. oktoobrist.

Selleks kohustatakse Eesti Energiat kui Nord Pooli Eesti piirkonna turgu valitseva seisundiga elektritootjat müüma elektrit Eesti kodu- ja väiketarbijatele ning kõigile elektri edasimüüjatele hinnaga, mille on kooskõlastanud konkurentsiamet ning mis arvestab süsinikuheitme- ja teiste tootmiskulude ja mõistliku kasumiga.

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ütles sel nädalal usutluses Postimehele, et elektri universaalteenuse hind ei kujune kindlasti odavaks ja võib juhtuda, et ettevõte teeb oma klientidele lepingu lõppedes pikendamispakkumise, mis on isegi soodsam. Küsimusele, kas universaalteenusena elektrit ostes võiks hind olla umbes 180 eurot megavatt-tunni eest, vastas Sutter, et see suurusjärk on õige.

Comments  
  +4
Tehke minule selgeks mis asi on universaal teenus. Ehk saate pakkuda sedaan teenust. Võibolla ehk odavam või teil polegi sellist teenust peale universaal teenuse.

 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD