Menu

Vaatamata koolitustele napib töökäsi majutuses ja toitlustuses

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Majutuse ja toitlustuse lõpetab kutse- ja kõrgkoolides piisavalt õppureid, kuid nad ei lähe oma erialasele tööle või püsivad seal lühikest aega, selgus tööjõuvajaduse prognoossüsteemi OSKA tuleviku-uuringust.

Uuringu ühe autori, OSKA analüütiku Mare Uiboupini sõnul tunnevad ettevõtted eriti puudust kokkadest, kelneritest ja administraatoritest. „Väiksema palgaga ametitesse ongi madala töötuse korral raske töötajaid leida. Edukad on ettevõtted, kes pakuvad töötajatele sobivaid töötingimusi, koolitus- ja karjäärivõimalusi ning tunnustavad erialase väljaõppega töötajaid," lisas Uiboupin.

Uuringus tehakse kutsekoolidele ettepanek pakkuda töötavatele inimestele senisest enam paindlikke lühiajalisi kursusi, niinimetatud õpiampse, et nad saaksid töö kõrvalt väiksemate osadena erialaseid teadmisi ja oskusi või lisaeriala omandada. Nii püsivad töötajad kauem ametis ning täiendavad vajalikke oskusi.

Uuringu järgi suureneb aastani 2025 majutuse, toitlustuse ja turismi hõive kaks protsenti. Väike töökohtade arvu kasv ootab ees majutusettevõtete allüksuse juhte, administraatoreid, toateenijaid, kokkasid, giide ning aktiivtegevuste läbiviijaid. Toitlustuse lihttöö tegijate, näiteks nõudepesijate ja abikokkade järele tulevikus vajadus mõnevõrra väheneb.

Majutuses, toitlustuses ja turismis töötab umbes 28 000 töötajat. Tulenevalt töö hooajalisusest on mitmete ametite töötajate arv kõrghooajal märkimisväärselt suurem. Sagedased on lühiajalised töölepingud, sealhulgas tööampsud ja osaajaga töötamine.

OSKA majutuse, toitlustuse ja turismi uuringus analüüsiti tööjõu- ja oskuste vajadust aastani 2025 ning esitati ettepanekud haridussüsteemile, kuidas seda täita.

Tuleviku tööjõu- ja oskuste prognoosisüsteem OSKA koostab aastaks 2020 kõigil elualadel Eesti tööjõu- ja oskuste vajaduse prognoosid ning võrdleb neid pakutava koolitusega kutse- ja kõrghariduses ning täienduskoolitustes.

OSKA uuringuid koostab Kutsekoda Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

Kommentaarid   

+3 #1 Onu Aivar 2019-02-06 09:19
Seepärast, et koheldakse orjana, tingimused halvad, palk väike ja koormus suur
Tsiteeri | ebasobiv
+4 #2 Piret Sibul 2019-02-06 09:20
Onu Aivar kirjutas:
Seepärast, et koheldakse orjana, tingimused halvad, palk väike ja koormus suur

Kahjuks täpselt need ongi need põhjused, miks inimesed sellele tööle ei lähe.
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #3 Victoria 2019-02-09 16:16
Tere.Töötasin ühes hotellis.ja tööle võeti mind kui konsultandina sest olen kahe kõrgharidusega majandus kui hotellindus.Ole n töötanud välismaal lõunapoolses kahes riigis hotellide rannagalerii juhina. Kas Teie kujutate ette, boss maksis töölistele 320 EUR i kuus ja vist mustalt sest töölised ei julgenud minule seda öelda. Täiendades sellega, et teil on kõik tasuta, söök olmetingimused ning paindlik töö ja graafik.ja miks Teie ise ei tee raha kõrvalt. Kindlasti teete kui ei tee siis ise olete süüdi. Tähendab päevatasu 16 EUR i. Hakkas minuga samuti tsirkust tegema. tema olevat mind hoopis tõlgiks võtnud vajadesel. Tegin sellel hotellil varbad külmaks. Vastu sügist olevat väikselt millegagi tegelenud. Huvitav miks maksuamet ei kontrolli selliseid firmasid või on ära ostetud, kõik võib olla. Ma väga vabandan kui kirjas vead, kõnega ma saan hakkama kuid kirjas juba kahtlen end. Inimesed ärge laske end tüssata ja kindlasti rangelt kirjalik tööleping töötasu. Olge vaprad, räägitakse Teil kevad tulemas, kas tõsi.
Tsiteeri | ebasobiv

LOE VEEL

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD