Menu

.      

FOTOD Antsla gümnaasiumi õpilane võitis teadusfestivalil teise preemia

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Eile ja üleeile toimus Tartu ERMis õpilaste teadusfestival, kus olid kohal riikliku teadustööde konkursi lõppvooru pääsenud noored üle Eesti. Saja parima hulka pääses kahe Võrumaa õpilase uurimistöö, neist üks pärjati põhikooliastme teise preemiaga, milleks on 550 eurot.

Preemia teenis välja Antsla gümnaasiumi õpilane Heikko-Hardi Reinhold oma tööga „Metsavendlus Eestis: metsavenna punkri ehitamine”. Töö juhendajaks on Eve Kubi.

Oma teadustöös on Heikko-Hardi Reinhold väga põhjalikult uurinud metsavendade eluolu ja ehitanud kodulähedases metsas valmis metsavennapunkri. Uurimistöös on detailselt kirjas nii ise tehtud punkri ehitus kui ka antud ülevaade sõjajärgsest metsavendlusega seotud ajaloost. Kuna traditsioonilise metsavennapunkri sisustuse moodustasid nari, pliit, laud ja riiulid, siis ehitati punkrisse nari, kaks pinki, laud ja ahi. Riiulid oli noor teadushuviline ruumikitsikuse tõttu sunnitud välja jätma.

Heikko-Hardi Reinholdi punker on lausa nii tõetruu, et sõdurid on selle tituleerinud „väga vingeks ja stiilseks ehitiseks”.

Fotol on kõik õpilaste teadustööde konkursi 2019 auhinnasaajad. Palju õnne!

Konkursile esitatud 180 tööst valis teadlastest koosnev hindamiskomisjon lõppvooru 100 uurimistööd.

Välja anti 12 riiklikku preemiat põhikooli- ja gümnaasiumiastmes. Eripreemiaid andsid üle ligi 30 organisatsiooni, nende seas Kaitseministeerium, Maaeluministeerium, Keskkonnaministeerium, Siseministeerium, Sotsiaalministeerium, Tervise Arengu Instituut, Eesti Teaduste Akadeemia, Eesti Keele Instituut, ülikoolid, muuseumid ning mitmed teised teadust ja selle populariseerimist oluliseks pidavad organisatsioonid.

Parimate seast valiti välja Eesti esindajad Sofias toimuval Euroopa Liidu noorteadlaste konkursil, Londoni teadusnädalal noortele, Šveitsi talendifoorumil, Noorte teadusmessil Hiinas Macau’s ja rahvusvahelises teaduslaagris Šveitsi alpides.

Tänavu juba 18. korda toimunud konkursi eesmärgiks on tõsta laste ja noorte huvi meid ümbritseva maailma vastu, toetada koolides toimuvat uurimuslikku õpet ja julgustada noori juba koolis uurima probleeme, mille lahendamine oleks oluline ka teistele.

Õpilaste teadustööde riikliku konkursi tulemused 

Gümnaasiumiastmes

I preemia (1100 eurot)
Elisa Monticelli (Tallinna Prantsuse Lütseum) töö „Tallinna Prantsuse Lütseumi sega- või mitte-eesti perekonnast pärit noorte rahvuslik identiteet ja kooli mõju sellele“ eest. Juhendajad: Aune Valk ja Peeter Tammeveski.

Richard Luhtaru (Hugo Treffneri Gümnaasium) töö „Binaarsete amplituudhologrammide valmistamine filmikaamera abil“ eest. Juhendajad: Andreas Valdmann ja Siim Oks.

II preemia (800 eurot)
Laima Šusta (Tallinna Reaalkool) töö „Erineva α-aminorühma konfiguratsiooniga lüsiini sisaldavate inhibiitorite süntees ja nende toime uurimine proteiinkinaasile A“ eest. Juhendajad: Erki Enkvist ja Martin Saar.

Hana Geara (Tallinna Prantsuse Lütseum) töö „Hõbegeeni pärandumine eesti tõugu hobuse genofondis ja avaldumine fenotüübis ’Hõbemust’“ eest. Juhendajad: Sirje Tekko, Grete Nummert, Maria Liivrand ja Priidu Tikk.

III preemia (600 eurot)

Merilin Radvilavičius (Viimsi Gümnaasium) töö „Mulla pH ja toitainete sisalduse mõju hariliku männi (Pinus sylvestris L.) okkamõõtmetele Puhatu ammendatud freesturbaväljal“ eest. Juhendajad: Katri Ots, Hille Eek ja Maria Tilk.

Ketlin Õunap (Nõo Reaalgümnaasium) töö „Lihatoodete mikrobioloogilise kvaliteedi hindamine“ eest. Juhendajad: Mati Roasto ja Epp Vinne.

Põhikooliastmes

I preemia (850 eurot)

Kennet Puiestee (Saaremaa Ühisgümnaasium) töö „Vanad taluasemed: Pärandkultuuriväärtused või ökolõksud. Võimalikud ökolõksud Vilsandi rahvuspargis ja selle lähiümbruses“ eest. Juhendaja: Inge Vahter.

Martin Vesberg (Saaremaa Ühisgümnaasium) töö „Sookure (Grus grus) Saaremaa asurkonna rändekäitumine“ eest. Juhendajad: Inge Vahter ja Ivar Ojaste.

II preemia (550 eurot)

Cathrin Benita Poopuu (Saaremaa Ühisgümnaasium) töö „Puugid: bioloogia, levik saare maakonnas ning nende poolt levitatavad haigused“ eest. Juhendajad: Inge Vahter ja Julia Geller.

Heikko-Hardi Reinhold (Antsla Gümnaasium) töö „Metsavendlus Eestis: metsavenna punkri ehitamine“ eest. Juhendaja: Eve Kubi.

III preemia (350 eurot)

Kadri Keiu Ilves (Vanalinna Hariduskolleegium) töö „VHK 9.klassi õpilaste digiterminoloogia tundmine“ eest. Juhendaja: Krista Nõmmik.

Kristo Kakkum (Aste Põhikool) ja Artur Medri (Saaremaa Ühisgümnaasium) töö „Tuulegeneraatorite võimalik mõju vihmaussikooslustele Saaremaal Sikassaare poldrialal“ eest. Juhendajad: Inge Vahter ja Ülle Soom.

Eesti esindajad rahvusvahelistel üritustel:

Euroopa Liidu noorteadlaste konkursil EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) septembris 2019 Sofias: Richard Luhtaru,Hana Geara ja Merilin Radvilavičius.

Londoni teadusnädalal noortele LIYSF (The London International Youth Science Forum) juulis-augustis 2019: Elisa Monticelli.

Šveitsi talendifoorumil (Swiss Talent Forum) veebruaris 2020: Renar Kihho (Hugo Treffneri Gümnaasium).

Noorte teadusmessil CASTIC (China Adolescents Science and Technology Innovation Contest) Hiinas Macau’s juulis 2019: Andreas Must (Tallinna Reaalkool) ja Carmen Piirsalu (Tartu Tamme Gümnaasium).

Rahvusvahelisel üritusel IWRW (International Wildlife Research Week) Šveitsi alpides juulis 2019: Art Villem Adojaan (Hugo Treffeneri Gümnaasium).

Õpilaste teadustööde eduka juhendamise eest auhinnati I preemia pälvinud tööde juhendajaid (725 eurot):

Aune Valk ja Peeter Tammeveski Elisa Monticelli töö juhendamise eest.

Andreas Valdmann ja Siim Oks Richard Luhtaru töö juhendamise eest.

Inge Vahter Kennet Puiestee töö juhendamise eest.

Inge Vahter ja Ivar Ojaste Martin Vesbergi töö juhendamise eest.  

Publiku lemmikud:

Kevin Peterson (Valga Gümnaasium) töö „Joonistusmasin „Spirograaf““ eest.

Markus Meier (Hugo Treffneri Gümnaasium) töö „Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilaste poliitilised eelistused“ eest.

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD