Päästeameti sõnul on praegu veekogude jääle minek keelatud. Turvalisema jää paksus algab kümnest sentimeetrist ja selle tekkimiseks on vaja paar nädalat järjestikku tugevamaid miinuskraade. Foto: Võrumaa Teataja
Päästjad tõid 7. jaanuari pärastlõunal Sõmerpalu järvest välja seal läbi jää vajunud kalamehe, kes esialgsete andmete kohaselt pääses napilt eluga. Kalamees oli enne päästjate saabumist vee alla vajunud. Hoolimata keerulisest olukorrast tõid päästjad mehe veest välja ja alustasid koos kiirabiga elustamist. Elustamine andis tulemusi ja mees viidi haiglasse.
Lõuna-Eesti haigla kommunikatsioonijuhi Ave Abeli sõnul andis Võru kiirabi mehe Tartu reanimobiilile üle ning kannatanu transporditi Tartu ülikooli kliinikumi. Neljapäeval laekus toimetusele vihje, et kahjuks läbi õhukese järvejää vajunud kalamehe elu siiski päästa ei suudetud ning hoolimata elustamise esialgsest õnnestumisest mees suri. Toimunut kinnitab naaberkülas elav mees, kes oli hukkunu tuttav. „Minu andmetel suri ta juba samal päeval. Kuulujutte on mitmeid. Kes ütleb, et süda küll saadi tööle, kuid oli seal muud, sest ega süda ole ju inimesel ainuke organ, aga ega seda tea. Külajututasandil on siin palju versioone räägitud. Fakt on see, et inimest kahjuks enam ei ole. Hukkunu oli kirglik kalamees. Ma ise ka vahel püüan küll kala ja kuna elan Vagula järve ääres, siis on ka paat olemas, kuid jääpüüki ma ei armasta, sinna ma ei tiku. Korra kunagi olen ühe kalamehega kaasas käinud. Sain huvi pärast näha, kuidas see jääalune püük käib,” räägib Järvere küla elanik, kelle kinnitusel oli hukkunud kalamees 79aastane. „Vagula on suurem järv ja see on kauem jäävaba. Meil ikka räägitakse, et seal lombi peal (Sõmerpalu järv) külmub vesi kiiresti, tuuled peale ei lähe ja väikene veekogu. Nädal varem mõõdeti kuuldavasti Sõmerpalu järvel jääpaksust lausa 11 sentimeetrit. Mis sa teed, kui on kalamehe hing, ju siis teda ikka kutsuti, midagi ei ole parata,” tõdeb külamees.
Päästeameti sõnul mõõdeti õnnetuse toimumise päeval Sõmerpalu järvejää paksuseks kõigest viis sentimeetrit. Päästjad tuletavad meelde, et keeld siseveekogude jääle minekuks on kehtestatud alates 13. detsembrist. See kehtib seni, kuni jää on piisavalt paks ja päästeamet tühistab keelu.