Menu

Võru linn rajab 2 miljoni eurose esindusväljaku

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Võru linn soovib taastada linna esindusväljaku, millest peaks saama kohaliku elu keskus ning mis peaks elavdama turismi ning ettevõtlust; projekti maksumus on hinnanguliselt 2 miljonit eurot, sellest omafinantseering 300 000 eurot.

"Eesmärk on taastada linna esindusväljak ja ajalooline süda. Seminari väljak oli linna keskväljak linna asutamisest saati, paraku 1950-ndatel aastatel muudeti see haljasalaks," ütles Võru linnavalitsuse avalike suhete spetsialist Marianne Mett BNS-ile.

Plaanitav väljak hõlmab kokku ligikaudu 15 000 ruutmeetri suurust maa-ala Võrus Tartu, Jüri, Koidula ja Seminari tänavate vahel, kaasates ka tänavad. Plats ja tänavad on planeeritud rajada ühte tasapinda ning katta musta ja valget värvi sillutiskividega.

Linna kava järgi peaks Seminari väljakust saama atraktiivne vaba aja veetmise ja kokkusaamise koht, kus nii kohalikud elanikud kui ka turistid peatuvad. "Väljak hakkab oluliselt ilmestama linnapilti ning aitab kujundada positiivset mainet nii elu-, töö-, ettevõtluse- kui ka külastuskohana," rääkis Mett.

Kava järgi hakkavad väljakul hakkavad toimuma nii uued kui traditsioonilised, piirkonna olulisemad üritused ja sündmused. "Võru linn vajab praegu oluliselt suuremat sündmuste läbiviimise kohta," ütles Mett. Talvel saaks väljakule rajada muuhulgas ka uisuplatsi.

Ta märkis, et linnakeskuse taastamine peaks aktiviseerima ka ettevõtlust, kuna väljakule ja selle ümbrusesse saab rajada kohvikuid, poode, müügilette ja muud. "Keskväljak oleks oluline lüli ja alguskoht Võru linna turismimarsruudis – Roosisaarel asuv muinasasula, Roosisaare sild, Tamula rannapromenaad, Katariina allee, keskväljak ühendatakse üheks atraktiivseks linnaruumiks," ütles Mett.

Plaanide järgi muudetakse ka piirkonna haljastust Väljakul saab olema püsikuusk, mida hakatakse kasutama linna jõulupuuna; kuusk on ühtlasi ka Võru linna vapi puu. "Väljak saab kasutuse ka lipuväljakuna. Lisaks rajatakse purskkaev, avalik tualett ning tänavate, platsi valgustus ja muu," rääkis Mett.

Lisaks plaanib linnavalitsusus rekonstrueerida kiriku esise parkimisplatsi ja infotahvlid. Väljaku inventar ehk nii-öelda linnamööbel nagu valgustid, istutuskastid, kauplemislauad, pingid ja tuulevarjud on planeeritud rajada teisaldatavad, nii et suuremate ürituste jaoks saaks neid eemaldada.

Projekti kogumaksumus on 2 miljonit eurot, millest linna omafinantseering oleks 300 000 eurot, rahastust soovib linnavalitsus saada piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest. Metti kinnitusel esitab linn rahastustaotluse hiljemalt 29. aprilliks.

"Kui sellest voorust toetust ei saa, esitame uuesti teise vooru, mis avaneb uuel aastal. Nii Võru linna eelarvestrateegias kui arengukavas on ette nähtud vahendid väljaku taastamiseks, väljaehitamise aeg sõltub toetuse saamisest. Kui saame toetust nüüd, esimesest voorust, siis 2017. aasta esimesel poolel läheb ehituseks," rääkis Mett.

Kommentaarid   

+1 #31 mis 2016-03-02 06:52
Brit kirjutas:
Kas välikohviku pidamiseks peab samamoodi tasuta reise andma nagu Tamula promenaadil? Või saab seekord seaduslikut ning võimaluse parimpakkuja!

reisi jüri siis sai?
Tsiteeri | ebasobiv
+2 #32 õpilane 2016-03-02 07:33
koogi-Anti vahib aknast välja kirjutas:
tahad teha keskväljakut, tee sõpradega äritehing ja omasta see Konsumi vastas olev poriauk, saab kogu kesklinnas paraadi teha ja ehk ka esteetilisemalt parkida argipäeval. Mõni koht kesklinna piirkonnas võiks olla ka PARK, kõik ei viitsi järve äärde jalutada, olenemata, et 50a tagasi oli kirikuplatsil juba mets maha võetud, aga siis polnud ka Estonia mälestuskivi, ja mida sellega teha kavatsed? praegu on koolilastel kusagil pussu tuulutamas käia, aga mis on kiviplatsil teha, keksu mängida või? Linnal peavad olema kopsud!

Käed eemale pargist, meil seal hea puudevarjus suitsu imeda ja laksu teha.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #33 troll 2016-03-02 08:30
Rene 2 kirjutas:
Inimesed, mis betoonifoobia teil on? Saage aru, et tegu on linnaga ja iga linn peab arenema! Kes tahab metsas jalutada, läheb metsa. Loomulikult on ka haljasalad tähtsad ja kõik puud-põõsad ei kaogi kuhugi, aga 'võidelda kõige uue vastu on lihtsalt jabur. Vingumise asemel tehke ettepanekuid, et ühiselt kõigile sobiva lahenduseni jõuda.
Kui võtta ükskõik missugune ümberehitus, mis Võrus tehtud, siis absoluutselt igaühe puhul on tõusnud kisa. Tehakse midagi - kisa; ei tehta midagi - ikka kisa.
Mina noore inimesena näen Võru pigem kaasaegse linnana kui pehkinud pargina. Vaadake kui kena on promenaad ja allee eriti just õhtusel ajal. Kas pajuvõsa Koreli kaldal oli parem kui praegune avar roheala? Kindlasti on ka läbimõeldud ja kenasti disainitud väljak hulga mõnusam, kui üks hämar ja ebamäärane park.
Ja veel. Me ei ela kuskil Shanghai kesklinnas, et peaks meeleheitlikult rääkima linna kopsudest. Võru on ümbritsetud metsaga!

Valgusfoor juba tehti, kas elanike ja turistide arv hakkas mühinal kasvama? Palju rahvastt promenaadil käib? Neid "kaasaegseid betooonlinnu" linnu on kõik kohad täis. Saage ükskord aru mis on väärtuslik, mitte ärge kopeerige keskpärasust.
Tsiteeri | ebasobiv
+2 #34 Atson 2016-03-03 06:55
Üts tükükene tündremaad nink raasikene raba
kui tolle werrost kätte saas,siis kivilinn saas wabbas!
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #35 Logitech 2016-03-13 09:36
Väga ilus on ju. Miks alati peab nii vaenulik olema. Meie linn on praegu väga ilus ja korras.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #36 elanik 2019-05-10 19:53
Kui aus olla siis mulle isiklikult see pargi kujundus ei meeldi. Ennem võiks tegeleda võru linna teede seisukorraga ja siis võiks ka rohkem uusarendusi teha. Teede seisukord on linnas juba väga kahtlane ja minu jaoks kohutav.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD