Menu

.      

Töörühm: vaid Ojuland andis korraldusi sisevalimistel rikkumiseks

Kristiina Ojuland Foto: Võrumaa TeatajaReformierakonna sisevalimiste rikkumisi uuriv töörühm tutvustas laupäeval Tallinnas kogunenud erakonna volikogule oma tegevuse raportit, märkides, et rikkumisi toime pannud isikutele andis eelnevalt selleks korraldusi vaid Ojuland või tema büroo, teised rikkujad tegutsesid aga enda iditsiatiivil.

„Kokku tuvastas Reformierakonna töörühm sisevalimistel 71 rikkumist. Rikkumised pandi toime viie isikuga seonduvalt, kes hääletasid nimetatud 71 liikme eest või olid sellega seotud. Lisaks tuvastatud rikkumistele täiendavaid kahtlusi rikkumiste osas ei ole,“ ütles töörühma esimees Väino Linde.

 

Tema sõnul läksid kõik Lääne-Virumaa rikkumistega seotud hääled ja osa ka Võrumaa häältest töörühmale antud selgituste kohaselt 5. juunil erakonnast välja arvatud Kristiina Ojulandile. Viljandimaa arendusjuhi selgituste kohaselt ei hääletanud ta rikkumisi toime pannes konkreetsete kandidaatide poolt. Kokku anti Reformierakonna sisevalimistel 1494 häält.

Töörühma uurimise tulemusel leidsid Linde sõnul kinnitust, et Lääne-Viru piirkonna arendusjuhile Taimi Samblikule tegi ettepaneku valimisrikkumisi toime panna Kristiina Ojuland, Elleri-Kristel Kelpilt tegi seda Kristiina Ojulandi büroo töötaja Anu Kikase soovitusel ja Ott Kukk pani rikkumised toime omal initsiatiivil.

Raportile lisaks esitas töörühm erakonna volikogule ka ettepanekuid, kuidas võiks tulevikus sisehääletused toimuda. „Kindlasti peab endiselt jääma oluliseks eesmärk kaasata võimalikult palju erakonnakaaslasi otsustamisse, tagades ka elektrooniliste kanalite kaudu tehtava valiku turvalisuse. Lõpuks saime neile rikkumistele jälile just tänu sellele, et elektroonilistel kanalites toimuv on kõik logitud, pabersedelitega oleks see pea võimatu olnud,“ rääkis Linde.

Et tulevikus võimalikud rikkumised välistada, teeb töörühm ettepaneku edaspidi muuta sisevalimistel elektrooniline hääletamine vaid ID-kaardi ja mobiil-ID põhiseks. "On oluline märkida, et juba 2013. aasta sisevalimistel anti 54,1 protsenti elektroonilistest häältest ID-kaarti ja mobiil-ID kasutades,“ sõnas Linde.

Ojuland: otsus kordusvalimised korraldamata jätta oli üllatus

Reformierakonna sisevalimiste skandaali järel parteist välja visatud europarlamendi liige Kristiina Ojuland tunnistas BNS-ile, et erakonna volikogu laupäevane otsus sisevalimisi mitte korraldada oli talle üllatus.

"Eeldasin, et tehakse kordusvalimised - seda ütlesid mulle ka mitmed erakonnakaaslased. Kahju, et sellest mööda mindi," ütles Ojuland BNS-ile.

Tallinnas laupäeval kogunenud Reformierakonna volikogu otsustas, et sisevalimiste kordust ei tule, samas tuleb Reformierakonna sisehääletuse süsteemi uuendada ning selle turvataset tõsta.

Vastvalitud juhatus on volikogu hinnangul legitiimne ning erakonnaliikmete ülekaaluka enamuse tahe ja kordushääletust ei korraldata. Volikogu pidas vajalikuks üle vaadata ja vajadusel teha muudatused õiguslikes küsimustes, mis reguleerivad sisehääletuse protseduure vabasektoris.

Reformierakonna volikogu pidas vajalikuks rõhutada, et viie inimese pettuse pärast ei pea kannatama kõik, kes on ausalt valimistel osalenud. „Reformierakond vabandab tänaseks erakonnast välja arvatud Kristiina Ojulandi ja teiste tegude eest. Nii 71 inimest, kelle nime väärkasutati kui 1494 hääletusel osalejat, samuti erakonnakaaslased üle Eesti on selle pettuse ohvrid,“ ütles Reformierakonna volikogu esimees Kristen Michal. „Petjad on tabatud ja erakonnast välja arvatud. See on olnud kiire ja selge valik,“lisas Michal.

Tema sõnul vaatab erakond sellest õppetunnist tulenevalt üle oma sisehääletuse süsteemi ning õigusliku korralduse. "Kordushääletust ei korralda, valitud juhatus on legitiimne ning erakonnaliikmete ülekaaluka enamuse tahe. Ka need, kes valimistel osalesid ja kannatasid Kristiina Ojulandi ja teiste pettuse tõttu, ei nõua kordushääletust. Juhatuse ja esimehe mandaat on antud kaheks aastaks,“ väljendas volikogu esimees volikogu kindlaid seisukohti.

Reformierakonna volikogu võttis seisukoha, et sisehääletuse turvataset tuleb tõsta. „See muudab kasutusmugavust küll pisut väiksemaks, kuid hoiab ära võimaluse usalduse kuritarvituseks tulevikus. Hääletada saab tulevikus vaid ID-kaardi ja mobiil-IDga. Lisaks tuleb peale süsteemi muudatuste tegemist teha ka audit, et kontrollida süsteemi kaitstust erinevate rünnete vastu,“ lausus Michal.

Volikogu moodustas töörühma, mille ülesandeks on läbi analüüsida võimalikud õiguslike mitmetitõlgendatavused. Seejärel teeb sama töörühm vajadusel ettepanekud erakonna Üldkogule põhikirja muutmiseks ning riigikogu fraktsioonile seaduste täpsustamiseks.

„Peame leidma lahendused õiguslikele ning tehnilistele küsimustele. Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatide valimiseks 2014. aasta alguses on vaja sellele eelnevalt tehnilised küsimused lahendada ning süsteem auditeerida. Lisaks on vajalik enne järgmist sisehääletust arutada läbi õiguslikud küsimused. Alates liikmemaksu tasumise kohustusest juhatusse kandideerimisel kuni eelvalimiste korralduseni vabasektoris,“ sõnas volikogu esimees.

„Detsembri alguses toimuva jõuluballi eel saame kiire töö korral teha erakorralise üldkogu, kus teeme vajalikud muudatused, et Euroopa Parlamendi kandidaate saaks valida sisehääletusel vajadusel täpsustatud reeglite ja uuenenud tehnilise platvormiga,“ lisas Kristen Michal.

Reformierakonna volikogu väljendas kindlast soovi jätkata seni edukas valitsuskoalitsioonis Isamaa ja Res Publica Liiduga.„Reformierakond keskendub tänasest edasi taas inimeste elu paremakstegemisel üle Eesti, et me kõik saaks olla uhked oma kodukoha ja Eesti arengu üle,“ märkis volikogu esimees.

Reformierakond tuvastas, et mitme piirkonna arendusjuhid võltsisid partei sisevalimistel e-hääli. Skandaali tõttu heideti erakonnast välja Euroopa Parlamendi liige Kristiina Ojuland.

LOE VEEL

LOE VEEL

20 PÄEVA ENIMLOETUD