Menu

Laupäeval avatakse Võru uus keskväljak

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Maris Tomba

EV100 ja Eesti Arhitektide Liidu algatuse “Hea avalik ruum” raames avatav Võru uus keskväljak taastab linna endisaegse süda, avab vaated Võru ajaloolistele hoonetele ning loob linna keskmesse ajaveetmise ja ürituste korraldamise koht. 

“Võru inimeste aastatepikkune unistus on lõpuks teoks saanud ning me oleme üheskoos pannud Võru linna ajaloolise südame taas tuksuma. Kui Võru linn 235 aastat tagasi kaardile maha märgiti, siis nähti vajadust keskväljaku järele. Vaieldamatult vajab ka tänane linn esindusväljakut, kus toimuksid linna suursündmused, mis oleks atraktiivne ettevõtlus- ja ajaveetmise koht ning kuhu viime uhkusega oma külalised,” ütles Võru linnapea Anti Allas. 

 “Võru ajalooline peaväljak on omal kohal olnud üle 170 aasta, kuid viimase 70 aasta jooksul nõukogude ajal rajatud ja halvasti hooldatud pargi taustal oli pea olematuks kahanenud. Korrastades linna ajaloolist keskosa ja koondades sinna olulised avalikud funktsioonid ja tegevused anname Võru arengule uue tõuke. Täna on keskväljaku ümber paiknevad ajaloolised hooned jälle täies ilus nähtavad ja loovad võrukate jaoks uue ning piduliku väliruumi. Väliruumi, kus saab korraldada erinevaid avalikke üritusi; linnapäevi, kontserte, spordiüritusi, laatu jne," ütles arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum” programmijuht Kalle Vellevoog. 

Väljaku ideekavand valiti välja Eesti Vabariigi 100. juubeli puhul Eesti Arhitektide Liidu poolt algatatud arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum” raames. Võidutööks tunnistati “Urban Gadget” projekti, mille autoriks on Villem Tomiste arhitektuuribüroost OÜ Stuudio Tallinn. 

Võru uue keskväljaku eripäraks on modernne lahendus ja mobiilsus, mis võimaldab linnal endal edaspidi väljakut vastavalt vajadustele muuta ja kujundada. “Võru keskväljaku uuel näol on kaks kihti. Esiteks operatsioonisüsteem ehk traditsioonilised platsi elemendid nagu sillutis, haljastus ja valgustus ning selle pealisehitus, pidevas arengus olevad mobiilsed programmid ja linnavidinad, mis annavad linnale originaalse ja tulevikku vaatava ilme,” selgitas Villem Tomiste. 

Võru keskväljaku ehitusala hõlmab Seminari väljakut ja sellega piirnevaid tänavaid, mis asub Võru vanalinna muinsuskaitsealal ning on linna ajalooliseks südameks koos Katariina kiriku ja linna vanima hoone, praeguse Võru Gümnaasiumiga. Keskväljaku suurus koos tänavaruumiga on kokku 18 575 ruutmeetrit. 

Ehituse kogumaksumus on 3,2 miljonit eurot ja töid teostati projekti “Võru linna keskväljaku rajamine” raames, mida 2,7 miljoni euro ulatuses kaasrahastas Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond. Ehitustöid teostas TREV-2 Grupp AS. 

Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga “Hea avalik ruum” kaasajastatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks kokku 15 Eesti linna ja asula keskused, peaväljakud, peatänavad ja nendega piirnevad alad. Seni on EV100 arhitektuuriprogrammi raames uue ilme saanud linnakeskused Tõrvas, Põlvas, Raplas ja Valgas. Tänavu valmivad lisaks Võru keskväljakule ka Kuressaare ja Elva linnakeskused ning Rakvere Pikk tänav. 

Kommentaarid   

+4 #1 Mina olen 2019-06-05 17:56
,,Võru inimeste aastatepikkune unistus on lõpuks teoks saanud,,... Aastatepikkune UNISTUS???!!! :eek: :sad:
Tsiteeri | ebasobiv
-5 #2 ... 2019-06-05 18:32
Pigem ikka jààgitult kustunud.
Tsiteeri | ebasobiv
+4 #3 Võrukas 2019-06-06 08:56
Mulle väga meeldib. Ja oma külalistelt mujalt linnadest kuulen ka aina kiidusõnu.
Vähem ilkumist, võrukad!
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #4 Jaak Makaak 2019-06-06 12:39
Ja seda nimetate keskväljakuks? Pigem on see nüüd linna häbiplekk! krr
Tsiteeri | ebasobiv
+6 #5 ei usu 2019-06-06 14:51
Et lausa linna häbiplekk, ei usu. Palju on ilusat v.a. pinnakate. Meeldiv, et ka rohelust on lisatud.
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #6 Mina olen 2019-06-06 18:21
ei usu kirjutas:
Et lausa linna häbiplekk, ei usu. Palju on ilusat v.a. pinnakate. Meeldiv, et ka rohelust on lisatud.

Ainus meeldiv asi seal ongi see rohelus aga seda on kahjuks nii hullumoodi vähe... :-x
Tsiteeri | ebasobiv
+4 #7 Muhv 2019-06-06 22:44
Võrukas kirjutas:
Mulle väga meeldib. Ja oma külalistelt mujalt linnadest kuulen ka aina kiidusõnu.
Vähem ilkumist, võrukad!

Ja juba praegu liigub seal rohkem rahvast kui endises hämaras vanas joodikute pargis. Ilus tulemus, küll mõningate vigadega aga need annab parandada.
Tsiteeri | ebasobiv
-2 #8 kui autoga tulla 2019-06-07 11:24
kuhu selle jätma peab?
Tsiteeri | ebasobiv
-1 #9 Tilu 2019-06-08 18:14
Häbi ! See pole 30 või 300 tuhat. 3 milli lambist laiaks lüüa. Selle raha eest oleks saanud linn kõik tänavad marmorkattega. Tänavad ei kannata kriitikat ( vilja, kooli tee, koidula järvepoolne ots jne). Justkui pidu katku ajal. Raiskate tühjale-tähjale . Ja nüüd võtate 3 milli võlgu , et lasteaedu remontida. Tohutud majandusanalüüt ikud. Masendav kamp ebapädevaid kargajaid.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #10 Allas akbar! 2019-06-19 18:38
Dorpati puult kemmerguidõrea ja saapatallavabri kiidõ vaihõlt
Võroliina jõudõn jääs kälh muljõ, et tan naatas Marsilõ kolimisõga tõtõstõ õkva pääle. Ma tahassi nätä, mis inemihe säält platsiveerest koolist kasusõ, ku nä olõõi aastaidõ viisi puid muialt ku kavvõst üle kõlõda kiviplatsi nännü. Võiolla omm ta marslastõ treeningvälläk vai uutva linnaherrä´ taivadsõid sotsõ ummi 75s aastagas salastadavaid asju ajama
Tsiteeri | ebasobiv

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD