Menu

Kust läheb piir?

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

JUHTKIRI Öeldakse, et inimvõimetel on piirid, kuid elu õppetundide kohaselt kipuvad need kaunis elastsed olema. Inimkonnale tundub iga järgnev samm talumatu ja et kohe on lõpp, kuid kriitilisest seisust välja sipeldes harjutakse olukorraga ning seatakse ümber oma eesmärgid ja käitumisviisid. Ka praeguses eriolukorras kohanetakse aina rohkem. Kui veel mõni kuu tagasi ei kujutatud ettegi, et grillihooaeg tuleb sõprade ja tuttavateta avada, siis nüüd on enamik kohusetundlikke kodanikke selle ainuvõimalikuks viisiks lugenud.

Sama kehtib suures osas ka töötajate ja tööandjate suhetes. Eriolukord ja kriis on ikka see koht, kus mõlemad pooled peaksid poolele teele vastu tulema. Sageli kehtib aga ka kriisiolukorras vana tõde: tugevam jääb ellu. Nii on osad seigad ka kriisis selgusetud ja paratamatud, kuigi nüüdses olukorras ei ole asi pisikestes nüanssides, vaid tõsistes kaotustes. Mäng ei käi mitte kiusu ja jonni peale, vaid panused on tarvis teha hulga kõrgemalt. Mängus on paremal juhul elatise teenimine ja kehvemal juhul käib mäng elu ja surma peale. Ka sellisel juhul ei ole võõras tulemus, et tugevam jääb ellu.

Tugevuse kipub ühiskonnas määrama võim. Ka võimu on mitmesugust. On välja teenitud ja kätte antud võim. Mõlemal juhul oleks arukas seda targasti kasutada. Kahjuks on eestlane iga päevaga aina karastunum ja jääbki mulje, et inimvõimetel ei ole piire, ja et kel võim, see saab pigistada. Inimvõimete piirid on küll hägustumas, kuid õnneks seda teravamalt joonistuvad välja ühiskonna omad. Kus inimene ise enam ei oska piire seada, seal tuleb saatus vahele.

Nii mõnedegi analüüside kohaselt on ka praegune koroonakriis maailma vallutanud selleks, et teadvustada inimesele sellest, kui üle piiri on mindud tarbimise ja orav rattas meetodil jooksmisega.

Tark on see, kes tabab olukorra tõsiduse ära enne, kui ühiskond ette jõuab ja endale kasulikus suunas korrektuure vedama hakkab. Võimu ja tarkuse vahele kahjuks siin maailmas veel võrdusmärki joonistada ei saa. Seniks, kuniks nii on, on tarvis ühiskonnal ise korrektuuridega jätkata.

Küsitluse leiab siit: Maakonnalehe lugejate ootused digisisule


 

ARVAMUS