Menu

Ilves: Eesti üliedukas toimimine on seatud kahtluse alla

  • Kirjutas BNS

FOTO: Andrei Javnašan Võrumaa Teataja

President Toomas Hendrik Ilves kirjutab taasiseseisvumispäeval sotsiaalmeedias, et Eesti senine üliedukas toimimine on praeguses poliitilises olukorras seatud kahtluse alla ning praegused valitsejad on saanud ohuks Eesti vabadusele. 

"Sinimustvalge, mis on alates selle sünnist 135 aastat tagasi olnud euroopaliku demokraatia, vabaduse ja võrdsuse sümbol, on nüüd kaaperdatud ja sellest püütakse teha suletuse, vihkamise, ebaeuroopalikkuse ja õigusriigi vastast sümbolit ning rüütada see sõimu ja labasusega," kirjutas Ilves. 

"Esimest korda iseseisvuse taastanud Eesti ajaloos oleme olukorras, kus paljud tunnevad demokraatia pärast muret. Vabadusepüüdlust nimetatakse massihüsteeriaks, õigusriigi põhimõtteid rikutakse, valitsuse liikmed kostitavad kodanikke sellise keelepruugiga, mis oleks just kui pärit 1950. aasta Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee pleenumilt," märkis Ilves. 

"Sestap tuntakse mitte üksnes muret, vaid lausa hirmu taastatud Eesti demokraatia kadumise pärast. Vabandused, mis kinnitavad, et miski pole muutunud ja kõik olla korras, ei veena ei kuulajaid ega vabandajaid endidki. Eesti valitsus vabandab rohkem kui Mark Zuckerberg, kuid vabandamisest ei ole kasu, kui sellele ei järgne tegusid, mis näitaks, et vabandust mõeldi tõsiselt. Esimest korda oleme olukorras, kus võim on tähtsam kui õigus, kus pidur on tähtsam kui gaas," rääkis Ilves. 

Tema sõnul mõtleb ta sellele kiirele allakäigule iga päev. "Mõtlen, kuidas 30 aastat rasket tööd Eesti vabaks saamise ja ülesehitamise nimel saab nii lihtsalt ohtu seada. Võimuiha ja mahhinatsioonide läbi, nende poolt, kelle panusest ülesehitamisel ei olnud märkigi," kirjutas Ilves. 

"Vabaduse olemus ei muutu, selle tunnused on igavikulised ja meie kultuuriruumis aastasadu tunnustatud. Aga ohud vabadusele on muutunud, ja on muutunud ka väljakutsed, mille ees vabadust kaitstes seisame. Vaba Eesti esimene väljakutse 1990ndail oli julgeolek – Vene vägede väljaviimine, piiri fikseerimine, Euroopa Liit ja NATO. See väljakutse kestab siiani. Ent nüüd ei ole julgeolek enam peamine oht vabadusele. Nüüd on selleks juhid, kel puudub vastutustunne ja puudub arusaam õigusriigi toimimisest, kelle soov olla võimul matab eetika, kelle arusaam võimust on sõim ja alandamine, kelle poliitiline eesmärk pole valitsemine, vaid oponentide hävitamine," märkis Ilves. 

"Kunagi küsiti Konstantin Pätsi käest, kuidas ta sai olla varem sotsialist ja hiljem konservatiiv. Päts vastanud, sest nüüd on, mida hoida. See on konservatism kõige ehtsamal moel. Sel pole mingit pistmist neomatslusega, mis maskeerib end pseudokonservatiivse populismina, mis külvab vihkamist ning viib meid aina kaugemale sellest paleusest, mida nimetame vabaks Eestiks," kirjutas Ilves. 

"Ja nii jääbki mu lootus Eesti noortele, kes on vabaduses sündinud ja kasvanud ning kes mõistavad, mida oleme saavutanud ja mida meil on kaotada. Lootus jääb neile, kes on nautinud juba poolteise põlvkonna jooksul seda, mis nende vanematelt võeti - vabadust. Neile, kes tunnevad sarnaselt 21-aastasele luuletajale Laura Kellale, et nad ei lase kõike seda, mis püha, muuta suletuseks, vihkamiseks ja vaenuks," lisas Ilves. 

Kommentaarid   

+9 #1 Enn 2019-08-20 16:14
Te ameeriklane olete küll õige inimene Eesti riigi ülesehitamisest sõna võtma.
Tsiteeri | ebasobiv
+14 #2 ... 2019-08-20 16:35
Nii kaugel pole Eesti kunagi olnud demokraatiast ja õigusriigist kui oli Ilvese Presidendiks ja reformi valitsemise aastatel. Edu ja jaksu praegusele valitsusele selle vale ja korruptsiooni välja juurimisel.
Tsiteeri | ebasobiv
+11 #3 ahzoo 2019-08-20 18:11
krr krr krr krr no näed sa ärma kloun ja varas sõna võtmas...aga kes tema tellis...sellis t kaabkast aferisti...kes kdrioru tagaukse kaudu käis oma habaskeid pidi on ikka "TÕELINE" president küll...samasugu ne lammas ja ülbikust võhik on järgmiseks ka sattunud see on see E-võltseelhääle tustega ennem valimisi tsementeeritud võimu taga järg...see vennike ärgu küll eestisse nägu parem näidaku saab veel lohtugeissi ja käerauad...
Tsiteeri | ebasobiv
+9 #4 MTA Rehepapp 2019-08-21 08:01
Milles see üliedukus siis väljandus?
Putini miljarditepesus ?
Tsiteeri | ebasobiv
0 #5 usside uss 2019-08-21 12:23
eestis ei saagi köik korras olla kas see on tulevik ,et enamus teeb metsa ,pöllu maad ehk siis nelipölvkonda ühte maad sentide eest kasumit netu räägusid kah kolm- neli :lol: eesti päägune süsteem ja endale teenitud eest muutkui osta teistele ei tea mida :lol: muidu nuga köril maakohtade saavutused äris :lol: :lol:
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #6 pigem nii 2019-08-22 10:07
Üliedukate toimetulek on seatud kahtluse alla!
Tsiteeri | ebasobiv

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD