Menu

.      

JUHTKIRI Peaministrid ja erakonnad

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Pärast Eesti järgmise aasta riigieelarve vastuvõtmist on Eesti poliitikas oodata rahulikumat aega. Riigikogu kipub jõulupausile ja elu hakkab tärkama alles pärast kolmekuningapäeva. Seniks võib joone alla tõmmata igasugustele reitingutele, sest ei juhtu midagi, mis neid muudaks. Sestap viskame jõulueelse pilgu nii peaministri- kui ka erakonnauuringutele.

Kõigepealt olgu meenutuseks öeldud, et praeguse võimuvahekorra tõttu on Reformierakond see, kes pakub välja peaministrikandidaadi, isegi, kui praegune peaks otsustama tagasi astuda. Ent Kaja Kallase toetusnumbrid on sellised, et põhjust lahkumiseks ei ole. Kuigi Eesti Päevalehe ja Turu-uuringute ASi peaministriuuring näitab, et 28 protsenti küsitletutest näeks valitsusjuhina Urmas Reinsalut, siis arvestades kõike, mida Kallas on teinud või tegemata jätnud, on tema toetus 18 protsenti. Oravapartei pooldajatest oleks Kallase taga 80 protsenti ning isegi meeste hulgas on Kallas toetust suurendanud, rääkimata naistest. Seega on Teflon-Kaja pidanud edukalt vastu kõigile hilissuvistele ja sügisestele katsumustele.

Urmas Reinsalu võiks ametisolevale peaministrile pakkuda konkurentsi vaid valimistel, aga sinna on veel kõvasti aega ja enne seda juhtub kindlasti mõndagi. Keskerakonna esimees Mihhail Kõlvart 13 ja EKRE esimees Martin Helme 12 protsendiga jäävad Reinsalu-Kallasest soliidselt maha.

Muide, kui Eestisse kolinud näitleja ja lavastaja Julia Aug hiljuti ütles, et eesti- ja venekeelse elanikkonna vahel on ületamatu lõhe, siis seda kinnitab peaministriuuringki: Reinsalu toetab 35 protsenti eestlasi ja vaid viis protsenti muulasi. Kallast 22:6. Kõlvartit 42 protsenti muust rahvusest.

Huvitav, aga Kallasel on nii linnas kui ka maal 18 protsenti toetajaid, Reinsalul 43:20 ja Kõlvartil 18:3. Raske on ennustada viisi, kuidas Tallinna linnapea võiks maainimestele armsaks saada. Küll on Isamaal mõtteainet, kuidas suurendada toetuspinda linnades.

Isamaa on jätkuvalt liider 26 protsendiga, Reformierakond 18 protsendiga rabeles EKREst mööda, kelle toetuse mõõt on 16 protsenti. Sotsid suutsid tõusta kümnelt protsendilt 13-le, Keskerakond jäi 12 protsendile ja Eesti 200-le pole esimehevahetus veel kuidagi mõjunud – ikka kuus protsenti. Parempoolsed üritavad oma nelja protsendiga jõuda riigikogu uksekünniseni.

Ilmselt teeb reitingutes järgmised muudatused valus maksu- ja hinnatõus uue aasta algul.

ARVAMUS