Menu

.      

JUHTKIRI Kas hakkamegi juba astuma jaanipäeva poole?

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Homme on taliharjapäev, mida on peetud talveharjaks ja mille kohta arvati, et see päev murrab talve selgroo. Kas me siis ülehomme hakkamegi astuma kevade ja jaanipäeva poole?

Küllap jaanipäevale viitamine ei meeldi talispordialade sõpradele. Ja õigustatult, sest näiteks 15. jaanuaril stardib suusatajate ja terviseradade projekt, kus tippsuusatajad ja kümned treenerid annavad üle Eesti lastele ja harrastajatele nädala jooksul tasuta suusatunde. Asko Saarepuu suusatund on esmaspäeval kell 18.15 Kubjal. Lastele annab suusatunni Kertu Ränkel laupäeval, 20. jaanuaril kell 11 ja kell 12. Tasub igal juhul osa võtta!

14. jaanuari taliharjapäevast me mööda ei saa. Homme peab pool loomatoitu alles olema ning sellest päevast liigub aeg siiski kevade poole. Varases kalendrikirjanduses seostatakse taliharjapäevaga lume sulama hakkamisega. Soomlased ja karjalased on väitnud, et karu pöörab siis teise külje ning hakkab teist käppa imema.

Homse taliharjapäeva tähistamine toob tervist ja õnne eelkõige meestele, aga ka seakasvatajatele ja ka tervele perele. Kui taliharjapäeval paistab niigi palju päikest, et mees jõuab ratsahobuse selga hüpata, on eeloleval aastal mehed terved ja tublid. Eestlane on läbi aegade vähese jutuga rahvas olnud, kelle lühikestes vanasõnades peitub võimas jõud ning elutarkus. Loe vanarahva ütlusi ja vaata, kas oled öelduga nõus. Ennem saab hundist hobune kui karust koduloom. Pärast talveharja murdumist pühapäeval hakkavad omavahel võitlema talve esimesel poolel jõudu kogunud pakane ja kevadtalve sooja südamega päike.

Taliharjaks peavad pooled suvel tehtud kasevihtadest läbi viheldud olema. Tavaliselt on mõned ikka üle, seega on nüüd paras aeg sõbrad saunaõhtule kutsuda ja üleliigsed ära vihelda. Jah, ja tagatipuks tasub sügavkülmikust üle vaadata, kas kolmandik kappi on tühi. Kui ei, siis kinkige moose tuttavate lastega peredele.

Eestlased on aja kulgu määratlenud lugunädalate kujul, mis hõlmavad terve aasta. Mõtteainet peaks pakkuma teadmine, et eestlastel on talveajaks seitse kuud ja suveajaks ainult viis kuud. Optimismi toetab rahvatarkus, et kui tundub kõik olema kadunud, jääb siiski alati alles tulevik.

/Täna tõuseb Võrus päike 8.47 ja loojub 15.55. Päeva pikkus on 7,08 tundi./

ARVAMUS