Menu

.      

JUHTKIRI Kelmide kullaauk

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Ei ole kellelegi võõras teadmine, et aina rohkem hoiatatakse kelmide eest, kelle ainsaks eesmärgiks on kergeusklikelt raha kätte saada. Kuigi teema pole ammu midagi salajast või uut, siis mooduseid, mil moel inimestelt raha välja petta, leiutatakse aina juurde. Arvamus, et inimeste teadlikkus on tõusnud ja seetõttu ka ohvrite arv vähenenud, tundub paika mitte pidavat. Nii on viimastel päevadel Eestit laastanud pakiautomaadiröövlite laine. Ehk siis lihtsas keeles suunatakse inimesi oma raha pakiautomaadiga otse kelmile saatma. Millise loogika alusel inimesed nõusse saadakse, jääb nii mõnelegi kõrvaltvaatajale müsteeriumiks.

Pakiautomaadikelmide käest ei olnud pääsu ka kohalikel. Nii langes ka võrulanna end telefoniettevõtjana esinenud kelmi haardesse ja tormas ummisjalu 1900 eurot Omniva pakiautomaati postitama. Politsei ja pakihaldusettevõtte kiire tegutsemine päästsid naise seekord petise küüsist ja rahalist kahju ei sündinud, kuid pole kindel, et see oli esimene ja viimane kord, mil oma raha nõnda heauskselt laiali jagatakse. Peale Võru jõudsid pakiautomaadikelmid ka näiteks Narva, kus kolme erineva kelmi telefonikõnet uskuma jäänud narvalanna viis pakiautomaati lausa viiekohalise summa raha. Kelmid esitlesid end kui sideettevõtja, keskpanga esindaja ning kaitsepolitsei ametnik. Kõik kolm väitsid siiralt, et telefonikõne sihtmärk saab abistada kelmide tabamisel.

Narvalannal nii hästi ei läinud kui siin kandis, sest kelmide soovitusel võeti 10 000 eurot raha pangakontorist välja ja toimetati see lahkesti Omniva pakiautomaati. Selliste juhtnööride tingimusteta jälgimine viis naise suure summa raha kaotamiseni. Raha ei vii aga ainult pakiautomaadisulid, vaid kelmusi korraldatakse ka muudel viisidel. On juhtuseid, kus kõrvalseisjad saavad teol sabast kinni ning tänu sellele õnnestub mõningane raha alles jätta või tagasi saada. Nii juhtus, kui tänu pangatöötaja tähelepanelikkusele ei astunud Kohtla-Järve naine kahel korral samasse ämbrisse ja toimetas kelmidele summa vaid üks kord. Teisel korral pidas pangatöötaja tegu kahtlaseks ning tänu sellele jäid kelmid topeltsaagist ilma.

ARVAMUS