Menu

Miks Antslasse ei peaks praegu looma erihoolekandeasutust?

Võrumaa Teataja

Antslas elanike negatiivne reaktsioon

Antslas on kired lõkkel ja rahulolematus suur, sest Lõuna-Eesti Hooldekeskus on teinud ettepaneku rajada erihoolekandeasutus kahe 30kohalise hoonega. Volikogu on andnud nõusoleku, eraldanud maa ja algatanud detailplaneeringu. Kuid kohalikud inimesed väidavad, et nende arvamust ei ole küsitud ning kahtlustavad, et volikogu on oma otsuse teinud kiirustades ja kallutatult. Vallavanem jällegi imestab, et kus need vastuhääled siis olid, kui asjad alles arutusel olid. Kas Antsla vallas elab eriliselt suur hulk sallimatuid ning kitsarinnalisi inimesi, nagu Lõunalehe 13. aprillil ilmunud artiklist mulje võiks jääda?

Sotsiaalvaldkonna spetsialistina julgen öelda, et Antsla inimestega on kõik korras – hälbivad normi piirides, kõik reaktsioonid on kohased ja tegelikult väga tavapärased erihoolekandeasutuste ümberkorraldamisel ning üldisemalt kehvalt juhitud muudatuste puhul.

Eesmärk

Protsess, mida tuntakse kui deinstitutsionaliseerimine (DI), on  erihoolekande prioriteediks nii Eestis kui ka teistes Euroopa Liidu maades. Euroopa ühiselt kokkulepitud suundumus ja Eesti erihoolekande arengukava 2014–2020 seab eesmärgiks toetada erihoolekandeteenuste osutamist kogukonnas ja lähtuda teenuste arendamisel ÜRO Puuetega Inimeste Õiguste Konventsiooni artiklist 19, mille järgi tuleb puudega inimesele luua võimalus vabalt elukohta valida ning juurdepääsu kodu- ja elukohajärgsetele kogukonnapõhistele tugiteenustele. Seetõttu on eesmärk reorganiseerida üle 30kohalised teenuskohad, et liikuda väiksematesse üksustesse, väiksematele pindadele (näiteks korterid jms) ja kogukonnas elamise teenusele. Selle taga ei ole üksnes humanistlikud väärtushinnangud, vaid ka karm reaalsus – erihoolekandeasutustes elavad inimesed soovivad ja oleksid toetavate meetmete rakendamisel valmis iseseisvalt kogukonnas elama, mis tähendaks väga suurte summade vabanemist.

Kommentaarid   

+10 #11 uskmatu 2017-04-19 21:50
teedest kirjutas:
uskmatu kirjutas:
rahast kirjutas:
Kohalik lugeja kirjutas:
Antslast kirjutas:
Just selles ongi asi, et tuleks meile vaid midagi sellist nagu Tõrvas. Inimesed, vabandust, aga tehke endale see asi enne selgeks kui otsustate, kas poolt või vastu, sest nii on väga lihtne teid mõnel suure jutuga inimesel ära lollitada. Tõrvas on mitu majakest, harjuvad elamisega kodulaadses keskkonnas ja kokkuvõttes kohanevad ise ja nendega kohanetakse. Aga, Antslasse ei tule midagi sellist, kaks suurt maja, sama suhtumine ja meetodid, mis suures asutuses ja nendele inimestele on see lihtsalt solgutamine. Aga euroraha leiab kenasti uue omaniku.

Tere.Teie kommentaar on mõtetu. Asjaga peaks julgelt pihta hakkama ja usun, et Antsla võimud ka selles suhtes rumalad ole. Rahad tuleb ära kasutada ning teine kord sellist pakkumist tule enam. Loodame paremat ja tarka mõistust kõigile mis tuleb Antslale kõik kasuks.

Antsla vallal pole mingit pistmist selle eurorahaga, seda kasutab eraettevõte koos riigiga. Vald sillutab asfalttee metsa oma kulu ja kirjadega.
ma nats parandan.!!!Vald sillutab tee soisele alale,mida kutsutakse Karjasooks!Muudkui uhavad hommikust õhtuni koormate viisi kruusa,nii et olen sinuga nõus!Ja samas on Valla tegelinskitel kohe mitukümmend vastuväidet,kui Antsla inimesed tahavad teada,miks nagu Antsla kesklinnas kõnniteed ehitamata on?!

kesklinna kõnniteed kuuluvad riigi maanteede külge, mis linna läbivad, kuid jah, kohalik võim peaks olema initsiatiivikam, et nõuda nende korda tegemist

minu mäletamist mööda kestab see nn.nõudmine juba oma 20-nd aastat!
Tsiteeri | ebasobiv
+10 #12 Tuntud inimene jätan nime ära 2017-04-19 22:27
uskmatu kirjutas:
Arts kirjutas:
Kohalikule lugejale kirjutas:
Eks igaüks lähtu enda südametunnistusest.

Siin pole tegu südametunnistusega. Seisatage hetkeks ja mõelge, tegu on ajudega.
aga nagu kindel on kohe see,et ajudega mehed toovad ajutud Antslasse ja lausa 60 tükki!Ja selle pealt panevad kenakese summa taskusse.Ja see mõisahoone,kust ajutud ümberasustatakse "küüditatakse",saab kellegi suure aju omaks!

Tere õhtust uskumatu.Neid inimesi pole tarvis tuua Antslsse. Need inimesed on kõik Antslas olemas Antsla linna ja valla valitsuses teatud linna kodanikega.Täna n väärika tähelepanu eest.
Tsiteeri | ebasobiv

ARVAMUS