Laste laulmine mõjus lihtsalt ja siiralt

„Laulukarusselli” pani oma lõbusal moel pöörlema lauluõpetaja Silja Otsar. Foto: ANDREI JAVNAŠANLAULUVÕISTLUS • Reedel laulsid Parksepa keskkoolis Võru maakonna laululapsed võistu, et välja valida kolm parimat, kes lähevad televisiooni „Laulukarusselli” saatesse Võrumaad esindama.


Parksepa keskkooli suhteliselt väikesesse saali olid kogunenud lauljad, žürii; oli pealtkuulajaid ja ka lastevanemaid. Ürituse juhatas oma lõbusal moel sisse lauluõpetaja Silja Otsar. Eero Paltsepa saateansambel pakkus tuge ja loomulikult elasid väikestele esinejatele kaasa nende fännid. Kahju vaid, et esinejad olid valdavalt Võrust ja maalt oli tulijaid vähem.


Esimesena astus üles kolmeaastane Heleene Antson MTÜ Hilaro Loovuskoolist ja laulis Pettineni laulu „Mina ka” (lauluõpetaja Eha Haak). Laul läks vinka-vonka nagu pisikesel ikka, aga lõpuni ta sai ja aplauski oli kõva.


Teise vanusegrupi moodustasid viie- kuni seitsmeaastased lapsed. Alguses paistis, et selle vanusegrupi esinejate jaoks on tegu täiesti tavalise esinemisega, kus võib ka natuke valesti minna, kuid viimased sellest grupist laulsid päris hästi. Seitsmeaastane Kertu-Liis Ihats Haanja koolist (õpetaja Maire Nirk) laulis Volli/Kuninga „Laske lastel lapsed olla” ilusasti ja veenvalt.


Tajuda võis ka erapoolikut suhtumist


Näis nii, et mida vanemad esinejad olid, seda paremini laul välja tuli. Aga see on ka loomulik, sest esinemisjulgus aastatega ju kasvab. Kolmandas vanusegrupis, kuhu kuulusid kaheksa- kuni kümneaastased lapsed, laulsid kõik juba hästi. Siinkirjutajat häiris see, et Hellika Otsar Parksepa keskkoolist sai oma Trumpi/Veede „Õnneseene” lauluks saatejuhi mikrofoni, mistõttu oli tunda erapoolikut suhtumist lauljasse, mida teiste puhul ei märganud. Laulja ise oli pisut kõhevil, aga tema lavaline liikumine ja esitusmaneer kompenseerisid selle.


Neljandas vanusegrupis oli häid lauljaid enam kui küll. Eriti suure aplausi pälvis Kreutzwaldi gümnaasiumi õpilane Kaspar-Oskar Kramp Kikerpuu lauluga „Päike paistma jääb” (õpetaja Jane Reiljan) oma sümpaatse esinemisega. Tõsi, julgust on rohkem vaja, aga see vist tuleb enamikul esinemiste käigus. Head olid ka Lianna Põder ja Rador Undrus Antslast (õpetaja Eda Hirson), Elis Raal Meremäe koolist (õpetaja Peeter Pai), Tõnis Sarap Parksepa koolist (õpetaja Silja Otsar) ja Martin Kaseväli Kuldre koolist (õpetaja Kristina Minajev).


Vahepeal tehti istujatele ja kuulajatele pisut võimlemist ning ka muusikud ja žüriiliikmed said puhata. Edasi esinesid juba pisut vanemad lapsed ja seda oli kuulda-tunda nii laulude valikust kui ka esitusmaneerist.


14–16aastaste esinejate-võistlejate rühma alustasid lauluõpetaja Erja Aropi laululapsed Anete Lokk (Mägi „Sinu hääl”), Sandra Eowyn Kary (Kurmet „Vaikuse hääl”), edasi esinesid Birgita Palo (Rips/Laul „Hommikulaul”, õpetaja Silja Otsar), Elis Kannimäe (Scott/Goodman/Hill/Kongo „Kaugele maale”, õpetaja Eda Hirson) Antslast ja Kätlin Maran (Podelski „Mõtisklus”, õpetaja Endla Piiritalo). Kõik laulsid väga hästi, kuid eriti jäi silma Kätlin Maran. Tema laul oli lihtsalt ilus.


Ja oligi lõpp paistmas, jäid laulda vaid kolm viimast laulu. Tegemist oli siis kuuenda vanusegrupi ehk gümnaasiumigrupiga. Selle rühma avas Mari-Liis Luts Parksepa keskkoolist (õpetaja Silja Otsar) Karmo lauluga „Kaks kuukiirt mu toas”. See oli kaunis.


Teisena esines Võru Kesklinna gümnaasiumist Erja Aropi õpilane Gertrud Kinna Kikerpuu lauluga „Sa äratasid luiged minus lendu” ja viimasena sama õpetaja õpilane Risto Kööts Kappeli lauluga „Kohtumistund”. Viimane laul oli ka siinkirjutaja lemmik. Nimelt esitas Risto Kööts selle väga veenvalt, laulumehelikult, polnud mingit kunstlikku ilutsemist ja seega jäi mulje, et see mees plaanib vist laulda kogu elu. Aga võib-olla laulabki.


Kes olid tänavu parimad?


Peagi läks žürii otsust tegema, et välja selgitada, kes on kolm kõige paremat osalejat ja kõik jäid tulemusi ootama. Kui tulemused kohal, tuli välja, et Tallinnasse lähevad kolm last: viie- kuni seitsmeaastaste rühmast Marko Smit, kaheksa- kuni kümneaastaste rühmast Hellika Otsar ja 11–13aastaste grupist Kaspar-Oskar Kramp. Parimaid lauljaid peeti meeles kingitusega.


Tulemused kuuldud, tekkis küsimus, miks ei pääsenud Tallinnasse pisut vanemad lauljad, sest nende tase oli ju parem ja ühtlane? Kas Tallinn tegi soovituslikke ettekirjutusi? Ja veel – kas meie kohalik žürii on ikka erapooletu, et valida, või tuleks kõik väljastpoolt Võrumaad sisse tuua?


Järgmine lauluvõistlus on ilmselt ületuleval aastal ja eks siis näe, kuidas noortel lauljatel läheb. Kas tulevad uued tegijad ja kas lauljad on ka võitlushimulised, sest võita, nagu näib, pole teps mitte kerge.

PILDIGALERII

Comments  
  +1
Üks valik pilte on veel siin ka: http://www.tonisfoto.com/jalbum/2012-03-16%20V%C3%B5rumaa%20Laulukarussell%202012%20finaal/index.html
  +1
ERja ei võlsi kunagi
  +11
Ehk kõrvalt võistlust vaadanuna selgitaksite lähemalt, missuguste ebavõrdsete tingimustega oli tegu? Kas see, kui võistluse reglement näeb ette, et Tallinnasse võib saata õpilasi, kes on 2012 aasta lõpus nooremad kui 14 aasta on teie jaoks ebavõrdsus? Kõik õpilased said ühesuguse tutvustuse, kõikide õpilaste ja õpetajate kingid ja lilled olid täpselt ühesugused, võitnutele ei pistetud nurga taga enam midagi pihku. Kõikidesse õpilastesse ja õpetajatesse suhtuti ühesuguse respektiga.Kõik õpetajad said pärast võistluse lõppu vaga objektiivset tagasisidet oma õpilaste vigadest ja tugevatest külgedest.Ja kui laps, kes sidus oma laulu tantsuga kasutas käsimikrofoni, siis oli see helitehniku töö seisukohast ainuõige. Muide, mikrofoni sai valida proovis ja see mikrofon, millega proovi tehti oli käigus ka esinemisel. Lihtsalt mõni pisem laulja unustas ähmiga ära.
Seda enam oli valul lugeda hilisemat artiklit ja leida oma õpilaste väänatud nimesid ja ebaõigeid laulude pealkirju. Ja õpetajaid lehmakookideks sõimata on alatu ja näitab eelpoolkommenteerija madalust ja väiklust .Loodame siiski, et Laulukarussell jätkub, sest Võrumaa on täis imetoredaid laululapsi.
  -4
Kallid züriiliikmed, kes te siin usinalt lugu arutate. Ehk olnuks õigem LUUA KÕIGILE VÕISTELNUILE VÕRDSED tingimused.
Kui te juhtumisi olete peda- ja mitte lehmakoogid, siis peaksite teadma, et ebaõiglus jätab lapsepõlves isikusse väga valusa jälje. Jõudu Teile jätkamiseks
  +7
Laulukarussell on olnud ja jääb laste ürituseks. IGA LAPS väärib, et tema nimi on ajalehes õigesti kirjutatud!
  +3
Laulukarussell on alati tekitanud vastakaid arvamusi, aga sellest hoolimata peab meeles pidama, et see on eelkõige LASTE üritus. Lapsed laulavad alati südamest ja siiralt ning usun, et kontsert oligi hästi korraldatud ja väga ilus. Zürii valis saatesse lapsed, kes kõige paremini Võrumaad suudavad esindada. See ei tähenda ainult kenasti laulda. Palju õnne kõigile!
  +8
Lugupeetav Inge Vee või kes te iganes selle nime taga peitute üritusel jagati kavasid, kus olid kirjas osaleja korrektne nimi, kool, kust laulja tuli, laulu korrektne pealkiri. Kui te tulite kontserdile ja planeerisite sellest ka lugu kirjutada, siis oleks olnud ju viisakas ja korrektne endale kava hankida või vähemalt kelleltki küsida...
  -1
Tegu on väga õnnestunud tervikuga, kus ei ole jäetud kedagi tähelepanuta ja kirjutise juures on ka väga-väga täiuslik fotogalerii. Et üks lauluvõistlus ka arvamusi genereeris, siis näitab see, et tabatud on naelapea pihta. Kiitus! Sama ülevaatlikult ja terase pilguga tuleks vaadata ka teisi sündmusi. Näiteks sel nädalavahetusel aset leidvat maateatripäeva või manduvat võru-setu folgitralli jne.
Meenub üks mõne aasta tagune Veiko Märka kirjutis Võru folkloorifestivalist, mis ka paljudele ei meeldinud, kuid oli samuti naelapea pihta. Oleks vaid julgeid vaatlejaid.
See tuleb lõpuks kasuks meile endile.
  +10
Head kommenteerijad ja artikli autor! Soovin TEILE kõikidele ilusat kevadet ja rõõmsaid kontsertelamusi edaspidiseks. Mina pole väga ammu nii head kontserti näinud-kuulnud, kui oli Parksepas. Suured tänud Siljale! Žürii otsus ei kuulu edasikaebamisele ja kinnitan, et žürii liikmed olid oma ala profid. Selleks, et vaidlustada žürii otsus, on kõigepealt vaja olla ise solist, siis õppida muusikat, siis õpetada lastele laulmist, siis laulda ise ja siis hinnata õpetajate tööd ehk solistide esinemist. Hea ajakirjanik, kes Sa artikli kijutasid! Hea ajakirjandustava kohaselt kajastab ajakirjanik sündmust, mitte ei avalda oma arvamust ühe või teise asja kohta. Viivika Koosaer, üks 5-liikmelisest žüriist.
  0

Quoting See kes selle kirjutas:

Seal oli mingi muu jama, et selline lugu tuli kokku.
Ma olin kohal ja nägin mis toimus :sad: :sad:


Mis seal toimus siis?
  +5
Einoh küsimused on õigustatud muidugi kui antud momendil jäid küsimused justkui tahaplaanile. Kogu artikkel oli üles ehitatud, a´la see ja see avasid peo, siis laulis see laps- MINU ARVATES oleks võinud paremini laulda, siis tulid see ja see laps, nemad laulsid MINU ARVATES juba päris hästi, siis tulid need esinejad- vot see meeldis MULLE kõige rohkem ning siis selgitati võitjad ja anti auhinnad. Ühesõnaga kõik nimed on ritta pandud(mis siis, et valesti, eks?)esinemisjärjekorras ja igale lauljale on antud omapoolne hinnang. Minu arvates võiks ajakirjanik olla pisut pädevam ja kirjutada artikkli nii, et seda oleks hea, sidus lugeda, mitte ei meenutaks see 3 kalssi kohustuslikku kirjandit/näituse külastamise tagasisidet!
  +1
Seal oli mingi muu jama, et selline lugu tuli kokku.
Ma olin kohal ja nägin mis toimus :sad: :sad:
  0
Kas kellegile sai varba peale astutud, et nii mitu leilis kommentaari tuli?Artikkel ei ole küll meistriteos, aga küsimused olid täiesti õigustatud.
  +4
...kes on Inge Vee? See lugu on tõesti nagu 3. klassi lapse kirjand. Hullem veel! Kui ikka muusika valdkonnas kodus ei ole, siis pole mõtet kirjutada. Kui kirjutada ei oska, siis enne harjuta ja õpi, kui ajalehte kirjutama hakkad! Uus arvamusliider IV?
  +5
Jube lihtsalt lugeda, kui halvasti võib üks inimene kirjutada. Häiris tõsiselt, kuidas autor oma arvamust KOGU AEG avaldab.
:-x :cry:
  +5
Kes on antud artikli autor? Minu arvates ääretult ebaprofessionaalselt kirjutatud lugu. Alustades sellest, et vähemalt 1 lapse nimi on valesti(Anton, mitte Antson)ning kogu lugu on ligadi-logadi lihtsalt sõnad ritta seatud. Nii ilusast asjast nii kole artikkel kirjutada. Häbi-häbi!
  +3
Mulle ka hullu meeldis.
  +8
Artikkel on vinka-vonka, aga noh, lõpuni on ikka kirjutatud. Autori eelviimasest lõigust johtub siis, et kuna väiksed lapsed ei laula nii professionaalselt kui suured, siis polegi mõtet väikeste laste arvestuses kontserte ega võistlusi teha?
  +4
Väga5+ oli.

 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD