Ei iial

Ära kunagi ütle midagi, mida sa võid kahetseda kohe, kui oled naisega rääkides telefoni käest pannud.


Minu hea naaber Karla Kaska (edaspidi Karli) palus, et ma läheksin temaga kaasa Saue laadale, mis pidi toimuma 18. augustil. Tal oli abi vaja, et viia pärast laadapäeva oma firma suvemööblit ühele tellijale. Karli partneril Viljaril olid muud kohustused ja tema ei saanud seda teha. Kuna Sauele on pikk tee, siis Karli tahtis endale arvatavasti kedagi kaaslaseks, et pärast pikka päeva poleks tagasiteel ohtu magama jääda.


Sõitsimegi siis Keema külast välja hommikul kell 4.30. Teeolusid tegi raskemaks paks udu.


Saue laadal olin ma esimest korda. Kui olime laadaplatsi üles leidnud, tõstsime Karli firma palkmööbli auto pealt maha. Seejärel lubasime endale tassi kohvi ja jäime ootama suurt rahvahulka. Ja tõepoolest – rahvast tuligi kohale rohkesti. Mina kohtasin mitut vana sõpra ja ühte sugulast, keda ma polnud näinud 1990. aastate lõpust saadik – see oli mu isa poolvenna lapselaps Andres Ambos. Ka olid seal Agu ja Tiina Ets Ameerikast. Agu tunnen ma vist küll juba lasteaiast saati. Tema tutvusringkonda Eestis kuulus ka Lennart Meri, Mart Laar ja paljud teised tuntud kodueestlased. Agu naine Tiina on tuntud tõlkija. Tiina oli ka Hillary Clintoni ametlikuks tõlgiks, kui viimane Eestis käis.


Kuigi lubati kehva ilma, vedas tegelikult ilmaga väga ja see tegi kõigil tuju heaks. Karli ärilgi läks hästi – ta sai mitmeid tellimusi, teiste seas ka paarilt soomlaselt. Lisaks uuris temalt üks Belgia ärimees, kuidas seda mööblit eksportida saaks.


Kui laat läbi sai, sõitsime Karliga otsima aadressi, kuhu me pidime viima tellitud mööbli. Pärast mitmeid valesti sõitmisi pakkusin talle, et kasutame GPSi, aga Karli arvas, et Regio kaart on piisavalt hea. Tegelikult oli Karli lihtsalt väsinud.


Mäletan, et USA armees teenides kasutasin ma maakaarte ja polnud mingit probleemi punktist A punkti B jõudmisega. Praegu aga eksin ma ära ka liikluskaar-ti kasutades. Kui ma veel trenni tegin, räägiti mulle, et vahe vanema ja noorema mehe vahel ei ole mitte selles, kui raskeid kange nad suudavad tõsta, vaid selles, kui kiiresti nad taastuvad. Ilmselt on sama asi ka mäluga. Vanal näitlejal võib olla probleeme teksti meeldejätmisega, kuna noorena suutis ta ka pärast peoööd teksti korralikult ette kanda.


Minu sugulane Andres Ambros, keda ma eespool nimetasin, rääkis mulle, et ta oli teeninud Iraagis. Istusin auto tagaistmel ja kujutasin ette, mis oleks, kui ma ka ise Iraaki läheksin. Olen ma ju kunagi teeninud USA eriväeosas. Enamik Ameerika praeguseid kindraleid õppis sel ajal West Pointis. See aitas mind väga palju ajal, mil ma olin Eesti kaitseväe ülema nõunik, aga see oli peaaegu 20 aastat tagasi. Tol ajal ei olnud Eestis palju neid, kes oskasid inglise keelt. Praegu oskab enamik noortest ohvitseridest korralikku inglise keelt ja küllap tunnevad nad USA armeed paremini kui mina.


Ütlesin siis ka Karlile, et võib-olla lähen ma Iraaki ja teenin seal aastaga hunniku raha. Karli küsis: „Mida sa seal tegema hakkad? Sõduritel saapaid puhastama?” See küsimus tõi mind otsemaid maa peale tagasi. Olen 66 aastat vana ja pensionil. Mitte keegi – ei Iraagis ega kuskil mujal – ei oota enam, et ma nende päeva kaunistaksin. Minu naine on siin Eestis ja kogu mu elu on Eestis. Nagu ka päikesepark, mida ma koos oma kuue partneriga soovin peagi avada. Sellest kõigest on mulle küllalt.


Just sel hetkel helises mu mobiil. See oli minu naine Heli. Ta teatas, et kuigi ta oli kavatsenud järgmisel päeval maale tulla, on ta siiski nii väsinud, et maalesõit jääb ära. Ütlesin talle, et pärast pikka päeva koos Karliga vajan ma ise ka puhkust. Panin toru ära ja ütlesin Karlile, et Heli homme ei tule. „Kui ta aga oleks kahtlustanud, et mul on armuke, oleks ta jalamaid siin ja ei jätaks mind enam kunagi nii kauaks üksinda maale.”


Järgmisel päeval helistas Heli uuesti. Ta ütles, et minu telefon ei olnud eelmisel päeval pärast kõnet välja lülitunud ja ta oli kuulnud, mida me Karlile rääkisime. Heli oli samuti südamest naerda saanud. Nii et peab ikka olema ettevaatlik selles, mida ütled, et mitte öeldut hiljem kahetseda.


 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD