5 nõuannet, kuidas tulumaksutagastust mõistlikult kasutada

https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/olulisemad-muudatused-2016-aasta-tulude-deklareerimisel

Käes on 2016.aasta tulude deklareerimise ja tulumaksu tagastamise periood. Rahaasjade Teabekeskuse varasemad uuringud näitavad, et valdav osa Eesti elanikest kasutab tulumaksutagastust igapäevasteks kulutusteks ja vaid veerand plaanib selle raha hoiustamist või investeerimist. Enamasti jääb tulumaksutagastus 50-300 euro piiresse, mistõttu on tegu arvestatava summaga, mille kasutamine tasuks hoolikalt läbi mõelda ja eelarvesse planeerida, et kasu oleks suurim. Teabekeskus toob välja 5 nõuannet, kuidas tulumaksutagastust mõistlikult kasutada. Tulumaksu võib tagasi saada näiteks kodulaenu intresside, vabatahtlikusse ehk kolmandasse pensionisambasse tehtud sissemaksete, lapse koolituskulude või annetuste eest. Sõltumata tulumaksutagastuse suurusest ei tohiks seda võtta kui boonust või preemiat, sest tegu on inimese välja teenitud, kuid enam maksustatud tuluga, mille riik kord aastas tagastab.

Pane raha ootamatusteks kõrvale. Ootamatute ja keerukate olukordade eest ei saa end kaitsta, kuid selleks saab valmistuda ning lihtsaim viis turvatunnet luua on rahalise tagavara kogumine. Soovituslik rahapuhvri suurus võiks olla 3-6 kuu kulutuste summa. Raha võiks paigutada eraldi arvelduskontole või hoiusele, nii väldid kiusatust vajadusel koheselt säästupuhvri järele haarata.

Vähenda oma laenukoormust. Igasugune laenuraha tähendab kokkuvõttes kasutatud summast suuremaid kulutusi. Kui oled kasutanud suuremate ostude tegemiseks krediitkaarti, väike- või tarbimislaenu, laenanud raha pereliikmetelt või sõpradelt, siis tasub kaaluda tulumaksutagastuse kasutamist nende võlgade vähendamiseks või kustutamiseks.         

Investeeri iseenda harimisse. Paljud kursused ja täiendkoolitused on tasulised, kuid lisaks maailmapildi avardamisele annab enese harimine tööturul suurema konkurentsieelise. Seega võib just tulumaksutagastus anda võimaluse minna ammu ihaldatud kursusele või katsetada sootuks uue eriala omandamist.

Kasuta reisikulude katmiseks. Puhkust planeerides tasub võimalikult vara mõelda sobiva sihtkoha ja oma rahaliste võimaluste peale. Enamasti annab varajane lennupiletite või reisipaketi broneerimine rahalise võidu. Kasutades lennupiletite ostmiseks või hotelli broneerimiseks tulumaksutagastusest saadavat raha, pääsed krediitkaardivõlast, mille tagasimaksmine saadaks sind tõenäoliselt ka pärast reisi lõppemist.

Kasvata isiklikku pensionisammast. Riik soodustab raha kogumist kolmandasse ehk vabatahtlikkusse pensionisambasse. Iga-aastasest maksustatavast tulust võid maha arvata vabatahtliku kogumispensioni makseid kuni 15 protsendi ulatuses. Näiteks makstes iga kuu kolmandasse sambasse 50 eurot, koguneb aastaga 600 eurot, millelt saad tagasi 120 eurot.

Oma rahaasjade planeerimisel on oluline pikaaegne vaade. Riik maksab enamtasutud tulumaksu tagasi kord aastas. Aasta on piisavalt pikk aeg, et oma suuremaid kulutusi planeerida ja neile sobivaim kate leida. Seoses mitmete seadusemuudatustega võib sinu tulumaksutagastus 2018. aastal olla oodatust väiksem, mistõttu tasub juba nüüd mõelda, kuidas oma tulumaksutagastust parimal viisil ära kasutada.

Vaata üle ka olulisemad muudatused 2016. aasta tulude deklareerimisel

Comments  
  +4
no on lugu,riik korraldab ja käsutab haldusreformi, toimetab pagulaspoliitikat, isegi raha kulutamist tahab hakata riik ette kirjutama. Rahvast peetakse ikka väga ullikeseks, kurat kui ma suudan raha teenida ja veel nii, et olen ülemaksnud, siis ma ikka tean ise, mis ma sellega peale hakkan, kohe kasvõi sõidan Lätti ja sealt ostetud joogi joon naabrimehega maha

 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD