Vene asjaajamise eripärad

Irboska linnuse 1150. aastapäeva tähistamist kokku võttes võib öelda, et taheti parimat, aga välja tuli ikka nagu alati.


Saamatus asjadega õigeks ajaks korralikult toime tulla näib olevat venelaste geenidesse sisse kirjutatud. Kuidagi muud moodi ei saa põhjendada mitu aastat ette valmistatud Irboska linnuse 1150. aastapäeva pidustuste ettevalmistuse läbikukkumist. Nii et isegi Venemaa president Vladimir Putin ega patriarh Kirill ei julgenud nädalavahetusel Irboskasse oma nägu näidata.


Kui kõrvalt venelaslikku asjaajamist jälgida, siis võib küll saatust tänada, et Eesti paarkümmend aastat tagasi sellest lahti sai. Eestis ollakse harjunud pigem sellega, et asjad saavad tähtajast varem valmis ja õnnestuvad paremini, kui oli planeeritud. Ainult riigiasutustes kohtab veel vana, nõukogude aja hõngu, kus tegevused võtavad kaua aega ja kukuvad välja ettenähtust kehvemini. Näiteks võib tuua kas või vabariigi valimiskomisjoni veebilahendust, mis jookseb kokku just valimispäeval, või ID-kaarti, mis pole praeguseni korralikult jalgu alla saanud. Pole siis ime, et digiallkirju antakse meelsamini mobiil-IDga, mida pakuvad mobiilsidefirmad. Mobiil-ID on mugavam, töötab märksa paremini ja selle järel pole vaja mitu tundi järjekorras seista.


Eesti jaoks on venelaste saamatus ühelt poolt suur õnnetus, teiselt poolt aga õnn. Vene president Vladimir Putin oli sunnitud Irboskasse tuleku asemel kureparve juhti mängima. Irboskas oleks ta suure tõenäosusega lasknud Eesti suunas lendu mõne krõbeda väljendi või tähelepaneku.


Vene asjaajamise omapära tõttu on olnud juba aastaid probleemiks Eesti–Vene piirijärjekorrad. Eesti pool võib välja mõelda elektroonilisi järjekordi või mida iganes, aga kui Vene poolel tekib tõrge, siis jookseb piir umbe. Pole ime, et Vene pool pole seni suutnud tööle rakendada vastavat elektroonilist süsteemi, kuigi selle eest Eesti poolel juba raha küsitakse.


Kõige halva kõrval on Venemaal üksjagu head. Vene inimene on nõus hädasolijaga jagama oma viimast varanatukest, eestlaste ja teiste eurooplaste kohta seda öelda ei saa.


 


 

LOE VEEL


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD