Menu

Maavanem Andres Kõiv lahkumisintervjuus: „Ma tegelikult ei lahku”

Foto: ANDREI JAVNAŠANMaavanem Andres Kõivul pidi eile olema viimane tööpäev vedada 30-liikmelist maavalitsuse kollektiivi koos lahkumise tähistamisega. Täna viis aastat tagasi asus Andres Kõiv ametisse ja täna oleks ta pidanud ametist lahkuma. Pärast seda oleks maavanema kohused kuni uue maavanema ametisse nimetamiseni üle võtnud maasekretär Heli Põhja, nagu see tavaliselt on käinud. Ent tuleb välja, et maavanem ei lahku. Miks, selgub järgnevast intervjuust.

Enne intervjuu juurde asumist tuleks alustada sellest, kuidas maavanem viis aastat tagasi ametisse asudes seadis eesmärgiks endise maavanema, kadunud Robert Lepiksoni ideede elluviimise. Selleks oli eelkõige eelduste loomine Võrumaa majanduse arendamiseks, tööstusalade ja kuivamaasadama loomine. Kui Lepikson oleks 15 aastat tagasi saanud oma ideed ellu viia, siis räägitaks Võrumaal praegu hoopis teist juttu ega muretsetaks inimeste lahkumise pärast. Ajas tagasi vaadates nägi kogenud majandusmees Lepikson paljusid asju ette. Ta toetas haldusreformi ja maakondade ühendamist. Siis oli Eesti majandus veel väga heas seisus ja arenes mühinal, mistõttu oli reformideks õige aeg. Kahjuks Vabariigi Valitsus toona tulevikku ette näha ei osanud ning Lepiksoni ideed põrkusid vastu müüri ja ta pidi enne tähtaega maavanemaameti maha panema. Viis aastat tagasi ametisse asunud värskel maavanemal oli võimalus varasemaid vigu parandada ja kasvõi osa Lepiksoni ideedest ellu viia. Uurime, kas Andres Kõiv on sellega hakkama saanud. Kohtusime maavanemaga kolmapäeval, kui polnud veel tulnud avalikuks, et ta tegelikult veel ametist ei lahku.

Mõned omavalitsusjuhid, kes toetavad senise maavanema jätkamist, märkisid, et ühe ametiaja jooksul ei jõuagi midagi suurt ära teha. Kas see on nii?

Andres Kõiv: Eks ole jõudnud ikka üht-teist teha ka, aga tõeliselt suurte asjade jaoks on viis aastat tõepoolest lühike aeg. Asjaajamine ja bürokraatia võtab oma aja, eriti kui pole sentigi raha. Paras kunsttükk on sellises olukorras midagi korda saata.
Mis on siis viimase viie aasta olulisemad asjad?

A. K.: Kõigepealt, kui tulin, oli maavalitsuse rahastus väiksem kui ülejäänud maakondades. Näiteks Jõgeva maakonnast oli meil eelarve kolmandiku võrra väiksem. See oli ajast, mil Robert Lepikson oli maavanem.

{fcomment}

Kommentaarid   

+16 #1 Kohalik 2015-06-13 12:40
Sellist jama on raske lugeda, pätt jääb pätiks ja pole see Kõiv siin midagi saavutanud. Kus on 1000 uut töökohta? Positiivne iive?
Tsiteeri | ebasobiv
+14 #2 trulla 2015-06-13 13:57
Oli plaanis just paberivaba asjaajamist juurutada. Hoidsime siin kehvasid printereid, et väga kehva printida oleks. Siis tuli Kõiv, soetas uhekd printerid ja paberivaba asjaajamise juurutamisest asja ei saanud. Lasi oma kabineti üle võõbata ja uhke laua soetada ja kohe suur töösaavutus? Sai paas sõna sekka öelda lahingukooli teemal ja just tänu temale lahingukool jäi Võrru?
Tsiteeri | ebasobiv
+6 #3 Jurka Viinahaualt 2015-06-13 16:20
Laud om tõesti uhkõ, sääl hää viina võtta.
Tsiteeri | ebasobiv
+11 #4 Taago 2015-06-13 16:36
Ajakirjanik oleks võinud küsida ka seda kas ka Võru IRL-s on häältega manipuleeritud ka kuidas on kriminaalid saanud siin IRL-i liikmeteks. Teadaolevalt on siin häältega manipuleeritud viimased üheksa aastat ja seda Kõivu oskuslikul juhtimisel kuhu on kaasanud ka oma äia ja ämma. Kõva maavanem meil.
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #5 mees 2015-06-13 22:44
Seaduse järgi peab valima pärast ametiaja täitumist uue maavanema.
Tsiteeri | ebasobiv
-7 #6 Biki 2015-06-14 11:24
On mis on aga kindlasti on HR Kõivust olnud rohkem abi kui eel evatest maavanematest.
Tsiteeri | ebasobiv
-3 #7 Antiseptik 2015-06-14 11:25
Tundub et enamus komme tuleb linnavalitsuse ridadest
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #8 Kindlalt edasi 2015-06-14 16:55
Lahkub selleks,et mitte lahkuda!
Tsiteeri | ebasobiv
+3 #9 spiro agnew 2015-06-15 10:57
Antiseptik kirjutas:
Tundub et enamus komme tuleb linnavalitsuse ridadest

mis see linn siia puutub., ega see kõivu tervisekeskuse jutt polnud tõsine - oli sel hetkel lihtsalt vaja rohkem lärmata. kui muud pole - siis tuleb selle mõõgaga vehkida mis olemas.
irl rakukese kogunemine üle mitme aasta oli ka vajalik selleks, et ratta pöörlemist muuta.
kõikse tähtsam on tegelikult see, et kõigi aegade laiskloom ei saa end võrru jälle tagasi soperdada.. küllap ta siis üritanuks, aga kõib vehkis mõõgaga ja jättis koha endale.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #10 Somm 2015-06-15 14:34
Elagu poliitika, see ju ainus äri mis praegu toidab!!!!
Tsiteeri | ebasobiv

LOE VEEL

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD