Menu

Võru peaväljakust saab linnavidin

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Žürii liige, Eesti Arhitektide Liidu asepresident Kalle Vellevoog selgitamas võidutöö eeliseid. Foto: Võrumaa TeatajaLINNA KUJUNDAMINE • Võru keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistlusele laekunud 15 töö hulgas tunnistas žürii parimaks ideekavandi märgusõnaga „Urban Gadget” (tõlkes: linnavidin), mille autor on Villem Tomiste arhitektuuribüroost OÜ Stuudio Tallinn. Võistlus toimus Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum” raames.

Kui Võru peaväljakuks kujundatav Seminari väljak paari aasta pärast valmib, siis muutub see võrreldes praegusega tundmatuseni. Enamik puid võetakse maha, suured puud jäävad ainult kiriku ümber. Kiriku äärde jääb ka muru, ülejäänud osas kaetakse väljak kivisillutisega. Selles osas sarnaneb väljak Rakvere keskväljakuga, mis on samuti Villem Tomiste kujundatud.

Teisipäeval Võru pangamaja teise korruse saalis toimunud võitjate tunnustamise tseremoonial kiitsid žürii liikmed, nii linnapea Anti Allas, volikogu esimees Anneli Ott kui ka Eesti Arhitektide Liidu asepresident Kalle Vellevoog asjaolu, et võidutöö kaasas kõik Seminari väljaku äärsed hooned. Ainus puudus oli žüriiliikmete arvates asjaolu, et praegune parvlaeva Estonia katastroofis hukkunute monument oli nihutatud veidi kiriku poole puude alla. Võidutöö autor, arhitekt Villem Tomiste põhjendas monumendi nihutamist hauarahuga, mis võib platsi keskmes saada häiritud. Näiteks võib olla keeruline platsil korraldada peoüritusi või võivad seda ustimiseks kasutada lapsed. Seetõttu otsustas ta monumendi veidi eemale viia. Väljaku keskele projekteeris arhitekt hoopis omalaadse vett pihustava ala, mis moodustab väljaku kohale pilve.

Võistlustööd internetis:  http://voistlused.arhitektuurikeskus.ee/voistlusandmebaas/edit?id=1

Kommentaarid  

-5 #31 plapla 2015-04-13 23:06
Super ja ega suured ja vanad puud ka mingit efekti ei oma :P
Tsiteeri | ebasobiv
+2 #32 Täkk 2015-04-16 14:02
Pohhui Weeter kirjutas:
Loen mina seda rõõmu-rõkatust ja mida rohkem mina loen, seda enam mulle tundub, et keegi on vist midagi halba söönud või kõrgelt kukkunud või on mõnele vamm pähe löönud. Oh sina armuline aeg! Kas tõeste on mede saksu, nende eluterve mõistus maha jätnu ... . No kesse siis keset õue kivikülvi teeb. Need ikka viiakse ära keasapääle karjaaia tarbeks. Või on mõni kaval talunik haistnud tulusa ettevõtmise. Saab kivihunnikutest lahti ning linnavurled maksavad veel p..a eest peale ka. Ja kõtt, kitsed ka kärneriteks akanuvad. Kassa saad! Kaasatakse veel ka see kivimaja kohitsemise kampa. Noo kuulge. Kui mina selle maja elanik oleksin, siis ma teid veel kaasaks! A te lükake ta raibe juba hoopis ümber, saate ruumi rohkem - o grandioso more. Ja siis veel sealt edasi ning kõrvale ja tagasi ja. Ja seni kuni ongi kõik maatasa. Pole asumit, pole ka probleemi.
___
P.S. Pean ennast siinkohal ikka ja jälle kordama ning üle kordama, et olgu see võim ning valitsus milline tahes, ajalukku tahavad nemad minna ikka lollustega ja veelgi suuremate lollustega, mis sellest, et endal ka halb hakkab. Aga nagu üks mõttetark on öelnud: 1kg s...a, ei tee ilmaski kellelegi baha.

pilt on nii väike, aru ei saa. kas Estonia mälestusmärk on rahule jäetud? kuhu tuleb Katariina hobuse kuju, kas Jüri ja Katariina ristile?
Tsiteeri | ebasobiv
+5 #33 Laugu 2015-04-18 09:40
No kurat küll mis pidu monumendi juures, mis hauarahust siin räägitakse. Allas tule mõistusele. Parki võiks ikka uuendada aga mitte kiviklibuga aga arvestades sinu aru ei saagi midagi paremat tahta. Rohelus las jääda ikka aasa peale, on ju nii Allas. Head hauarahu rikkumist ja kivilinna ehitust.
Tsiteeri | ebasobiv

LOE VEEL

LOE VEEL

DIGILEHED

15 PÄEVA ENIMLOETUD