Menu

Häbi peaks olema raha küsida!

Aktsiaseltsil Riigi Kinnisvara peaks olema häbi küsida raha Vana-Antsla mõisakompleksi eest, mida nii vallavalitsus kui ka kohapealsed entusiastid tahaks säilitada ja korda teha.

Pealtnäha on rahaküsimine õige, sest nagu seletas laupäeval Riigi Kinnisvara esindaja Tanel Tiits, aitab see ära hoida hoonete sattumise mõne aferisti kätte, kes hoonetel laguneda laseb. 100 000 eurot aitaks leida mõne asjalikuma omaniku. Teisest küljest on sellise hinnaga hooneid müüdud juba aastaid, igal aastal on asja käinud vaatamas kolm-neli huvilist ja sellega on asi piirdunud. Põhjust, miks hooned pole omanikku leidnud, pole vist kaugelt vaja otsida: majad on väga armetus seisus ja nende kordategemiseks kulub kümneid kordi rohkem raha, kui on esialgne hind. Neil, kes lihtsalt hooneid soovivad, on lihtsam majad kuhugi mujale püsti panna. Neil aga, kes tahaks ajaloolist väärtust säilitada, pole kohe nii palju raha välja käia. Raha pole isegi Antsla vallavalitsusel, kes on juba niigi kannatanud läbi 200 õpilasega kooli kaotamise Vana-Antslast. Võib küsida: mida veel tahta? Et Antsla vald kooli kaotamisele veel peale maksaks?

Nõnda ootab hooneid praeguse olukorra jätkudes täielik lagunemine, nii et neid saab müüa tulevikus heal juhul võssakasvanud maa hinnaga. Pole võimatu, et mõne aasta pärast meenutab endisi Vana-Antsla mõisahooneid vaid hunnik rususid, nii nagu see on juhtunud paljude teiste endiste mõisakompleksidega.

Vana-Antsla koha pealt reageerimisel on praegu viimane aeg. Kui riigivalitsus tegi karmi otsuse ja Vana-Antslast kooli kaotas, siis võiks ta nii palju vastu tulla, et mõisahooned tasuta vallale üle annaks. Et entusiastid saaks hakata taotlema toetusi hoonete taastamiseks. Jyväskylä ülikooli doktorant Egge Kulbok-Lattik märkis õigesti, et Euroopa Liidus tulevikus suurt tootmist ei toimu, vaid siin tegeletakse kultuuriväärtuste säilitamise ja turismi arendamisega. Antslast on rongiühendus kadunud, aga Vana-Antsla mõisakompleks on koht, mille vaatamist saab tulevikus müüa.

Kommentaarid   

+21 #1 Maakonna 2014-03-06 09:36
piiriäärne.Tore kuulda.Lepistu koolil oleks sama saatus olnud kui maha ei oleks müüdud.Ärge ainult niimodi tehke nagu Valgamaal Kuigatsi kooli mõisakompleksig a tehti.Sulikutes t pätidest varastest usklikest Sõnajalgadele müüdi maha.Mööda sõidate on Teile kõik silmaga näha mis seal toimub.Kinnisva ra nagu Teil seal Antslas raudtee ääres millele ükski võim peale ei hakka.Hakkab küll uute seaduste järgi kuid eesotsas ei ole võimekat inimest.Toome näiteid eestis,võõranda mine lammutused Tallinnas,(Kopl i jne).Valgamaal Taheva vallas,kus on võimekas vallavanem.Valg a linnas,vana veskihoone,seot ud piiriäärse hoonega paraleelselt Läti paisjärvega.Eda si Valgas arutusel vana vangla kompleks.Edu,he ad peale hakkamist,jõudu ,julgust,võimek ust ja head käekäiku Antsla uuele valitsusele.Tei e peaksite sellised soolapuhujad enda kõrvalt ära hävitama nagu .......ja ......Valgamaal on selline mõtetu olend isiksus Randver.Head kevade ootust kõigile ja paremat põllumehele.
Tsiteeri | ebasobiv
+23 #2 Uudiste 2014-03-07 09:48
lugeja onu Feliks.No mis see uus võimgi teeb.Vanad punased on ju veel kõik sees.Müürsepp lükkab seda uut eest ja tagant.Herra ....istub rahulikult volikogus.Kes teab seda uutki endist redises olemist.Lihtsal t peab vait olema kui oled varem koos ulunud.Nüüdsel ajal tõmmatakse ruttu vesi peale ning hiljem lauldakse sulle tükk aega seda laulu.Põhjas on see riik nii või nii,siin ei päästa enam midagi peale Putini.
Tsiteeri | ebasobiv
+28 #3 setu 2014-03-07 23:33
Ma ei saagi aru kuidas vanad kommupeerud kamandavad vallas oleva varaga? See Antsla tehnikum kuulugu vallale ja mott,,miks teda keegi müüma peab ja Riigi Kinnisvara tegelane oli või on praegugi vana kommupeer, Saarniit. Eks vast kommunist .....oma huvid, nii, et rahvas, olge valvsad. Kommud peaksid võllas rippuma,rsk, terve elu partorge mänginud ja varastanud! Kahju, et kohalikel puudub aju, sest see on ära joodud,,,tulge, tehke, aidake,,kolm sõna mida oskavad!
Tsiteeri | ebasobiv
+19 #4 Pensionär 2014-03-08 19:37
Alfred,aktsiase lts riigi kinnisvara saab ainult ärma talu suurendada ja rahastada ning presidendile uusi mittevajalike häärbereid osta.Kas toompeale ja soolakambrist ei piisa.
Tsiteeri | ebasobiv
-18 #5 Kohalik 2014-03-08 21:46
Kellele neid vaja tühjas varastatu hooneid paljaid seinu.Järve veerest ei saa omanikugi ummist vallalõ.Ja ega nendel peasi ka ikka õige omanik olema mitte vald.
Tsiteeri | ebasobiv
+23 #6 Jaah 2014-03-08 22:03
võibolla on siin ka tarika piitre jagu tuleb tülitsema oma ahnusest.Ullil juudipojal haridust ei ole aga suur valijas broiler.
Tsiteeri | ebasobiv
+17 #7 Kuidas 2014-03-10 12:32
Tarikas Peeteril haridust ei ole. 28.01 1975 aastal Võru autokool Meegomäe B,C kat: 1978 Antsla õhtukeskkool.Pl uss komsomol,partei liige.Haritud inimene kes töötab momendil Võru autokoolis sõidu instruktorina.I gakülgne Urvaste valla ülesehitaja teistele häälekoguja broilerpart.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD