Menu

Riik plaanib muuta vingugaasianduri puuküttega kodudes kohustuslikuks

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Siseministeerium saatis kooskõlastusringile seadusemuudatuse väljatöötamiskava, mis muudaks vingugaasiandur kohustuslikuks kodudes, kus kasutatakse puuküttel ahju, pliiti või kaminat.

Vähendamaks vingumürgituste ja sellest põhjustatud surmade arvu peab siseministeerium vajalikuks muuta lähiaastatel vingugaasiandur kohustuslikuks kodudes, kus kasutatakse puuküttel ahju, pliiti või kaminat, edastas ministeeriumi pressiesindaja.

Siseminister Andres Anvelti sõnul on muudatusettepanekud tingitud soovist veel enam tuleõnnetusi ennetada ja hoida tekkivaid kahjusid võimalikult madalal, sest tuleõnnetused on peaaegu alati välditavad. "Oleme jõudnud ühiskonnas tasemele, kus tuleõnnetuste ja -surmade drastiliseks vähendamiseks on vaja uut lähenemist. Seda mõtet kannab nii kohustuslik vinguandur kui ka koduste küttekollete korrastamise suurprojekt, kus koos päästeameti ja kohaliku omavalitsusega aitame muuta tuleohutumaks nende inimeste kodud, kel pole võimalik end ise aidata,"  ütles ta.

Kohustus oleks plaanis kehtestada mitmeaastase üleminekuajaga, mis annab inimestele aega soetada sobiv andur. Juba praegu on kehtestatud kohustus paigaldada nii suitsu- kui vingugaasiandur eluhoonetesse, kus kasutatakse gaasikütet.

Anvelt tõi esile, et puukütte puhul võib vingugaas tekkida ka ilma tulekahjuta ning just sellistes olukordades ongi vingugaasiandur asendamatu. "Vahel tekib vingugaas ka siis, kui siiber liiga vara suletakse või kui küttesüsteemis on vead. Kuna suitsu- ja vingugaasianduri tööpõhimõtted on erinevad ja suitsuandur vingugaasi ei tuvasta, on ahiküttega kodudes vajalikud mõlemad," minister.

Teise suurema muudatusena soovib siseministeerium tuleohutute objektide arvu suurendamiseks kaasata lisaks päästeameti ametnikele ka erasektori tuleohutuse spetsialiste. Ettepaneku kohaselt võiks tööstusettevõtete, büroohoonete ja garaažide omanikel kaduda kohustus edastada igal aastal tuleohutuse enesekontrolli aruanne. Selle asemel tuleks üks kord kolme aasta tagant teha objektil tuleohutusülevaatus, mille võib läbi viia ka erasektori tuleohutusspetsialist või -ekspert.

Ministeeriumi pressiesindaja märks, et valdav enamus tules hukkunutest sureb vingumürgitusse. Näiteks mullu hukkus Eestis tulekahjudes 39 inimest, Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi andmetel oli pea 95 protsendil juhtudest surma põhjuseks vingumürgitus.

Suitsuandur on kohustuslik 2009. aastast.

15 PÄEVA ENIMLOETUD

VIIMASED