Menu

Võrumaa patrioodid läksid ümbermaailmareisile

MOTOMATKAJAD • Neljapäeval alustasid Tallinnast ümbermaailmareisi ning tegid Haanjas vahepeatuse Juhan Peedimaa ja Sven Mansberg. Esimene neist on lausa Haanja valla kodanik ja teine on ema poolt Võrumaalt pärit.


Kohtumine Haanja kooli lastega


Nii Peedimaa kui ka Mansberg kinnitasid eile keskpäeval Haanjasse jõudes, et Haan-
ja koolimaja on ainus kool, mida nad Eestist läbi sõites külastasid. Enam kui aasta kestev motomatk ümber maailma toimub koostöös ülemaailmse lastekaitseorganisatsiooniga UNICEF, mistõttu külastavad matkajad oma teel võimalikult palju lastega seotud asutusi. Selleks on neil kaasas meened, mida nad ka Haanja lastele jagasid.


Haanja lastel oli võimalik matkajatele küsimusi esitada, lisaks jagasid pikale teekonnale asuvad mehed lahkelt autogramme. Lapsed tundsid huvi, miks mehed sellise teekonna ette võtavad. „Miks? Jah, kui ma oleks endalt sellist küsimust küsinud, siis ei läheks,” tunnistas Juhan Peedimaa. Ta lisas, et lennukiga reisides ei näe kõike seda, mida mootorratta seljast. Sven Mansberg ütles, et teekonnale kutsus tahtmine näha uusi riike. Näiteks huvitab mehi endine Nõukogude Liit, sest nad tahavad teada, mis sinna kuulunud riikidest on saanud.


Mehed rääkisid, et võimalike masinarikete puhuks on neil endal tööriistad kaasa võetud. Samas on nad veendunud, et 1200cm³ mootoritega BMWd peavad hästi vastu. Enne Mongooliat on neil kavas kummid ära vahetada, selleks on teised kummid juba ette ära saadetud. Reisil kavatsetakse sõita pigem mööda kõrvalisi teid ja ühe paagitäiega läbivad rattad ligi 1000 km.


Küsimusele, mitu riiki läbitakse, ei osanud mehed täpselt vastata ja kirjeldasid, et sõidavad kõigepealt alla Musta mereni ning siis pööravad itta ja sõidavad kuni Vaikse ookeanini välja. Vladivostokki või Koreasse jõuavad nad juuli keskpaigaks, sealt edasi laevaga Alaskasse. Talve alguseks kavatsevad rändurid jõuda New Yorki ja siis sõidutatakse rattad laevaga Lissaboni. Reisi jätkatakse järgmisel kevadel ja siis läbitakse Euroopa riigid.


„Talveks tuleme koju,” märkisid mehed.


Koduigatsuse kohta ütles Mansberg, et see on kõige suurem mure, aga neil on kaasa võetud telefonid ja arvutid, et olla lähedastega ühenduses.


Kõige raskemad lõigud on reisil Kasahstan ja Mongoolia, kus on palju tühja maad. Ööbimiseks on meestel kaasas telgid, võimalike terviseprobleemide puhuks on nad läbinud esmaabikoolituse.
Haanja lapsed andsid rännumeestele suveniiriks kaasa käevõru ja saatsid matkajad laulu saatel teele.


Tuleb ka film


Lisaks sõidule teevad rännumehed telekanalile TV3 dokumentaalfilmi. Selleks on neil kiivrite külge kaamerad kinnitatud ja kevadel tegid nad kaameratöö katsetamiseks kahenädalase proovireisi Marokosse. Samuti on kaasas GPS-seadmed, mis iga kümne minuti tagant nende asukohta edastavad. Meeste teekonnale on võimalik kaasa elada internetis aadressil worldride.extreme.ee. Sealne kaart näitas, et eile hommikuks olid rännumehed jõudnud Minskisse.

KUUM

15 PÄEVA ENIMLOETUD

VIIMASED

Prev Next