Menu

Võru kui katsepolügoon

Võrumaalt viimastel kuudel saabuvad uudised annavad märku, et Eestimaa jaoks on Võrumaast saamas omamoodi katsepolügoon. Nagu kunagi nõukogude ajal oli katsealuseks Virumaa, kus prooviti inimeste ellujäämispiiri tuvastada.

Kuidagi muud moodi ei saa põhjendada kaitseministeeriumi soovi, maksku mis maksab nii-öelda üle laipade Nursipalu harjutusväljakut laiendada. Kohalike elanike huvide ja arvamuse peale vilistati ning otsus sooviti volikogus jõuga läbi suruda. Kahjuks ei andnud jonnakad võrumaa inimesed järele ning seltskond, kes harjutusväljaku jõuga laiendamise eest volikogus seisis, sai valimistel nutuselt vähe hääli.

Või võtame sealsamas harjutusväljaku ligidal Vana-Nursi külas elava vanapaari, kes arvesti vahetuse ja sellega seotud ümberkorralduste tõttu peab juba teist kuud elektrita läbi ajama. Nad saavad hakkama! Tõenäoliselt annaks elektrita elamise perioodi veelgi pikendada ning katseid teha, kuidas inimesed sellega toime tulevad. Võimalik, et neid tulemusi on võimalik hiljem kusagil kasutada. Vanapaar talub seni pinget hästi, suurt kisa pole tõusnud. Aga kas see tähendab, et nii võibki jätkata? Olgugi et pereisa teenis nõukogude ajal raketiväeosas ja naine õpetas Võrus vene keelt, on nad ikkagi inimesed, keda tuleks väärikalt kohelda.

Nüüd on päevakorras Lõuna-Eesti haigla müük. Või õigem oleks öelda, et aktsiakapitali laiendamise sildi all otsustusõiguse äraandmine. Asjaomased seletavad, et kõike seda tehakse selleks, et Võrru tuua noori arste. Mida see tähendab? Arstinduses tähendab noor veel kogenematut, oma ameti õppijat. Niisiis on tulevikus kavas tuua Tartust noored arstid Võrru Võrumaa inimeste peal katseid tegema? Võrumaa inimene on vaikne, suurt lärmi ei tõsta, on kannatustega harjunud ja kannatab ära kõik järgneva.

Või võtame piiril toimuva, kus Võrumaa inimeste kannatus on viimase piirini proovile pandud. Üks inimene, Tiit Saar, küll hukkus pärast talle osaks saanud väntsutusi, aga ülejäänud püsivad elus. Mida kõike võrumaalane välja ei kannata!

Kommentaarid   

+1 #11 kaitseväelane 2013-12-21 01:12
kui piiriäärsel alal rahva arv väheneb, siis on katseväe kohalolek väga vajalik
Tsiteeri | ebasobiv
-6 #12 ... 2013-12-21 01:18
...kaitseväe kohalolek kindlasti vajalik...
Tsiteeri | ebasobiv
-8 #13 Miks 2013-12-21 08:06
on nii suur tung ilusassa Lõuna-Eesti loodusse. Kas meie persetäie kindralite ja nende tallipoiste suvilaid ei võiks ehitada Vane piirist sama kaugele aga Ida-Viru karjääride nõlvadele
Tsiteeri | ebasobiv
-8 #14 K-vägi 2013-12-21 08:13
Absud - meil on vene mõistes polgu jagu jalaväge, milee juhtimiseks piisab koloneli pädevusest. Samas on osatud maksumaksja turjale istutada terve kaitseministeer ium ja poole tosina kindrali pensionid.
Nüüd tahavad Rõuge valla maid vallutada - ju see on kilulinnast piisavalt kaugel, et siin võib juba vaenlase leida.
Klounikari!!!
Tsiteeri | ebasobiv
-8 #15 Moskvast tuli käsk 2013-12-21 10:55
Vabastada Nursi kant eestlastest. Peremehed ostavad IRL-ilt elamisload ja on varsti kohal.
Tsiteeri | ebasobiv
0 #16 kohalik 2013-12-21 12:17
Paari iseka inimese pärast ei saa riigi julgeolek kannatada. Kaitsevägi on Võrumaa suurim riiklik tööandja. Harjutusvälja maad pole Rõuge valla, vaid riig omad. Nursipalu harjutusväli asub poolenisti Sõmerpalu valla territooriumil ja sealt pole mingit vastuseisu. Kuna tegu on aastakümneid olnud sõjaväebaasiga, kus on juba olemas osa toetavast infrast, siis on tegu objektiivselt sobiva asukohaga. Kas tõesti tahaksid rõugekad harjutusvälja Nursi asemel mõnda looduskaunisse Rõuge alevi lähedasse paika?
Tsiteeri | ebasobiv
+1 #17 Võrumaalane 2013-12-22 00:03
tõsi, Võrumaalt on paljud lahkunud, kuid mitte sellepärast, et on vaja teha Nursipalu harjutusväljak katseväele. Lahkutud on sellepärast, et kohapeal ei ole tööd. Kas tõesti KOV-ide ülesandeks on olnud senini ainult poliitilise võimu säilitamine (valimiste läbiviimine). Kes peaks juhtima majandustegevus t kohapeal, et oleks töö ja töökohad? Kes kannab vastutust?
Tsiteeri | ebasobiv
-2 #18 wenewihane tihane 2013-12-24 10:25
Võrumaalane kirjutas:
tõsi, Võrumaalt on paljud lahkunud, kuid mitte sellepärast, et on vaja teha Nursipalu harjutusväljak katseväele. Lahkutud on sellepärast, et kohapeal ei ole tööd. Kas tõesti KOV-ide ülesandeks on olnud senini ainult poliitilise võimu säilitamine (valimiste läbiviimine). Kes peaks juhtima majandustegevust kohapeal, et oleks töö ja töökohad? Kes kannab vastutust?

Vastutust kannavad need ärastajad ja erastajad,kes valdades linnades Siim Sander Vahuri tööd viljelesid
Tsiteeri | ebasobiv
-2 #19 patsifist 2013-12-24 17:10
Ei ole mitte kunagi ja mitte kusagil sõjardite kasarmute ja polügoonide lähedusest kohalikele elanikele head tulnud. Olgu sõjardid õndsad teadmisest, et püssipaugiga vaenlase kodutanumalt eemale suudavad peletada.
Tsiteeri | ebasobiv

15 PÄEVA ENIMLOETUD